Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
dajte mapa da vidime do kade e oslobodena Ukraina
Што ќе ти мапа, нацистите се ебана странка тука, кај и да е ќе ги исчистат сите, заедно со исламистичката интернационала. Сличен крај како 45. Заслужено.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218
Не се неспособни, иди даље Тенеке, треба да има криза.
Викаш? :)

Абе овие самобендисани арогантни 'експерти' не можат да си видат од носот подалеку, па ќе планирале две потези унапред.

Не ги преценувај.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.199
Поени од реакции
4.332
од онаа што до сега е видов РФ строго ги почитува меѓународните норми и конвенции за војување, избегнува да бомбардира населени места и сл. има третман кон заробениците на украинската армија според истите норми, ме интересира дали овие кои заминуваат во Украина во легија на странци, во случај на заробување се запознаени дека немаат право да се повикаат на тие конвенции и дека истите може да бидат стрелани по кратка постапка!
Каков ќе биде односот на армијата од РФ кон платениците во Украина, го имаш од ген. Конашенков, на видео-запис на „Ју туб„.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Викаш? :)

Абе овие самобендисани арогантни 'експерти' не можат да си видат од носот подалеку, па ќе планирале две потези унапред.

Не ги преценувај.
Други планирале за нив, овие кловнови не знаат по улица сами да одат, а не пак да се најдат на врвот на најсилната држава у свет. Дали сеуште мислиш дека овие дебили навистина ја водат Америка? Ако е навистина така, можам да ти кажам само едно: Господ нека ни е напомош.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Викаш? :)

Абе овие самобендисани арогантни 'експерти' не можат да си видат од носот подалеку, па ќе планирале две потези унапред.

Не ги преценувај.
Мислам дека ако идеш подлабоко кје увидиш оти ова не го осмислиле либералите туку се корисни идиоти, у позадина има некој шо уопште не работи у интересите на народот во САД, затоа ми мириса на граѓанска таму пошто се повеќе им е јасно на другиве.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.514
Поени од реакции
3.635
Малку економски вести.Давам само факти, па без трол емоции...
Вчера цената на нафтата нагло порасна ,но не и на рускиот Урал.
Стоковната берза во Санкт Петербург (SPIMEX) вчера затвори на 94,5 долари за барел, што е пад од 4,3 долари за барел на ден. Односно Руската нафта се продава со попуст од речиси 29 долари за барел во однос на меѓународната цена.
Русија дава огромен попуст (скоро 30 долари, највисок во историјата) за да најде купувачи на нафта, но не успева. Побарувачката за руска нафта драстично опадна и Русија во моментов не може да продаде околу 70% од своето производство на нафта. Падот на продажбата е 2,5 милиони барели нафта дневно и 2,3 милиони барели нафтени деривати дневно. Што во пари е загуба на приход од половина милијарда долари дневно.
П.jpg

Што е причината.........

1. Шел, најголемиот потрошувач на руска нафта се повлече и одбива да купува.Веројатно делува превентивно под новите санкции на САД и секако ќе ja следат и други компании..
Shell announces intent to withdraw from Russian oil and gas
Mar 08, 2022 • 2 hours ago • 6 minute read • Join the conversation
LONDON, March 8, 2022 — Shell plc (Shell) today announced its intent to withdraw from its involvement in all Russian hydrocarbons, including crude oil, petroleum products, gas and liquefied natural gas (LNG) in a phased manner, aligned with new government guidance. As an immediate first step, the company will stop all spot purchases of Russian crude oil. It will also shut its service stations, aviation fuels and lubricants operations in Russia.

https://financialpost.com/globe-newswire/shell-announces-intent-to-withdraw-from-russian-oil-and-gas

2.Одбивањето на сите трговски и шпедиторски фирми да опслужуваат руски товари и производи.
Во моментов има 77 танкери на „Совкомфлот“,кои пловат во меѓународни води и ниту едно големо пристаниште не сака да ги прифати.
Russian tankers at sea despite ‘big unknown’ over who will buy oil
https://www.ft.com/content/a5ce82db-8d15-4c78-a539-403a9cab9114
За мене останува мистерија зошто кинеските, индиските и ирански пристаништа не сакаат да ги прифатат.

Руската нафта се продава по истата цена од пред војната, но никој не сака да ја купи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Черчил секако дека наредил да се извршат нехумани работи, ама да го браниш злоделото на Сталин, за кој и самиот Ленин кажал дека е нетокму :tapp:
Плус што е поголемо зло, да си го уништиш сопствениот народ, можноста за развој со сите тие неброени ресурси, или некои други народи :toe:

Научи ли како функционира СВИФТ плаќањето или немаше време :P
Каде виде дека бранам било што уште помалку злодело, прочитај уште еднаш што сум напишал?
Ваква висперна интерпретација ретко се гледа.
Ако реков дека се врши демонизација на Сталин, дека се фабрикуваат податоци со цел демонизација на Русија, тоа според тебе е оправдување на Сталин па мораш да со етикета бранам злодело!
Какво злодело бранам?
Да те прашам се вакцинираше ли и со која вакцина, вакво извртување е проблематично од повеќе страни, си велам да не е до вакцината.
Сега ја вплетка и економијата и ресурсите, како нешто во стилот познато ти е што наследил Сталин а што оставил (ако не си запознаен и атомска бомба на тогашниот СССР, со што го спречи налудничавиот план на демократите за демократизација на СССР, на Вики имаш и под кое кодно име е планот), кога веќе ги спомнуеш ресурсите ред е да спомнеш и дека за неговото владеење описменил повеќе луѓе отколку било кој пред и по него, или тоа не се брои.
Ако, како што велиш вршел зло на својот народ од каде толкава загриженост кај Бритиите за Славите, имаат добра душа па ги жалат или што е, многу слободни толкувања и интерпретации на фактите, оној 20 милона ти колку си спремен да лицитираш?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Некои Руски видеа од денеска.




И Кинески богами:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Колку Бачиња има на овој форум? Или го имаат клонирано?
аха толку од аргументацијата време е за дисквалификација со адхоминем, вие како на лента да сте правени!
Автоматски споено мислење:

Научи ли како функционира СВИФТ плаќањето или немаше време
со кого се расправаш, за каков СВИФТ збориш, да ни греши апоите море а? :pos:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Го разбирам јас тоа, ама во ставовите на вакви лудаци има само 5% вистина, се друго се неверојатни глупости. Бачето, овој таксист кој не може да сврзе сложена реченица без да истреси глупост, Кнез, тоа се лудаци, кои понекогаш можат да станат опасни лудаци.
И така велиш овој оној па тој таму се лудаци и треба да се превземе нешто.
На пример да се запалт!
Ода каде ми е познато оваа, дете драго оди и побарај помош, вака и на себе и на другите им си товар.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Што и да прифати Зеленски во моментов, додека не се исчистат нацистичките хорди од Украина, јас мислам дека нема да има стоп.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Русија: Слободно воведете забрана за руска нафта - ќе го сопреме гасот а барел нафта ќе стане 300 долари



Санкции а? Ке видиме кој ке страда.....
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.514
Поени од реакции
3.635
Втори руски генерал од висок ранг убиен во Украина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom