Живот после смртта

Г

Господ

Гостин
Ако нема верниците ништо не губат. Прашањето е што ако има? Ајде одговори ми тоа те прашав. Што ако таму некој ти рече си слушал опоменувања, а не си верувал, плус си го навредувал Бога. Што правиме тогаш ?
Ај рецимо има.
Што мислиш кое место е пополно рајот или пеколот?
Човекот е таков да гревовите му се дел од секојдневието.
Колку луѓе се покајале што мастурбирале на комшиката?
И тоа е грев и според тоа тие одат во пеколот.
А има уште 9 смртни гревови кај му е крајот.
Значи имаш куп дркаџии во пеколот и стотина "светци" во рајот.
Кој ќе победи?
Вака-така верниците губат.

А сега кон темата.
Не им верувам на поповите и оџите и не верувам во задгробен живот.
И да роден сум Игорче ако сакаш и извод од матично и потврда дека сум крстен ќе донесам.
А имам и лична и дебитна картица.
Мислам дека нема простор за објаснување.
 

HardCore

Cylon
Член од
4 февруари 2010
Мислења
139
Поени од реакции
38
Јас лично мислам дека постои живот после смрт, односно дека нашата душа преоѓа во друго човечко тело-новороденче и повторно така се додека не го достигнеме највисокото ниво на нашата интелигенција. После тоа се претвараме во чиста енергија, преоѓаме во друга димензија и постоиме како такви.
Затоа сега поради тие причини ни се случуваат дежа ву, контакти со духови и "оној свет"
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Јас лично мислам дека постои живот после смрт, односно дека нашата душа преоѓа во друго човечко тело-новороденче и повторно така се додека не го достигнеме највисокото ниво на нашата интелигенција. После тоа се претвараме во чиста енергија, преоѓаме во друга димензија и постоиме како такви.
Затоа сега поради тие причини ни се случуваат дежа ву, контакти со духови и "оној свет"
Глупости .. нема никаков живот после смрта ... според мене умираш и готово завршена приказна никакви преоѓања или слично ендоставно како кога заспиваш и остануваш така засекогаш ...
 

HardCore

Cylon
Член од
4 февруари 2010
Мислења
139
Поени од реакции
38
Глупости .. нема никаков живот после смрта ... според мене умираш и готово завршена приказна никакви преоѓања или слично ендоставно како кога заспиваш и остануваш така засекогаш ...
И јас знам дека негирањето би ми го направило животот поедноставен, но сепак не можам да негирам нешто што постои само поради тоа што јас не го разбирам.
 
Член од
21 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
Dlaboko vo sebe veruvam deka posle smrtta ima zivot!Veruvajki vo Boga,veruvajki vo Negovite molitvi,veruvam deka "tamu gore"ima zivot.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.186
Поени од реакции
4.822
Dlaboko vo sebe veruvam deka posle smrtta ima zivot!Veruvajki vo Boga,veruvajki vo Negovite molitvi,veruvam deka "tamu gore"ima zivot.
Грешно веруваш...

--- надополнето ---

Глупости .. нема никаков живот после смрта ... според мене умираш и готово завршена приказна никакви преоѓања или слично ендоставно како кога заспиваш и остануваш така засекогаш ...
Токму така.

Исто како и пред да се родиш - ништо. И кога ќе умреш - ништо. Не постоиш, освен оние неколку децении живот...

--- надополнето ---

Билдерче а што ако после смртта има нешто ? Што правиме тогаш ?
Е па ај да почекаме да се јави некој оттаму и да ни кажи дека навистина има живот после смртта... :)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Ај рецимо има.
Што мислиш кое место е пополно рајот или пеколот?
Човекот е таков да гревовите му се дел од секојдневието.
Колку луѓе се покајале што мастурбирале на комшиката?
И тоа е грев и според тоа тие одат во пеколот.
А има уште 9 смртни гревови кај му е крајот.
Значи имаш куп дркаџии во пеколот и стотина "светци" во рајот.
Кој ќе победи?
Вака-така верниците губат.

А сега кон темата.
Не им верувам на поповите и оџите и не верувам во задгробен живот.
И да роден сум Игорче ако сакаш и извод од матично и потврда дека сум крстен ќе донесам.
А имам и лична и дебитна картица.
Мислам дека нема простор за објаснување.
А зашто така мислиш дека за ситни гревови ќе одеш во пекол? Не заборавај дека милоста на Бога е голема. Ако ти го почитуваш и тој тебе ќе те почитува. Не заборавај дека тој е Судија пред се.

--- надополнето ---

Како може да бидам мртов кога никогаш не сум се ни родил?
Е не, падна од на небо. Нели ?
 
Г

Господ

Гостин
А зашто така мислиш дека за ситни гревови ќе одеш во пекол? Не заборавај дека милоста на Бога е голема. Ако ти го почитуваш и тој тебе ќе те почитува. Не заборавај дека тој е Судија пред се.
Ама тоа е смртен грев.Прељуба е.Исус самиот рекол дека секој што ќе посака туѓа жена веќе извршил прељуба.А и ситните кражби се кражби.
И љубомората и зависта се смртни гревови.(Не го посакувај она што не е твое).

Hell's gonna be packed :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Како може да бидам мртов кога никогаш не сум се ни родил?
Знам за тебе изникна како растение ти. :tv:

--- надополнето ---

Ама тоа е смртен грев.Прељуба е.Исус самиот рекол дека секој што ќе посака туѓа жена веќе извршил прељуба.А и ситните кражби се кражби.
И љубомората и зависта се смртни гревови.(Не го посакувај она што не е твое).

Hell's gonna be packed :)
Еден од 10те Божји заповеди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom