Евтини авионски карти

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Барај на Еxpedia. Имаш за 48000 денари лет од Софија, со едно застанување во Минхен, 14 саата меѓу летови, ама е дупло поефтино од Виз Ер.


Ептен блиску си до времето на летање, у сред летна сезона. $250 по човек е нормална цена. Ако идеш фамилијарно, не би се заебавал со овие рандом сајтови, сигурно има некоја цака некаде.
Хм ок. Значи како што викаш овие рандом сајтови не се толку кредибилни, и да не гледам од нив. Друго ништо поевтино нема?

Гледав јас, и испаѓа најевтино преку Софија, како што кажа.

Него, до толку не се овие Kiwi кредибилни? Сега ќе треба моите да ги убедам дека тие билети не вреди да се земат од тој сајт, дека сајот не е толку кредибилен.

Знаеш она "Македонското", човек гледа секогаш што е можно најевтино да најде, па макар и под камен...

Да не зборам за тоа како на моите секогаш во 5 до 12 им текнува за вакви планови. А секогаш сум им кажувал неколку месеци унапред да се резервира карта...

Него инаку, знаеш некој сајт каде би можел да проверам претходни месеци колку биле картите, чисто за споредба?? На пример за пред месец, два, или три.
Автоматски споено мислење:

Што ќе кажете за ова:


 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.011
И СкајСкенер е ок, ама за Киви читам доста мешани ривјуа.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
И СкајСкенер е ок, ама за Киви читам доста мешани ривјуа.
Па гледам Kiwi ми дава најевтини највеќе. Буквално испод 15,000 најдов за 4 особи. Вреди ли да се проба?

Само ќе треба да внимавам тоа временски зони, ако се оди со повеќе летови кога ќе се застанува во град, да се знае кога ќе е следниот лет да не се испушти, тоа читав.

Нема некои други сајтови кои што се по кредибилни, а поевтини од тоа што ми прати (Expidia) ??
Јас барав и преку СкајСкенер ама се од Kiwi ми дава, буквално се неизбегливи. И преку Google исто ми дава од Kiwi. Ваљда нема да биде крајта на светот ако отидам преку нив...

Е сега овде најдов еве за околу 17,000:

Ама сега прашање ми е, бидејки ова оди и до Лондон и до Варшава, дали тоа значи дека ќе ми треба и виза за во Англија, и (ако бараат во обете Полска и Англија) PCR тестови, дали сум вакциниран, ово оно??? Дали и тоа треба да се земе во обѕир или не важи виза ако сум за префрлување на друг лет?? Како одат овие работи, малце ми е мене конфузно. Претходна пат кога летавме за Малме, Шведска ни испадна околу 20 - 25,000 за сите 4 души ама тоа директно преку Wizz Air, и тоа мислам месец дена унапред беа нарачани летовите. Генерално задоволен бев од Wizz Air.

Edit:
Да им текнеше на моите за ова буквално за 4,000 можевме лет да најдеме до Малта, за 4 души и тоа од голема компанија како Ryanair.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Па гледам Kiwi ми дава најевтини највеќе. Буквално испод 15,000 најдов за 4 особи. Вреди ли да се проба?

Само ќе треба да внимавам тоа временски зони, ако се оди со повеќе летови кога ќе се застанува во град, да се знае кога ќе е следниот лет да не се испушти, тоа читав.

Нема некои други сајтови кои што се по кредибилни, а поевтини од тоа што ми прати (Expidia) ??
Јас барав и преку СкајСкенер ама се од Kiwi ми дава, буквално се неизбегливи. И преку Google исто ми дава од Kiwi. Ваљда нема да биде крајта на светот ако отидам преку нив...

Е сега овде најдов еве за околу 17,000:

Ама сега прашање ми е, бидејки ова оди и до Лондон и до Варшава, дали тоа значи дека ќе ми треба и виза за во Англија, и (ако бараат во обете Полска и Англија) PCR тестови, дали сум вакциниран, ово оно??? Дали и тоа треба да се земе во обѕир или не важи виза ако сум за префрлување на друг лет?? Како одат овие работи, малце ми е мене конфузно. Претходна пат кога летавме за Малме, Шведска ни испадна околу 20 - 25,000 за сите 4 души ама тоа директно преку Wizz Air, и тоа мислам месец дена унапред беа нарачани летовите. Генерално задоволен бев од Wizz Air.

Edit:
Да им текнеше на моите за ова буквално за 4,000 можевме лет да најдеме до Малта, за 4 души и тоа од голема компанија како Ryanair.
Имаш летови Скопје Малта со wizzair али од 9ти Јуни, по 2-3к се картите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Имаш летови Скопје Малта со wizzair али од 9ти Јуни, по 2-3к се картите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Хммм, вака едно 23,000 испаѓа.
1651803131511.png

Подобро ли е вака да се оди директно од Wizz Air да се земат картите, или да си земам од каде што најдов за поевтино по некој си X сајт, ама тоа преку Софија....? Вака мене ми е искрено далеку побезбедно, претходна пат така за Шведска отидовме, директно преку Wizz Air, и немаше никакви проблеми.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Хммм, вака едно 23,000 испаѓа.
Прегледај го приврзокот 331346

Подобро ли е вака да се оди директно од Wizz Air да се земат картите, или да си земам од каде што најдов за поевтино по некој си X сајт, ама тоа преку Софија....? Вака мене ми е искрено далеку побезбедно, претходна пат така за Шведска отидовме, директно преку Wizz Air, и немаше никакви проблеми.
Нормално дека е подобро ако купиш директно од компанијата со која ќе леташ.
Јас тие скајскенер, киви, миви ги користам само за да дознаам кои се комбинациите за таа дестинација па купувам директно од сајтот на компанијата.
Иначе од Ниш би требало да се поефтини билетите за до Малта. По 40€ од човек испаѓа повратен билет за тој период 10-17 јуни. Нормално, мораш да си платиш и за куфери ама и во тие 23.000 со визеир немаш куфери.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.081
Поени од реакции
22.127
Хм ок. Значи како што викаш овие рандом сајтови не се толку кредибилни, и да не гледам од нив. Друго ништо поевтино нема?

Гледав јас, и испаѓа најевтино преку Софија, како што кажа.

Него, до толку не се овие Kiwi кредибилни? Сега ќе треба моите да ги убедам дека тие билети не вреди да се земат од тој сајт, дека сајот не е толку кредибилен.

Знаеш она "Македонското", човек гледа секогаш што е можно најевтино да најде, па макар и под камен...

Да не зборам за тоа како на моите секогаш во 5 до 12 им текнува за вакви планови. А секогаш сум им кажувал неколку месеци унапред да се резервира карта...

Него инаку, знаеш некој сајт каде би можел да проверам претходни месеци колку биле картите, чисто за споредба?? На пример за пред месец, два, или три.
Автоматски споено мислење:

Што ќе кажете за ова:



Kiwi bea OK, oni se ustvari licencirani kako agencija. Problemot so niv e sto imaat losa web strana i relativno slabi se (novi se) pa ne se snaogaat bas najdobro so covid. Imase dosta poplaki od niv a ko sto gledam i uste ima (aus/azija). Booking sistemot izgleda ne im e bas najdobar. Izbegni gi ako mozes momentalno.

Expedia i Skyscanner se poveke kako brokeri, ke ti dadat poveke opcii pa biraj. U momentov ne bi stedel, nego bi igral sigurno ako veke zimas online.

Problem e koga zemas od nekoj sto apla ne e dobro rankiran ili ne e poznat. Ima MNOGU falc sajtovi sto izdavaat eftini falsifikat karti taka da treba da se pazis i da kupuvas od proverena strana. Obicno ako e na expedia ili skyscanner se dobri, veke prosle proverki itn... Druga rabota e sto tie se agenti i ako nesto menuvas racunaj ke mora preku niv i tuka kolat. Ona sto kosta 20-30e kako service charge za zamena na dati ili nesto slicno oni go naplakaat i po 100e od covek. Od vakvi saitovi se kupuva karata koga si 100% siguren deka toa sakas i deka nema da menuvas nisto.

Za visa ako ne izglezes od internacionalniot del na aerodromot nema potreba, prakticno ne stapnuvas u UK. Imaj na um deka ako ides preku london nekogas znae da ti dade kombinacija kade ne samo sto treba da smenis terminal nego i aerodrom. Ne samo sto ke ti treba viza nego e i misija toa, menuanje vozovi/autobusi itn...

Za PCR neznam, sekade e razlicno toa, najdobro proveri si na sajtot na aerodromot ako ima.
Автоматски споено мислење:

Нормално дека е подобро ако купиш директно од компанијата со која ќе леташ.
Јас тие скајскенер, киви, миви ги користам само за да дознаам кои се комбинациите за таа дестинација па купувам директно од сајтот на компанијата.
Иначе од Ниш би требало да се поефтини билетите за до Малта. По 40€ од човек испаѓа повратен билет за тој период 10-17 јуни. Нормално, мораш да си платиш и за куфери ама и во тие 23.000 со визеир немаш куфери.

Ne e sekogas taka. Preku skyscanner e nekogas i duplo poeftino nego direktno da kupis od nekoj kompanii, primer arapskite - qatar ili emirates. Obicno poeftino da zemes direktno karta od kompanijata ako letas so budget kompanija.
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
@The Wild Boy, имам патувано неколку пати со карти преку киви, никогаш не сум имал проблеми.
Треба да припазиш на некои работи само, на пример колку време се чека меѓу летови (и дали треба да си го подигнеш багажот од првиот лет и повторно да се чекираш за вториот лет), зошто ако ти е кратко времето, нема шанси да успееш тоа да го направиш. Исто така, некогаш дава опција, на пример крајната дестинација ти е Лисабон, те носи прво во Милано Малпенса, а за вториот лет треба да се прекачиш на Милано Бергамо (значи 2 различни аеродрома).
За Англија мислам дека ти треба транзит виза, па најдобро ти е да во филтрите да ги отштиклираш земјите кај што не сакаш да се менуваш лет..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Ne e sekogas taka. Preku skyscanner e nekogas i duplo poeftino nego direktno da kupis od nekoj kompanii, primer arapskite - qatar ili emirates. Obicno poeftino da zemes direktno karta od kompanijata ako letas so budget kompanija.
Па да, за буџет компании и мислев. Во Европа углавном се лета на кратки дестинации и не се исплати да леташ Скопје-Минхен, Минхен-Малта, Малта-Истанбул, Истанбул-Скопје за 10-20€ поефтино.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Па да, за буџет компании и мислев. Во Европа углавном се лета на кратки дестинации и не се исплати да леташ Скопје-Минхен, Минхен-Малта, Малта-Истанбул, Истанбул-Скопје за 10-20€ поефтино.
Остај тоа па уште и да ти се погоди некој лет со долг layover а леташ до малта, па боље до кајче тргни од Охрид преку Дрим Албанија и после дамо право брат неможе да згрешиш :)
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки фала ви за одговорите, земав доста работи во обѕир.

Зборев и со моите,и изгледа за Малта ќе одиме преку Ниш, бидејки сега гледам таму картите се далеку по - евтини. Преку Ryanair може да се најде од 4 до 10,000 што е одлична цена за четрочлена фамилија.

Е сега, какви се Ryanair како компанија? По интернет сум слушал многу лоши работи, знам дека како компанија се дело на исмев, кажуваат дека многу ги скратиле седиштата, пилотите слетувале многу силно на писта, летале за време на магла, се за да стигнат на време, као демек имале неискусни пилоти, авионите им биле купувани од други компании за поевтино, ги модифицирале, и што ли не...

Дадете ми искрено мислење за компанијата. Мене за тие пари секако нема да ми смени ништо, за тие пари нема што да се бунам каква компанија била или што. Важно за едно ~2 часа да се стигне до Малта како што треба без никакви проблеми.

Со Wizz Air кога летав, немав никакви проблеми. Секако дека евтините авио - компании ќе користат по - ниски класи на авиони, тоа се приметуваше по по - тенките крилја на самиот авион, и малку повеќе се тресеше (што е нормално за такво турбулентно време), и самата храна. Сендвичите на Wizz Air им беа ладни, и едноставно немаа убав вкус. Очекувано за ниско буџетна компанија. Како стојат Ryanair vs Wizz Air?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Е сега, какви се Ryanair како компанија? По интернет сум слушал многу лоши работи, знам дека како компанија се дело на исмев, кажуваат дека многу ги скратиле седиштата, пилотите слетувале многу силно на писта, летале за време на магла, се за да стигнат на време, као демек имале неискусни пилоти, авионите им биле купувани од други компании за поевтино, ги модифицирале, и што ли не...

Дадете ми искрено мислење за компанијата. Мене за тие пари секако нема да ми смени ништо, за тие пари нема што да се бунам каква компанија била или што. Важно за едно ~2 часа да се стигне до Малта како што треба без никакви проблеми.

Со Wizz Air кога летав, немав никакви проблеми. Секако дека евтините авио - компании ќе користат по - ниски класи на авиони, тоа се приметуваше по по - тенките крилја на самиот авион, и малку повеќе се тресеше (што е нормално за такво турбулентно време), и самата храна. Сендвичите на Wizz Air им беа ладни, и едноставно немаа убав вкус. Очекувано за ниско буџетна компанија. Како стојат Ryanair vs Wizz Air?
Друже кои полоши авиони на визаир бе, може најмодерна линија на авиони да имаат во цела европа.
По тенки биле крилата? Со што споредуваш со авион за прекуокеански лет или?
Летале низ магла? секако искусен пилот вика ааа не летаме денес има магла надвор, има од катар да му се јават да му кажат дека му завршила кариерата пензијата му е пропадната и ако се буни може шеикот од арабија да му прати терапевти како на тој новинарот у турција. Ама битно викаш дека е да стигнеш за тие 2 саати, ова ти е како да речеш бегај бе не идам скопје велес со тој дивиот таксиста вози он и на дожд.

Авио компанија како авио компанија те превезува од точка а до точка б, слетувањето не е само искуството на пилотот многу зависи и од временските услови, пример у скопје скоро е невозмозно да имаш слетување како нанекои други аеродроми зашто имаш стално ветер.

Помало растојание помеѓу седиштата е нормална појава зашто за сите ефтини авио компании, мора да има повеќе патници за да ја исплати рутата (кредити за авионот, платите, административните трошоци, бензин и плус да има профит), нормално луфтханза има повеќе место меѓу седиштата ама таму една карта ќе ти е како со рајан/визз 4. Има помалку место зашто има повеже редови со седишта и за тие 2-3 саати лет нема да осетиш ништо, да леташе прекуокеански на лет од 7-8 па и повеќе саати да те разберам ама вака

Храната у авион ти е исто говно како визаир преплатен сендвич склопен пред 3 дена,едвај издржува да биде свеж(не дека со скупиве компании храната е со мишелин ѕвезди ама е малку подобра). Топла препорака да си јадеш пред летот и да избегнеш јадење на него.

По реално објаснето од ова не може да биде, ќе се качиш на летот со ниски очекувања, нема да го споредуваш со некој лет што си го гледал на филм и супер ќе си поминеш. Исто како што ти е топ рентање на педелинка на охридско зашто не сакаш да платиш за приватен глисер. Има негативни страни ама ќе те однесе до кај сакаш.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Дечки фала ви за одговорите, земав доста работи во обѕир.

Зборев и со моите,и изгледа за Малта ќе одиме преку Ниш, бидејки сега гледам таму картите се далеку по - евтини. Преку Ryanair може да се најде од 4 до 10,000 што е одлична цена за четрочлена фамилија.

Е сега, какви се Ryanair како компанија? По интернет сум слушал многу лоши работи, знам дека како компанија се дело на исмев, кажуваат дека многу ги скратиле седиштата, пилотите слетувале многу силно на писта, летале за време на магла, се за да стигнат на време, као демек имале неискусни пилоти, авионите им биле купувани од други компании за поевтино, ги модифицирале, и што ли не...

Дадете ми искрено мислење за компанијата. Мене за тие пари секако нема да ми смени ништо, за тие пари нема што да се бунам каква компанија била или што. Важно за едно ~2 часа да се стигне до Малта како што треба без никакви проблеми.

Со Wizz Air кога летав, немав никакви проблеми. Секако дека евтините авио - компании ќе користат по - ниски класи на авиони, тоа се приметуваше по по - тенките крилја на самиот авион, и малку повеќе се тресеше (што е нормално за такво турбулентно време), и самата храна. Сендвичите на Wizz Air им беа ладни, и едноставно немаа убав вкус. Очекувано за ниско буџетна компанија. Како стојат Ryanair vs Wizz Air?
Колку глупости изнакажа во еден пост, не вреди некој да се замара и да ти објаснува детали (плус за лет од 2-3 саати).
Едит: гледам и @wiksa се согласува, во исто време постиравме.

On topic, накратко:
RyanAir обично лета со Boeing 737, WizzAir лета со Airbus 320 или Airbus 321.
А321 ги нарачуваа нови, мислам и 320 им беа нови.
И Croatia Airlines лета со Airbus 320, единствената разлика е што плаќаш 80еur за еден саат лет и добиваш кафе и грицки.
Еве да си провериш старост на авионите:
https://www.airfleets.net/flottecie/Ryanair.htm : 12 години
https://www.airfleets.net/flottecie/Wizz Air.htm : А320 - 8 години, А321 - 3 години

Единствената разлика која ја имам приметено помеѓу RyanAir и WizzAir е попанаѓурска продажба за време на летот со RyanAir.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Е сега, какви се Ryanair како компанија? По интернет сум слушал многу лоши работи, знам дека како компанија се дело на исмев, кажуваат дека многу ги скратиле седиштата, пилотите слетувале многу силно на писта, летале за време на магла, се за да стигнат на време, као демек имале неискусни пилоти, авионите им биле купувани од други компании за поевтино, ги модифицирале, и што ли не...

Секако дека евтините авио - компании ќе користат по - ниски класи на авиони, тоа се приметуваше по по - тенките крилја на самиот авион, и малку повеќе се тресеше (што е нормално за такво турбулентно време), и самата храна.
Дете, ај не се резили со заклучоците жити се.
Крилата биле потенки а? Пример Airbus A320-200 си е тој, без разлика која компанија го поседува. Flaps-от, Spoiler-от и се останато е исто кај секој авион од тој производител и модел, НЕ Е "ПОТЕНКО". Надворешно нема апсолутно никаква разлика. Какви црни потенки крила, какви црни модификации.
Внатрешноста не е прва класа, јбг не леташ со swiss
Пилотите камикази а? Немој жити се.

Изгледа вкупно во животот, прашање дали и 10 саати си поминал во воздух за вакви ултра феноменални заклучоци кои заслужуваат посебно внимание.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.081
Поени од реакции
22.127
veke se e napisano jas samo ke dodadam deka budget kompaniite mnogu poveke obrnuvaat vnimanie na bezbednost zasto eden kiks i e kraj za niv.

za jadenje za 2-3 saati let lol wtf? nosi si svoe ili jadi pred da letas. neznam kako mozete da ja jadete avionskata hrana lol, jas na prekuokeanski letovi gledam da ja izbegnam kolku mozam ne pa niz evropa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom