Редовна војска повторно?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.317
Поени од реакции
79.060
А чича карпа да ви каже. Како човек што служел војска во ЈНА , а после тоа и работел во истата како платен војник а потоа и како старешина, оево тоа за бромот е глупост тешка никогаш не ставале, самите војници се заебаваа со тоа и тогаш е влезено во муабети како урбана легенда.За дрнчот не е точно дека се остатоци од други јадења туку така се викаше некоја врста гулаш со многу малку месо и доста чорба. За конзервите, во ЈНА постоеше правилник една на 3 месеци се проверуваа конзервите и на кои им се ближи рокот се даваше на војска како сув оброк да се потрошат.Тој што ќе каже дека му дале 20 или 30 години стара конзерва едноставно лаже.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Епа не лажам, конзервите беа 2-30 години стари. А сум чул и од други вакви приказни.
Дрнчот беше мешавина од тоа што останало. (секако не риба со зелка)
и бром имаат ставано во ЈНА (ова не можам лично да го потврдам, за разлика од другите, за првото сум 100% сигурен, за второто ајде 90%)

така да, скроз обратно од тебе
и ја сум бил во војска

За конзервите сум миљон посто сигурен, а можам и да добијам потврда од луѓе кои служеле со мене.
За дрнчот истот го збори дечко кој бил кувар, (пред две страни).
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Епа не лажам, конзервите беа 2-30 години стари. А сум чул и од други вакви приказни.
Дрнчот беше мешавина од тоа што останало. (секако не риба со зелка)
и бром имаат ставано во ЈНА (ова не можам лично да го потврдам, за разлика од другите, за првото сум 100% сигурен, за второто ајде 90%)

така да, скроз обратно од тебе
и ја сум бил во војска

За конзервите сум миљон посто сигурен, а можам и да добијам потврда од луѓе кои служеле со мене.
За дрнчот истот го збори дечко кој бил кувар, (пред две страни).
Е пај кажи ми кој е ефектот што сакале да го постигнат со бромот. Ако е намалување на сексуалната желба тогаш е погрешна терапија пошто од лично искуство да ти кажам дека дури и се зголемува, посебно кога од касарна каде женско со очи неможеш да видиш излезеш во град.
За другото (конзервите и дрнчот) нека каже тој што пишал како се викало тоа јадење (пошто нели кувар) дали секој ден готвеле по мени кое се правеше за 1 месец однапред и врз основа на тоа се требуваа намирници, посебно во поголеми касарни , а истото важеше и за мали објекти како караули и стражари кај што се готви.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.317
Поени од реакции
79.060
За бромот, не можам да тврдам. Само според она што сум го чул. За АРМ сигурен сум дека не ставале, или барем така ме уверуваа постари офицери, пријатели.

За конзервите, со мои очи ги видов и сите ги јадевме. Кој што сака нека каже и нека мисли, апсолутно ми е сеедно. Јас стојам зад тоа.

За дрнчот, во војска пријатели, кои работеле во кујна ми кажуваа дека останатото јадење од неделата, го добиваш во петок. Така и личеше дрнчот и сите тоа го знаеја, не беше некоја тајна. Ова во Илинден, Битола, Охрид.
Во академија немаше таква пракса, а исто така нема таква работа на караули и други помали објекти, кај што имаат кујна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.745
ова и кај нас ќе тропне, па и ние сме во НАТО... а така е, ако жените можат да бидат офицерки тогаш можат и редовни војници... Ќе биде трагикомично ако не важи законот за жени а ЕУ наголемо уведе Родово саамоопределување, па многу биолошки мажи ќе се кажат дека се женски пол, башка есап се Гејовите и трансродните ......

https://www.juzni.hr/u-hrvatskoj-treba-ponovo-uvesti-vojni-rok-pa-i-za-zene.html?fbclid=IwAR1xZqITI5lSBPZXGmOyjgEbct31--t1WbhhANinqIMhB8_VVg0hmzQMrTk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Повторно гласини дека владата ја разгледува можноста за повторно враќање на задолжително служење на воен рок.
Ај аирлија и дај боже нека се усвои тој предлог.
Што ти е планот,да висиш на оградата од касарна Маршал Тито по цели денови?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Што ти е планот,да висиш на оградата од касарна Маршал Тито по цели денови?
Во одредени моменти, стварно си сексист. Можеби сака да служи војска. Модерно е сеа тоа. Родова еднаквост и такви ти ствари.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.629
Поени од реакции
8.510
Ако се направи како некое три месечна обука со тоа што ќе се оди ко на работа 8 саати тогаш не е лошо. Основна обука, ракување со оружје.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Ако се направи како некое три месечна обука со тоа што ќе се оди ко на работа 8 саати тогаш не е лошо. Основна обука, ракување со оружје.
Да бе,не научила Топлата 50 години уназад да ракува со пиштол и сега ке оди со млади војници на обука.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Да бе,не научила Топлата 50 години уназад да ракува со пиштол и сега ке оди со млади војници на обука.
Пак ти и твои глупи прости коментари..Аман бре Наќо, ојде у Швајцарија и сега продаваш муда за бубрези :tapp:..тебе и така нема да те примат у војска, ниту редовна, ниту во резервни состав, оти само здрави луѓе примаат , а тебе кој ќе ти даде лекарска потврда дека си здрав..никој :toe:...
Многу држави почнаа да ја разгледуваат можноста за повторно воведување на задолжителен воен рок, така и кај нас....одлив на професионален воен кадар има и во армијата, ќе мора да се најде начин како тој одлив да се надополни..а нормално дека и сегашната состојба со Украина доведе да се разгледува состојбата во која ни се наоѓа нашиот одбранбен состав.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Пак ти и твои глупи прости коментари..Аман бре Наќо, ојде у Швајцарија и сега продаваш муда за бубрези :tapp:..тебе и така нема да те примат у војска, ниту редовна, ниту во резервни состав, оти само здрави луѓе примаат , а тебе кој ќе ти даде лекарска потврда дека си здрав..никој :toe:...
Многу држави почнаа да ја разгледуваат можноста за повторно воведување на задолжителен воен рок, така и кај нас....одлив на професионален воен кадар има и во армијата, ќе мора да се најде начин како тој одлив да се надополни..а нормално дека и сегашната состојба со Украина доведе да се разгледува состојбата во која ни се наоѓа нашиот одбранбен состав.
Дали твоето маже служело војска?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.707
Поени од реакции
38.924
Пак ти и твои глупи прости коментари..Аман бре Наќо, ојде у Швајцарија и сега продаваш муда за бубрези :tapp:..тебе и така нема да те примат у војска, ниту редовна, ниту во резервни состав, оти само здрави луѓе примаат , а тебе кој ќе ти даде лекарска потврда дека си здрав..никој :toe:...
Многу држави почнаа да ја разгледуваат можноста за повторно воведување на задолжителен воен рок, така и кај нас....одлив на професионален воен кадар има и во армијата, ќе мора да се најде начин како тој одлив да се надополни..а нормално дека и сегашната состојба со Украина доведе да се разгледува состојбата во која ни се наоѓа нашиот одбранбен состав.
тетке а твоите деца ќе ги пуштиш во војска? Или ќе молиш некој од воено да ти ги пише неспособни за воена служба?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.405
Ако се направи како некое три месечна обука со тоа што ќе се оди ко на работа 8 саати тогаш не е лошо. Основна обука, ракување со оружје.
Ова е единствена опција, таман сами ќе си носат храна од дома да се намали трошок.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Не, мислам подобро е да има два-тримесечен камп за толеранција него воен рок. Не им треба да знаат како да ракуваат со оружје Македонците, им треба памет.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.928
Поени од реакции
7.868
Не, мислам подобро е да има два-тримесечен камп за толеранција него воен рок. Не им треба да знаат како да ракуваат со оружје Македонците, им треба памет.
а на северџаните што им треба ? кур во уста
 

Kajgana Shop

На врв Bottom