Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
@Zvonareva,

Ако примети дискусијата се спинуваше во тоа дали Сталин бил злосторник или не, а како топик за оправдание и релативизирање на Украинските нацисти.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Што и да прифати Зеленски во моментов, додека не се исчистат нацистичките хорди од Украина, јас мислам дека нема да има стоп.
Ке има натегање околу териториите... нема д попуштат ни едните ни другите лесно
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Втори руски генерал од висок ранг убиен во Украина.
Герасимов втор пат веќе го убиваат. Нема мака он 9 животи има.

Тој Чеченскиот генерал 3 пати го убија па никому ништо.
Автоматски споено мислење:

Ке има натегање околу териториите... нема д попуштат ни едните ни другите лесно
Нема натегање, се бара капитулација од Украина. Дали ќе го наречат тоа рамковен договор или Кумановски договор, не е важно.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.120
Поени од реакции
10.877
Еве каде ги води Зеленски заедно со нацистичката хунта што моментално владее, Украинците. И све тоа подржано од запад кој ги храбри и вооружува Украинците во изгубена војна.

не ги отвара видеата преку тапаталк


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Баш да видиме дали за овие ќе има автобуси да ги вадат од Харков, како што од кај нас ги вадеа од Арачиново:

Ова е ваљда некоја стара слика, нема логика сега да ги обучуваат, освен ако немаат некој план да се испразнат градовите од цивили, па да почнат класични борби :toe:.


1646744541925.png
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ќе ја анексира пола Украина, источно од Днепар све ќе се припои кон Русија+ југот со Миколаев и Одеса.. Киев ми е енигма, дали сака да го припои или не, јер знаеме за Киевска Русија..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Ова е ваљда некоја стара слика, нема логика сега да ги обучуваат, освен ако немаат некој план да се испразнат градовите од цивили, па да почнат класични борби :toe:.
Можеби, неможам да тврдам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.564
Поени од реакции
40.561
Ќе ја анексира пола Украина, источно од Днепар све ќе се припои кон Русија.. Киев ми е енигма, дали сака да го припои или не, јер знаеме за Киевска Русија..
Русија, Белорусија и Украина ќе станат една држава, а Лукашенко ќе биде полковник.Барем така рече он у едно интервју. Путин му обеќал :icon_lol:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.233
Поени од реакции
16.774
Нека е така за доброто за цело човештво, но мене ми се чини дека тунелот е долг. Зеленски и Украина се најмал проблем, а Русија сака да преговара со САД, за дефинирање за новите односи и како викаат, Новиот светски поредок. Украина е секако решена без разлика на тоа како ќе течат работите и колкав ќе биде цехот за плаќање, на која и да е страна.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.199
Поени од реакции
4.332
Ќе ја анексира пола Украина, источно од Днепар све ќе се припои кон Русија+ југот со Миколаев и Одеса.. Киев ми е енигма, дали сака да го припои или не, јер знаеме за Киевска Русија..
Не случајно еден од руските услови кон Украина е токму признавањето, односно прифаќањето на реалноста дека Крим веќе е руски, а читано меѓу редови, може уште денес да се увиди дека Луганск и Доњецк „идат„ во склоп од РФ. Референдумот за таа одлука во наведените самопрогласени републики, веќе признаени од ФР, е прашање на формалност.

Исто така, веројатно е дека источна Украина може да стане дел од РФ, во спротивно, цената која РФ ја плаќа со воениот упад во Украина, би била ем превисока ем бесцелна, доколку РФ не “штрбне„ што поголемо парче украинска земја...

Русите се свесни дека не се добредојдени во западна Украина, така да таа територија не е мета на окупација. За сега...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.514
Поени од реакции
3.635
Малку економски вести.Давам само факти, па без трол емоции...
Вчера цената на нафтата нагло порасна ,но не и на рускиот Урал.
Стоковната берза во Санкт Петербург (SPIMEX) вчера затвори на 94,5 долари за барел, што е пад од 4,3 долари за барел на ден. Односно Руската нафта се продава со попуст од речиси 29 долари за барел во однос на меѓународната цена.
Русија дава огромен попуст (скоро 30 долари, највисок во историјата) за да најде купувачи на нафта, но не успева. Побарувачката за руска нафта драстично опадна и Русија во моментов не може да продаде околу 70% од своето производство на нафта. Падот на продажбата е 2,5 милиони барели нафта дневно и 2,3 милиони барели нафтени деривати дневно. Што во пари е загуба на приход од половина милијарда долари дневно.
Прегледај го приврзокот 324331

Што е причината.........

1. Шел, најголемиот потрошувач на руска нафта се повлече и одбива да купува.Веројатно делува превентивно под новите санкции на САД и секако ќе ja следат и други компании..
Shell announces intent to withdraw from Russian oil and gas
Mar 08, 2022 • 2 hours ago • 6 minute read • Join the conversation
LONDON, March 8, 2022 — Shell plc (Shell) today announced its intent to withdraw from its involvement in all Russian hydrocarbons, including crude oil, petroleum products, gas and liquefied natural gas (LNG) in a phased manner, aligned with new government guidance. As an immediate first step, the company will stop all spot purchases of Russian crude oil. It will also shut its service stations, aviation fuels and lubricants operations in Russia.

https://financialpost.com/globe-newswire/shell-announces-intent-to-withdraw-from-russian-oil-and-gas

2.Одбивањето на сите трговски и шпедиторски фирми да опслужуваат руски товари и производи.
Во моментов има 77 танкери на „Совкомфлот“,кои пловат во меѓународни води и ниту едно големо пристаниште не сака да ги прифати.
Russian tankers at sea despite ‘big unknown’ over who will buy oil
https://www.ft.com/content/a5ce82db-8d15-4c78-a539-403a9cab9114
За мене останува мистерија зошто кинеските, индиските и ирански пристаништа не сакаат да ги прифатат.

Руската нафта се продава по истата цена од пред војната, но никој не сака да ја купи.
Опааа .... ТАСС изнесе информациja дека и British Petrolium нема да откупуват руски петрол и гас. Не дека много и верувам да ТАСС , па чекам потв'рда и од други извори..
8 МАР, 12:38Обновлено 13:37
BP не будет заклјучать новых сделок на покупку нефти и газа из России
https://tass.ru/ekonomika/14000747
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.199
Поени од реакции
4.332

Kajgana Shop

На врв Bottom