Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.896
Ne znam ja gledam od nasha gledna tochka politikava na Rusija kon Ukraina, vo mnogu raboti mi nalikuva na politikava na Bugarija kon nas( osven shto sekako Bugarija e djudje ako sporedime so Rusija). Tie ni osporuvaat se, ko shto i Rusive shto im osporuvaat se, im blokiraat pat kon zapad i drugive nas isto. Znaesh ima edna pogovorka toa shto ne sakash da ti go pravat tebe ne go posakuvaj na drugite. Ne mozam da razberam Makedonec da e protiv Ukraina, samo zatoa shto izbrale toj pat, bez razlika dali kje bidat izmameni, kao nas. Samiot fakt ko beshe vojnata kaj nas i dobivme oruzje samo od NIV, ne mi dava nikakvo pravo da im svrtam nekakov grb, bez razlika kakov pat izbrale, utre da rechat sakaat kon Kina, Saudiska Arabija ili ne znam da reshat kon koj i da odat pak kje bidam za niv.
Toa so sme u slicna situacija ne znaci deka imame ist tretman. Primer zapadot forsirase ramkoven kaj nas, a kaj niv nejke da cue za takvo nesto. Vidi kakov zakon za jazici imaat oni, a kakov nie so evropsko znamence.

Situacijata ne ja analizirame od makedonski aspekt. Ne mozeme da vleceme nikakva paralela,nemame dopirna tocka so niv.

Unazad 10 godini cel ukrainski narod i nivnite politicari reagiraat emocionalno mesto da uklucat mozok. Putin e kalkulant, kje se zadovolese so nekakva utesna nagrada i site kje spievme mirno.Vecer go vidovme kako i on dade vzestena i emocionalna izjava, sto znaci deka razumot go ima napusteno regionot i ova kje bide dolgo i krvavo.
 

spaso

Search Pretty Girls from your city for night
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Toa so sme u slicna situacija ne znaci deka imame ist tretman. Primer zapadot forsirase ramkoven kaj nas, a kaj niv nejke da cue za takvo nesto. Vidi kakov zakon za jazici imaat oni, a kakov nie so evropsko znamence.

Situacijata ne ja analizirame od makedonski aspekt. Ne mozeme da vleceme nikakva paralela,nemame dopirna tocka so niv.

Unazad 10 godini cel ukrainski narod i nivnite politicari reagiraat emocionalno mesto da uklucat mozok. Putin e kalkulant, kje se zadovolese so nekakva utesna nagrada i site kje spievme mirno.Vecer go vidovme kako i on dade vzestena i emocionalna izjava, sto znaci deka razumot go ima napusteno regionot i ova kje bide dolgo i krvavo.
Ова ќе биде кратко и многу крваво . За жал украинците се тие што ќе ја платат високата цена .
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.231
Поени од реакции
85.909
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Не им ја знам меѓусебната историја, ама по тоа што го кажа у говорот Путин, онака експлицитно, без цензура. Ми делува дека баш сериозно си ја сфаќаат таа територија Русија, како нивна. Како онеправдани биле од Ленин и болшевиците, па и Сталин имал илузии за Украина.
Сеа овој ќе ги исправува кривите дрини, у сред 21 век, кога имаш триста други инструменти... Жал ми е за луѓето што ќе гинат, напатени држави и народи се и двете земји.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Значи на крајот на денот искочи дека биле у право сите за инвазијава, а не дека било параноја некаква. Историјата покажа ако у полу мртва држава малцинството има поддршка од појак, завршена е таа приказна. Незнам зашто би било поразлично овде. После ова очекувам Русија да биде исклучена од сегде освен некои руско-кинески групировки. Исклучена политички, гасот ќе си тера секако.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.148
Ne znam ja gledam od nasha gledna tochka politikava na Rusija kon Ukraina, vo mnogu raboti mi nalikuva na politikava na Bugarija kon nas( osven shto sekako Bugarija e djudje ako sporedime so Rusija). Tie ni osporuvaat se, ko shto i Rusive shto im osporuvaat se, im blokiraat pat kon zapad i drugive nas isto. Znaesh ima edna pogovorka toa shto ne sakash da ti go pravat tebe ne go posakuvaj na drugite. Ne mozam da razberam Makedonec da e protiv Ukraina, samo zatoa shto izbrale toj pat, bez razlika dali kje bidat izmameni, kao nas. Samiot fakt ko beshe vojnata kaj nas i dobivme oruzje samo od NIV, ne mi dava nikakvo pravo da im svrtam nekakov grb, bez razlika kakov pat izbrale, utre da rechat sakaat kon Kina, Saudiska Arabija ili ne znam da reshat kon koj i da odat pak kje bidam za niv.
Ukrainskiot narod ke gi plaka greskite na nivniot drzaven vrv.
Isto kako sho nie gi plakame greskite na nasiot drzaven vrv od 2001 pa ponatamu so priznavanje na Kosovo, pa so amnestii i taka natamu.

I svetot ne go interesira tvoeto licno mislenje za Ukraina, koga tvojata zemja poddrza i prizna formiranje i otcepuvanje nova drzava(istite onie koi samata Ukraina edno vreme davase oruzje protiv), sega e licemerno i nikoj ne ja sfaka seriozno.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Ne ne te smetam bugarofil pishav deka mi e isto so rusofil, po shto politikite im se isti, pishav i deka gresham ako e taka se izvinuvam. Govorot na Putin si e neshto shto toj sekogash si go mislel, sega samo javno go kaza, zaradi splet na okolnosti. Pishav deka posle se Ukraina ne moze da vlezi vo NATO, so neresheni teritorii, ne deka NATO e reshenje za prosperitet daleku e od toa, ama EU e pogolema shansa, ama zaradi Majka Rusija im se eba mater i tezok prosperitet gi cheka vo idnina. A stvarno mi e maka za niv. Sum rabotel na brigadi i so Ukrainci i so Rusi i ima golema razlika. Ednite se 100x podobri drugite samobendisani, Majka Rusija e najdobra na svet a najinteresno site ostanaa da rabotat USA da im dudlaat na Amerikancite ilegalno( znam deka e off topic skros ova ama imam nuzda da go pisham). Ukraincive mnogu na nas mi lichat epten duri, se nadevam deka nema da eskalira rabota i da ziveat podobro tamu,
Кој е коренот на името Украина?
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Ukrainskiot narod ke gi plaka greskite na nivniot drzaven vrv.
Isto kako sho nie gi plakame greskite na nasiot drzaven vrv od 2001 pa ponatamu so priznavanje na Kosovo, pa so amnestii i taka natamu.

I svetot ne go interesira tvoeto licno mislenje za Ukraina, koga tvojata zemja poddrza i prizna formiranje i otcepuvanje nova drzava(istite onie koi samata Ukraina edno vreme davase oruzje protiv), sega e licemerno i nikoj ne ja sfaka seriozno.
Site znaeme zs mojata zemja, ne znam dali e i tvoja go prizna Kosovo. Za seriozno sfakjanje da nie sme nikoj i nishto vo sluchajov. A za Kosovo ja ne znam Makedonec shto go priznava za drzava osven nekoj platen, primorani bevme oti sme marionetka na zapad.
Автоматски споено мислење:

Кој е коренот на името Украина?
Po princip neshto so kievska Rusija svrzano e ili daj objasni da ne googlam?
Автоматски споено мислење:

Toa so sme u slicna situacija ne znaci deka imame ist tretman. Primer zapadot forsirase ramkoven kaj nas, a kaj niv nejke da cue za takvo nesto. Vidi kakov zakon za jazici imaat oni, a kakov nie so evropsko znamence.

Situacijata ne ja analizirame od makedonski aspekt. Ne mozeme da vleceme nikakva paralela,nemame dopirna tocka so niv.

Unazad 10 godini cel ukrainski narod i nivnite politicari reagiraat emocionalno mesto da uklucat mozok. Putin e kalkulant, kje se zadovolese so nekakva utesna nagrada i site kje spievme mirno.Vecer go vidovme kako i on dade vzestena i emocionalna izjava, sto znaci deka razumot go ima napusteno regionot i ova kje bide dolgo i krvavo.
Ako se spuka kje e brzo i krvavo za zal da znaesh…
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Po princip neshto so kievska Rusija svrzano e ili daj objasni da ne googlam?
Па не е нешто посебно сврзано со Киевска Русија. Украина е Украина и после Киевска Русија. Едноставно е, Краина/ВКраина/УКраина/ОКраина, се се тоа форми на истото. Јебеш, тоа биле, тоа се и тоа ќе бидат. Краина на Русите. Им се допаѓало тоа или не.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.127
Поени од реакции
8.700

Кои високи технологии имате вие? Да речеше пред 20 години кога Ericsson, Nokia, Siemens, Philips доминираа во светската мобилна телефонија, па да поверувавме. Што ќе им ускратите на Русија денес? Високата технологија на Vivax и Trevi?

In truth, however, the 5G speed in the U.S. is pathetically slow – averaging 75 megabits per second compared to China’s 300 megabits per second.

Huawei has begun working on 6G (50 times faster than 5G) as early as September 2019. Last month (Jan 2022), government-backed Purple Mountain Laboratories revealed that its 6G research managed to hit wireless transmission speed up to 206.25 gigabits-per-second – a world record.

 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Па не е нешто посебно сврзано со Киевска Русија. Украина е Украина и после Киевска Русија. Едноставно е, Краина/ВКраина/УКраина/ОКраина, се се тоа форми на истото. Јебеш, тоа биле, тоа се и тоа ќе бидат. Краина на Русите. Им се допаѓало тоа или не.
Da imaat istoriska povrzanost skros taka e, ama bash toa e uste pogolema prichina sega da se smirat, ne da se spukaat i lom da gi napravat.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.489
Поени од реакции
38.059
Каде е и што прави сега Славјанка? Какви планови крои за одбрана на Украина баш ме интересира.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.013
Поени од реакции
7.095
Само да те дополнам. Мислам дека бар 80% од македонците да ги прашаш кој народ го чуствоваат за поблизок, би ти рекле украинците. И јас сум еден од нив. Е сега во ваква ситуација, без разлика кој народ го чуствува некој за поблизок, будалиот бира страна, паметниот стои на страна и не се меша. Поготово кога све велесили си ги мерат.
Колку и да сакаме да водиме независна политика и да сме надвор од конфликти со самиот влез во НАТО не само што избравме страна , туку и самите сме дел од процесот во кој велесилите си го мерат на маса.
Посебно со изборот на власти кои го имавме во минатото и се што тие направија во државата, без притоа ние како народ да реагираме на улица, сакале или нејќеле ние станавме зависни од тоа велесила да ја гарантира нашата целовитост и веќе тој избор со влезот во НАТО е направен и повеќе назад нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom