Живот после смртта

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Од кога умре Тоше се мислам дека животот после смрта е подобар , Бог го зел и Аце наш млад (Александар Македонски) , сега Тоше млад отиде , ај да кажеме дека Аце не бил многу хуман но Тоше беше зошто би го зел , можеби не заслужил да живее ваков живот на земјата , може на местото (ако постој нешто после овој живот) кај што е сега е подобро .
-А од друга страна сите зли луѓе живеат многу подолго од добрите , можеби овој живот е некој вид на затвор , некое место кое служи за казна . Сепак овие се празни зборови =)
Муабетов ти е само за во религија и тоа да бараш некој поп да ти одговори... ама па колку и да прашуваш одговорот ќе биде ист - волја Божја :toe: инаку... од секогаш ми била глупава ваквата философија, дека Бог ги сака и зема добрите кај него... ЗОШТО? Зарем долу на земјава се обидува да создаде пекол?? инаку забегавме тотално ОФ :) понатаму ако ти се дискутира за ова, пали профилот :)
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Не верувам во живот после смртта .. тоа сме си го измислиле со цел да си се тешиме дека и после крајот иде нов почеток , подобар почеток .. yeah , right .. Како и да е , умираш , почнува автолиза , црвци и ларви те јадат , ти остануват коските за да после 500-1000 години те откопа некој археолог и те стави у музеј ..

Стравот од смртта е коренот за смислување на задгробен живот ..
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не верувам во живот после смртта .. тоа сме си го измислиле со цел да си се тешиме дека и после крајот иде нов почеток , подобар почеток .. yeah , right .. Како и да е , умираш , почнува автолиза , црвци и ларви те јадат , ти остануват коските за да после 500-1000 години те откопа некој археолог и те стави у музеј ..

Стравот од смртта е коренот за смислување на задгробен живот ..
Jaс колку што знам на обичните луѓе не ги ставаат во музеј. Се надеваш на такво нешто? :) Изгледа ти си ова се тешиш.

Бај де веј. Живот после смрт според мене постои, што си сеел таму ќе жнееш.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Jaс колку што знам на обичните луѓе не ги ставаат во музеј. Се надеваш на такво нешто? :) Изгледа ти си ова се тешиш.

Бај де веј. Живот после смрт според мене постои, што си сеел таму ќе жнееш.
E фино се изјасни ама да ти кажам дека подфорумов не е религија и ако бришам да не се чудиш :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Sto mislite dali ima zivot posle smrtta? Mislite deka vasata dusa talka zasekogas po zemjata,ke idete vo pekolot ili rajot ili se ragate kako nov covek ama ne se sekavate na predhodniot zivot...kazete mi gi vasite mislenja zaso mnogu sum zanteresirana!!!
Мислам дека Вампиркава убаво е изјаснета. Јас верувам во пеоколот и рајот. :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Sto mislite dali ima zivot posle smrtta? Mislite deka vasata dusa talka zasekogas po zemjata,ke idete vo pekolot ili rajot ili se ragate kako nov covek ama ne se sekavate na predhodniot zivot...kazete mi gi vasite mislenja zaso mnogu sum zanteresirana!!!
Мислам дека Вампиркава убаво е изјаснета. Јас верувам во пеоколот и рајот. :smir:
Е баш се изјаснила :pos:

Али битно ти најде пост за да напнеш, се надевам дека ме прочита што ти пишав погоре :smir: (ти пишувам како на напален верник и борец за ...религијата)
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Jaс колку што знам на обичните луѓе не ги ставаат во музеј. Се надеваш на такво нешто? :) Изгледа ти си ова се тешиш.

Бај де веј. Живот после смрт според мене постои, што си сеел таму ќе жнееш.
Да бе , едвај чекам луѓето од иднината да се восхитуват на моите перфектни коски .. и малце остатоци од косата ..

Хммм.. лошо луѓе и пекол , добри у рај .. Ѓаоло сака лоши луѓе кои се против Бог , па коа ќе му ги прати доле у приземје , шо мислиш како ќе ги пречека и стокми ? :D ( get my point ? ) ..

п.с Прифаќам ја смртта ко природен процес , ко цел .. не и се плашам , после неа иде само еден BIG shut down на системот ..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Билдерче а што ако после смртта има нешто ? Што правиме тогаш ?
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Билдерче а што ако после смртта има нешто ? Што правиме тогаш ?
A шо ако нема ? Имали одговор на овие прашања ? Јок .. џабе е , тупење празна слама .. нема духови , нема ѓаоли , нема старче у бели пиџами со контрола над се , нема нишо .. коа ќе скинеш конци , ќе видеш како ти се стемнува и една бела светлина .. али не брзај , не е тоа задгробен живот , тоа е твојот мозок како се гаси ..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
A шо ако нема ? Имали одговор на овие прашања ? Јок .. џабе е , тупење празна слама .. нема духови , нема ѓаоли , нема старче у бели пиџами со контрола над се , нема нишо .. коа ќе скинеш конци , ќе видеш како ти се стемнува и една бела светлина .. али не брзај , не е тоа задгробен живот , тоа е твојот мозок како се гаси ..
Ако нема верниците ништо не губат. Прашањето е што ако има? Ајде одговори ми тоа те прашав. Што ако таму некој ти рече си слушал опоменувања, а не си верувал, плус си го навредувал Бога. Што правиме тогаш ?
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Ако нема верниците ништо не губат. Прашањето е што ако има? Ајде одговори ми тоа те прашав. Што ако таму некој ти рече си слушал опоменувања, а не си верувал, плус си го навредувал Бога. Што правиме тогаш ?
ООо фак .. види ја логиката .. пишав веќе .. ако Госпо те прати доле кај котлите , Ѓаоло сака луѓе кои му одат контра на Госпо , па ќе бидеш ВИП доле ..плус поинтересно е доле , поинтересни луѓе има ..

Рајот и Пеколот се фикција,плод на човечкиот род ..ништо више ..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
ООо фак .. види ја логиката .. пишав веќе .. ако Госпо те прати доле кај котлите , Ѓаоло сака луѓе кои му одат контра на Госпо , па ќе бидеш ВИП доле ..плус поинтересно е доле , поинтересни луѓе има ..

Рајот и Пеколот се фикција,плод на човечкиот род ..ништо више ..
Ѓаолот прв ќе гори во пеколот. А после него гледам има многу :vozbud:
Зошто да бидат плод на бујна фантазија ? Сигурно нешто ги натерало да мислат и веруваат во тоа.
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Ѓаолот прв ќе гори во пеколот. А после него гледам има многу :vozbud:
Зошто да бидат плод на бујна фантазија ? Сигурно нешто ги натерало да мислат и веруваат во тоа.
Да , стравот ..примитивен човек е дирегиран во емоции и нагони , не со разум .. Пеколот е казна за непослушните , Рајот за послушните ..

2000 години од Исус , ништо .. пред тоа исто ништо .. фосили,диносауруси итн ја побиват Креационистичката теорија ( читај теорија ) .. го тупев ова пред 2-3 години секој ден и ме мрзи пак да се повторувам ..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Мислам дека има живот после смртта односно дека откако душата го напушта нашето сегашно тело, се сели во друг нов живот, односно тело на новороденче, за да води друг живот...
но исто така, мислам и дека секој си има право да си мисли како сака, и што сака:toe:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Живот после "смртта"?
Па кога си се родил за да следи "смрт"?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom