Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@Bianconero10 а да си стаиш ти клими :)
Заебанција на страна, баш е убаво вака што има кој да ти ги обележи слабите стани на квалитетните топлински пумпи...
Стрелец е првак за тоа...без конкуренција.... само штета што нема таков за и кај евтините модели да ги обeлежи овака со црвени кругчиња.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Друже ти имаш исто како кај мене , јас грејам 30 кв

За 1000 еура земи си шораи еџ 13 ако сакаш убаво и ефтино да се грееш
Фала за одговорот.
Тоа е модел RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E ?
Ако можеш да ми опишеш како функционира...Ако си мерил
-која е минималната модулација,
-која е минималната температурата на издувот,
-која е најголемата модулација,
-која е максималната температура на издувот
-Дали е дворедна или едноредна надворешна единица ... итн

Чекај сеа Гри експертите ќе дојдат, како Тошиба е ужас Гри треба да стаи за тие пари боље има...
Климата ја купува брат кој работи во странство, но е тука во зима, од соседната зграда. Не можам да му ја препорачам Gree, бидејќи ова е одличен и добро изолиран стан. Gree веќе му е препорачана, но тој не сака да му се уредот има нон-стоп on/off ефекти. Размислував за Амбер, ама прочитав дека и тој се гаси со висока модулација. GTech исто, Muse исто, а немаат ни Eurovent. Мислам дека Gree не работи добро во добро изолирани станови. Многумина пишуваа за тоа овде

Треба клима уред кој работи убаво и културно од 200w до 1500w или 2000w. Имам extra искуство со Fujitsu, но тој сака да размисли и за други брендови. Gree, Daikin, Toshiba ...
 
D

Deleted member 53418

Гостин
6300 евра Mitsu Ecodan топлинска пумпа 16kw. Цена добиена денес пред 20 минути. Плус 600 евра за поврзување на постоечка инсталација и пуштање на пумпата.
Цена за Valliant е 6100 16kw.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Топлинска пумпа, а уствари сите мултисплит треба да бараат.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ставив подно во куќата , ситеме посоветуваа да ставам тп.
Ако имаш секаде подно, супер опција ќе е некоја мала топлинска пумпа. Во комбинација со инвертери кои ќе се и за ладење.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Трите најважни работи за било кое греење.
1.Изолација(ѕидови)
2.Изолација(таван, под)
3.Изолација(дограма/стакло пакет)

…а после дали ќе биде подно, ТП, клима или ќумбе е прашање на вкус повеќе…
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
@Bianconero10 а да си стаиш ти клими :)
Заебанција на страна, баш е убаво вака што има кој да ти ги обележи слабите стани на квалитетните топлински пумпи...
Стрелец е првак за тоа...без конкуренција.... само штета што нема таков за и кај евтините модели да ги обeлежи овака со црвени кругчиња.
За т.пумпа од 10.000 евра е веќе друга прикаска и може и влакно во јајце да се бара, но за ефтина т.пумпа..не..
До пред неколку години со 10.000 евра ќуќа се правеше..
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
12
Поени од реакции
17
Poveli druze(modelot sto ti go ponudile e na 17ta str od PDFot Toshiba Estia HWS-P1105XWHT9-E / HWS-P1405H8R-E) ovde pisuva deka e so vgraden grejac od 12kw :(....pumpata dava samo 10,8kw na -7 so COP 1,8 ili u prevod na -7 trosi 6kw/h na saat....za 8000eu kako sto kaza deka ti ja ponudile kako ke zgrees 190m2 so ova stvarno neznam, osven grejacite ako ne se ukljucat.
Прегледај го приврзокот 329385

Прегледај го приврзокот 329383

Прегледај го приврзокот 329381
Taka mi rekoja isto i na specifikacijacata pisese 16kw toplotna pumpa + 9kw grejac. Vcera dobiv cena i za Vailant 18kw t.pumpa so bafer i kompletna montaza 9100€.

Гледам веќе си се распрашал и знаеш како одат цените.
Не знам само дали ти кажале дека топлински и радијатори не одат рака под рака! А сам велиш дека кај тебе е комбинација од еден спрат подно и два спрата радијатори!?
Прво за да се изведе тоа(!) различен проток и различна температура сосе бафер, ќе ти треба една соба само за разводот! т.н.техничка просторија.
Радијаторите ти се исто поставени!? 55/45? 70/60? Пиши крст на тие уште одма!
Ефикасност на пумпата! Дури и кога дава иста моќност(топлина) е огромна разлика во КОП-от меѓу 45ц и 30ц!
На крај пари… ако имаш супер! Ама ако немаш и планираш да ја плаќаш на рати, сосе сметките за струја… огин! Ќе чекаш 5 до 10 години да ти се исплати, па тек тогаш ќе почнеш да “штедиш”! Ако и нешто уштеди, еден квар и “Ш” нема да остане од таа заштеда!

Поентава ми е дека за ТП мораш да имаш исполнето многу услови за да влезе во игра.
Многу е пишувано тука, и за изолација, и за подно, и за фенкојлери… па и за самата исплатливост.
Размисли си ептен убаво пред да се заглавиш!
Celata instalacija bese pravena za kotel na peleti, no mi kazaa deka moze da se postavi i t.pumpa na istata, podnoto i radijatorite si se posebno..imam soba specijalno napravena za istoto taka da ne e toa problem nikakov.

Celta na muabetot mi e sto e najpametno da se izbere od toa sto go imame na pazarot, a da e so razumna cena
Автоматски споено мислење:

6300 евра Mitsu Ecodan топлинска пумпа 16kw. Цена добиена денес пред 20 минути. Плус 600 евра за поврзување на постоечка инсталација и пуштање на пумпата.
Цена за Valliant е 6100 16kw.
Od kade potocno? Kontakt nesto
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Бинго! Најдовме постар модел клима Mitsubishi MSZ-FH35VE за стара цена од 920e. Одличен модел. Се двоумевме помеѓу Fujitsu ASYG 12LTCA (960e) и Mitsubishi MSZ-FH35VE (920e), но брат ми реши да купи Mitsubishi. Инсталација по празникот.:)
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ги читам постовиве и се чудам. Јапонскиве климе да не се правени од некои материјали кои се носат од Марс можеби?
Имав клима Хитачи инвертер 14ка, 3.5кв. значи 14ка. Вистина е дека модулираше и до 200 вати, ама ЗАМРЗНАВ!!!!! На модулација од 200 вати ставена на аутофан, дува со 1 брзина и дува ЛАДНО.
На температури под -7, -8 буквално почнуваше да полетува, па тоа беше млазен авион. Во месеци кога кај нас знае да падне температурата и по две три недели да биде и по -10 и -15 преку ноќ а преку ден да не надмине 0 или евентуално 1 степен климава трошеше по околу 400 киловати месечно за изолирана просторија од 30 метри квадратни, со ПВЦ столарија. Преку ден наместена на 25 за да достигне некои 22-23, преку ноќ на 19-20, а исто и кога не сум дома. Значи климата беше ТАПА!!!
Некаде во Декември купив Грее Амбер Нордик 3,5кв и ја монтирав на местото на Хитачито.
Вистина е дека не модулира толку ниско, минимум е до 450 вати и после се исклучува, вистина е дека во истите услови и при истите темшератури како претходно опишаните (а ги имавме оваа година) троши оклу15-20 проценти повеќе струја од Хитачито ама вистина е и нешто друго, климата не грее туку ФРЛА ОГАН. Без разлика на која модулација е издувува топол воздух а кога достигнува зададена температура под климата е буквално непријатно да се стои од топлината, сакате верувајте сакате не. Просторијата е топла за разлика од претходно. 24 степени во истата просторија каде претходно грееше јапонецот, Амбер ги достигнува како од шала. Значи за Јануари сметката за струја ми беше 8200 денари, тука влегуваат Амбер нордик, една грее пулар еко, термо печка од 2кв, бојлер на струја, и готвење на струја. Климите не ги исклучувам.
Цената беше 57000 денари. Вреди за секој денар. Митсубиши со тие перформанси е 90000 денари и сигурен сум дека е поекеномичен ама не за толку многу колку што е разликата во цена. И сигурен сум дека не може да грее повеќе. Амберот има 10 години гаранција. Тоа е доволно за мене па и без разлика што треба да плаќам сервис за продолжување на гаранцијата. и онака го плаќав чистењето за смрдливото Хитачи секоја година.

За Грее Амбер Нордик, од мене огромна препорака
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Ги читам постовиве и се чудам. Јапонскиве климе да не се правени од некои материјали кои се носат од Марс можеби?
Имав клима Хитачи инвертер 14ка, 3.5кв. значи 14ка. Вистина е дека модулираше и до 200 вати, ама ЗАМРЗНАВ!!!!! На модулација од 200 вати ставена на аутофан, дува со 1 брзина и дува ЛАДНО.
На температури под -7, -8 буквално почнуваше да полетува, па тоа беше млазен авион. Во месеци кога кај нас знае да падне температурата и по две три недели да биде и по -10 и -15 преку ноќ а преку ден да не надмине 0 или евентуално 1 степен климава трошеше по околу 400 киловати месечно за изолирана просторија од 30 метри квадратни, со ПВЦ столарија. Преку ден наместена на 25 за да достигне некои 22-23, преку ноќ на 19-20, а исто и кога не сум дома. Значи климата беше ТАПА!!!
Некаде во Декември купив Грее Амбер Нордик 3,5кв и ја монтирав на местото на Хитачито.
Вистина е дека не модулира толку ниско, минимум е до 450 вати и после се исклучува, вистина е дека во истите услови и при истите темшератури како претходно опишаните (а ги имавме оваа година) троши оклу15-20 проценти повеќе струја од Хитачито ама вистина е и нешто друго, климата не грее туку ФРЛА ОГАН. Без разлика на која модулација е издувува топол воздух а кога достигнува зададена температура под климата е буквално непријатно да се стои од топлината, сакате верувајте сакате не. Просторијата е топла за разлика од претходно. 24 степени во истата просторија каде претходно грееше јапонецот, Амбер ги достигнува како од шала. Значи за Јануари сметката за струја ми беше 8200 денари, тука влегуваат Амбер нордик, една грее пулар еко, термо печка од 2кв, бојлер на струја, и готвење на струја. Климите не ги исклучувам.
Цената беше 57000 денари. Вреди за секој денар. Митсубиши со тие перформанси е 90000 денари и сигурен сум дека е поекеномичен ама не за толку многу колку што е разликата во цена. И сигурен сум дека не може да грее повеќе. Амберот има 10 години гаранција. Тоа е доволно за мене па и без разлика што треба да плаќам сервис за продолжување на гаранцијата. и онака го плаќав чистењето за смрдливото Хитачи секоја година.

За Грее Амбер Нордик, од мене огромна препорака
Топ со здравје да си ја користип и грееш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom