Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Вака се чекаат гости бе Шура?
20220501_144648.jpg
20220501_144742.jpg

Те нема, освен ако не си шоферот на автобусот. Уште пола саат ќе бидам во Панорамика, пиши ако се решиш да частиш кафе.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Вака се чекаат гости бе Шура?
Прегледај го приврзокот 330755
Прегледај го приврзокот 330757

Те нема, освен ако не си шоферот на автобусот. Уште пола саат ќе бидам во Панорамика, пиши ако се решиш да частиш кафе.
Одма сум пред станица дај ми 2 мин :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Овој муабет кружи и кај мене у населба од одредена категорија на лузери пред коперација со салама и пиво. Low life talk.
Каква кооперација, какви бакрачи.
Со две кликања на интернет можеш да провериш каква била украинската власт која ни помогнала и што се случило после со таа власт.
Автоматски споено мислење:

Вие стварно, со целиот ум, мислите дека оваа Украина денес, би се дрзнала да ни помага нас против УЧК?

А САД тука за што се? Свеќа да држат?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Украинциве цело време се трудат да ги напаѓаат воените штабови во Украина, очигледно сакаат да имаат за жртва некоја висока фигура т.е. генерал.

Иначе во Русија, пак ...

 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.430
30 минути пред да експлодира магацинот со оружје во Белгород, кружеле руски хеликоптери над градот:


И потоа експлозија, голема печурка и последователни експлозии

 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
30 минути пред да експлодира магацинот со оружје во Белгород, кружеле руски хеликоптери над градот:


И потоа експлозија, голема печурка и последователни експлозии

Да сум украинец, не би се радувал толку многу на печурките.
Автоматски споено мислење:

Копилиња нацистички.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.864
Поени од реакции
23.669
Еееее, и шурата и Инглориус седнаа и Трамп се сретна со Ким, кај и да е и Зеленски ќе седне со Путин, само ти Африме @puno мој не дојде да јадеме свинско и да летаме орли пред Скендербег. Пу, јаз'к и ти си ми бил некој шиптaр. :(
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Но јас не реков ниту дека во Русија поубаво се живее, ниту дека Русите живеат подобро од Американците. Тоа е друг муабет.
Јас само покажав аргументи и факти дека САД многу повеќе е клептрократија отколку РФ... До ист заклучок ќе дојде секој што ќе ги одговори искрено прашањата кои поставив погоре
Да, еден наш лик, на една емисија на една ТВ, посочи дека за ЕУ постои проценка дека годишно се „губат„ по 200 милијарди евра за свесно сторена корупција, а во САД таа бројка стигнува до 1 билион долари коруптивни пари...

Зашто Русите живеат полошо од американците, тоа е тема за дискусија од која треба да произлезе точниот одговор. Причината за разликата во комодитетот на живеењето не е една, туку се стек од околности, што историски, што идеолошки, што реални, што измислени...
Автоматски споено мислење:

Спремај кафето, за 10 минути сум таму.
Кафе? А гајба пиво, скара, ово, оно?...
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.220
Клептократија=Форма на владеење каде лоповите се главни,

Кога кажав клептократија, пред себе си го претставувам обичниот човек, обичниот граѓанин, што се има, и како може да живее. Може ние да расправаме тука дека системот на САД е клептократски, и така е. И комунизмот промовираше еднаквост за сите и утопија каде сите живеат во љубов, хармонија и единство, ама се беше гола вода. Просечниот нормален Американец сепак може да живее каков таков нормален живот, а просечниот Русин е сотрен до гола кожа, гол, бос, и гладен.


Ова ли е живот, чекање 2 километра ред за џанкфуд? Знаеш ли зошто? Зошто тоа што го имале пред тоа, било полошо и од мекдоналдс. Или овие што беа со нив од исток, што пола женска популација се ебеше за 200 динара од народна банка на Југославија? Или Румуните што беа под нивна капа и се бањаа само у Петок со топла вода, па ако го промашат терминот ќе останат небањати 2 недели?
Не бива вака да го заглупуваме муабетот. Мислам дека си повеќе од доволно интелегентен да правиш разлика помеѓу работи како општествено уредување, наспроти животен стандард (кој во незападните држави зависи и од проблемите кои им ги прават САД/западот).

Ќе те замолам да се фокусираш.
Не е муабетот дали подобро се живее во САД или РФ. Муабетот е дека:
- Во САД олигархијата владее.
- Во РФ олигархијата не владее, всушност изричито им е забрането да се мешаат во политика (дузина олигарси го имаат јадено немиен пред останатите да ја научат лекцијата).



Не знам дали го имаш видено видеово... Абе вака наш политичар да му направи на било кој од домашниве олигарси, јас ти гарантирам дека 1000 години ќе го гласаат СИТЕ.

Остај што ти сметаш дека е „клептрократија“, фактите се следниве: Во РФ горе долу се пазат интересите на Русија. Во САД 100% се пазат само интересите на олигархијата... Колку повеќе факти се потребни за да се согласиме за очигледното?

Не е овде место да дискутираме за животниот стандард. Тој во САД е подобар ама работите им се влошуваат до таму да средната класа (нивната гордост) полека но сигурно изумира. Бездомништвото им е најголемо во светот, затворите им се преполни и никаде во светот нема толку затвореници и робијаши по процент од популација... Ама да, најбогатите во САД се најбогати во светот. Што не е баш нешто за фалење кога дускутираш клептрократија како општествено уредување, нели? :)
Автоматски споено мислење:

Наводно Путин имал Паркинсон, ќе се оперилал од тумор а претседателството ќе го оставен на Патрушев.

Дузина „дијагнози“ му прават со децении а овој здрав и жив... Да не кажам „ќе ги надживее сите“, пошто тоа навистина би било ЛОШО!!!



Овој муабет кружи и кај мене у населба од одредена категорија на лузери пред коперација со салама и пиво. Low life talk.
Салама и пиво, свашта... Кај мене пред кооперација пиво се пие со кикирики (некогаш во лушпа), или со чипс. Некои чудаци и смоки мезат. :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom