Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.856
Поени од реакции
31.796
Секој медиум што го отворив вели дека е руски напад...ви перат мозоци тоа телеграмите.

На некој што гледа од повеќе извори - нему му ги перат мозоците, ама не е перење мозок тоа „секој медиум“ што ти го отвараш е западен медиум/извор?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Русите вршат масакар на цивили низ Украина, овој што оддекна во Буча е само еден дел, а ти ги обвинуваш НАТО и САД. Нормално, заслепеноста создадена од навивање а не разумност ти удира во глава.
Веќе на сите им е јасно дека украинците убиваат цивили, а русите ги спасуваат. Нема потреба да се збори околу Буча, веќе безброј докази излегоа за мештаљката која е толку лошо изведена што излезе жива срамота. САД и нато се познати по тие фолс флегс, ништо ново, веч видено. Еве и денес во Краматорск, градоначалникот веќе некое време го опструкра цивилното население да го напушти градот и украинците им фрлија Точка-У, има најмалку 30 цивилни жртви. Украинците користат цивили како жив штит, не русите. Украинците се стационираат во цивилни објекти, болници, градинки, школи итн, не русите. Така да, излишно е да се трудиш да ја наметнеш трагикомичната западна пропаганда, јасно е дека цивилните жртви во најголем број се од украинците нанесени.
Никој не им верува на Русите. Поготово по лагите од пред војната дека нема да ја нападнат Украина. Браво за Британија која е најцврста во нејзиниот однос спрема Русите.
Па според гласањето во ОН баш напротив, испаѓа дека мнозинството не верува на западот. 93 од 193 е помалку од пола, така да скроз си утнал.

Британија е најголемиот злосторник на човештвото, не ја споменувај, не се резили.
Инфериорни се Русите во секој поглед.
'Супериорноста' на нивната војска падна во вода. Масакрот врз цивили е извршен од недисциплинирани војници што самото по себе покажува колку недисциплинирана и out of command е руската војска на теренот.
Ќе го јадат дебело...
Се слагам дека се русите се инфериорни. Сакаат да изведат невозможни захфати, со 3-5 пати помал број војска, со наредба да се спасуваат и ослободуваат цивили од украинците, со внимавање на цивилна инфраструктура, паралелно со давање хуманитарна помош на ослободените територии. Да беа како нато, едно 5-6 тепих бомбардирања на секој град, милион цивилни жртви и по 3 дена ќе завршеше операцијата. Арно ама, они се во подредена улога јер се справуваат со најголемата заложничка криза во историјата, милиони цивили кои се руски или проруски се држени како жив штит од украинците. САД и нато знаат дека русите нема да си гранатираат "свои" цивили во заложништво за да ги "спасат", и максимално ја користат таа терористичка тактика што е воено злосторство од епски размери.

Масакри врз цивили има само од украинска страна. Русите напротив им пружаат секаква помош, хуманитарна, медицинска итн. Нема логика да си тепаат проруски цивили, барем толку и ти не си будал да не го знаеш тоа.

Руската војска е толку дисциплинирана што е дури неприфатливо. Најдобро се гледа по хуманитарната помош на цивилите како и по хуманиот третман на воените заробеници.

Масакр на цивили има засега само од украинска страна.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.879
Поени од реакции
14.312
Секој медиум што го отворив вели дека е руски напад...ви перат мозоци тоа телеграмите.

Не употребувам телеграм.

Точка користат украинците и имаш слики дека е точка падната

Во градот каде што е падната живеат Руси и сепаристите со години се борат со Украинците за оваа територија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.607
Поени од реакции
23.205
А целта му беше Украина да не влезе во НАТО, така? И ете ако прати пола милион војници да умрат, со која војска ќе се брани ако после тоа НАТО ја нападне Русија? :icon_lol:
Пошто некако Финска сè повеќе и повеќе се спрема за влез во НАТО. И после Санкт Петербург би бил на 150 километри оддалеченост од 2 страни :D
vidi helsinki ima da go sprzat bez oko da im trepne, ovde sepak pazat. ako prodolzi nato so provokacii i berlin moze ke treba da se napravi tepsija... bas ke vidime dali usa togas ke reagira ili pobitno ke im bide da ne se raketiraat so rusite a evropa koj ja ebe... nedaj boze ali jas se mislam ova vtoroto ke bide
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.294
Поени од реакции
1.795
Фала, го барав видеото, неможев да го отворам.
Дел од украинците си ја сакат Русија и се антифашисти.
Се мењат држави граници, но неможе да мењаш историја, 1944 имало македонско и југословенско знаме, се бореле со нацизмот, како сега да го газиш тоа знаме?
Тоа може ако на власт дојдат фашистите, во Македонија балистите и тие што соработувале со Хитлер, во украина УПА, Бендеровците.
Интересно ми е дали ги заклале дедото и бабата, голема веројатност е да.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.900
Не употребувам телеграм.

Точка користат украинците и имаш слики дека е точка падната

Во градот каде што е падната живеат Руси и сепаристите со години се борат со Украинците за оваа територија.
Краматорск е под украинска контрола колку што знам. Зашто би си пукале на своја територија?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Seriozno be ljuge so cel um se dokazuvate so sareni kurtoni, bugarski, vlaski i siptаrski trolovi i cat pat nekoj so postkovid posledici. Mislam stvarno do tolku nemate popametna rabota.
Tuka isklucok go stavam @teneke , likot da ne postoi trebase da se izmisli. Realno uste radi nego ja citkam temata, nekako na nivo mi e na naivno glupo dete i ako nisto drugo barem zabaven e za citanje, so se analizi, linkovi, gledista sve. Me vrakja vo mladosta, predtinejderski denovi. Ubavi vreminja bea toa, naivni, se sto leta se jadi i taka :toe:
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
200
Поени од реакции
362
Секој медиум што го отворив вели дека е руски напад...ви перат мозоци тоа телеграмите.

Прво најди како изгледа Точка , па после најди како изгледа Искандер, за крај види слика со каква ракета е погодена железничката станица во Краматорск и дојди кажи ми на кого му перат мозоци.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Краматорск е под украинска контрола колку што знам. Зашто би си пукале на своја територија?
Буквално тоа е поентата на фолс флег, да изглеа нелогично, вистината да се прикрие. Русите немаат Точка-У ракети, само украинците.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Seriozno be ljuge so cel um se dokazuvate so sareni kurtoni, bugarski, vlaski i siptаrski trolovi i cat pat nekoj so postkovid posledici. Mislam stvarno do tolku nemate popametna rabota.
Tuka isklucok go stavam @teneke , likot da ne postoi trebase da se izmisli. Realno uste radi nego ja citkam temata, nekako na nivo mi e na naivno glupo dete i ako nisto drugo barem zabaven e za citanje, so se analizi, linkovi, gledista sve. Me vrakja vo mladosta, predtinejderski denovi. Ubavi vreminja bea toa, naivni, se sto leta se jadi i taka :toe:
Како и секогаш Владе, немаш што друго да кажеш, затоа што и толку ти делиле, па мора да навредуваш.

Но, добро е што ме следиш, ќе научиш нешто ... ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.879
Поени од реакции
14.312
Краматорск е под украинска контрола колку што знам. Зашто би си пукале на своја територија?
Како што реков, најверојатно не се намерно гаѓани цивили со Точка (барем не сакам да верувам), ваљда била пресретната од ракета на ДНР сепаристите и паднала тука.

Иначе нивна територија под контрола, ама тука живеат Руси или про-руски ориентирани луѓе.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.294
Поени од реакции
1.795
Зашто Адолф ликвидирал цивили евреи, православни , цигaни?
Тоа е идеологија, нацизам, фашизам, зашто некој украински католик генерал, да не убива цивили православни?
21 март Руската армија уништи воен склад со гориво во Крематорск, овие од гестапо градоначалник, ВСУ плачт зашто некој издал дека идат цистерни, виновниот бил најден и ликвидиран :(

Не ве сакат луѓето таму, реално се руско население!
Еве како беше таму во 2014

Во тој дел Славјанск , Крематорск работеше Гиркин, но за жал не успеаа да ги задржат териториите.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.970
Поени од реакции
9.029
Или е испалена кон про-Руските сепаратисти ама е пресретната и паднала каде паднала.


1649414670780.png
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.294
Поени од реакции
1.795
Или е испалена кон про-Руските сепаратисти ама е пресретната и паднала каде паднала.


Прегледај го приврзокот 328111
Во војна се лаже, и тоа многу. ЕС, НАТО како наследници на третиот рајх се страна во војната и лажат, нешто како гебелс, не барај вистина таму.
По моделот на ракетата Точка У Русија, ДНР, ЛНР немат таква на вооружување, а само Украина, има и сателити, радари 24/7 снимаат што каде лета, така да и нато знае и Русија точно од каде е истрелана.
Војна како војна се лаже, дезинформира, криво ми е што за разлика од порано сега сме на страната на злото.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Едно добро што се па русите, леле џанам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom