Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Балканише го заболе таквото за Русија и за канселот на запад. Нас сеуште ни изгледа ретардирано тоа освен на одредени ликови по социјалните мрежи што пробуваат тоа да го направат и случајно се бранители на ликот и делото на комуњарите од сдс.


Поентата ми беше дека доколку изразиш став што не е со моменталниот наратив(кој патем и ти го имаш) Ханс и компанија ќе ти направат кансел и дека Балканише и бауштале екипа ги заболе таквото дали си пронато или проруски во врска со војната и нема да ти замерат. Еве ти видео од погоре, полковник кој учествувал во заливската војна и во планирање на нападот на Југославија го прават сега пиун на Путин затоа што кажа дека Зелински е "puppet" што е и вистина.
Zavisit. Sega ako kazes Rusija opravdano napadna suverena drzava togas normalno cudno ke ti se pulat oti tesko e da opravdas vakov napad. E sega opsto ako zboruvas za situacijata i interesot na Rusija i dali e vo red sto NATO se siri poblisko do niv, poinaku izgleda rabotata. Sum cital mnogu tekstovi niz mediumi gledav mnogu diskusii na tv i sekade imase i pozicii koi ne se apla kontra Rusija odnosno objasnuvaat pozicija na Rusija. Kako sekogas ne e sve crno i belo i treba da se diferencira. Moj licen stav e deka napadot na Ukraina od Ruska strana e pogresen i za osuduvanje. Od druga strana stojam i na toa deka Ukraina uste dolgo vreme ne treba/se da vleze vo NATO (i da nemase vojna). Posebno vo Evropa drzavite se protiv vlez na Ukraina vo NATO (Germanija, Francija) iako SAD toa go sakaat. 2008ma kolku sto znam NATO odbi so Ukraina da pocne Membership Action Plan sto bi bil cekor za clenstvo i tuka Evropskive drzavi stavija veto. Celata diskusija okolu NATO clenstvo na Ukraina e hipoteticka koga taa i pred vojnata so nereseni teritorialni prasanja nemase nikakvi sansi da vleze. Interesno kako postepeno se vrti i opravduvanjeto od Rusija. Prvo protiv sirenje na NATO, pa za odbrana na Rusite vo Ukraina, pa sega laboratorii. Mislam Rusija napravi ogromna greska, prvo za sebe ama so toa i cel kontinent cuvstvuva silni posledici.
Автоматски споено мислење:


Го избркаа од студио.
Kano neka kaze za Avstralija. Vo Germanija mozebi ne se tolku histericni kolku vo SAD ili Down Under.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Zavisit. Sega ako kazes Rusija opravdano napadna suverena drzava togas normalno cudno ke ti se pulat oti tesko e da opravdas vakov napad. E sega opsto ako zboruvas za situacijata i interesot na Rusija i dali e vo red sto NATO se siri poblisko do niv, poinaku izgleda rabotata. Sum cital mnogu tekstovi niz mediumi gledav mnogu diskusii na tv i sekade imase i pozicii koi ne se apla kontra Rusija odnosno objasnuvaat pozicija na Rusija. Kako sekogas ne e sve crno i belo i treba da se diferencira. Moj licen stav e deka napadot na Ukraina od Ruska strana e pogresen i za osuduvanje. Od druga strana stojam i na toa deka Ukraina uste dolgo vreme ne treba/se da vleze vo NATO (i da nemase vojna). Posebno vo Evropa drzavite se protiv vlez na Ukraina vo NATO (Germanija, Francija) iako SAD toa go sakaat. 2008ma kolku sto znam NATO odbi so Ukraina da pocne Membership Action Plan sto bi bil cekor za clenstvo i tuka Evropskive drzavi stavija veto. Celata diskusija okolu NATO clenstvo na Ukraina e hipoteticka koga taa i pred vojnata so nereseni teritorialni prasanja nemase nikakvi sansi da vleze. Interesno kako postepeni se vrti i opravduvanjeto od Rusija. Prvo protiv sirenje na NATO, pa za odbrana na Rusite vo Ukraina, pa sega laboratorii. Mislam Rusija napravi ogromna greska, prvo za sebe ama so toa i cel kontinent cuvstvuva silni posledici.
Автоматски споено мислење:



Kano neka kaze za Avstralija. Vo Germanija mozebi ne se tolku histericni kolku vo SAD ili Down Under.
Германија не може без руски гас. Нормално е во јавниот наратив да се промовираат и неутрални позиции. Тоа е само еден од начините со кои ќе се оправда финансирањето на руската агресија врз Украина. Давањето пари за гас на Русија, во моментов, е еднакво на финансирање на војната што таа земја ја води во Украина.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Германија не може без руски гас. Нормално е во јавниот наратив да се промовираат и неутрални позиции. Тоа е само еден од начините со кои ќе се оправда финансирањето на руската агресија врз Украина. Давањето пари за гас на Русија, во моментов, е еднакво на финансирање на војната што таа земја ја води во Украина.
Da, Germanija zasega ne moze bez Ruski gas. Ke vidime za 3-5 godini kakva ke bide situacijata. Inace ne znam Putin dali zema predvid sto se kazuva niz Germanska TV za nego pa poradi toa ke odluci deka nema da im prodava povekje. Mislam nema nikakva uloga. Povekje mi bese poentata deka vo slucajov Germanija nema cancel culture protiv Rusija i otvoreno se diskutira dali zapad zgresi, za Ruskite motivi i sirenje na NATO. Sto sepak ne znaci deka ne moze da se osudi ovoj napad.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Zavisit. Sega ako kazes Rusija opravdano napadna suverena drzava togas normalno cudno ke ti se pulat oti tesko e da opravdas vakov napad. E sega opsto ako zboruvas za situacijata i interesot na Rusija i dali e vo red sto NATO se siri poblisko do niv, poinaku izgleda rabotata. Sum cital mnogu tekstovi niz mediumi gledav mnogu diskusii na tv i sekade imase i pozicii koi ne se apla kontra Rusija odnosno objasnuvaat pozicija na Rusija. Kako sekogas ne e sve crno i belo i treba da se diferencira. Moj licen stav e deka napadot na Ukraina od Ruska strana e pogresen i za osuduvanje. Od druga strana stojam i na toa deka Ukraina uste dolgo vreme ne treba/se da vleze vo NATO (i da nemase vojna). Posebno vo Evropa drzavite se protiv vlez na Ukraina vo NATO (Germanija, Francija) iako SAD toa go sakaat. 2008ma kolku sto znam NATO odbi so Ukraina da pocne Membership Action Plan sto bi bil cekor za clenstvo i tuka Evropskive drzavi stavija veto. Celata diskusija okolu NATO clenstvo na Ukraina e hipoteticka koga taa i pred vojnata so nereseni teritorialni prasanja nemase nikakvi sansi da vleze. Interesno kako postepeni se vrti i opravduvanjeto od Rusija. Prvo protiv sirenje na NATO, pa za odbrana na Rusite vo Ukraina, pa sega laboratorii. Mislam Rusija napravi ogromna greska, prvo za sebe ama so toa i cel kontinent cuvstvuva silni posledici.
Инвазијата не е оправдана нити пак бомбардирањето на Луганск и Донецк од страна на Украинците кои не го спроведоа договорот од Минск. За мене најголем кривци се Зелински и УСА. Посебно вториве затоа што им одговара ова, Русија со оваа инвазија има да трпи многу штета и доколку и не успее во планираното со нив е завршено да бидат некоја сила и влијание. Европа одма почна да се лиже кај УСА за да ги брани. Економска штета ќе има ЕУ што веќе и се чуствува, ќе мора да купува LNG од УСА и да прекинува трговски врски со Русија. Не се повикува на договор туку само им праќаат базуки на Украинците за да уништат некој тенк/хеликоптер и потоа да загине ко глинен гулаб. Зелински дозволи земјата да му биде играчка на УСА со цел да си исполни целите. Ама баш не ги интересира страдањето на украинците ни па на русите, туку едноставно да се направи што е можно повеќе штета на Русија додека Украина се уништува.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.448
Da, Germanija zasega ne moze bez Ruski gas. Ke vidime za 3-5 godini kakva ke bide situacijata. Inace ne znam Putin dali zema predvid sto se kazuva niz Germanska TV za nego pa poradi toa ke odluci deka nema da im prodava povekje. Mislam nema nikakva uloga. Povekje mi bese poentata deka vo slucajov Germanija nema cancel culture protiv Rusija i otvoreno se diskutira dali zapad zgresi, za Ruskite motivi i sirenje na NATO. Sto sepak ne znaci deka ne moze da se osudi ovoj napad.
Другарче што работи во Англија ми кажа дека ако ти е гајле за работата ќе си ќутиш. Оти ако има дури и најмал hint дека имаш став различен од моменталниот западен наратив, леташ од работа како партал.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
На флајт радар забележав нешто интересно. 80% од патничките авиони кои се обраќаат интерно во Русија се регистрирани во Русија и се обично Сухои, Иљушин и Топољев, додека другите 20% се исклучиво ербас а се регистрирани сите до еден во Бермуда. Регистрирани во Бермуда а возат низ Русија?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Инвазијата не е оправдана нити пак бомбардирањето на Луганск и Донецк од страна на Украинците кои не го спроведоа договорот од Минск. За мене најголем кривци се Зелински и УСА. Посебно вториве затоа што им одговара ова, Русија со оваа инвазија има да трпи многу штета и доколку и не успее во планираното со нив е завршено да бидат некоја сила и влијание. Европа одма почна да се лиже кај УСА за да ги брани. Економска штета ќе има ЕУ што веќе и се чуствува, ќе мора да купува LNG од УСА и да прекинува трговски врски со Русија. Не се повикува на договор туку само им праќаат базуки на Украинците за да уништат некој тенк/хеликоптер и потоа да загине ко глинен гулаб. Зелински дозволи земјата да му биде играчка на УСА со цел да си исполни целите. Ама баш не ги интересира страдањето на украинците ни па на русите, туку едноставно да се направи што е можно повеќе штета на Русија додека Украина се уништува.
Мислам дека целата медиумска кампања во САД успева, не им е да влезат воено туку да го донесат населението до хипнотичка состојба да се посака некаква интервенција која сега им ја продаваат како "Стик ит ту Путин", да со радост прифатат зголемени цени на енергенси и храна како начин индивидуата таму да помогне. Преедноставен а ефективен мајндфак за да се скријат вистинските причини за хиперинфлацијата која беше неизбежна а сега e прифатлива, се за борбата со злото Путин.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
841
Поени од реакции
1.949
Eve sega otvoriv, mozam da gledam.
@Staufer (Швабска династиjо),

Немоj да го отвараш, ќе те фати некоj германец како гледаш руси, ќе те вратат назад...после ќе треба повторно да се прекрстиш во Игорче.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
"Microsoft го забранува оперативниот систем Windows за Русија" ..

https://youtu.be/yZ6c17SLB7E
Мислам дека донесоа некој указ, или се најави само од официјалните лица дека ќе ги модификуваат правата од интелектуална сопственост. Т.е. ќе се дозволи на некој начин пиратерија спрема овие "непријателски држави" и фирмите кај нив регистрирани.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
"
Неверојатна теорија: Украинците пратиле летало на Јарун кај Житомир, паднало на Јарун кај Загреб?!
март 11, 2022 12:18 1.4K
Фото: jetphotos.com
Како беспилотно летало од советската ера што се користи за снимање и мамка против Русите синоќа се урна кај Јарун крај Загреб, е дилема што ја поставува хрватскиот портал 24сата.хр. Рутата, се наведува во текстот, кај тие летала се внесува однапред, но она што е интересно е дека и Украинците имаат место Јарун што се наоѓа во близина на Киев.
Загрепчани синоќа по 23 часот ги вознемири експлозија. Како што засега стојат работите, на Јарун се урна беспилотно летало за кое, како што рече стручњак за воена авијација, најверојатно станува збор за украинско беспилотно летало од типот Ту-141.
На остатоци на леталото се забележува црвена петокрака и кириличен натпис. Стручњакот за 24сата.хр вели дека е беспилотно летало од советската ера кое Украинците го ставиле во погон по 2014 година. Се употребува за снимање, но и како мамец за тестирање и откривање на руските противвоздушни сили. Исто такво летало пред неколку денови падна во Украина по наводен поогодок од Русите.
Како што објаснува стручњакот за авијација за хрватскиот портал, тоа е повеќе крстосувачка ракета отколку традиционално беспилотно летало, се лансира од приколка по однапред внесени рути. Не носи оружје и повеќе се употребува за снимање на терен и собирање на податоци, а слетува со помош на падобрани.
Ги погрешиле внесот на кодот Yarun – Jarun
Порталот се прашува како украинско беспилотно летало од советска ера завршило на Јарун? – За тоа, се наведува во текстот, постои прилично неверојатно теорија. Како што објасни воениот стручњак, тоа е летало со однапред зададена рута на движење, па, покрај местото Јарун во Хрватска, место со идентично име има и во Украина, во житомирсклата област, меѓу Киев и Лвов.
Како минало покрај цела противвоздушна одбрана на НАТО?
Не е невозможно дека Украинците програмирале за снимање и да дошло до грешка Yarun – Jarun, па леталото наместо во украински Јарун, го снимало познатото езеро крај Загреб.
Но, ако е така, тогаш останува прилично нејасно како е можно крстосувачка ракета која лета на шест километри и со брзина до 900 км./ч. да ги мине сите радари и противвоздушни одбрани на НАТО и да падне во Загреб. "
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.587
Поени од реакции
23.156
Zavisit. Sega ako kazes Rusija opravdano napadna suverena drzava togas normalno cudno ke ti se pulat oti tesko e da opravdas vakov napad. E sega opsto ako zboruvas za situacijata i interesot na Rusija i dali e vo red sto NATO se siri poblisko do niv, poinaku izgleda rabotata. Sum cital mnogu tekstovi niz mediumi gledav mnogu diskusii na tv i sekade imase i pozicii koi ne se apla kontra Rusija odnosno objasnuvaat pozicija na Rusija. Kako sekogas ne e sve crno i belo i treba da se diferencira. Moj licen stav e deka napadot na Ukraina od Ruska strana e pogresen i za osuduvanje. Od druga strana stojam i na toa deka Ukraina uste dolgo vreme ne treba/se da vleze vo NATO (i da nemase vojna). Posebno vo Evropa drzavite se protiv vlez na Ukraina vo NATO (Germanija, Francija) iako SAD toa go sakaat. 2008ma kolku sto znam NATO odbi so Ukraina da pocne Membership Action Plan sto bi bil cekor za clenstvo i tuka Evropskive drzavi stavija veto. Celata diskusija okolu NATO clenstvo na Ukraina e hipoteticka koga taa i pred vojnata so nereseni teritorialni prasanja nemase nikakvi sansi da vleze. Interesno kako postepeno se vrti i opravduvanjeto od Rusija. Prvo protiv sirenje na NATO, pa za odbrana na Rusite vo Ukraina, pa sega laboratorii. Mislam Rusija napravi ogromna greska, prvo za sebe ama so toa i cel kontinent cuvstvuva silni posledici.
Автоматски споено мислење:



Kano neka kaze za Avstralija. Vo Germanija mozebi ne se tolku histericni kolku vo SAD ili Down Under.
kazav pred nekoj den...

aus - usa - uk - nz - can ti se 5 oci... stavovite se isti. ovde ni mrtov rusin ne moze da e dobar rusin.

zatoa i te prasuvav sto cifri imaat svabite za konfliktot.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.436
На флајт радар забележав нешто интересно. 80% од патничките авиони кои се обраќаат интерно во Русија се регистрирани во Русија и се обично Сухои, Иљушин и Топољев, додека другите 20% се исклучиво ербас а се регистрирани сите до еден во Бермуда. Регистрирани во Бермуда а возат низ Русија?
Решението на мистеријата на Бермудски триаголник е тоа. Ете каде се телепортирале авионите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.587
Поени од реакции
23.156
На флајт радар забележав нешто интересно. 80% од патничките авиони кои се обраќаат интерно во Русија се регистрирани во Русија и се обично Сухои, Иљушин и Топољев, додека другите 20% се исклучиво ербас а се регистрирани сите до еден во Бермуда. Регистрирани во Бермуда а возат низ Русија?
na lizing im se avionite. najverojatno nekoja ofshore banka ili hedge companija registrirana tamu
 

Kajgana Shop

На врв Bottom