Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Bas pred nekoj den 10tina kineski avioni navlegle u vozdusniot prostor na Tajvan, sto nikogas do sega toa ne se slucilo.. Ednostavno opipaat teren, ama kako i da e, neizbezno e da si go vratat tajvan, dlai milum ili silum..
Kinezite sepak mislam popametni se, biznis orientirani, kje si go vratat Tajvan, Hong Kong si go vratija, po nivni nachin milum nekakva avtonomija i taka. Posle i Singapur kje si go zemat i se taka po red, ko shto trgnala rabotava
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Тоа бајаги би го променило текот на настаните.
па не е само тајван.... - вакви исти и слични проблеми имаат и други држави.... косово со србија... баскија у шпанија... и други...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Можно е и Полска да лапне дел од Украина, доколку ја делат.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.535
Поени од реакции
3.648
Кашеж? Те прашав просто нешто. Ако сакаш одговори. Знам сакаш кирилица, ако користиш, користи правилно.
Не си интересен ,гастербаjтере. Кирилицата е создадена во Преслав .Знаеш дека е???
Климент во Охрид работи на глаголичката писменост. Факт.!!!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
3.400 долари месечно е моментална плата на украинските војници.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.475
Поени од реакции
3.209
Bas pred nekoj den 10tina kineski avioni navlegle u vozdusniot prostor na Tajvan, sto nikogas do sega toa ne se slucilo.. Ednostavno opipaat teren, ama kako i da e, neizbezno e da si go vratat tajvan, dlai milum ili silum..
Пред 150 страници пишав а тоа беше вчера дека Русија и Кина имаат направено договор едните да ја земат/вратат пола Украина а другиве Тајван...
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Многу голем дел од украинците, а и русите цивили што се останати имаат симпатии спрема рускава операција. Ќе биде голема катастрофа тие да испаднат колатерална штета. Тоа е единствена кочница за русково напредување, па и зошто не се вика војна туку специјална операција. Да ги евакуираа некако многу брзо ќе ги средеа овие токмаци што се противат.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Западнаците продолжуваат со контрапродуктивните мерки кои само може посурово да се одразат на грбот на Украинците. Вооружување на Украина ќе значи само повеќе војна. Колку Русите потешко напредуваат толку повеќе ќе користат тешко оружје против се и сешто.
тоа им е поентата по се изглеа... русија наназад кажа зашто е против украина да влезе во нато... сто пати им кажаа на сто различни начини - не дека не разбираат западот ама им одговара да најдат жртвено јагне да ја тестираат русија.... од резултатот изгледаат малце воздржано како се чини ситуација - само лаат ја тапшаат по рамо украина и калкулираат каква моќ има русија.... тоа што ке ја ослабат на економски план и што во очите на светот ја претставуваат како агресор окупатор и ред други атрибути баш им оди во корист... до вчера еу имаше евтин гас сега ке плаќа малце појќе - на кого на америте секако....
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Пред 150 страници пишав а тоа беше вчера дека Русија и Кина имаат направено договор едните да ја земат/вратат пола Украина а другиве Тајван...
Epa bratu jebiga, ne mozam da citam 150 strani za eden den :icon_lol:
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Не си интересен ,гастербаjтере. Кирилицата е создадена во Преслав .Знаеш дека е???
Климент во Охрид работи на глаголичката писменост. Факт.!!!
Ne e za ovaa tema sega ama Preslav ili Ohrid e sozdadena ? Me zbuni
ili pola pola, plus mojata kirilica e razlichna od tvojata gasterbajtere vo Viena
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
тоа им е поентата по се изглеа... русија наназад кажа зашто е против украина да влезе во нато... сто пати им кажаа на сто различни начини - не дека не разбираат западот ама им одговара да најдат жртвено јагне да ја тестираат русија.... од резултатот изгледаат малце воздржано како се чини ситуација - само лаат ја тапшаат по рамо украина и калкулираат каква моќ има русија.... тоа што ке ја ослабат на економски план и што во очите на светот ја претставуваат како агресор окупатор и ред други атрибути баш им оди во корист... до вчера еу имаше евтин гас сега ке плаќа малце појќе - на кого на америте секако....
Не се западњациве криви, оди брцни во Мексико - неможеш.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Можно е и Полска да лапне дел од Украина, доколку ја делат.
Ќе лапне кур :D
Само цела Украина е битна за Русија за да може да се спои со Унгарија, и преку Австрија да се надева да се врзе копнено со Германија. Стратешки тоа е многу битно за некоја година кога ќе исчезнат овие санкции конечно да се оствари сонот за соработка на Германија и Русија што ќе значи колапс на САД, нормалноп со поддршка на Кина во одреден момент во иднина кога веќе нема да им имаат интерес од САД.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ќе лапне кур :D
Само цела Украина е битна за Русија за да може да се спои со Унгарија, и преку Австрија да се надева да се врзе копнено со Германија. Стратешки тоа е многу битно за некоја година кога ќе исчезнат овие санкции конечно да се оствари сонот за соработка на Германија и Русија што ќе значи колапс на САД, нормалноп со поддршка на Кина во одреден момент во иднина кога веќе нема да им имаат интерес од САД.
Епа нема да дозволи САД тоа.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.535
Поени од реакции
3.648
Ne e za ovaa tema sega ama Preslav ili Ohrid e sozdadena ? Me zbuni
ili pola pola, plus mojata kirilica e razlichna od tvojata gasterbajtere vo Viena
Не сум гастербајтер. :)
Знаеш го много добре , ако и да с'жалјавам дека сум ти го кажал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom