Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Југозападниот фронт е некако доста време мирен. На север-североисток во потегот Киев Харков има мала Украинска контраофанзива, претпоставувам за да се ослободат притисоците на џебовите на север. Но мислам дека Украинската војска веќе губи здив. Цела акција се дешава на Југоисток, каде што е во тек затварање на главнината на Украинската војска и голем дел од Азов трупите.
Автоматски споено мислење:

А овој азинамлажам, на кого ве подсеќа?

 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.514
Поени од реакции
3.635
Задоволство е како jamajka цел ден објавува руски fake пропагандни видеа :pos:

Тие се како средбата на Путин со руските стјуардеси пред два дена .
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Опааа .... ТАСС изнесе информациja дека и British Petrolium нема да откупуват руски петрол и гас. Не дека много и верувам да ТАСС , па чекам потв'рда и од други извори..
8 МАР, 12:38Обновлено 13:37
BP не будет заклјучать новых сделок на покупку нефти и газа из России
https://tass.ru/ekonomika/14000747
Ти како тргна со информацииве, ќе ја срушиш цената на нафтата. Како пред некоја година, ќе почнат гага да ја даваат, само некој да им ја земе :pos:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.470
Поени од реакции
12.247
Што и да прифати Зеленски во моментов, додека не се исчистат нацистичките хорди од Украина, јас мислам дека нема да има стоп.
Јас не би одел на стоп. Штом се насобра шљамов, финансирање имаат неограничено, делумно пријателско население спремно да си ја исчисти Источна Украина од прорусиве. Полн погодок за долга прокси војна против Русија. Нека стаат под своја капа ЛНР и ДНР се источно од реката Дњепр и Киев. Другото нека си го владее Зелински и за дом спремни вахаби.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Почнуваат да се свестат Украинците. Следно што треба да се запрашаат е зошто кога западот ги носеше на Ручек кај Русите не им кажа дека они се Ручекот.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.560
Поени од реакции
23.105
Kano, naivno e da mislis deka Putin crvenoto dugme go nosi so nego vdzep pa koga saka samo stega i otidoa tie gradovi sto gi spomna. Ako i tie okolu nego se ludi i ne im se zivee, mozebi taka ke dojde. Ama ne deka avtomatski scenarioto koe go opisa ke se desi. A NATO tesko da rizikuva voena intervencija ova e maksimumot sto moze da go pravat im pomagaat na Ukraincite i sankciite. Sledno e zabrana da se kupi ruska nafta i gas. Ke ima cenovni sokovi, pored procenki od zapad mozat nekoe vreme da preziveat i da ne tece gas. E sega prasanje e koj prvo ke kolabira vo taa situacija. Ne bi daval prognozi. A deka Rusija voeno ke pobedi e mnogu verovatno vo najmala raka mozat sve da srusat. Aj toa, a posle? Kakov i Ruskiot plan vo takvo scenario? Kako ke drzi kontrola vo tolkava zemja i dosta golem narod? Inace da, site gubat sekako i Rusija da pobedi voeno ke ima ogromni zagubi, material, pari, zivoti.

igor, i americkiot i ruskiot pretsedatel si imaat po edno kuferce sto im go nosi bodigardot... del od da se bide vodac na takva drzava e i toa, da pritisne kopce (nedaj boze). jas ne veruvav ni do ova deka ke dojde ama dojde. zborot bese deka ako go pritisnat ima so sto da odgovori a ko sto gledas spremen e da odgovori. kolku e ova (da ne zborime za nuklearka) pametno doprva ke vidime.

najnebitno e dali ke ima zabrani da se kupuva ruska nafta i gas... so godini ima takvi "neoficijalni" sankcii u azija pa redovno se kupuva preku kina. evropa i da kupuva ke kupuvaat drugi.

ako resat sve da srusat, moze da resat i sve da proteraat, pa mesto 10 da imate 30 mil begalci...
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Јас не би одел на стоп. Штом се насобра шљамов, финансирање имаат неограничено, делумно пријателско население спремно да си ја исчисти Источна Украина од прорусиве. Полн погодок за долга прокси војна против Русија. Нека стаат под своја капа ЛНР и ДНР се источно од реката Дњепр и Киев. Другото нека си го владее Зелински и за дом спремни вахаби.
Ништо нема да добие Путин геостратешки само со поместување на границата повеќе на запад. Основната цел е Украина никогаш да не биди во НАТО.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.470
Поени од реакции
12.247
Ништо нема да добие Путин геостратешки само со поместување на границата повеќе на запад. Основната цел е Украина никогаш да не биди во НАТО.
Гаранциите што ќе ги даде Украина или Западот се вредни колку хартијата за нужда што ја користиме јас и ти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Нато билда трупи накај источна Европа

Автоматски споено мислење:

утре и оваа колона ќе биде Руска…

Автоматски споено мислење:

Хммм шведска не е во нато … си игра со оган

Автоматски споено мислење:

Нацизмот и радикалниот исламизам се рака под рака уште од Хитлер и Ал Хусеини

 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.766
Поени од реакции
8.847
Нато билда трупи накај источна Европа

Автоматски споено мислење:

утре и оваа колона ќе биде Руска…

Автоматски споено мислење:

Хммм шведска не е во нато … си игра со оган

Трупаат војска овие а ако дојде до судир ќе бидат сјебани со тактичко нуклеарно оружје, нема ни да испалат по една граната. Верувам дека веќе ги имаат целите на нишан русиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom