Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
А што прави Руслана уствари? Победи на Евровизија со помош на Русија/Белорусија во 2004, па беше политички активна плукајќи ја Русија од 2014 (а самата потекнува од мешан руско/украински брак). Тоа се тие типични украински ....... :D:ROFLMAO:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.491
Поени од реакции
36.453
Интересна промена на реториката на Путин од вчера и денес Лавров. Наместо Република Украина или Украинската држава, ги ословуваат како режим кој управува со територијата на Украина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.635
Поени од реакции
40.669
Бајаѓи поддршка од други земји, по Русија и други ги признале републикиве. Сеа некој ќе рече трет свет, али све се рачуна.

 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Некои нови вести:

Државната дума го ратификуваше договорот за пријателство со Доњецк и Луханск.

Јапонија најави санкции кон Русија. Останува да видиме дали Русија ќе возврати.

Украинскиот комичар, Зеленски не ја исклучува можноста да ги прекини односите со Русија. Истовремено вели дека нема да ги повлече украинските војници од Донбас. Овај не е комичар, туку суперкомичар. Со среќа на Украина со ваков... претседател.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.342
Поени од реакции
6.905
Интересна промена на реториката на Путин од вчера и денес Лавров. Наместо Република Украина или Украинската држава, ги ословуваат како режим кој управува со територијата на Украина.
За сега игра баш како што тоа го прават САД и западњациве. Сите потези што они си ги дозволуваа во минативе години, он сеа им ги повторува во ситуацијава. Дури и реториката нивна ја копира.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.148
Бајаѓи поддршка од други земји, по Русија и други ги признале републикиве. Сеа некој ќе рече трет свет, али све се рачуна.

Sirija e zemjishte be, a Bashar Al Assad e heroj.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
Da imaat istoriska povrzanost skros taka e, ama bash toa e uste pogolema prichina sega da se smirat, ne da se spukaat i lom da gi napravat.
Зависи каква ти е заедничката историска поврзаност:). Многу е полесно да се спукаш, него ли рамноправност.

Russ capital was Kyiv. The Mongols invaded in 1240 and destroyed their capital leaving only the Golden Gate still standing. Kyiv was originally the first capital of Russia. It took nearly 100 years later for Moscow to rise as a city. All that remains of the ancient capital of Kyiv are the ruins known as the Golden Gate constructed during the 11th Century.
1645526462871.png

Ivan Mazepa was a Ukrainian who supported the Swedish against the Russians. The Battle of Poltava on June 27th, 1709 was a turning point in Russian history. This was a battle, where Peter the Great and the Russians defeated the Swedish army at a turning point in a war with Sweden. Poltava is actually in Ukraine, and Ivan Mazepa remains a Ukrainian hero and a traitor to Russia to this very day. This was the decisive battle that placed Russia as a major power on the European stage of politics.
Во Украина штом има региони, каде 90% од населението збори на јазикот од соседната држава, неизбежно е да се соединат, посебно кога соседот е воено надмоќен.:oleee:

1645527086357.png
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
Путин го испраќа главниот разузнавач Николај Патрушев на балканот каде што Москва се обидува да го задржи своето влијание, пред сѐ преку нејзиниот сојузник Србија
Дали би пукале на Србија а?
Пошто сме 51 америчка сојузна држава ти речат Македонија прекинуе секаква соработка со Србија.
Донесе 2000 НАТО војници долж северната граница и ги распореди сеејќи "страв"
Србија и е непријател на Македонија!!! Ако Калето каже така, тоа и ќе биде.
Од друга страна
Грците, Бугарите и Албанците кој гробот ни го копаат ни се пријатели! Ако Калето каже, така и ќе биде.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ја мислам дека темава слободно може да се затвори.
Пат позиција, нит ќе има војна ни ништо. Путин доби што доби, остатокот од Украина му е 1:3 leverage.
Бајден и куроглавите уште некој ден ќе му изразуваат поддршка на Зеленски и ќе не тупат со пропаганда.
Ама тек сега иде да се плати цехот за софрата што ја правеа во Украина! ;)
Ај баш да видиме дали лепо друштво ќе соберат парите, или еден по еден ќе избегаат од маса.
Се нешто ми стои дека на таа софра, украинскиот народ ќе остане гладен...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.785
Поени од реакции
8.882
Дали би пукале на Србија а?
Пошто сме 51 америчка сојузна држава ти речат Македонија прекинуе секаква соработка со Србија.
Донесе 2000 НАТО војници долж северната граница и ги распореди сеејќи "страв"
Србија и е непријател на Македонија!!! Ако Калето каже така, тоа и ќе биде.
Од друга страна
Грците, Бугарите и Албанците кој гробот ни го копаат ни се пријатели! Ако Калето каже, така и ќе биде.
Тоа веќе еднаш се деси....тенкови беа распоредени тука за евентуален влез копнено на НАТО во Србија.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Греота за украинскиот народ. Еве да речеме цела Украина ја освои Русија и ја контролира и што понатаму направи бафер зона до Москва и пак е опкружена со Нато од сите страни. Тука се гледа како географската поставеност на одредени држави им дава огромна предност да можат еден ден да се развијат статус на супер сила а некои не.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Бајаѓи поддршка од други земји, по Русија и други ги признале републикиве. Сеа некој ќе рече трет свет, али све се рачуна.

Ако постои уште некоја конекција со БРИКС, доволно е тие да ги признаат ете ти пола свет по популација...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.635
Поени од реакции
40.669
Ако постои уште накоја конекција со БРИКС, доволно е тие да ги признаат ете ти пола свет по популација...
Признавањето е клизав терен и не верувам индија и кина да расипуваат односи со Америка. Можеби уште некоја земја што им е накурчена на американциве да следи, некоја позначајна земја не верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom