Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
17 август 2009
Мислења
3.672
Поени од реакции
5.294
Паднала рубљата за 60% у првите моменти на тргување.
Ако продолжат и западњациве со притисокот, може да ескалира работава.
Знаеш кога ќе ја притиснеш мачката во ќош што ќе напраи..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Денеска мислам дека и едните и другите ќе глумат преговори и најбитно ќе им биде да договорат прекин на огнот за да се регрупираат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Денеска мислам дека и едните и другите ќе глумат преговори и најбитно ќе им биде да договорат прекин на огнот за да се регрупираат.
Тоа е проблемот. Што нема да преговараат суштински за ништо, туку само на време да добијат.
А тоа на Зеленски повеќе му одговара до пристигнат платениците и оружјето од Запад.
За Путин не сум сигурен што му е целта на преговорите?!

Едит: Понеделник, петти ден по почетокот, македонските аналитичари конечно ја вадат главата од газот за да земат воздух и ѕирнат што се случува! Уште се во бунило, кај да е за некој ден ќе разберат што се случува.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.813
Паднала рубљата за 60% у првите моменти на тргување.
Ако продолжат и западњациве со притисокот, може да ескалира работава.
Знаеш кога ќе ја притиснеш мачката во ќош што ќе напраи..
Epa ke padne. Sigurno g. Putin kako golem patriot negovite zastedi od plata gi cuva vo Rusija i vo Rublj i so toa ke pokaze solidarnost kon svojot narod.
Автоматски споено мислење:

Денеска мислам дека и едните и другите ќе глумат преговори и најбитно ќе им биде да договорат прекин на огнот за да се регрупираат.
Ruskite baranja ke bidat neprifatlivi za Ukraina, ama ok e sepak sto ima nekoj dijalog.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.937
За сите вие што викате дека Србија имаше право да го одбрани својот територијален интегритет ви посакувам да ви се повтори егејска Македонија и да нема НАТО да ве спаси.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.813
За сите вие што викате дека Србија имаше право да го одбрани својот територијален интегритет ви посакувам да ви се повтори егејска Македонија и да нема НАТО да ве спаси.
Aj odjebi ako nemas nesto pametno da kazes.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.723
Поени од реакции
21.737
Денеска мислам дека и едните и другите ќе глумат преговори и најбитно ќе им биде да договорат прекин на огнот за да се регрупираат.
Не ми се верува. Русија го контролира темпото на војната, особено на кримскиот фронт и во Донбас Русите го имаат моментумот и се блиску до заробување на цела источна украинска армија.

Преговориве се колку да се видат ставовите и црвените линии. Мислам дека Украинците се додека ги тапшаат по рамо нема да попуштат за ништо иако они се најголеми лузери а на сите им е јасно дека без отстапката дека Крим е руски нема мировен договор.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Паднала рубљата за 60% у првите моменти на тргување.
Ако продолжат и западњациве со притисокот, може да ескалира работава.
Знаеш кога ќе ја притиснеш мачката во ќош што ќе напраи..
60% во однос на што паднала рубљата... каде виде дека е 60%, а не 27% ?

За сите вие што викате дека Србија имаше право да го одбрани својот територијален интегритет ви посакувам да ви се повтори егејска Македонија и да нема НАТО да ве спаси.
Посакувај ти, ама како што денот и ноќта се менуваат и другите работи се менуваат. Како тргнала работава, глеј вие шќиптарите (не Албанците, различни сте) да не го јадете, т.е. да ве вратат од каде ве донеле на овие простори.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.813
Не ми се верува. Русија го контролира темпото на војната, особено на кримскиот фронт и во Донбас Русите го имаат моментумот и се блиску до заробување на цела источна украинска армија.

Преговориве се колку да се видат ставовите и црвените линии. Мислам дека Украинците се додека ги тапшаат по рамо нема да попуштат за ништо иако они се најголеми лузери а на сите им е јасно дека без отстапката дека Крим е руски нема мировен договор.
Sekako Ukraina gubi oti e napadnata. Baranjata ke bidat valjda priznavanje na "novite" drzavi, povelkuvanje na vlasta, demilitarizacija, cistenje po institucii (tn. "denacifikacija"), postavuvanje marionetska vlast od Rusija odnosno "preodna ili tehnicka vlada". Nikoja drzava ne moze vakvo nesto da prifati, barem ne koga seuste ima sili za otpor.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
За сите вие што викате дека Србија имаше право да го одбрани својот територијален интегритет ви посакувам да ви се повтори егејска Македонија и да нема НАТО да ве спаси.
Оти суверена држава да нема право да си брани територија? Пуно ти за русите си гарант!
Автоматски споено мислење:

Sekako Ukraina gubi oti e napadnata. Baranjata ke bidat valjda priznavanje na "novite" drzavi, povelkuvanje na vlasta, demilitarizacija, cistenje po institucii (tn. "denacifikacija"), postavuvanje marionetska vlast od Rusija odnosno "preodna ili tehnicka vlada". Nikoja drzava ne moze vakvo nesto da prifati, barem ne koga seuste ima sili za otpor.
Може да им побара на Украинците да се федерализираат со двете нови држави. Еднаков број на гласови во .. па во било која институција. Ќе го среди и прашањето на признавање на државичкине и ќе ја стави украина во проруска линија на долг рок.

Некако не ми се верува дека планира да ја анексира.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
924
Поени од реакции
1.516
Ние го избравме Зајко со добри намери, ама воа уктаинциве со кој памеѕ еве не знам



Инаку се повозможно станува сценариото за нуклеарки.. Ако не ја смират денеска, нека ни е са сречом.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.813
Оти суверена држава да нема право да си брани територија? Пуно ти за русите си гарант!
Автоматски споено мислење:


Може да им побара на Украинците да се федерализираат со двете нови држави. Еднаков број на гласови во .. па во било која институција. Ќе го среди и прашањето на признавање на државичкине и ќе ја стави украина во проруска линија на долг рок.

Некако не ми се верува дека планира да ја анексира.
Ne da ja aneksira ama slicno kako Belorusija koja deluva kako protektorat.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.085
Поени од реакции
12.708
Истите падавичари,истиот наратив за крај на светот само овојпат место страшниот вирус ја имаме нуклеарната војна.
Среќна нова 2020та :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom