Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.196
Не верувам дека ќе биде нешто посебно и шокантно. Нема да водат суштински преговори додека не воспостават доминација во Донбас и да ја демолираат Украинаката војска па да преговараат од позиција на сила. Не верувам ни дека ќе свика мобилизација бидејќи сега за сега не е потребна.
evropa se nadeva na sankciite posle 15ti kade uste potesko ke bide rusite da prodavaat nafta preku golemite brokeri. forava e sto recisi site u momentov baraat prazni tankeri i skladista da kupat pred 15ti... kako trgnalo ke gi kesiraat rusite pa ke namalat isporaka nekoj period. na kraj ke ispadne sankciite da im ja sredat i ovaa industrija mesto kako do sega da prodavaat preku brokeri ke se naucat rusite da sitkaat direkt na rafineriite. sekako ja imaat infrastrukturata (tankeri) taka da za niv ova ke bide lesno, ona sto im fali e prodavaci so harizma lol... ke najdat valjda toa lol
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.494
Поени од реакции
22.128
Не верувам дека ќе биде нешто посебно и шокантно. Нема да водат суштински преговори додека не воспостават доминација во Донбас и да ја демолираат Украинаката војска па да преговараат од позиција на сила. Не верувам ни дека ќе свика мобилизација бидејќи сега за сега не е потребна.
Muabetot e ako e pameten ke go pocne procesot sto koga i da e ke sledi. Bez gubenje obraz doma.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.603
Поени од реакции
22.779
Demek Germanija ili Eu kao go zacuva obrazot pa za Rusija se grizi?
Taka si gledate na rabotite?
Eu si gi spusti gakjite, se natrtli i si namacka vazelince. Obrazot e dalecno minato za Germanija i Eu.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
J

joli1

Гостин
Путин никогаш нема да ја сфати иронијата дека тој е Хитлерот во случајов.
The Guardian и политичар од најимперијалистичката држава у историја тебе ти се пример за тоа кој треба да кажува кој е фашист, а кој не.

По калап ве прават у МОФ и останатите невладини, еј. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.259
Поени од реакции
41.649
Tocno. Malce glupo e da ne se kaze deka e vojna. Ama toa e del od souto.
ајде сега сите знаеме дека сакавте да објави војна и да се прогласи мобилизација за да му направите шарена револуција дома.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
200
Поени од реакции
362
Колку што гледам воена парада не се одржува само во Мосвка туку и во други руски градови Хабаровск,Новосибирск,Екатеринбург, а дури и во Херсон градот во кој украинците планираат контраофанзива али никако да ја започнат.

Него гледам телевизии во Северна со национална фреквенција, ниту една не ја пренесува парадата, веројатно ке се налутат газдите од Кале.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.678
Поени од реакции
5.305

Kajgana Shop

На врв Bottom