Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Muabetot e ako e pameten ke go pocne procesot sto koga i da e ke sledi. Bez gubenje obraz doma.
Тоа кога се пишуваше овде на почетокот дека е најпаметно додека не отиде предалеку вие постиравте видеа од уништена руска опрема, мртви војници и егзекуции со нож во око на затвореници и дека Украина победува.
Почна таа нивна втора фаза откако видео дека на север се посраа со планот за брз крај, па потоа пишувавте дека неможат Мариопол да заземат, па дека неможат една фабрика да заземат во која почнаа да излегуваат хорор видеа како млади украинци се распаѓаат и полека навлегуваат. Кога веќе беше пречигледно кој е исходот за Донбас ти тука пишуваше дека само некое село заземале. Сега тие неколку села и мали градчиња во наредните неколку дена ќе опколат повеќе илјади украински војници додека раководството им се повлекло на време. Кога ти и тенеке ќе сфатите дека губат во Донбас ќе почнете да пишувате нема шанси Одеса да ја заземат и се така натека. Битно да има видео од бајрактар и некој потопен брод. Катастрофата што им се случи на Украинците е секундарна работа за западот, ти, тенеке и брачата и обачињата од исток. Игрите на Сад и Русија го предизвикаа ова и најголемиот кривец е " херојот" Зелински кој свесно ги одведе во катастрофа.
Сега требало Путин да повика на преговори кога имаат напредок и победуваат. Сигурно тоа ќе се случи. Предалеку отиде ова и тешко декка ќе има и некакви ефективни преговори.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.380
Поени од реакции
4.518
Од аспект на Америка, ова е за нив совршена војна. Чисто да знаете, "воената помош" која и ја даваат на Украина е во форма на заем, не е бесплатна. Воено индустрискиот комплекс цвета, а бидејќи нема американски жртви практично нема притисок во САД да се прекини војната и да преговара. Украина ако потрае оваа војна ќе се распадне на милион различни начини, финансиски, инфраструктурно, воено, но никому на светот не му е гајле за украинскиот народ, апсолутно никому. Зеленски ќе продолжи да снима филмови се додека еден ден не стане потрошна роба за западот, Русија ќе продолжи да откинува делче по делче од украинската територија, и од време на време воспитно да ракетира украински градови. Она што реално ќе го добиеме е рак рана во срцето на Европа, една бескрајна војна. Единствена реална шанса за мир ќе биде на следните претседателски избори во САД, бидејќи се додека е оваа администрација, мир нема да има. Здравје боже, за две години отсега. Ако Украина сеуште постои дотогаш.
Точно; оружјето кое Западот го праќа во Украина не е за џабе, туку се трампа за украинска храна (житарки), слично како и во времето од Сталин, во Втората Светска, кога СССР има договорено со САД „заем за помош„, каде воената помош од САД за СССР доаѓа со плаќање во руско-украинско жито, што значи дека Сталин почнал насилно да го одзема житото од населелнието, па Украинците уште од тоа време „му памтат„ на Сталина. Ист начин на плаќање (со жито) Сталин практикувал и при увозот на америкаснки фабрики за моторни возила („Форд„).
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Тоа кога се пишуваше овде на почетокот дека е најпаметно додека не отиде предалеку вие постиравте видеа од уништена руска опрема, мртви војници и егзекуции со нож во око на затвореници и дека Украина победува.
Почна таа нивна втора фаза откако видео дека на север се посраа со планот за брз крај, па потоа пишувавте дека неможат Мариопол да заземат, па дека неможат една фабрика да заземат во која почнаа да излегуваат хорор видеа како млади украинци се распаѓаат и полека навлегуваат. Кога веќе беше пречигледно кој е исходот за Донбас ти тука пишуваше дека само некое село заземале. Сега тие неколку села и мали градчиња во наредните неколку дена ќе опколат повеќе илјади украински војници додека раководството им се повлекло на време. Кога ти и тенеке ќе сфатите дека губат во Донбас ќе почнете да пишувате нема шанси Одеса да ја заземат и се така натека. Битно да има видео од бајрактар и некој потопен брод. Катастрофата што им се случи на Украинците е секундарна работа за западот, ти, тенеке и брачата и обачињата од исток. Игрите на Сад и Русија го предизвикаа ова и најголемиот кривец е " херојот" Зелински кој свесно ги одведе во катастрофа.
Сега требало Путин да повика на преговори кога имаат напредок и победуваат. Сигурно тоа ќе се случи. Предалеку отиде ова и тешко декка ќе има и некакви ефективни преговори.
Aj ne glumi. Ne sum nekrofil ko nekoi ovde sto opisuvaat sto gledaat po grupine. Listaj pak vo forumot i vidi koj najmnogu videa postira za unistena oprema.

Tuku mnogu pisa so malku sodrzina. Na kraj na Putin mu treba Exit-strategija. Ili kolku mislis ke osvojat doprva?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.021
Поени од реакции
9.159
Игрите на Сад и Русија го предизвикаа ова и најголемиот кривец е " херојот" Зелински кој свесно ги одведе во катастрофа.
Нема Зеленски врска со ова ниту он нешто одлучува.

Витеде му ги говорите од предизборната кампања, “нема воено решение, мора да сузбиеме корупција и подигнеме економија, Русите и Украинците се братски народи, мора да преговараме........“

Но по изборите го седнале на информативен разговор вистинските шефови и му објасниле како стојат работите.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712
Na kraj na Putin mu treba Exit-strategija.
Егзитот се случи веќе на северот. Нема друга егзит стратегија. Тоа на југ се ќе биде анексирано во Руска Федерација, од Донбас, па се до Румунска граница.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.544
Поени од реакции
48.009
SmartSelect_20220509-121336_Chrome.jpg


Токму тоа што им требаше на Украинците. Браво за Боно.

Сто метци да ме дупнат и сто Чеченци да ме мачат е подобро од две минути во метро со овој куртон.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Na kraj na Putin mu treba Exit-strategija. Ili kolku mislis ke osvojat doprva?
Лесно е за exit стратегијата на Путин. Кога ќе ги освојат деловите од Украина што ги планитраат, со или без Одеса, не знам каков е планот, едноставно ќе прогласи победа во војната, ќе ги зацементира новите граници со Украина и ќе им се закани на Украинците дека секое понатамошно флертување со НАТО ќе значи нов напад на Русија со Украина. И никој ништо не му може во таква ситуација. Дома ќе прогlaси дека операцијата е успешна, а Украина е светлосни години далеку од контраофанзива.

Европјаните ќе видат не ќе видат, ќе си легнат на брашното и ќе продолжат да работат со Русија. Сите се зркнати за пари, многу им е гајле за Украина. За Европа, војната во Украина е чист зијан, нивните стратешки интереси не се преклопуваат со американските. Германија на пример има силен интерес да соработува со Русија, затоа што ефтините енергенси од Русија ја направија економски џин во Европа.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Точно; оружјето кое Западот го праќа во Украина не е за џабе, туку се трампа за украинска храна (житарки), слично како и во времето од Сталин, во Втората Светска, кога СССР има договорено со САД „заем за помош„, каде воената помош од САД за СССР доаѓа со плаќање во руско-украинско жито, што значи дека Сталин почнал насилно да го одзема житото од населелнието, па Украинците уште од тоа време „му памтат„ на Сталина. Ист начин на плаќање (со жито) Сталин практикувал и при увозот на америкаснки фабрики за моторни возила („Форд„).
Iskreno mislis deka zapadot bara zitarki i za vozvrat im nudi oruzje? Uste ne stigna informacijata do tebe, deka EU i SAD (tn. zapad) povekje proizveduva od sto trosi? A toa drugoto sto go pisa za Stalin si zgresil nesto vo istorijata i nema dopirna tocka so realnosta (osven sto SAD im pomogna na Sovjetite).
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Iskreno mislis deka zapadot bara zitarki i za vozvrat im nudi oruzje? Uste ne stigna informacijata do tebe, deka EU i SAD (tn. zapad) povekje proizveduva od sto trosi? A toa drugoto sto go pisa za Stalin si zgresil nesto vo istorijata i nema dopirna tocka so realnosta (osven sto SAD im pomogna na Sovjetite).
Житарки или не житарки, воената помош која ја добива Украина од САД е во форма на заем со камата. Значи кога им одобрија 33 милијарди помош за Украина, тоа значи дека Украина стана посиромашна за 33 милјарди долари плус камати, пари кои вака или онака Украина ќе им ги врати на Америкаците, а тоа се пари кои завршија на сметките на военоиндустрискиот комплекс во САД и нивните лобисти во конгресот и сенатот.

Попросто од ова не можам да ти објаснам.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Aj ne glumi. Ne sum nekrofil ko nekoi ovde sto opisuvaat sto gledaat po grupine. Listaj pak vo forumot i vidi koj najmnogu videa postira za unistena oprema.

Tuku mnogu pisa so malku sodrzina. Na kraj na Putin mu treba Exit-strategija. Ili kolku mislis ke osvojat doprva?
Највеќе обачињата од исток и нивните другарчиња автохтоните. Но и ти и трнеке не заостанувате. Овие дркаџиите на русите се исти, неможат да поверуваат дека имаат и русите имаат порази и губитоци(иако во главно победуваат) во војнава и дека се тоа било дел од планот .

Која exit-стратегија кога победува и напредуваат ден за ден? Тоа само ти уште неможеш да сфатиш дека губат украинците во Донбас иако се веќе неколку недели овде се пишува ама ти си убеден дека Украинците победуваат. Командата им фати пат од северодонетцк, а војската остана и зелински не им дозволува да се повлечат.
Ако економијата му издржи ќе се тера се повеќе и повеќе. А кога ќе види дека економаки неможат веќе вајда тогаш ќе ја извади од фиока спремната стратегија која несомнено ја има. Ама вие на запад ептен се бањата и возите и јбг тоа нема да дојде брзо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.909
Поени од реакции
9.116
Прегледај го приврзокот 331773


Токму тоа што им требаше на Украинците. Браво за Боно.

Сто метци да ме дупнат и сто Чеченци да ме мачат е подобро од две минути во метро со овој куртон.
Тоа е таа наивност која ја уби СССР, таа купена реалност од Холивуд. До душа секаде беше тоа така и ние не сме поштедени од тие будалаштини. Само што украинците се бајаги поглупи и понаивни од русите, и затоа го јадат курот сега.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
Dobro nekoj stvarno misli deka Rusija bi se povlekla od teritoriite? Ke si gi spoi so Rusija i sozdravje, nikoj nema nisto da i napravi.

Toa morase da se pretpostavi i ako ima nekoj 2 grama pamet, pred da se odi so glaata vo zid. Sto mislea ili mislat sega, deka so pregovori Rusija bi gi pustila nazad ukraincite da vladeat?

I sto se postigna za 3 - 4 meseci? Se napravi najbrz raspad na drzava vo posledno vreme... Neverojatno...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.909
Поени од реакции
9.116
Житарки или не житарки, воената помош која ја добива Украина од САД е во форма на заем со камата. Значи кога им одобрија 33 милијарди помош за Украина, тоа значи дека Украина стана посиромашна за 33 милјарди долари плус камати, пари кои вака или онака Украина ќе им ги врати на Америкаците, а тоа се пари кои завршија на сметките на военоиндустрискиот комплекс во САД и нивните лобисти во конгресот и сенатот.

Попросто од ова не можам да ти објаснам.
А ако русите си ја земат таа територија кој ќе ги врати тие пари?
После она пљачка на олигарси, на државни резерви и после излегувањето на Швајцарија од неутрална зона ништо од тие меѓународни договори и заеми веќе нема смисла.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.380
Поени од реакции
4.518
Iskreno mislis deka zapadot bara zitarki i za vozvrat im nudi oruzje? Uste ne stigna informacijata do tebe, deka EU i SAD (tn. zapad) povekje proizveduva od sto trosi? A toa drugoto sto go pisa za Stalin si zgresil nesto vo istorijata i nema dopirna tocka so realnosta (osven sto SAD im pomogna na Sovjetite).
Не мислам, туку тоа е веќе медиумски провалено; Украина плаќа оружје од Запад а плаќа со житарки. Не и‘ е прв пат, како што напишав. Доволно е да седнеш пред ТВ и ќе видиш/слушнеш плачопојки за блокираноста од украинското жито по силосите и неможноста за негов извоз, затоа што Украинците не можат да го извезат по морски пат, а таа блокада на извозот се толкува со заплашување со општ глад за храна по светов, а не како начин на украинско плаќање за добиеното оружје.

Тоа што ЕУ и САД повеќе произведуваат а помалку трошат, нема блага врска со украинското плаќање. Да не напоменувам и за американските „акции„ за намерно уништување на нивниот земјоделски род, со цел вештачки да се предизвика недостакот на храна а со тоа и глад, во сред п(л)андемија„ од „ковид„.

Што се однесува до Сталин и истиот начин на плаќање за „заем за помош„, би било корисно да читнеш малку историја пред за почнеш да се инаетиш...
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
А ако русите си ја земат таа територија кој ќе ги врати тие пари?
После она пљачка на олигарси, на државни резерви и после излегувањето на Швајцарија од неутрална зона ништо од тие меѓународни договори и заеми веќе нема смисла.
Која територија? Русите не ни помислуваат да ја окупираат цела Украина, дури и да е тоа изводливо воено. Економски е самоубиство да држиш под окупација територија голема колку Украина каде што 3/4 од населението е непријателски настроено. Окупација на цела Украина никогаш не беше цел на Русија. Тоа можат да го мислат само неписмени ликови како овој @Shakespear . Оној дел што ќе остане како Украина ќе ги враќа долговите на Америка. Бајден и син му секако веќе во неколку наврати исцицаа огромни пари од Украина, па знаат како да притиснат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom