Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Какви авиони бе, либтардиве забегале повеќе од што мислев. Секој час се зголемува можноста за нуклеарна војна поради некои гомна наречени Борел куров мој. Се надевам нема да стигнат да направат такво нешто и дека веќе утре Киев ќе е дел од Русија.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303

Интересна анализа од РАНД. Во симулација дали нато би можело да ги одбрани балтичките земји од Русија!
Краток одговор не! Всушност ова само ми ја потврдува тезата за употреба на тактичко нуклеарно оружје.
-Ironically, while the breakup of the Warsaw Pact was a victory for NATO, it also makes dealing with today’s Russia more complicated. During the Cold War, if NATO wanted to send a signal to Russia to back off, it could—in theory—drop a nuke on a Warsaw Pact nation without attacking Russian territory and thus triggering strategic nuclear war. That bargaining chip is gone. “Targets attacked by NATO using nonstrategic nuclear weapons would, from the outset of the war, be either in Russia proper or in NATO countries (i.e., the Baltic states),” RAND noted. “During the Cold War, NATO could (if it chose) conduct limited nuclear attacks against lucrative military targets in Warsaw Pact countries other than Russia throughout the conflict.”
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Какви авиони бе, либтардиве забегале повеќе од што мислев. Секој час се зголемува можноста за нуклеарна војна поради некои гомна наречени Борел куров мој. Се надевам нема да стигнат да направат такво нешто и дека веќе утре Киев ќе е дел од Русија.
Што е форава?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.344
Поени од реакции
6.909
Кога беа првите муабети за преговори, русите беа спремни и да престанат со оган ама Зеленски реши да се курчи. Е сега кога по втор пат им понудија преговори, одма рекоа русите дека воопшто нема да застанат со напади. Големи се шансите пак овој утре да се премисли и да не отидат на преговори.
Кога првиот пат спомна дека е спремен да преговара за неутрален статус на Украина, одма Франција регираше и кажа дека ќе им прати воена помош. Еве денес пак, прифатија преговори утре, одма западот рипа, ќе праќаат воена помош, ЕУ ќе финансира оружје за Украина, ќе им праќаат авиони. Од кај само ќе им полетуваат тие авиони е прашање. Буквално се ќе направат ова да еакалира. Изјавите негови дека нема скоро никакви шанси за договор се тотално непотребни. Не би ме чудело вечерва русите доста јако да притиснат. Ако утре пак ги одјебе за преговори, трета шанса тешко дека ќе добие, а во таква ситуација, со силни напади на Русија, тешко дека ќе го поддржи народот.
Утре ќе биде клучен ден, ќе треба Зеленски да одлучи дали ќе продолжи да ги слуша САД и ЕУ и ќе го однесе народот во можен пекол или ќе преговара со ладна глава. Ако сака мир, неутрална Украина и демилитаризирана мора да прифати. Исто ќе мора да си ги исчисти нацистичките паравоени групи, а сите што правеа злосторства против руски цивили да одговараат. Овие точки му се и најлесни за прифаќање. Е сега околу Доњецк и Лугањск може да запнат, иако мислам дека Русија би прифатила да бидат дел од Украина, како автономни територии. Е сега најголемиот проблем може да настане околу Крим. По мене мислам дека Крим е завршена работа, а овој ко да го разбрав дека без Крим нема да прифати договор.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Не постои теоретска шанса некогаш да имаме полоша и понеорганизирана власт од моменталната.

Во моменти кога не можеа да купат, на легален начин, вакцини Филипче и баграта околу него, која се грижи за јавното здравје, ја одби руската вакцина. Кога требаше да пристигне руската вакцина, протераа руски дипломат!

Сега дебелата ни министерка заборави дека ние намеме пари да купиме униформи за нашите војници, башка тоа што касарните ни се руинирани, воениот буџет ни се зголеми кога станавме членка на нато (притоа тука губиме 100 мил евра), а сака да глумиме суперсила со економски санкции кон Русија (во моменти кога економијата мора да закрепне и секој цент е добредојден). Црна Гора плати голема економска цена. Прва изјави дека ќе праќаме војска. Дали нејзиното дете ќе го прати? Секако дека не. Нивните деца се низ универзитетите во Европа и САД и таму ќе останат да работат и живеат.

Нашата економија е на колена, навистина е, штетите предизвикани од пандемијата нема да ги санираме ни во наредните 10 години.

Досега вештачки бевме одржувани во живот, со државни субвенции и пакети помош (каде се креираа буџетски дупки кои се санираа од кредити земени од странство, со камата) кон бизнис секторот. Зголемувањето на минималната плата и скалестото зголемување на останатите плати ќе донесе нов бран поскапувања, така за неколку месеци ни тие 18.000 ден. нема да бидат доволни за подмирување на есенцијалните потреби. Влегуваме со тркало каде контролата на цените, поради инфлацијата, е излезена од контрола.

Ќе се зголемат и пензиите, што ќе доведе до нова и поголема дупка во пензискиот фонд. Голема е веројатноста дека границата за старосната пензија ќе се зголеми!

Наскоро ќе се стопли, па нема да мислиме на енергетска криза до наредната зима, до тогаш ќе се чешаме на високите сметки за електрична енергија.

Стандардот се качува и ќе се качува, а платите нема да бидат во можност да го следат тој тренд. Го немаме тој капацитет, бизнис секторот не е доволно разгранет и нема економска моќ. 95% се МСП кои работат локално или во рамките на оваа држава. Ресурсите се тие, а бродот се полни со вода.

Некако никој за тоа не е загрижен, а целиот државен врв, ден по ден, има обраќања и изјави за состојбата во Украина. Убав спин за заборавање на сите домашни проблеми. :vrtioci:
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.682
In Kharkiv, Mayor Oleksandr Terekhov explains to citizens that it is necessary to negotiate with the Russian military in order to save people's lives and the city.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.960
Колку се кусогледи Европјаниве тоа е чудо. Океј ставија санкции, ги исклучија од СВИФТ некои руски банки - глуп потег кој долгорочно ќе ја убрза дедоларизацијата на сметка на Кина - а сега гледаат демек целосно да ја изолираат Русија и им забрануваат воздушен простор. Океј тоа ќе ги боли Русите но кога Русија ќе им забрани на нив + нафта 105 долари и корона криза, европските авиопревозници исто ќе претрпат големи загуби а авиопревозниците од Кина, Индија, Виетнам, Малезија, Катар итн ќе имаат огромен ќар. Дури ни САД не и забранија на Русија воздушен простор арно ама затоа вазаливе ептен се понесоа.

Се уште спијат мислејќи дека е 1999 а не 2022 и дека остатокот од светот ги заболе цеф за Запад и нивните вредности. Си прават штета само поради идеологија, за демократија во Украина решени се да си ги запалат економиите. Би рекол дека ќе се свестат кога ќе биде доцна ама не никогаш нема да се свестат, едноставно ментални се.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Кога беа првите муабети за преговори, русите беа спремни и да престанат со оган ама Зеленски реши да се курчи. Е сега кога по втор пат им понудија преговори, одма рекоа русите дека воопшто нема да застанат со напади. Големи се шансите пак овој утре да се премисли и да не отидат на преговори.
Кога првиот пат спомна дека е спремен да преговара за неутрален статус на Украина, одма Франција регираше и кажа дека ќе им прати воена помош. Еве денес пак, прифатија преговори утре, одма западот рипа, ќе праќаат воена помош, ЕУ ќе финансира оружје за Украина, ќе им праќаат авиони. Од кај само ќе им полетуваат тие авиони е прашање. Буквално се ќе направат ова да еакалира. Изјавите негови дека нема скоро никакви шанси за договор се тотално непотребни. Не би ме чудело вечерва русите доста јако да притиснат. Ако утре пак ги одјебе за преговори, трета шанса тешко дека ќе добие, а во таква ситуација, со силни напади на Русија, тешко дека ќе го поддржи народот.
Утре ќе биде клучен ден, ќе треба Зеленски да одлучи дали ќе продолжи да ги слуша САД и ЕУ и ќе го однесе народот во можен пекол или ќе преговара со ладна глава. Ако сака мир, неутрална Украина и демилитаризирана мора да прифати. Исто ќе мора да си ги исчисти нацистичките паравоени групи, а сите што правеа злосторства против руски цивили да одговараат. Овие точки му се и најлесни за прифаќање. Е сега околу Доњецк и Лугањск може да запнат, иако мислам дека Русија би прифатила да бидат дел од Украина, како автономни територии. Е сега најголемиот проблем може да настане околу Крим. По мене мислам дека Крим е завршена работа, а овој ко да го разбрав дека без Крим нема да прифати договор.
ми се свиѓа анализава само со мала корекција... мислам дека секако ке отиде на преговори и дај боже со ладна глава зашто гледа последниве 2 дена како очајно ги моли нато са помош а освен лаење и тапшање по рамо не доби ништо.... ова што викаш дека вечерва не би притиснале јако - мислам дека моментално ке се стават на некој стенд бај режим и ке држат обрач околу киев па ке го чекаат исходот од прего орите - ако не се оговорат онда ептен жестоко ке удрат и ке му го дадат последнио удар на киев а во меѓувреме ке им стигне и останатата артилерија што се движи према украина... за днр и лнр мислам дека може да им ги остави на украина као демек во замена за крим - нема да ви земеме се ама крим ке го земеме као демек евее ви ги овие 2... се надевам и искрено сакам зеленски утре да постигне некаков договор па макар и еден килав чекор напред... зашто со сегашнава политика и реторика која ја користат једино само тапкаат у место и се враќаат наназад додека публиката од еу гледа и калкулира.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.344
Поени од реакции
6.909
Kinezite sepak mislam popametni se, biznis orientirani, kje si go vratat Tajvan, Hong Kong si go vratija, po nivni nachin milum nekakva avtonomija i taka. Posle i Singapur kje si go zemat i se taka po red, ko shto trgnala rabotava
На кинезите никад нема вакви санкции да им удрат. САД и Европа се премногу зависни пд Кина. Цела тешка индустрија, од автомобилска, градежна, до ИТ е зависна од Кина и дел од Русија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom