Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Зависи каде, во секоја држава е различно. Кај нас звониш и ти закажуваат термин за да ги доставиш документите.
Муабетот ми е дека не знам што документи ми требаат :)
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Фала :)
Автоматски споено мислење:

Не најдов ништо конкретно :)
Автоматски споено мислење:

бев на таа страна ама ме интересира документиве, какви изводи ми требаат и дали треба да се заверат и преведат
Исто и јас барам, не е само да се јавиш и да закажиш во конзулат а да појдиш без ништо. Ако имаш инфо, те молам пиши :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
36
Муабетот ми е дека не знам што документи ми требаат :)
Список на документи
Формулари
Овластени преведувачи
Сите документи издадени од македонски институции ќе треба да ги преведеш на бугарски од преведувач овластен од амбасадата. Преводите ги носиш за заверка во амбасадата.
Во амбасадата можеш да ги добиеш и сите други информации и да прашаш за закажување на интервју. Прашањата ги има постирано на темава многу пати.
Хинт: ако комуницираш со вработените на (официјален) бугарски или барем покажеш дека се обидуваш може да добиеш и пољубезен однос од нивна страна.
Освен доказот за потекло другата битна работа е сите изводи кои ти го докажуваат потеклото до предокот чиј документ ќе го приложиш како доказ во процедурата треба да ти бидат поврзани, од тебе до тој предок, пожелно без разлики во имиња, презимиња и датуми за да си заштедиш на главоболки понатаму.
За лекарското има некои нови информации, побарај во темата назад, напишано е.
Уште информации имаш тука и тука, само што некои од нив се можеби и не толку ажурирани со последните промени.

Не сакам да звучам арогантно, ама во ера на Google живееме. Користи Google Search и Translate за непознати термини. Не чекај другите да ти ги завршат работите, посебно не разно-разни посредници кои се многу ангажирани да ти ги стават рацете во џеб, ама не баш и за исполнување на договореното.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Список на документи
Формулари
Овластени преведувачи
Сите документи издадени од македонски институции ќе треба да ги преведеш на бугарски од преведувач овластен од амбасадата. Преводите ги носиш за заверка во амбасадата.
Во амбасадата можеш да ги добиеш и сите други информации и да прашаш за закажување на интервју. Прашањата ги има постирано на темава многу пати.
Хинт: ако комуницираш со вработените на (официјален) бугарски или барем покажеш дека се обидуваш може да добиеш и пољубезен однос од нивна страна.
Освен доказот за потекло другата битна работа е сите изводи кои ти го докажуваат потеклото до предокот чиј документ ќе го приложиш како доказ во процедурата треба да ти бидат поврзани, од тебе до тој предок, пожелно без разлики во имиња, презимиња и датуми за да си заштедиш на главоболки понатаму.
За лекарското има некои нови информации, побарај во темата назад, напишано е.
Уште информации имаш тука и тука, само што некои од нив се можеби и не толку ажурирани со последните промени.

Не сакам да звучам арогантно, ама во ера на Google живееме. Користи Google Search и Translate за непознати термини. Не чекај другите да ти ги завршат работите, посебно не разно-разни посредници кои се многу ангажирани да ти ги стават рацете во џеб, ама не баш и за исполнување на договореното.
Ти благодарам многу, ова е тоа што го барав :) некоја насока за да почнам :) на google моментално дава за старата постапка, и само вести дека има нови правила. А јас ни старата постапка не ја знаев, и сега случајно при продажба на куќа од дедо ми баба ми најдовме стар оригинал документ :)
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
66
Zdravo,intervju na 19.06.2019 ,so izvodi i potvrda od drustvo ,deneska staven na dopolnitelna.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Здраво.Има некој информација за превод на возачките дозволи ?.Имаше застој долго време.Благодарам
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Zdravo. Dali nekoj so molba vo konzulat pobara da mu stigne vo konzulat drzavjanstvoto. I za kolku vreme mu stignalo?
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Dali nekoj so molba vo konzulat pobara da mu stigne vo konzulat drzavjanstvoto. I za kolku vreme mu stignalo?
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Dali nekoj so molba vo konzulat pobara da mu stigne vo konzulat drzavjanstvoto. I za kolku vreme mu stignalo?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
На татко ми брат уште од 2008 има Бугарско државјанство. За колку време оди процедурата за да добие државјанство и пасош?
А дали можи јас преку чичко ми исто така брзо да добијам?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
На татко ми брат уште од 2008 има Бугарско државјанство. За колку време оди процедурата за да добие државјанство и пасош?
А дали можи јас преку чичко ми исто така брзо да добијам?
Jas mislam deka preku cicko je davaat . Ama ne sum siguren bidejki sea e zategnato i moras predci . A cicko ti ne ti e predok fakticki. Ili pak roditel(majka tatko)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom