Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.937
100% сум сигурен дека Путин ќе застане после Украина, ама се би дал да почне да слегува накај Балканот. Не заради Македонија, ние што и да се случи сме ебана странка, ама какво смеење ќе биде со Бугарите и Косоварите, епски би било.
Болесно е веќе оваа ниво на чувство на ниско вредност на русофиливе,жал и туѓ срам ме фаќа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.127
Поени од реакции
30.909
...сеа и воена техника од западот не била добра...


https://www.airforcemag.com/f-35-production-set-156-per-year-until-completion/ 121 авион произведен во 2020
Прво не лажи како буљаш: Никаде не реков дека „целата воена техника од западот не била добра“.
Реков дека F-35 e лоша воена опрема - за поседување од држава која не сака парите да си ги дава на постојано сервисирање на авиони (и богатење на американската MIC олигархија). Прескапи авиони кои постојано се расипуваат, често им се заглавува оружјето, и на кои не може да се смета кога најмногу ќе затребаат.

Второ ме цитираш за критика на F-35 ама баш ништо не демантираш од конкретните аргументи зошто F-35 е тежок промашај од инжинерски (и секаков) аспект.
Еве подолу на што реплицираш, демантирај го ова долу и не ми постирај приказни и анегдоти за F-35 како се заебавал со Иранците (наводно).
Да те потсетам, пошто памтењето изгледа ти е како на златна рипка:





Хахахахаахах

Друже 24 саата ја гориш темава, па сеа и воена техника од западот не била добра..
Ти, јамајка , птица селица и лидерот Бачето сте како Ленин на ноќни волци он јавно вие на форуми битка терате….
Коментирај ми ги постовите: Не ме коментирај мене - следен пат ќе пријавувам. Преку фалусов ми е од замарање со пациенти:
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Болесно е веќе оваа ниво на чувство на ниско вредност на русофиливе,жал и туѓ срам ме фаќа.
Не знам колку ги имаш читано другите мои постови, но воопшто не сум русофил. Ама мораш да признаеш дека после две децении газолижење на Американците, давање имиња на улици по Клинтон, би било ултракомично да дојдат Русите и да ги истуркаат овие на Косово што си играат држава во Јадранско Море.

Кој спектакл би било тоа.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.915
Поени од реакции
8.820
100% сум сигурен дека Путин ќе застане после Украина, ама се би дал да почне да слегува накај Балканот. Не заради Македонија, ние што и да се случи сме ебана странка, ама какво смеење ќе биде со Бугарите и Косоварите, епски би било.
Бугарите експресно ќе си ја применат старата стратегија „секогаш со посилниот“ и ќе станат фанатични про-Руси.

За малата цена Санстефанска Бугарија.

Ние ќе наебеме највише.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Бугарите експресно ќе си ја применат старата стратегија „секогаш со посилниот“ и ќе станат фанатични про-Руси.

За малата цена Санстефанска Бугарија.

Ние ќе наебеме највише.
Ние секако сме ебана странка, напишав веќе, ама и на Русите може да им дојде превртливоста на Бугарите преку глава.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Бугарите експресно ќе си ја применат старата стратегија „секогаш со посилниот“ и ќе станат фанатични про-Руси.

За малата цена Санстефанска Бугарија.

Ние ќе наебеме највише.
Поверни се Србите кон РФ, значи јужна бановина е поверојатно. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.127
Поени од реакции
30.909
Не знам за Бугарите, ама не постои такво сценарио во кое Албанија/Косово им се од корист на РФ... Ако Русија отиде на ширење сфера на интерес на Балкан, за Албанија ќе видиме ама конкретно Косово гарант го јаде стапот. Тоа ќе биде главно и основно барање на Србија, која во такво сценарио би била еден од главните сојузници во регионот. Плус наголемата воена база на САД во регионот, итн итн... Ќе го јадат немиен.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Kano, kako da ti kazam. Germanija nema ambicija da bide svetska sila. Em sto nema ambicija nema ni objektivni faktori koi pridonele za toa pocnuvakji so goleminata (teritorialno i broj na naselenie). Zatoa e projektot EU kako zaednica da moze da parira. Od druga strana Germanija a i EU (osven porano UK i sega Francija) ne stava fokus na vojska poradi iskustvata na kontinentot ama i do vcera SAD im go branese grbot. E sega ke vidime ovaa situacija kako ke gi smeni rabotite. Germanija najavi 100Mrd ad hoc za modernizacija plus 2% sekoja godina od budzetot. Toa se ogromni pari za niv. Najavija deka ke kupat novi F35ki. Evropejcite bea vo iluzija deka ne treba povekje vojska i voena mokj ama se vratija vo realnosta.
Големината на државата нема врска. Русија е поголема од Италија 50 пати, а економијата му е иста.

Индија пример беше Холандска колонија, а колкава е Холандија колкава е Британија. Многу е битно парите кај се, таму е и моќта. Реалноста е таа.

Економијата само на Германија споредена со таа на Русија, беше едно трипати поголема пред инвазијата на Русија, а неспоредливо со цела ЕУ, да не зборуваме за УСА итн.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.716
Поени од реакции
8.748
Ne deka nema i slabosti ama so ogled na toa sega sto imaat definitivno e napredok plus tie se sposobni da prenesat atomski bombi vo slucaj da potreba. Inace planirat 35 da kupat. A toa deka e prevara e dobro da se znae, fala na clenot za informacijata. Kako gi ubedija Svajcarcite da kupat 36 ne bi komentiral. Valjda i niv gi izlazale.
Атомски бомби да пренесуваат со ловци бомбардери?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.343
Поени од реакции
40.156
Големината на државата нема врска. Русија е поголема од Италија 50 пати, а економијата му е иста.

Индија пример беше Холандска колонија, а колкава е Холандија колкава е Британија. Многу е битно парите кај се, таму е и моќта. Реалноста е таа.

Економијата само на Германија споредена со таа на Русија, беше едно трипати поголема пред инвазијата на Русија, а неспоредливо со цела ЕУ, да не зборуваме за УСА итн.
Кико, кико, пак ти со икономијата. Кога Русија или Северна Кореа ќе ти фрлат нуклеарка што ќе стопи се околу тебе, икономијата нема на ум да ти падне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom