Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Kod mene je Fujitsu poceo da radi po sistemu pali gasi kada je bilo mnogo toplije nego sada. Nisam bas to gledao u gram, ali mislim da spoljna treba da bude preko 10-15C da se tako ponasaju. Kod roditelja je malo drugacija sutuacija jer je malo slabija izolacija i stolarija na kuci, plus spoljni zidovi prema severu. Ali bez obzira na to, ne mislim da oko stolarije i izolacije nista vise tamo ulazem. Ja sam ljudi prezadovoljan sa ovom prvom zimom kako je sve proslo, bar do sada. Vise i ne gledam koliko trose, jer je smesno malo. Sve idu najznize do 230-240w, a 7LM i na 200w. U planu su jos 2kom uskoro za kucu. Hocu da tamo komplet zavrsim sa klimama.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Како се постигнува?
Легнуваш, силно замислуваш како треба да работи... затвораш очи.
Ако се свестиш дека е сон, стискаш очи и продолжуваш со силно замислување xD.



Може како не може.... само никој не видел.

Со твоево видевце докажуваш дека денес климата ти работи на минимум, што значи Грее за да не работи он-офф надвор треба да е околу 0 степени како што е денес во Прилеп.
Во вакви услови при грееење е реална потребата да работи со 500w+ па и најевтиниот модел на пазаров ќе работи така...

Е ако имаш солидна изолација или малку надвор да подстопли па да се намали потребата од испорачана топлина, квалитетните инвертери ќе спуштат модулација и ќе си продолжат со континуирана работа, а ефтинките ќе си почнат со он-офф циклуси.
Nee na minimum,moze i ponisko mnogu mnogu ponisko(150~250w) no za mene kako sto pisav toa e mn,mlako a jas sakam 22~24°
Taa toplina vo 41m2 bez fasada so niska wataza ne se postignuva....
Автоматски споено мислење:

Aman, ako si podgotven i potkovan kako što zboriš odi i ćari gi dvete klimi. Ako si taka opasen i nabildan dokaži mu na čoekov koj taka pošteno samo dava i ne traži ništo ako ispadne deka ne e vo pravo, prosto mene mi e žal što e bukvalno izlažan pri kupuvanjeto. Ako ima pravda, sograđani ste možeš da pojdeš i falenjevo da si go dokažeš na delo..... a ne samo so zborovi, posle možeš da gi zemeš ili ostaviš klimite (što e i najpošteno), ama izgleda ne ti drži bardeto!
Sum podgotven iskreno nesakam da si ostane clenot/zemjakot bez 2klimi sega na ova vreme/nevreme uste toa mu fali....
Nee fer i da mu gi ostavam a nee fer i da ne mu gi zemam 50/50e rabotava...
Автоматски споено мислење:

Amberot vika 130najnisko
Kaj mene 150w e minimum na greejne
Eve potrosna od pred 2 nedeli
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Me podsekas na starine vo bivsana drzava koga ke kupee Varburg i mislea deka vozat BMW.
Sedi si madro.
@vlatko251 puzder ve naprae. Mu slimnuvam kapa na čoekov, se dava, a ništo ne bara osven Vartburgov da go napraete BMW. I na tebe se odnesuva ne se praj deka ne si zasegnat, imaš frlena rakavica v lice.
I ušte nešto: nemoj da me učiš što da praam, ič ne mi se bendisuva koga nekoj mi preti.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Mom bratu su priznali reklamaciju za GTech konacno, uskoro ce da je skinu i da je vrati. Pisao sam o tome ranije. Osnovni problem je bilo sto je klima vrlo neujednaceno radila. Gasila se i palila non stop, iskljucivala na 600w, imao je mnogo los komfor. Merili su ranije i oni to ustanovili pismeno. Druga stvar je sto nikako nije mogao da dobije tacnu temperaturu, mnogo je gresila. Skidanje nazalost mora sam da plati, a i sam ne zna sta ce da uzme. Hocu da kazem da tesko moze taj GTech da dobro radi, mada ovde neki drugacije pisu.

Ima li neki model Gree da je jak kao GTech, ali da spusta kapacitet i radi bar sa recimo 300w ?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво другари, од инвертерот сум презадоволен веќе 3 години во последен период ми е малку гласен при работа јавува некој звук, на видеото мислам дека може добро да се чуе, уредот е под гаранција (доплата годишна 800 денари) и дали може да барам помош од сервисот.

Видео 1
@Royston BvB што направи, најде чаре или ќе пишиш пак по некој месец?
Ко што гледам пак сите те изигнорираа... а ти мене најде да ме мокираш... дан сум сакал лајк и субскрајб :(
Овен ако те немаат контактирано во приватна порака... ко што знаат да прават штом има проблем со нивни уред.

Разбирам не сакаат да чита народов лоши искуства... ама бар сподели што направи и дали најде решение...
И кај мене Хансолот натака е тргнат... три години активно користен во грејна сезона, оваа му е четврта и сега се користи само по неколку часа во неделата... ама звуците од внатрешната единица ко да засилуваат накај она што си снимил и споделил ти :(


Nee na minimum,moze i ponisko mnogu mnogu ponisko(150~250w) no za mene kako sto pisav toa e mn,mlako a jas sakam 22~24°
Taa toplina vo 41m2 bez fasada so niska wataza ne se postignuva....
Автоматски споено мислење:


Sum podgotven iskreno nesakam da si ostane clenot/zemjakot bez 2klimi sega na ova vreme/nevreme uste toa mu fali....
Nee fer i da mu gi ostavam a nee fer i da ne mu gi zemam 50/50e rabotava...
Автоматски споено мислење:

Amberot vika 130najnisko
Kaj mene 150w e minimum na greejne
Eve potrosna od pred 2 nedeli
Не знам што се брукаш пак со снимките од мод ладење што ги сподели пред 2 недели.
Сеа мислиш ние ќе ти поверуваме во тоа дека на 13ти Февруари ноќта од 22ч до 8ч утрото ти си се "греел" со Амберката со потрошна испод 200w?!?!
Бар да дневен период да покажуваше и да се погодеше убав топол ден.... вака ептен треба глупи да сне за да ти веруваме.

Drugar jas ne sum merodaven ovde,ima tuka ,mitsu,tosiba guruuu majstori sto snimaat po12 saati (so po 3 meraci) ,i tvdrat deka so 200w se toplat?(jas tvrdam deka 200w se za ladejne potrosuvacka)a ovie majstorive-testerive mislat deka nie ke poveruvame vo toa....kako vikase z.z.?malo sutra.!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
@vlatko251 puzder ve naprae. Mu slimnuvam kapa na čoekov, se dava, a ništo ne bara osven Vartburgov da go napraete BMW. I na tebe se odnesuva ne se praj deka ne si zasegnat, imaš frlena rakavica v lice.
I ušte nešto: nemoj da me učiš što da praam, ič ne mi se bendisuva koga nekoj mi preti.
Teraj si go ti Varburgot i misli si deka si najgolem sizik vo malo, so raka opnata preku otvorem prozor….uzivaj staro.
Автоматски споено мислење:

@Royston BvB што направи, најде чаре или ќе пишиш пак по некој месец?
Ко што гледам пак сите те изигнорираа... а ти мене најде да ме мокираш... дан сум сакал лајк и субскрајб :(
Овен ако те немаат контактирано во приватна порака... ко што знаат да прават штом има проблем со нивни уред.

Разбирам не сакаат да чита народов лоши искуства... ама бар сподели што направи и дали најде решение...
И кај мене Хансолот натака е тргнат... три години активно користен во грејна сезона, оваа му е четврта и сега се користи само по неколку часа во неделата... ама звуците од внатрешната единица ко да засилуваат накај она што си снимил и споделил ти :(




Не знам што се брукаш пак со снимките од мод ладење што ги сподели пред 2 недели.
Сеа мислиш ние ќе ти поверуваме во тоа дека на 13ти Февруари ноќта од 22ч до 8ч утрото ти си се "греел" со Амберката со потрошна испод 200w?!?!
Бар да дневен период да покажуваше и да се погодеше убав топол ден.... вака ептен треба глупи да сне за да ти веруваме.
Ti pazi na salceto i kapceto, ts01 ti pokaza kako raboti sver klima. Te razbiram deka ti e maka, ama j.biga treba da se brani sto si se zaebal, si fuknal 100’000 i pak salce i kapce.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Минимална потрошувачка или ако сакате Еко Т-Мод кај Грее климите се активира со далечинското на следниов начин:
Mode:Heating (греење)
Set Temperature = 27c (зададена температура 27степени целзиусови)
5xLight Button (5 пати се притиска(брзо) копчето за светло означено со "Light")

На дисплејот од внатрешната единица ке испише "P0" за потврда.
Фанот ке се вклучи на најаката брзина.

Хинт: за да го намалите фанот, првин подесете го далечинското на било која Фан брзина-црта или Quiet, и двапати стиснете го Light копчето.

За средна потрошувачка e истата процедура како горе, само зададена температура треба да е 28c и ке испише информација P3.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Минимална потрошувачка или ако сакате Еко Т-Мод кај Грее климите се активира со далечинското на следниов начин:
Mode:Heating (греење)
Set Temperature = 27c (зададена температура 27степени целзиусови)
5xLight Button (5 пати се притиска(брзо) копчето за светло означено со "Light")

На дисплејот од внатрешната единица ке испише "P0" за потврда.
Фанот ке се вклучи на најаката брзина.

Хинт: за да го намалите фанот, првин подесете го далечинското на било која Фан брзина-црта или Quiet, и двапати стиснете го Light копчето.

За средна потрошувачка e истата процедура како горе, само зададена температура треба да е 28c и ке испише информација P3.
Ma Zlateta ocite mu ispadnaa…hahaha, smeski zivi.
Ke treba da pocnat da gi falat Gree klimite…ke bide interesno i so ljubimecot na Varburgceto i negovoto stitenice.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Минимална потрошувачка или ако сакате Еко Т-Мод кај Грее климите се активира со далечинското на следниов начин:
Mode:Heating (греење)
Set Temperature = 27c (зададена температура 27степени целзиусови)
5xLight Button (5 пати се притиска(брзо) копчето за светло означено со "Light")

На дисплејот од внатрешната единица ке испише "P0" за потврда.
Фанот ке се вклучи на најаката брзина.

Хинт: за да го намалите фанот, првин подесете го далечинското на било која Фан брзина-црта или Quiet, и двапати стиснете го Light копчето.

За средна потрошувачка e истата процедура како горе, само зададена температура треба да е 28c и ке испише информација P3.
E taka sef,pisi tuka da odam kaj zemjakov sega da si zemam 2x gTech....
Btw ako ima nekoj zainteresiran za novata (posto kaza deka nee montirana) ke ima top cena......
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Bmliga, ovo podesavanje potrosnje kod Gree pravo inzenjersko. @Strelec je extra opisao. 10 dugmica treba pritisnuti. Recimo kod mojih klima bas bezveze sve to napravljeno. Samo 1 dugme se pritisne. Power ON.
Jedno dugme , jedna opcija, vise dugmica, vise opcija.
Ne trci Rade ko prle pred magare.
Nego reci prijatelju da ne vraca G-Tech….hahaha
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Bmliga, ovo podesavanje potrosnje kod Gree pravo inzenjersko. @Strelec je extra opisao. 10 dugmica treba pritisnuti. Recimo kod mojih klima bas bezveze i laicki sve to napravljeno. Samo 1 dugme se pritisne. Power ON.
eee Rade Rade ne sme nie kako kaj vas Vucic seci/peci ......
ostaj ti dugminata tuku kolku povejke dugmijna povejke opcii ne se zaletuvaj koga aber nemas .!!!!
Автоматски споено мислење:

Jedno dugme , jedna opcija, vise dugmica, vise opcija.
Ne trci Rade ko prle pred magare.
Nego reci prijatelju da ne vraca G-Tech….hahaha
dodeka mu odgovarav veke si mu pisal ....! potvrda i od mene
Автоматски споено мислење:

Минимална потрошувачка или ако сакате Еко Т-Мод кај Грее климите се активира со далечинското на следниов начин:
Mode:Heating (греење)
Set Temperature = 27c (зададена температура 27степени целзиусови)
5xLight Button (5 пати се притиска(брзо) копчето за светло означено со "Light")

На дисплејот од внатрешната единица ке испише "P0" за потврда.
Фанот ке се вклучи на најаката брзина.

Хинт: за да го намалите фанот, првин подесете го далечинското на било која Фан брзина-црта или Quiet, и двапати стиснете го Light копчето.

За средна потрошувачка e истата процедура како горе, само зададена температура треба да е 28c и ке испише информација P3.
@zlatko_ti412 deka si momcee? zemjakk
Автоматски споено мислење:

E sega citaj si kolku sakas,olku dugmina ova/ona fan,bla,bla,bla......
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Jedno dugme , jedna opcija, vise dugmica, vise opcija.
Ne trci Rade ko prle pred magare.
Nego reci prijatelju da ne vraca G-Tech….hahaha
Priznajem da sam glup pa sam kupio spram toga i proste klime. Samo pritisnem jedno dugme i klima sve to sama radi. Mislim da ce mi mozak zakrzljati jer ne moram da razmisljam o njenim isprobavanjima, fintama i fazonima, koje opet, na kraju, u 99% slucajeva ispadnu uzaludne.
Evo, navijam, iskreno, da ce ovo sa ovim dugmicima da pomogne i resi problem i @vlatko251 i mom rodjaku. Videcemo ishod.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Priznajem da sam glup pa sam kupio spram toga i proste klime. Samo pritisnem jedno dugme i klima sve to sama radi. Mislim da ce mi mozak zakrzljati jer ne moram da razmisljam o njenim isprobavanjima, fintama i fazonima, koje opet, na kraju, u 99% ispadnu uzaludne.
Ko prizna, pola mu se prasta, uzivaj , ni si ti kriv.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
E taka sef,pisi tuka da odam kaj zemjakov sega da si zemam 2x gTech....
Btw ako ima nekoj zainteresiran za novata (posto kaza deka nee montirana) ke ima top cena......
Зашто не му кажа како да ја подеси климата пред два месеци? Цело време тврдиш дека може пониско да модулира, а не кажа како. Јас ќе ја купам новата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom