Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
@jamajka од почеток на конфликтов Русиве тргна со мали сили, изолирани мали групи како да елиминираат одредени цели, затоа се смета за погрешна проценката. Ако беа влезени за фул војна немаше да имаат загуби на возила кои најчесто беа праќани без никаква воздушна или бекап поддршка. Во истиов овај момент да тргнат немилосрдно да напаѓаат Украина ќе капитулира за помалку од 24 часа, ама продолжуваат со меката политика и натаму.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Точно тоа е муабетот. Русија смета дека Украина како членка на НАТО е закана за нејзината безбедност, и тоа го кажа јасно и гласно уште во 2008. Украинците после 2014 изгледа не ја добија пораката, и сега стигна наплатата за непослухот. Зошто Русија го прави ова? Затоа што смета дека Украина во НАТО е закана за нејзината безбедност и затоа што ИМА ВОЕНА И ПОЛИТИЧКА МОЌ ова и да го направи.

Не знам што не ви е јасно овде. Глупостите од типот се заканува со нуклеарки, војната е лоша, Путин е Хитлер се потполно бескорисни. Нема ниту правда ниту добрина во меѓунрадоната политика. Русија е воена велесила и го брани својот интерес. И Украина беше предупредена дека ако продолжи по тој пат, ќе добие војна. Многу е просто. Не се обидувам да навивам за некого, само ти кажувам како изгледа реал политик.
Citajki ja temava, se gleda koj ne se bunel koa ni menjaa ime i ni ebavaa se zivo doma. Pa uste i pametni se praeme i solime pamet na drugi kako da pravat, kao neposlusni bile de. Nie posho epten poslusni ni sne u EU ni pa sne Makedonija.

Muabetot sto Putin go vrti a ti go podrzuvas nema nikakva vrska. Kako bi bila zakana za nejzinata bezbednost? I posle okupiranje na Ukraina bi bile na granica so NATO? I sho prajme posle, ke produzime natamu?

Daj razmisli malku. U denesno vreme imas interkontinetalni proektili koj od atalantic direktno u Moskva moze da padnat.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
Министерството за одбрана на Русија ги предупредува жителите на Киев да се тргнат од воените цели, ќе има бомбардирање. Стварно не го гледаат русиве како војна ова, туку мал конфликт против еден режим.
Не сакаат на крајот да владеат со пепел и урнатини . Потребна им е на крајот да остане каква таква "функционална" Украина која ќе може да ја вклопат во нивната сфера и нема да треба да ја хранат и градат во следните 20 години. Имаше еден добар коментар. Исто како што Чеченциве 15 години после Грозни маршираат сега на Украина на Русите им требаат Украинци кои за 15 години ќе маршираат.

Затоа и Украинските газди толку форсираат тотална војна. Они пак сакаат да им остават Украина која е само пепел и урнатини и со тоа да им заврзат еден камен околу вратат во следните 20 години, додека претпоставувам они го искористат истото време за да пробаат да се справат со Кина, Индија, Индо-Кина и Индонезија. Вистинските проблеми за САД и ЕУ и регион во кој мора да создадат некој страшен конфликт зошто има неверојатна економска експанзија.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.207
Поени од реакции
16.647
Мислам дека секоја држава има право на избор ако може да си го дозволи тоа. Украина не може да си го дозволи тоа. Замосли, држава од 44 милиони жители со огрома територија не може да си дозволи луксуз да ја бира својата политичка иднина, без да праша кај Русите дали таа иднина е во ред . Украина можеше да има многу подобра иднина, можеше да биде неутрална, ненаоружана држава под воена заштита на Русија. Украинците испаднаа натприродно глупави. Некој таму треба да го обесат за носење катастрофални политики одлуки.

Ние сме шака јада, држава во обид. Ниту некој не прашува нешто, ниту имаме било каква политика или воена моќ да смениме нешто. Немаме никаков leverage. Ние сме смешни.
Ние сме територија само оградена од страни не сме држава.

Не се согласувам со првото пак ќе речам секој народ и држава има право да бира своја иднина… Тоа е лошото денес мора да прашваш еден (Русија) или друг (Америка) а притоа твојот народ страда :)
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Неможи да не гледаш како војна кога бомбардираш друга држава. Русија очигледно Украина си ја гледа како нивна територија а не независна држава :)
Русија нема интерес да ја држи Украина под воена окупација. Тоа е скапо и непродуктивно. Јас мислам дека краен резултат од сето ова ќе биде признавање на Крим, а можеби и на Донбас како Руски, комплетно демилитаризарње на Украина до степен да им остават само пиштоли, нова влада на Украина која ќе биде под постојан страв од Русија, и посеана омраза меѓу двата народи.

Победникот, САД.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.673
Сето тоа океј, но не мислиш дека држава во 21 вел има право сама да реши дали сака ЕУ,НАТО, исток или запад а не некој друг да му диригира од страна.

Нели тоа ни смета и нас во Македонија (калето) ?
Технички кога и да решила Украина да тера неутрална политика се рушела власта со шарена револуција.
Прво поморанџестата револуција а потоа Мајдан.

За време на мајдан е соборен легално избраниот прецедател и тоа противуставно (фалеа 2-3 пратеника а тие што гласаа беа окружени со маскирани наоружани лица).
Про-Руските демонстранти беа запалени живи (никој не одговараше)
Забрането беше користење на Руски како официјален јазик.
Забранети одредени „про-Руски“ партии.

Јас секако ја подржувам територијалната целост и суверенитет на Украина заради тоа што ова (заедно со Косово) евентуално ќе биде употребено како преседан за делење на Македонија но да не се лажеме дека Украина нешто избрала сама.

Зеленски да изјавеше дека се залага за неутрална Украина експресно ќе го зашаренеа со „револуција“ и ќе го сменеа.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.207
Поени од реакции
16.647
Русија нема интерес да ја држи Украина под воена окупација. Тоа е скапо и непродуктивно. Јас мислам дека краен резултат од сето ова ќе биде признавање на Крим, а можеби и на Донбас како Руски, комплетно демилитаризарње на Украина до степен да им остават само пиштоли, нова влада на Украина која ќе биде под постојан страв од Русија, и посеана омраза меѓу двата народи.

Победникот, САД.
Епа затоа и не напаѓаат јако. Добија тоа што бараја е сега во фаза на преговори ќе почнат стандард:

- 1 Рунда ќе бараат премногу
- 2 Рунда ќе понудат малце поинаков предлог
.
.

Се додека не се согласат дека Русија ги добива Крим и Донбас.

Русија не ни сака да ја држи под воена окупација зошто пак ќе речам ја гледаат како нивна територија иако е независна држава минус некои ‘предности’.

Путин губи многу моментално барем од она што ние презентирано од медиуми а најпоќе губи во тоа што со Украина никогаш нема да бидат односите исти.
 
J

joli1

Гостин
И дипломатска блокада.
Лавров ќе си разговара сам во салата.
И што мислиш, кој е губитникот тука? Русија, или пак украинскиот народ во заложништво од страна на фашистот Зеленски?

Мислиш дека на Франција, Германија, Обединетото Кралство или на некоја друга НАТО држава и е гајле што поради оваа одлука ќе страда дополнително украинско население? Сега аплаудирате на вакви потези, а за некој ден ќе кукате кога единствен начин да се избегнат дополнителен број жртви ќе биде екстремно бомбардирање на секој малку поголем град у Украина.

Пази, русите се обидуваат да се постигне некој мировен договор се со цел да се запре братоубиствената војна, а НАТО, УН државите само ја 'сскаат Украина да продужи во веќе изгубената војна. Што ќе биде резултатот? Стотици илјади мртви луѓе изиграни од НАТО.

Историјата се повторува, а НАТО со финансирање на фашистички паравоени формации и затворање очи на нивните воени криминали си го покажа вистинското лице.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.207
Поени од реакции
16.647
Технички кога и да решила Украина да тера неутрална политика се рушела власта со шарена револуција.
Прво поморанџестата револуција а потоа Мајдан.

За време на мајдан е соборен легално избраниот прецедател и тоа противуставно (фалеа 2-3 пратеника а тие што гласаа беа окружени со маскирани наоружани лица).
Про-Руските демонстранти беа запалени живи (никој не одговараше)
Забрането беше користење на Руски како официјален јазик.
Забранети одредени „про-Руски“ партии.

Јас секако ја подржувам територијалната целост и суверенитет на Украина заради тоа што ова (заедно со Косово) евентуално ќе биде употребено како преседан за делење на Македонија но да не се лажеме дека Украина нешто избрала сама.

Зеленски да изјавеше дека се залага за неутрална Украина експресно ќе го зашаренеа со „револуција“ и ќе го сменеа.
Епа и мене ова многу некако ми мириса како сценарио или можна штета на сметка наша. Пособено во случајот со Бугарија.

Некако како да делиме иста судбина до некаде
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.746
Loso me citas a vo citiranoto ubo ti pisav. Inace ne znam za koi malcinski stavovi zboruvas i kade ja su pisuval? Od ljubopitnost prasuvam.
Te citam Igorce, mnogu ubavo te citam, ne se sekiraj.
Za malcinski stavovi zboruvam koga jas, jamajka, punter i uste edna raka ljuge tuka ukazuvaja sto ni sleduva, sto ke se sluci dodeka site drugi, komplet so se moderatori od denesna gledna tocka imaa samo najdobri nameri. Ova ovde sega ne e nisto vo sporedba so togas. Cekaj da ti zalepat eden kup kazneni a so toa i ban na nekoj mesec oti moderatorot bil saren kurton i koga negovite kurtoncinja pajtasi navreduvaa na golemo, mizese so dve oci ali nie edna zapirka pogresno da imavme staveno tolku ke bese.
Mozi i da te pomesav so nekoj drug, se si mislev i ti bese od tie nekolku pa manje vise poznato ti e kako odi taa rabota.
Okolu navivanjeto, nekoj navivaat ne velam ne, jas licno imam sosem drugi pricini za moite stavovi, a vervaj tie nemaat apsolutno nikakva vrska ni so panslavizam, ni so pravoslavie.
Iako licno smetam deka Rusija ima pravo da go pravi ova sto go pravi, no i da nemase pak stavot ke mi bese bezmalku identicen. Nekoja civilna ili voena zrtva e mala cena da se plati, bi rekol kolateralna steta, posebno ako taa zrtva ne e nasa. Znaci oko nema da mi trepni za ukrainskite civili kolku saka neka se, bezmalku isto kako vas ( a i jas tuka se stavam) za civilnite zrtvi na site mesta kade zapadnite sili instaliraa demokratija vo poslednite tamu 20 godini. Nisto pobitni ne mi se ni tie, ni ovie, i ne se pravam licemer ko vas, ovie bile vakvi, tie bile onakvi. Deca se deca, civili se civili. Duri ginea bliskoistocni civili i deca za vie da mozite da si ziveete lagiden zivot, togas ne se zagrizivte kojznae kolku. Sega koga bukvalno vi dojde jajceto na gazot, e greota bile, brakja ni bile, kur se tresi. Ne mi se brakja, ni ednite, ni drugite, ni tretite, a ako treba nekoj ukrainec da odi qurban za toa sto jas mislam deka e najdobro za svetot, it's fine with me, podobro eden kup ukrainci, rusi, amerikanci, kinezi otkolku eden nas. Ako toa spored vas me pravi rusofil, putinist ili neznam sto mi e totalno nebitno. Jas licno se nadevam deka i Kina ke iskoristi prilika i ke go poebi Tajvan, pa makar i eden kup nevini Tajvanci i Kinezi zaginat vo procesot. A veruvaj pet pari nedavam za Tajvan i sto tamu si se imaat zamereno. I sega sto, jas ke bidam kinezofil spored vas? Togas ako jas sum se toa, togas sto ste vie od druga strana?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Citajki ja temava, se gleda koj ne se bunel koa ni menjaa ime i ni ebavaa se zivo doma. Pa uste i pametni se praeme i solime pamet na drugi kako da pravat, kao neposlusni bile de. Nie posho epten poslusni ni sne u EU ni pa sne Makedonija.

Muabetot sto Putin go vrti a ti go podrzuvas nema nikakva vrska. Kako bi bila zakana za nejzinata bezbednost? I posle okupiranje na Ukraina bi bile na granica so NATO? I sho prajme posle, ke produzime natamu?

Daj razmisli malku. U denesno vreme imas interkontinetalni proektili koj od atalantic direktno u Moskva moze da padnat.
Да, бидејќи на Русија и е потполно сеедно дали ќе има 50 000 до 100 000 воска на Нато на границата помеѓу Украина и Русија, или таа војска на НАТО ќе биде во Полска и Романија. Скроз е исто.

Не го поддржувам Путин, сакам да разбирам што се случува, да не бидам теле кое ќе декламира ефтина пропаганда од типот Путин е лош, овие другите се срциња. Со таков памет не се стигнува далеку.

Што се однесува до Македонија, ние одамна го изгубивме патот во меѓународната политика. Се што ни се случува е последица на неколку криви одлуки по осамостојувањето наМакедонија.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
За жал информациите се секогаш тука, проблемот е во што сакаш да веруваш.

Тоа е во моментов се врши прегрупирање, или си со нас или прорив нас.
Западната пропаганда те губи во море од информации и на оние непожелните им налепува теоретичари на заговори.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.324
Поени од реакции
6.838
Мислам дека на крај ова ќе се претвори во лудило, поготово во Киев. Рерадираниов Зеленски на крај ќе почне да си го убива населението, не би ме чудело и сами да гранатират цивилни згради, како би ги окривиле русите. Доста често во историјава бојни завршувале така што на крај некој почнал да си го убива населението. Да боже да не сум во право и да не дојде до никаков напад и гранатирање ама ова може многу лошо да заврши. Нека му ги пуштат видеана од децата, крв му ебам, а не неговите да ги тргне на страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom