Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Одредени народи се осудени секогаш да се на погрешната страна на историјата.

Зашто не ме зачуди што бугарскиот фашистички народ ја подржува Украина?
Јас мислам дека САД кога тогаш ќе ја сватат грешката, дека сојузништво со Вулгаристан значи пропаст и ќе и ја препуштат на Русија... Ама па незнам Русија во која форма ќе дојде таму...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
Sega se ima ili kriza e?
Владе, ти ништо не си научил од Игор претходни 2г.
Грип нема, оти се носат маски и се држи социјална дистанца.
Корона има, оти не се носат маски и не се држи социјална дистанца.

Така и со кризата, буџетот, тоа било позитивно и придобивки имале, не знам што не ти е јасно :toe: . Со Игор бе се објаснуваат :lolzz:

Германија зголемува воен буџет (дежа ву на периодот пред 1940), тоа ќе има домино ефект и другите држави да трошат пари на оружје. Народ се пали на тоа, народ бара ЕУ да формира зедничка војска, па уште појаки ќе биле од Русите :confused:, при тоа забораваат дека УК веќе не е во ЕУ (ама ај УК нели се небитни). Не знам со која војска и оружје може да парираат на Русија, ама можеби за некоја година ќе видиме.

Одредени народи се осудени секогаш да се на погрешната страна на историјата.

Зашто не ме зачуди што бугарскиот фашистички народ ја подржува Украина?
Како беше она: Ја тепавме Германија, ја тепавме Италија, остана уште бугарија од фашистите од ВСВ :D
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Она што највеќе зачудува е зошто не го дигнат у ваздух гасоводот украинците.
Зошто Украина уште дозволува транзит на рускиот гас?
Месец дена војна, а рускиот гас минува низ украинска територија и гасоводи како во најдобри времиња. Блумберг се исчудува зошто Украина дури и под инвазија го дозволува ова. Разговараат со првиот човек на украинската нафтена компанија Нафтогаз.

Како што објаснува Јуриј Витренко, тоа што не се гледа од далеку е дека парите што Русија ги плаќа за транзит на гасот се неопходни на Украина, а уште поважно од ова е што се додека Русија ја користи инфраструктурата, Русија нема да ја бомбардира инфраструктурата.

Едно од потпрашањата на Блумберг е како воопшто Русија и плаќа на Украина имајќи предвид дека земјата речиси е целосно сардисана со санкции.

Излезе дека целата работа е многу едноставна, масовните санкции имаат и некои масовни исклучоци кои им дозволуваат на Газпром банката и Сбербанк да функционираат во европскиот финансиски систем, и ваквите тековни трошоци да ги плаќаат во евра или долари, а не рубљи како што се претпоставува.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Kako gi nosis zaklucocite ne znam. Vojnava donese oskapuvanje na energijata. Drzavata go ublazuva efektot so pari od danoci sto gi zela povekje od sto planirale. Drugoto e voeniot budzet. Se vratija vo realnosta i vidoa, deka treba da cuvaat sovremena armija. Golem del od tie pari ke odat vo domasna voena industrija. Toa so Intel bese primer kako dve drzavi pravat trgovija. Investicijata na Intel nema vrska so vojnata. Tuku clenot kaza tie 100 mrd ke odat za Amerika ja samo mu odgovoriv deka imaat golema megjusebna razmena i so toa dvete koristat. Kaj cita deka im odgovara vojna ne znam.
Ако имаат врска со војната, тогаш Германија има економски бенефити од истата.

Ако немаат никаква врска со војната, тогаш си офтопик. Зошто ги споменуваш на тема на која се збори за работи поврзани со војната?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
Ете како може да се живее изолирано, никаква глобализација , долар, Бредтон Вутски систем.
Определено количество народ е доволен да си оформи средина и систем за живење.
Реално Северно корејските деца, учат, после произведуваат камиони, чипови, ракети, софтвер. Многу подобро е како систем, од ЛГБТ и западната регресивна неолоберална мантра.
Проблем е треба определено количесво народ и ресурси 300-500 милиона, но ги немаат, а запад ги притиска со санкции и не е баш рајот на земјата, но е добро.
Сериозен си? Се лажеш, предобро е! Не смееш да кажеш збор против системот, некад има струја, некад не, будалава ако му текне ти убија до трето колено фамилија ако не се усогласиш со неговите ставови или идеш у гулаг. Исто платата е на врвно ниво, дрес кодот кај што имаш 10тина видови на машки и женски фризури од кои не смееш онаа од него.

Збориме за човек што го има убиено вујко му со зоља.

Квалитетот на живот е супер, некад јадеш корења некад ориз. Но е добро.

Ова ти е сакуп патуљака ко од Наполи играчине, само шо диктаторов е мастер миџет што пати од комплекс ептен голем.

О,да, имаат и киднапирано од Јужна Кореа режисер за да снима пропаганден филм онака за нив, сега немам инфо дали е пуштен.

Но е добро.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.308
Сериозен си? Се лажеш, предобро е! Не смееш да кажеш збор против системот, некад има струја, некад не, будалава ако му текне ти убија до трето колено фамилија ако не се усогласиш со неговите ставови или идеш у гулаг. Исто платата е на врвно ниво, дрес кодот кај што имаш 10тина видови на машки и женски фризури од кои не смееш онаа од него.

Збориме за човек што го има убиено вујко му со зоља.

Квалитетот на живот е супер, некад јадеш корења некад ориз. Но е добро.

Ова ти е сакуп патуљака ко од Наполи играчине, само шо диктаторов е мастер миџет што пати од комплекс ептен голем.

О,да, имаат и киднапирано од Јужна Кореа режисер за да снима пропаганден филм онака за нив, сега немам инфо дали е пуштен.

Но е добро.
гледам оваа нова нуклеарка 13 илјади километри домет имала
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
гледам оваа нова нуклеарка 13 илјади километри домет имала
130,000 има да те поправам.


  1. On July 8, when the North Korean President Kim Il-sung died in 1994, smiling is strictly prohibited. Talking loudly, dancing or drinking alcohol on this day is restricted. Disrespecting the rules may have people sent to labour camps or killed. Kim Il-sung’s body is preserved in a glass tomb and tourists are required to bow down at his feet.
  2. People are not allowed to wear jeans as it is considered a symbol of capitalism. Women wearing skirts must cover the knees. Wearing bikinis is a strict no-no.
  3. North Koreans are not allowed to travel abroad without permission. People who try to flee are sent to labour camps or simply executed.
  4. Citizens are not allowed to have the same name as the current president. So, everyone named Kim was made to change their names.
  5. The North Korean calendar Juche is based on its Kim II-sung’s date of birth – April 15, 1912.
Но е добро.

Раунај на човештвово му требало милениуми да направи напредок технолошки а ликов за 110 години ваѓа ваква модерна опрема и оружје. Да се зачудиш.

Ја пратам темава подолго, и мислам дека Бачето е всушност:


Баче(в)то ...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878
О,да, имаат и киднапирано од Јужна Кореа режисер за да снима пропаганден филм онака за нив, сега немам инфо дали е пуштен.
За додатна “мотивација“ тогашниот лидер на Најдобра Кореа на редува да се киднапира и сопругата на режисерот. После неколку години брачниот пар успева да избега додека биле на некој фестивал во Европа представувајќи ја Најдобрата Кореа.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
За додатна “мотивација“ тогашниот лидер на Најдобра Кореа на редува да се киднапира и сопругата на режисерот. После неколку години брачниот пар успева да избега додека биле на некој фестивал во Европа представувајќи ја Најдобрата Кореа.
Па има ли бољи доказ дека Ким е најдобриот доживотен претседател на најдобрата Кореја? Ликот ги фатил, снимил неколку филма фор фри мислиш од торент ги спуштил, и им дал можност да бегаат. Сакам да кажам дека треба да си даваме шанса едни на други ко шо дава најдобриот Ким, така целиот свет ќе живее добро без никакви лоши европски вредности
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
И има ли разлика во менталитетот на С. Кореја и Русија?

И двете држави ги водат диктатори, ловат неистомисленици и ги убиваат со отрови(Литвиненко) или пак ги фрлаат во затвори(Навални).

Згора на се се закануваат по цел свет.

Што има европско и демократско во твитот на рускиот амбасадор во МК дека се следи и регистрира секоја русофобична активност во врска со руската окупација на Украина?

Ајде Руси, регистрирајте го и ова :kuracc::kuracc::kuracc:
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
Дното е пробиено...

Се јавуваат на семејства од починатите азовчаниве


vs


Жално..


Не знам дали се Азов или дали се Руси, ама кој и да е, ова задњово е срамота за човештвово. Овие што направиле ова да ги фатиш и да те молат да ги убиеш а да не ги убиеш. Гамад тежок!
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
И има ли разлика во менталитетот на С. Кореја и Русија?

И двете држави ги водат диктатори, ловат неистомисленици и ги убиваат со отрови(Литвиненко) или пак ги фрлаат во затвори(Навални).

Згора на се се закануваат по цел свет.

Што има европско и демократско во твитот на рускиот амбасадор во МК дека се следи и регистрира секоја русофобична активност во врска со руската окупација на Украина?

Ајде Руси, регистрирајте го и ова :kuracc::kuracc::kuracc:

Не ви беше малку незгодно да го слушате обраќањето на Путин пред да почне војната во Украина и тоа да ви звучи исто до запирка како ставовите на бугарските политичари кон Македонија и Македонскиот народ?

Само сте голтари и немате воени капацитети да го правите истото што он го прави во Украина.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Не ви беше малку незгодно да го слушате обраќањето на Путин пред да почне војната во Украина и тоа да ви звучи исто до запирка како ставовите на бугарските политичари кон Македонија и Македонскиот народ?

Само сте голтари и немате воени капацитети да го правите истото што он го прави во Украина.
Немаш аргументи и сакаш да спинуваш со дежурниот 'ѓавол' Бугарија. Така како што се дескридитираат сите неистомисленици во последните стотина години низ транзициите од Вардарска Бановина - Федеретивна Социјалистичка Р. Македонија - Р. Македонија - Северна Македонија.

Да беше малку поинтелигентен досега ќе разбереше според мојот правопис и речник дека немам ништо општо со твојот 'ѓавол' и Бугарите овде многу лесно се препознаваат, дури и тие кои добро го изучиле македонскиот литературен јазик.

А за воена агресија од страна на Бугарија? Прво скок па оп...
Бугарија нема ја нападнато Северна Македонија но има ја нападнато СХС/Југославија. Изгледа тебе тоа повеќе те боли...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom