Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Него британциве ми беа интересни пред некој ден....како офци се собрале и критикуваат и зборат за санкции, а они у крв да се дават можат од масакрите кои ги имаат направено :facepalm:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
А тоа е она што ни го прави Америка 30 години. Русите може не помогнале директно, но Америте ни ебаа мајка директно и нема потреба да ги сатанизираме (русите) како што го прават Америте задниве 100 годни преку нивната Холивуд продукција. Едноставно е, Русија е светска сила број 1-2 и не може да ја игнорираш и да и праќаш клошари како Макрон бабојебачот да ја условува. Русија е моќна да за 3 недели стигне пешки до Париз а за 30 минути да ја исчисти Европа од живи суштества.
Абе што мешаш баби и жаби.Гледај рационално,не навијачки.И ја не ги сакам Сад и ЕУ,ама едно е што сакам ја друго е факт.Дали е Макрон бабоебач,куропушач или буљаш сосем небитно,небитен е он,али државата што ја води е скоро па х2 економски појака од великата Русија.Ќе страда народот таму и Украинци и Руси..Французино и Германецот ич нема да ги заболи.ЕУ е зависна од гас и нафта од Русија точно,ама уште позависни се они од нив.На кого ќе продаваат гас и нафта,каде? Од каде ќе се полни касата..Аа да,на Кина најверојатно..
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Каде следите што се случува и во кој дел од Украина?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.401
Поени од реакции
36.334
Најсмешни ми се луѓево што го величаат Зеленски као true leader бла бла. Па поголем аматер и идиот од него не можеа да најдат. Одбива суштински да преговара со Русија, година дена му се спремаат и му се закануваат со војна, сите знаци се присутни од реторика до воени подготовки. Што прави чоеков, наместо да бара начин да се смири ситуацијата се запнал сакам во Нато да ме примите уште вчера, дајте ми оружје, Минск договорот е не може да се спроведе, Russia bad. Сега целата држава му се распаѓа пред очите. Зеленски е природна непогода за Украина ништо подобар од тие претходните, само на негово име ќе оди распадот на Украина.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Најсмешни ми се луѓево што го величаат Зеленски као true leader бла бла. Па поголем аматер и идиот од него не можеа да најдат. Одбива суштински да преговара со Русија, година дена му се спремаат и му се закануваат со војна, сите знаци се присутни од реторика до воени подготовки. Што прави чоеков, наместо да бара начин да се смири ситуацијата се запнал сакам во Нато да ме примите уште вчера, дајте ми оружје, Минск договорот е не може да се спроведе, Russia bad. Сега целата држава му се распаѓа пред очите. Зеленски е природна непогода за Украина ништо подобар од тие претходните, само на негово име ќе оди распадот на Украина.
Што поретардиран, тоа поприфатлив за сојузниците. Ставање на кловнови на чело на држави е модерно во последнава деценија.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.843
Поени од реакции
10.158
Zelenski se gubi ako misli deka Ukraina ke ja primat vo EU samo zatoa shto e pod napad.
Исто како што нашите ментално заостанати политичари кои веруваат дека Македонија ќе биде стабилна држава ако е членка на НАТО.
 
J

joli1

Гостин
Далеку дека го подржувам тоа што Русија го направи (а реално беше неопходно и со право), сметам дека се може да се реши со дијалог, но кога кај едната страна седи комедијант кој што со месеци блефираше, малку тешко ќе се постигне некој договор.

Уште не сфаќам зашто Украина дополнително ја ескалира ситуацијата и наместо да тражи дијалог со Русија, таа тражи оружје и муниција и пробува да ги инволвира сите светски сили во тоа што се случува, а е нејзина грешка.

Мислам дека веќе е јасно дека овој претседател на Украина е решен цел народ да го убие се со цел да остане уште некој ден, недела или месец на власт. Секој кој што има малку познавање знае дека на Украина не и остануваат ни неколку дена пред комплетно да капитулира, а секој дополнителен ден борба носи само дополнителни жртви. Поради тоа што војната само се одовлекува, наместо анексирање на одредени делови од Украина или пак инсталирање на влада блиска до Русија или пак неутрална, Русија комплетно ќе ја анексира т.е присвои Украина.

Греота само за народот што страда и што ќе страда. Оваа војна Русија ја доби уште пред да почне.

И да, се надевам нашиве политичари ќе прекинат да глумат лудило наместо неутралност, веројатно не се свесни дека само една руска оклопна дивизија е доволна за Русија да не освои у рок од 2 часа.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.567
Поени од реакции
20.817
Абе што мешаш баби и жаби.Гледај рационално,не навијачки.И ја не ги сакам Сад и ЕУ,ама едно е што сакам ја друго е факт.Дали е Макрон бабоебач,куропушач или буљаш сосем небитно,небитен е он,али државата што ја води е скоро па х2 економски појака од великата Русија.Ќе страда народот таму и Украинци и Руси..Французино и Германецот ич нема да ги заболи.ЕУ е зависна од гас и нафта од Русија точно,ама уште позависни се они од нив.На кого ќе продаваат гас и нафта,каде? Од каде ќе се полни касата..Аа да,на Кина најверојатно..
Не гледам навијачки туку ти не добацуваш со тоа што не сакаш да го видиш. Америка е извор на сите конфликти и проблеми во светот, Америка ги контролира сите западно-европски влади, таму имаш независни држави на лист хартија кои всушност се слуги на Америка. Се појави корона кој е крив Кина, им засмета Хуавеи кој е крив Кина, развија вакцини ааа неее не смее со руски и кинески вакцини ... само америчките се добри итн ... сатанизирање до бескрај.
Јас мислам да Русија иде до крај и да го побара во Париз оружјето за масовно уништување што го најдоа Америте кај Садам Хусеи и остали држави на кои им ебаа матер. Ахх да може не најдоа оружје но испокрадоа се друго што најдоа. И после имале висок стандард на живот, е имаат .. не секој има Амерички, Француски Англиски колонии и робови кои ќе ги хранат принцовите и принцезите во матичните држави !!!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom