Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Мене, искрено не ми е јасно зошто толку инвестирани луѓе има кај нас за целата ситуација. Навивачки за едната или другата страна, како на утакмица.
Прокси војна е РФ-УКР меѓу грујевистите и нормалниот народ кај нас. Други пориви се кријат во успехот на едните или другите во фактичката војна.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Прокси војна е РФ-УКР меѓу грујевистите и нормалниот народ кај нас. Други пориви се кријат во успехот на едните или другите во фактичката војна.
kurtoni poddrzuvaat kurtoni toa e toa... a shareni a majdenski isti kurac. toa se tie gomna sto rusat vlast i si ja unistuvaat drzavata. nikakva vrska nema ova ni so grujo ni so normalni luge.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
kurtoni poddrzuvaat kurtoni toa e toa... a shareni a majdenski isti kurac. toa se tie gomna sto rusat vlast i si ja unistuvaat drzavata. nikakva vrska nema ova ni so grujo ni so normalni luge.
Jas uste cekam da kazi sto doprva ke boli posto ocigledno sarenoto kurtonce dosega nisto ne go ima zdoboleno.
Mozi vo podrum bil od 2017, ete neznam :toe: .
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Се тригерна и сељакот : ))) mission accomplished.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
И апсолутното мнозинство Украинци се про-Русија и про-Путин, само уште не се свесни за тоа.
Сеа реплицира колку да се инатиш ли?

Украинците немаше да пружаат таков отпор на руските окупатори ако мнозинството народ не беше анти руски расположен, тоа можеш да бидеш сигурен/сигурна.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Украинските куртони бар се борат за државата, овие нашиве се против државата и самоволно станаа робови и кучки на УЧК, нашиве се најбедни меѓу најбедните.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
А вие барем се изборивте за плацевите на Водно и Мериот на плоштад : )
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Зелински не е марионета бидејќи неговите политики се поддржувани од апсолутното мнозинство на народот на Украина кој сака членство во ЕУ и НАТО колку и да не му се допаѓа тоа некому кој нема врска со Украина.

За разлика од Украина, Македонија или Северен Фиром како што ја нарекуваш има политичари кои не ја следат волјата на народот кој е мнозински анти ЕУ, анти НАТО и про Русија. Затоа тука си во право и може да се каже дека власта е марионетска.

А истиот тој Груевски беше турнат од власт баш заради неговата про руска политика а не заради Албанците. Тоа беше таа про руска оска во Европа и Балканот, Орбан-Вучуч-Груевски. Затоа и избега таму кај што избега.
Не ни живееш во Македонија и две чисти немаш за народот овде. Незнам од каде заклучи ама најверојатно од истото место од каде заклучи дека народ е просрпски и си тераш некој борби со ветерници. Инаку еве на темава има анкета дали се оправдува агресијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Се тригерна и сељакот : ))) mission accomplished.
Poarno nebanjat seljak otkolku banjat severdjanski kurton ko tebe sto e ufilman deka e nekoe kremce a vsusnost e tipicen pretstavnik na talogot vo edno opstestvo.
Pa se stavil vo grafata normalni, a tamu siptarаnata forumska, pederanata forumska i bugarkite. Super, rado prifakjam da bidam vo ovaa drugata grupa. Iskreno se e podobro otkolku da me asociraat so vas. Samo neznam sto pravese nov akaunt ili menuvase nik ko si tolkav kurnaz. Sto ne si go zacuva stariot :cautious: .
Mnogu gomna imas izedeno ili sto e rabotata?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Еве сменувам страна, стварно @jamajka руските програмери можеле да работат преку VPN со естонско е-државјанство :D

Русија ги ослободи ИТ-работниците од воен рок по егзодусот на програмери откако почна инвазијата

Што ме мешаш мене со випиените, не реков јас тоа.

Јас само кажав дека за тие 400к од Русија и 100к од Беоорусија сеуште бараат алтернатива. Уствари еве може ноќеска се случил егзодудот што го кажуваш па веќе не бараат. Чек да ѕирнам…..

Јок бараат сеуште. Ќе им кажам сега дека имам сигурен извор дека се случил егзодусот, да ги затворат огласите, ќе дојдат Русите кај и да е.

BTW, фала ти за информацијава, ти незнаеш каква услуга на демократскиот ИТ свет си направил.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.879
Па да де, тоа зборам. Да беше силна држава (или барем да имаше нуклеарки) немаше Русија да си даде за право да ја "денацифизира".

Ако веќе го тупиме, во сите конфликти САД и Русија мешаат прсти, само што овојпат Русија е таа што директно мава.
Технички гледано САД ја рчна работата.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
А вие барем се изборивте за плацевите на Водно и Мериот на плоштад : )
Глуп коментар.... Тој со плацевите на Водно ви избега, тоест го пуштија, другиот со хотелот на плоштад ве купи со се партали сега сте и негови кучки, абе кој стигна во го начука.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не ни живееш во Македонија и две чисти немаш за народот овде. Незнам од каде заклучи ама најверојатно од истото место од каде заклучи дека народ е просрпски и си тераш некој борби со ветерници. Инаку еве на темава има анкета дали се оправдува агресијата.
A ko bozem kajgana forum e relevanten izvor za toa kolku narodot vo Makedonija e protiv Rusija..
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Сеа реплицира колку да се инатиш ли?

Украинците немаше да пружаат таков отпор на руските окупатори ако мнозинството народ не беше анти руски расположен, тоа можеш да бидеш сигурен/сигурна.
Они сега во сред војна ги почнуваат тие чекори што бивша РМ, сегашна Северџанија ги почна пред 30 години, појавување интерес и аплицирање за членство во евро-атлантските структури. Кога ќе им доаѓаат разно разни еуро шизици како тој Французот што беше пред некој ден, и кога ќе им викаат дека неможат да им ветат ништо освен воља едно пола век, а можда и цел, тогаш ќе станат свесни дека уствари тие се про-Руски настроени. Затоа реков дека сеуште не се свесни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom