Сакам да знам!

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
Како се вади месечен билет во јсп за прв пат? Треба да ме сликаат некаде (Автокоманда?) или доволно е лична карта во било која јсп билетара?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Како се вади месечен билет во јсп за прв пат? Треба да ме сликаат некаде (Автокоманда?) или доволно е лична карта во било која јсп билетара?
Освен во Автокоманда, мислам дека можеш на железничка да завршиш работа (ако ти е поблиску). Знам дека порано можеше и таму да ти завршат работа, веднаш до бензинската кај статичниот жолт автобус. Провери си за секој случај таму, ако ти е поблиску во споредба со Автокоманда.
 
Член од
10 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Како се вади месечен билет во јсп за прв пат? Треба да ме сликаат некаде (Автокоманда?) или доволно е лична карта во било која јсп билетара?
Jas sum vadel na zeleznicka vo biletsrata, tamu treba da te slikaat. Ima i biletara vo karpos 2, no ne znam dali se uste raboti. Drugari mi kazuvale uste lred godini deka tamu vadele bileti
 
Член од
25 јануари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
15
Здраво , колку време треба да помини за да се избрише лоша кредитна историја од кредитниот регистар ? Имс ли некој начин да се убрза таа постапка , долгот е подмирен.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
Здраво , колку време треба да помини за да се избрише лоша кредитна историја од кредитниот регистар ? Имс ли некој начин да се убрза таа постапка , долгот е подмирен.
Зошто би се викало “историја“, ако може да се брише?
Колку што јас разбирам, токму тоа е и целта : да се види дали редовно во минатото си ги плаќал сметките, ратите и сл., или си имал нередовно плаќање, блокирање на сметки и присилна наплата со извршители
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво , колку време треба да помини за да се избрише лоша кредитна историја од кредитниот регистар ? Имс ли некој начин да се убрза таа постапка , долгот е подмирен.
Оди лично во Македонско кредитно биро (до Народна банка) со доказ за подмирени долгувања, ќе поднесеш барање за нивно бришење (мислам дека и нешто се плаќа за тоа) и за одреден рок ќе ти биде спроведено и кредитниот рејтинг ќе ти биде поволен.

По правило тоа не би требало ти да го правиш. Тоа треба да го спроведат институциите каде што си должел (банки, извршители и други), но ова е Македонија.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Me interesira zosto ne gi gonat tie sto odobrile od budget skoro 1 million evra za konsultanti dvajca od Hrvatska da gi konsultiraat 120 lugje koi nie gi plakame od dgep I seto toa mirno ke projde samo ke se digne prashina zasto isplatile 140000 evra nad dogovorenata suma?
Nikoj ne spomnuva kakvi umovi se tie koi dobile tolkava suma od vlada I zar nema obrazovani lugje koi ke go napravat istoto za normalni pari kaj nas?
Zalna Makedonija!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.515
Поени од реакции
3.639
Препорака за саглам сервисер за LG телевизор.
Благодарам...
 
Член од
9 март 2010
Мислења
366
Поени од реакции
372
Здраво , колку време треба да помини за да се избрише лоша кредитна историја од кредитниот регистар ? Имс ли некој начин да се убрза таа постапка , долгот е подмирен.
6+ месеци, зависи од многу работи, дали си бил даден на извршител, колку си доцнел, еден тон фактори има, а нема начин да се убрза постапката освен да си плаќаш рати на време ако имаш други активни долгови.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Дали во Македонија постои некаква опција за месечна претплата на одредени патарини? Пример, ако живееш во Штип а работиш во Скопје и секој работен ден минуваш патарини во двата правци. Постои некаква опција за намалување на трошокот или плаќаш исто како и секој друг?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
Дали во Македонија постои некаква опција за месечна претплата на одредени патарини? Пример, ако живееш во Штип а работиш во Скопје и секој работен ден минуваш патарини во двата правци. Постои некаква опција за намалување на трошокот или плаќаш исто како и секој друг?
Нема, таква напредна технологија не постои тука.
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Дали некој знае дали фирма која што е во мирување, нема вработени нема приходи не работи едноставно 5-6 месеци веќе е обврзана да плаќа комуналец? Ми стига секој месец по 620 денари а фирмава си е во мирување, не сфаќам само зошто мора да е фирма обврзана да плаќа толкава сума за услуги кои што не ги користи? Може некој попластично да ми објасни, благодарам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Дали некој знае дали фирма која што е во мирување, нема вработени нема приходи не работи едноставно 5-6 месеци веќе е обврзана да плаќа комуналец? Ми стига секој месец по 620 денари а фирмава си е во мирување, не сфаќам само зошто мора да е фирма обврзана да плаќа толкава сума за услуги кои што не ги користи? Може некој попластично да ми објасни, благодарам.
Мора од некаде да се вадат пари за администартивциве…
Ист случај ко твојов на братучед му идеше за телевизија порано, логика? не барај логика


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom