Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Вака споредено инвазијата на САД во Ирак и инвазијата на Русија во Украина морам да кажам дека инвазијата на САД далеку подобро, побрзо и побезболно помина. Да, Украина е поспремна од Ирак тогаш од друга страна Русија влага од своја територија и после 200км нема храна и бензин а САД илјадници километри од своја територија влезе. Далеку поспремни делуваат.
Околу 1000 единици ПВО имаат Украина, незнам за Ирак но сигурно испод 100 биле. Стингери десетина илјади, Ирак 0. Не се споредуваат овие две војни.
Повеќе можеш со Виетнам да споредиш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.306
Што е најтрагично, хеликоптериве денес што им ги оборија со азовците ги обориле со стигнер manpads што им ги донираа како поклон западот.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878
Изгледа офицери биле во хеликоптер(ите) според документите што се објавени.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Наводно Путин му се јавил вчера на Шолц му кажал дека спрема закон од 1. Април да мора да се плаќа во рубљи ама тоа за Германија засега не важело. Шолц побарал писмено како во иднина ќе била процедурата. Малку се искоментира овде во споредба кога Путин најави плаќање во рубљи. Десетици страници овде се еуфорично напишани а сега како да не било ништо. Lol :D
Германија му е слаба точка евидентно, го маваат носталгии од КГБ деновите таму плус се покажува тоа што многу руси го зборат - бил мек и многу добар човек, друг да бил ќе исклучел гасот до сега и ќе ја сјебел твојата сегашна татковина и ти ќе останеше можеби и без работа. Сигурно и Меркел му се јавила и му кажала " Другарче бе, дај не зезај. "
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878
Веројатно ќе има некоја задкулисна игра за купување Рубљи преку посредник и двете страни ќе глумат лудило/победа.

Ќе наебат малите како и секогаш.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Веројатно ќе има некоја задкулисна игра за купување Рубљи преку посредник и двете страни ќе глумат лудило/победа.

Ќе наебат малите како и секогаш.
Ко нас банана земји. На нас ќе ни направат притисок да не купуваме рубљи и ко добри марионети ќе послушаме, ќе се тресеме некој да не сожали некако да средиме додека запад ќе си го направи сценариото што го опиша.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Добри сте и вие со вакви глупости и намерата зашто ги постирате, повеќето нема ни да отворат да видат дека се зафркава овој и стварно ќе помислат дека е точна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.306
Добри сте и вие со вакви глупости и намерата зашто ги постирате, повеќето нема ни да отворат да видат дека се зафркава овој и стварно ќе помислат дека е точна.
па и не би ме чудело да е реално, познавајќи ја камала :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.383
Поени од реакции
12.091
Добри сте и вие со вакви глупости и намерата зашто ги постирате, повеќето нема ни да отворат да видат дека се зафркава овој и стварно ќе помислат дека е точна.
Намали со жалопојките.
За волја на вистината, за хумор се работеше. Општо познати се познавањата на Псаки и Камила.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Можеби вистинските цели на таканаречената специјална операција се скриени. Можеби нивна цел е окупација на Украина. Можеби е нешто трето.

Но, она што со 100% сигурност го знаеме е дека Русија/Путин во една-две изјави, на почетокот, официјално декларираше некои цели. Исполнувањето на целите, или нивното неисполнување, може да ни даде увид за не/успешноста на "специјалната операција".
Сега за сега, е рано за тоа.

Сепак, ако сакате да барате некаква оправданост или неоправданост на операцијата, можете низ призма на целите да посматрате.

Па така, една од целите е неутралност и демилитаризација на Украина, што значи неприклучување кон НАТО и сл.

Украина ова барање од Русија го добива константно уште пред самитот во 2008-ма. Но, Украина себеси се смета за независна земја која сама ќе одредува каде и како ќе се приклучи и нема никаков обѕир кон стратешките интереси на Русија. Никој на Запад, исто така не ги фермаше овие руски барања, со децении.

После месец дена војна, Украина се согласи на неутралност и демилитаризација. Нешто за што не сакаше да чуе со децении.
Со само месец дена војна Русија постигна нешто кое по мирен пат не можеше да го постигне веќе две-три децении.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.307
generalno ne navleguvam vo provokacii i konfrontacii na forumov, ama tuka moram :ROFLMAO:
bas me interesira clenot @Staufer kako principielen gragjanin od prv red,
dobro poznat od nekolku temi na forumov, kolku od preporakite za namaluvanje na energija
primenuva vo momentov?
konkretno - potopla obleka, pomalku jadenje (pomfrit snemalo odat muabeti), namaleno patuvanje.

vo nasoka na pobrzo zavrsuvanje na konfliktot i opsto blagosostojba, normalno.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Светот економски ќе потпропадне после почетокот на војнава. Јасно ко бел ден.
Но, не е заради руската инвазија, туку заради санкциите кон Русија.
Самиот напад, самата војна, воопшто нема ни приближно економско влијание врз светската стабилност, како санкциите.

Е сега, знам, некој ќе заклучи дека да немаше напад, немаше ни да има санкции. Но, Америка, Саудиска Арабија и други, веќе го имаа правено истото, а никој не се дрзна да го дестабилизира светот со санкции тогаш.

Зашто?
Што е правната разлика?

Од про-украинциве на темава, до сега само Staufer и wicked_1 ми одговорија.
Првиот ми рече дека не знае да ми каже што е разликата, а другиот ми рече дека можеби до сега САД и други правеле така, но од сега па натаму нема да седиме и гледаме како гинат луѓе за нечии стратешки интереси.


И двата одговора држат некоја вода. Али друг одговор не добив.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
generalno ne navleguvam vo provokacii i konfrontacii na forumov, ama tuka moram :ROFLMAO:
bas me interesira clenot @Staufer kako principielen gragjanin od prv red,
dobro poznat od nekolku temi na forumov, kolku od preporakite za namaluvanje na energija
primenuva vo momentov?
konkretno - potopla obleka, pomalku jadenje (pomfrit snemalo odat muabeti), namaleno patuvanje.

vo nasoka na pobrzo zavrsuvanje na konfliktot i opsto blagosostojba, normalno.
Заборај да кажеш дека си експерт за енергија со икс дипломи.

Туку енергија трошам колку што ми треба. Не штедам посебно ни трошам безпотребно. Дома по куси се шетам и на зима, рацете со топла вода ги мијам. Струја добивам 50% попуст. До работа пешки можам да одам а месечна карта ми е платена од работодавецот. Масло имам доволно за другото лето си чувам вподрум по обичај да не тегалам шишиња при секоје купување. Авионските карти за влето ми се купени пред војна за екстра цена. Април солидно ми се покачува платата, чекам четирицифрен повраток на данок. Друго нешто те интересира?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom