Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.450
Поени од реакции
47.280
Моменталната ситуација во Русија од гледна точка на Руска јутуберка што живее на источниот крај.

Стварно сум фрапиран што вакви мудрости чув од малолетно девојче што е јутубер.
Среќа нејзина што таму има батковци кои судбината на земјата не ја кројат по акалот на јутубери, тиктокери, инфлуенсери , активисти и слични телетабиси.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Што кажав неточно бе тенеке ?
Автоматски споено мислење:


Ти море слушаш ли што кажува или само си го постирал видеото ради реда да се закопаш во поентата што сакаш да ја покажеш..

Оваа „разбудена“ девојка си мислела дека за војната сите имале мислење како нејзе но на крај сватила дека сите други се испрани мозоци, само таа е свесна. Само потврдува дека подршката на Путин после акцијата во Украина уште повеќе се зголемила.
Поларизиран си до дрт и си имаш створено перцепција за ситуацијата во Украина само на база на руските видеа од телеграм групи.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Толку од непобедливата руска армија, која за две недели мораше да ја уништи Украина.
Фацата на русина ,кој ја чита одлуката.. :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ти море слушаш ли што кажува или само си го постирал видеото ради реда да се закопаш во поентата што сакаш да ја покажеш..

Оваа „разбудена“ девојка си мислела дека за војната сите имале мислење како нејзе но на крај сватила дека сите други се испрани мозоци, само таа е свесна. Само потврдува дека подршката на Путин после акцијата во Украина уште повеќе се зголемила.
Истото сме го слушнале, само што различно го толкуваме. Она неколку пати нагласи дека не смее да каже некои работи заради цензура и казни (можеби дури и затвор), заради тоа што медиумите во Русија се строго контролирани и им прикажуваат на Русите она што власта мисли дека треба да го знаат. На нашки - им го перат мозокот. Исто така кажува дека интелигентните масовно ја напуштаат Русија (нешто вообичаено при конфликти, остануваат само сиромашните/глупите).

И види, нормално дека ако на глупите им го перат мозокот дека Русија тргнала во војна затоа што немала избор, а притоа паметните ги апсат или си одат од државата, дека на анкети излегува дека поддршката кон Путин расте. Кога си диктатура, слободно можеш да ги неутрализираш сите неистомисленици и да останат само "yes, sir" луѓе. Стара традиција им е ова на Русите...

EDIT: баш ко нарачана за муабетов ми дојде оваа вест: https://off.net.mk/nabrzinka/novaja-gazeta-prestana-da-izleguva-nemame-drug-izbor
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Russia has agreed to meet Kiev half-way, agreeing a Putin-Zelensky meeting could be held if a finalized peace treaty pre-approved by foreign ministers from both nations is presented simultaneously, Vladimir Medinsky said.

The official described the Istanbul meeting as “constructive” and said his delegation had received a clearly outlined position on what it sought to achieve.

Russia’s MoD also announced it was drastically reducing its military op in parts of Ukraine, including near the capital, Kiev. The ministry cited “the talks moving into the practical dimension,” as the reason for the change.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
На сите на почеток муабетот ни беше дека Зеленски ја води Украина во војна што не можат да ја добијат. Меѓутоа ако успеат да си ја зачуваат контролата врз земјата, потегот апсолутно ќе им се исплати.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Моменталната ситуација во Русија од гледна точка на Руска јутуберка што живее на источниот крај.

Аууу не јутјуберките, мисли ли некој на јутјуберките. Па уште ставила Ignorance is Strength. Ниво на иронија, животе курво.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Стварно сум фрапиран што вакви мудрости чув од малолетно девојче што е јутубер.
Среќа нејзина што таму има батковци кои судбината на земјата не ја кројат по акалот на јутубери, тиктокери, инфлуенсери , активисти и слични телетабиси.
Овие ваквите 'дечиња' се селат од Русија и стануваат некој и нешто додека тие батковци твои кои кројат судбини на цели нации се синови на олигарси / транзициски бизнисмени / комунисти. Затоа Русија е таму каде што е , со тие на власт до таму.

Живее во Спасск , отишла на размена на студенти сфаќа дека светот е различен од тоа што тие сервирано дома и дека нема надеж да се смени дома и решаваш да ја смениш домата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Овие ваквите 'дечиња' се селат од Русија и стануваат некој и нешто додека тие батковци твои кои кројат судбини на цели нации се синови на олигарси / транзициски бизнисмени / комунисти. Затоа Русија е таму каде што е , со тие на власт до таму.

Живее во Спасск , отишла на размена на студенти сфаќа дека светот е различен од тоа што тие сервирано дома и дека нема надеж да се смени дома и решаваш да ја смениш домата.
Се тоа океј, ама девојчево не било родено у 90ти за да знае како е алтернативното сценарио. Ама како иде работата наскоро ќе го дознае, па ќе видам колку ќе биде весела кога воената зона ќе и биде дома наместо во Украина. Верувам дека Украинските јутуберки ќе и дадат иста ваква подршка :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Овие ваквите 'дечиња' се селат од Русија и стануваат некој и нешто додека тие батковци твои кои кројат судбини на цели нации се синови на олигарси / транзициски бизнисмени / комунисти. Затоа Русија е таму каде што е , со тие на власт до таму.

Живее во Спасск , отишла на размена на студенти сфаќа дека светот е различен од тоа што тие сервирано дома и дека нема надеж да се смени дома и решаваш да ја смениш домата.
ajde neka se spakuva i neka stane nesto...

za zalenje se sinovite na oligarsite...

kaj be so vakov pamet... ajde malku vistinata... tipkata zivee od youtube i neke da i bide skraten prihodot. ako sakala da ide nekade mozela da ostane na zapad ama u rusija so cek od $1000 super se zivee u spassk.

ps. imase beter od nea, imase i takvi sto placea za insta profilite...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Истото сме го слушнале, само што различно го толкуваме. Она неколку пати нагласи дека не смее да каже некои работи заради цензура и казни (можеби дури и затвор), заради тоа што медиумите во Русија се строго контролирани и им прикажуваат на Русите она што власта мисли дека треба да го знаат. На нашки - им го перат мозокот. Исто така кажува дека интелигентните масовно ја напуштаат Русија (нешто вообичаено при конфликти, остануваат само сиромашните/глупите).

И види, нормално дека ако на глупите им го перат мозокот дека Русија тргнала во војна затоа што немала избор, а притоа паметните ги апсат или си одат од државата, дека на анкети излегува дека поддршката кон Путин расте. Кога си диктатура, слободно можеш да ги неутрализираш сите неистомисленици и да останат само "yes, sir" луѓе. Стара традиција им е ова на Русите...

EDIT: баш ко нарачана за муабетов ми дојде оваа вест: https://off.net.mk/nabrzinka/novaja-gazeta-prestana-da-izleguva-nemame-drug-izbor
Таа бројка и не е толку голема како што си ја замислуваш. Неколкуте програмери што ги плаќаме од Русија ниеден не замина од земјата и им е платено унапред за неколку месеци. Не се глупи нити пак сиромашни. Парт тајм работат за нас и прават пари што 90% од обичниот народ на запад не ги прави. Откако западот направи кансел на се руско сигурно ќе фати пат русинот на запад каде го гледаат со омраза. А неверувам дека ќе замине во Казахстан.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
ajde neka se spakuva i neka stane nesto...

za zalenje se sinovite na oligarsite...

kaj be so vakov pamet... ajde malku vistinata... tipkata zivee od youtube i neke da i bide skraten prihodot. ako sakala da ide nekade mozela da ostane na zapad ama u rusija so cek od $1000 super se zivee u spassk.

ps. imase beter od nea, imase i takvi sto placea za insta profilite...

Најако од све е што никој не изглеал 2 видео од каналов на девојкава и коментира секој.

Друже што не живееш у Русија , го отече како Русија чинела вака така кога живееш у Острелија, се надевам не си тој Кано што имаше парно системи кои ги продаваше во МК.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Поларизиран си до дрт и си имаш створено перцепција за ситуацијата во Украина само на база на руските видеа од телеграм групи.
А знаеш што е уште попародично, што ти твојата перцепција ја имаш според истите медиуми кои ги кудеше како лажговци до вчера :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.450
Поени од реакции
47.280
Овие ваквите 'дечиња' се селат од Русија и стануваат некој и нешто додека тие батковци твои кои кројат судбини на цели нации се синови на олигарси / транзициски бизнисмени / комунисти. Затоа Русија е таму каде што е , со тие на власт до таму.

Живее во Спасск , отишла на размена на студенти сфаќа дека светот е различен од тоа што тие сервирано дома и дека нема надеж да се смени дома и решаваш да ја смениш домата.
Ја не го спорам тоа. Американизирањето на руско општество и правење од руските деца јутубери и тиктокери е поефикасен и побезболен пат до таа надмоќ кон која западот тежнее. Пиштол на чело на Русија, од типот на Амерички војници и оружје во Украина, како што гледаме, сигурно не е, и тоа е тоа што тие батковци и чичковци го пресметале и на што сега соодветно реагираат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Најако од све е што никој не изглеал 2 видео од каналов на девојкава и коментира секој.

Друже што не живееш у Русија , го отече како Русија чинела вака така кога живееш у Острелија, се надевам не си тој Кано што имаше парно системи кои ги продаваше во МК.
jas ja pratam dolgo vreme i nea i uste 10tina youtuberi od rusija. ima kanal i za ucenje ruski

za nekoj sto se otkazal od mkd drzavjanstvo za da moze da vozi kamion u usa apla go otekuvas so uncle sam sranja... yankee go home...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom