Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.932
Поени од реакции
8.885
Знаев за јаглен и ураниум ама не знаев дека има и нафта и гас во Украина.

1647517202875.png
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.670
Поени од реакции
6.141
туку и посилна ќе излезе Русија, ќе почнат сѐ сами да прават подобро, побрзо и поефтино и ќе го прегазат западот економски.

Посилна ќе излезе. Ќе го прегазе западот економски. Се чудам дали у опште има логика да се дразнам да влегувам во дискусија со вакви шарлатани.

Ситуацијава со Русија мене ич не ми е нова.
Прво: Во игра е стар владетел кој е делумно сенилен, ама благодарение на бразилски доктори e добро оптегнат па се држи, има добра фасада. Народот не го сака. Тој смета дека е од Господ пратен да носи мир а во суштина носи само смрт и терор - слично на друг руски владетел, Иван Грозни. На кој што прекарот му го дава самиот руски народ. Веќе видено, се прозевам, ми е досадно.
Второ: Војна против Европа заради тероризирање на директна соседка - видено повеќе пати. Походот на Наполеон Бонапарта кон Москва е крстен - Марш за Спас на Полонија (Полска). Бонапарта можеби ја изгуби таа војна. Но целта сепак ја оствари - имено Полска е културолошки, економски и интегративно дел од Европа и европските процеси, Французите ги викаат Полјаците - Словенски Браќа од инат за Русите - пошто алатката на Русија е да ги држи народите (словенски) под контрола со тоа што ќе ги убедува дека се браќа, и се сами против сите - а во суштина ги експлотира на свиреп монголски начин. Таков данок и финансии ни турчин не ти зема. Ваква војна немаше само со Полска и Украина - туку и со друга нејзина сосетка - Грузија (Ѓорѓија). Во 1993та, 250.000 Грузијци бегаат во запдна Европа како последица на руските бомби.

Значи прозевлива сума - ниту ова што го гледаме е ново. Ниту ќе резултира со фрапантни последици, крах на западот, надмоќ на русија, кхм, да сигурно. Ни во најдивите соништа.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Ако ништо друго можеш да видиш статистика - колкумина православни годишно масовно убиваат и се самоубиваат, убивајќи други, во име на Исус Христос, а колку во име на Алах?
Ете, за минати две децении да провериме, не за Турско.
Зависи на какви убиства мислиш, но сигурен сум дека православните цркви имаат извршено најголем број духовни убиства со сеење раскол, внесување омраза и перење мозок со теории на заговор.
Автоматски споено мислење:

А кој е овој идол? Нели во христијанство идоли се харам?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Знаев за јаглен и ураниум ама не знаев дека има и нафта и гас во Украина.

Прегледај го приврзокот 325455
https://www.worldometers.info/oil/ukraine-oil/#:~:text=Oil Reserves in Ukraine&text=Ukraine holds 395,000,000 barrels of,4.4 times its annual consumption.

simbolicno e toa. sekoja zemja ima nafta i gas ako kopas dovolno dlaboko, fintata e da e operativno isplatlivo,
kako OPEC zemjite.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.238
...Tuku Lukashenko i onaka nema sto da kaze koga e marionetski lider zavisen od Putin. Valjda primer kako Putin ja zamisluva idnata vlada vo Ukraina.
Прво, еве овде е општата тема - овде дискутирај политика. Таа тема каде постираше е дискусија за воени анализи и дејствија.

Второ, ок ајде за политика да зборуваме.
Предизвик за тебе. Остави си ги предрасудите и рационално одговори кој поминува подобро:
- Белорусија со „марионетски“ лидер под влијание на соседот, без војна и со подобар животен стандард од предвоена Украина.
- Или Украина, во војна заради амерички интерси и прокси управувана од САД со марионетски лидер целосно далечински контролиран од далечните САД кои се без skin in the game (ако им ја знаеш фразата, ако не гуглај ја).

изборот е лесен само од аспек на тоа која од двете држави е натерана да води војна за туѓи интереси, и која сигурно ќе ја изгуби со огромни цивилни, економски, и воени штети. Но ако при изборот ти треба помош од типот на податоци за предвоените ГДП и животен стандард, истите многу лесно ќе ги најдеш на нет.



Мод: намерно го цитирав постов и покрај препораката да не се цитираат пријавени офтопик постови, заради општа демонстрација/едукација која тема за што служи.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Знаев за јаглен и ураниум ама не знаев дека има и нафта и гас во Украина.

Прегледај го приврзокот 325455
Мислам дека скоро открија во јужните делови околу Крим таму нафта. Секирајте се вие како ќе му се исплати на Путин војната. Со кое лице ќе имаат американците а да речат околу тоа.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Шо бе за нафта го праел ова? А денацификацијата на 100те нацистчиња од прешколска возраст утепани од моќните килибар и авангард?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Го праел за да остане ЛЏБТ у Русија само на тие 4 букви, ако може и на помалку.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Ааа па добро онда. Чим он така кажал, сигурно веќе нема дерпиња во моќната РФ, а тие што ќе пробаат да се цепнат у гз ќе ги лечат со чорапи у оцет. Допуна, сигурно во РФ никој не вуче, пошто нели тоа било порокот на западот и Зеленскиот бил нашикан секој ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom