Најекономично греење (затоплување)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
Ne ti kazuvam nisto,ni defekt ni nesto++ ti kazuvam deka ne si ja znaes do kraj klimata
iako ja imas 3god ....moze..fery mozee mozat i drugitee gree klimi...
Ako ima nekoja finta slobodno spodeli, ne si ja stegaj dusata.
Jas licno ne se zamaram mnogu so nea, da se vrtkam i da si igram igracki cel den okolu nea. Si mestam temperatura, izduv i tolku. Ja palam pocetok na oktomvri, ja gasnam onamu maj nekade. Meracot na potrosuvacka e celo vreme uklucen. Osven ako ima nekoja finta koja sega sekako ti ke ni ja otkries, potrosuvacka vo odrzavanje ne padnala pod 480w nikogas, kolku saka neka e nadvor toplo.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
490
Поени од реакции
1.121
Drugar nemoj koj ce idi sk so pikUp pa ne edna 2.....
Zosto skopje ako ne se lazam si od prilep bitola ,jas sum prilep ,poveli da go vidam toa cudo pa jas ke ti gi donesam. Eve sega sto sliknav ,bese vo miruvanje na 21 c vo soba a zadadena 23c se vkluci i vidi od slikive kako se odnesuva glupava gree klima ,vkluci i odi na 1300w raboti 5min pa pagja kako na dva tri stepeni brzini ne postepeno po 20w tuku od 1300 na 800 na 540 i ke zakoci tuka ke poraboti pa se isklucuva i po nekoe vreme pak vo krug ama ova odenje gore dolu so obrtaive i pali gasi e katastrova neudobno pa na spienje da ne komentiram kanacka.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Ako ima nekoja finta slobodno spodeli, ne si ja stegaj dusata.
Jas licno ne se zamaram mnogu so nea, da se vrtkam i da si igram igracki cel den okolu nea. Si mestam temperatura, izduv i tolku. Ja palam pocetok na oktomvri, ja gasnam onamu maj nekade. Meracot na potrosuvacka e celo vreme uklucen. Osven ako ima nekoja finta koja sega sekako ti ke ni ja otkries, potrosuvacka vo odrzavanje ne padnala pod 480w nikogas, kolku saka neka e nadvor toplo.
Drugar jas ne sum merodaven ovde,ima tuka ,mitsu,tosiba guruuu majstori sto snimaat po12 saati (so po 3 meraci) ,i tvdrat deka so 200w se toplat?(jas tvrdam deka 200w se za ladejne potrosuvacka)a ovie majstorive-testerive mislat deka nie ke poveruvame vo toa....kako vikase z.z.?malo sutra.!
Pred xx vreme vi vetiv deka ke vi posturam slika kako se montira tosiba klima vo prilep pa se nadevam nema da padnete od stol koga ke ja vidite slikata...ponedelnik...
Автоматски споено мислење:

Zosto skopje ako ne se lazam si od prilep bitola ,jas sum prilep ,poveli da go vidam toa cudo pa jas ke ti gi donesam. Eve sega sto sliknav ,bese vo miruvanje na 21 c vo soba a zadadena 23c se vkluci i vidi od slikive kako se odnesuva glupava gree klima ,vkluci i odi na 1300w raboti 5min pa pagja kako na dva tri stepeni brzini ne postepeno po 20w tuku od 1300 na 800 na 540 i ke zakoci tuka ke poraboti pa se isklucuva i po nekoe vreme pak vo krug ama ova odenje gore dolu so obrtaive i pali gasi e katastrova neudobno pa na spienje da ne komentiram kanacka.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Da od Prilep....kolku mu baras na 2te.???
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
Sto ured e ova vaka da vezi i plus najverojatno ti e komforno toplo ,a ne kako nekoj sto velat ovde deka nemozi da se grees na 180w vo vakvi periodi kade nadvor e plus 5 i nagore ,a ako stavime deka na ovie 165w so cop 4 imas 650+w toplina toa e toa poln pogodok kako kvarcna na eden greac pustena sto bi trosela 650w . A vlade potvrduva deka e uste eden korisnik koj potvrduva deka Gree ne odi pod 480w vo nikakvi situacii a pretezno e na 540w i isklucuva .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Druze, imav odeno na gosti kaj ljuge sto imaa mnogu pokvalitetna klima, japonska kurci palci, platena tri pati poskapo od mojata.
Ispotiv od zesko, sto da ti raspravam.
Aj sto ne trosese struja tuku i vo sistemot vrakjase kako da proizvedva struja, ne da trosi od sto bese ekonomicna. Od EVN dojdoja i pari mu nosea na covekot namesto smetki. Se cudeja lugjeto kako e mozno toa. Den denes se cudat najverojatno.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
490
Поени од реакции
1.121
Drugar jas ne sum merodaven ovde,ima tuka ,mitsu,tosiba guruuu majstori sto snimaat po12 saati (so po 3 meraci) ,i tvdrat deka so 200w se toplat?(jas tvrdam deka 200w se za ladejne potrosuvacka)a ovie majstorive-testerive mislat deka nie ke poveruvame vo toa....kako vikase z.z.?malo sutra.!
Pred xx vreme vi vetiv deka ke vi posturam slika kako se montira tosiba klima vo prilep pa se nadevam nema da padnete od stol koga ke ja vidite slikata...ponedelnik...
Автоматски споено мислење:


Da od Prilep....kolku mu baras na 2te.???
I eve za neceli 10tina minuti mojava glupa gtech zaradi sto nema niska modulacija izgasi .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
I eve za neceli 10tina minuti mojava glupa gtech zaradi sto nema niska modulacija izgasi .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Prvo ne znaev deka si od Prilep (zemjak)so vika dzumerko :) vtoro ne se nafajkaj i 2te ke gi izgubis....
Автоматски споено мислење:

I eve za neceli 10tina minuti mojava glupa gtech zaradi sto nema niska modulacija izgasi .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Inaku na tuya app(mislam na smart plugot) nemas monitor kako na sp3s...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
I eve za neceli 10tina minuti mojava glupa gtech zaradi sto nema niska modulacija izgasi .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ne treba vaka da ti raboti, da ti isklucuva na sekoe. Nesto imas zaebano, ili mestopolozba, ili predimenzionirana ti e ili pojma nemam sto.
Za parite iskreno gree si e ok, ne e nisto posebno, ali e ok. Vo poladni denovi, pa i sega ete si modulira na okolu 500w i ne ni pomisluva da uzgasni.
Si vezi na okolu 500 i vo osnova toa.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
490
Поени од реакции
1.121
Prvo ne znaev deka si od Prilep (zemjak)so vika dzumerko :) vtoro ne se nafajkaj i 2te ke gi izgubis....
Автоматски споено мислење:


Inaku na tuya app(mislam na smart plugot) nemas monitor kako na sp3s...
Nema taka po saati kako e ama momentalnata ja ima se dodeka e otvorena i katastrofa raboti kompresorot kako so preskoknuvanje od 1ca do 8ca a ne kako sto imalo videa ovdeka kako tvoeto so nagolemuvanje so po 20w ili namaluvanje ,mojava skoka so 300w 500w kanacka gree .
Ako si ti spremen nema problem poveli pokazi deka mozi da modulira na greenje pod ovie 480w sto gi ima na 1minuta vo 3dena inaku na 540w pa off ,kako sto kazav ke gi dostavam jas do domasna adresa ne e problem,kladba si e kladba .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
Nema taka po saati kako e ama momentalnata ja ima se dodeka e otvorena i katastrofa raboti kompresorot kako so preskoknuvanje od 1ca do 8ca a ne kako sto imalo videa ovdeka kako tvoeto so nagolemuvanje so po 20w ili namaluvanje ,mojava skoka so 300w 500w kanacka gree .
Ako si ti spremen nema problem poveli pokazi deka mozi da modulira na greenje pod ovie 480w sto gi ima na 1minuta vo 3dena inaku na 540w pa off ,kako sto kazav ke gi dostavam jas do domasna adresa ne e problem,kladba si e kladba .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Druze kolki kvadrati grees i kolku kw ti e klimata?
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Нека не ве лажат gree g-tech и gree fairy не можат да модулираат пониско од 500w. Така биле подесени да работат, сами така кажуваат, за да дуваат топло. А тоа видеото на Стрелец Амбер Нордик на 160w тоа ај еве на ладење ако го може, на греење 500-600w. Е сега обичниот Амбер као можел пониско да модулира, ама како да им веруваш. За споредба на Златко Mitsu LN на 125w дава 36c на издув.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
490
Поени од реакции
1.121
Ne treba vaka da ti raboti, da ti isklucuva na sekoe. Nesto imas zaebano, ili mestopolozba, ili predimenzionirana ti e ili pojma nemam sto.
Za parite iskreno gree si e ok, ne e nisto posebno, ali e ok. Vo poladni denovi, pa i sega ete si modulira na okolu 500w i ne ni pomisluva da uzgasni.
Si vezi na okolu 500 i vo osnova toa.
Ednata vo 18-20 m2 a drugata e vo 20-22m2 i montirana po toa kako trebalo i kako kazaa monterite so toa sto za vtorata se pogodiv tuka i moravme da se nategame da presecat 3 metri cevka bidejki tolku i plakam a sakaa da stavat 2metri bidejki i toa bilo mnogu bidejki nadvoresnata e vednas zad vnatresnata pa i so 1metar mozese,ako ne bev doma mozi i ke bese so 1metar tolku od ovlastenite na gree sto po upatstvo im veli 3metri a ne ako mozi i so pola metar zakacija i begaj. A za ednata nebev doma i so ogled kolku vibracii slusam od kompresorot mozno e da e so 2metri povrzana bidejki e isto edna zad druga edinicite .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
Ednata vo 18-20 m2 a drugata e vo 20-22m2 i montirana po toa kako trebalo i kako kazaa monterite so toa sto za vtorata se pogodiv tuka i moravme da se nategame da presecat 3 metri cevka bidejki tolku i plakam a sakaa da stavat 2metri bidejki i toa bilo mnogu bidejki nadvoresnata e vednas zad vnatresnata pa i so 1metar mozese,ako ne bev doma mozi i ke bese so 1metar tolku od ovlastenite na gree sto po upatstvo im veli 3metri a ne ako mozi i so pola metar zakacija i begaj. A za ednata nebev doma i so ogled kolku vibracii slusam od kompresorot mozno e da e so 2metri povrzana bidejki e isto edna zad druga edinicite .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Vo red toa, greska na monterot e i lesno se dokazuva. I vo pravo si, treba da bidat min 3 metri, no drugo te prasuvam. Kolku kvadrati grees so kolku kw klima. Da ne ti se predimenzionirani za prostorot sto go grees.
Jas so 3.5 gream okolu 30 i nesto kvadrati. Po katalog bese povekje, okolu 40 i nesto, no batali tie muabeti za idealni uslovi i neznam sto.
Автоматски споено мислење:

Izgleda problemot e vo gazdata, taka mi lici.
Ako znaes pomozi mu da go resi problemot. Nikoj ne kupil klima kolku za na forum da ja kudi.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
490
Поени од реакции
1.121
Vo red toa, greska na monterot e i lesno se dokazuva. I vo pravo si, treba da bidat min 3 metri, no drugo te prasuvam. Kolku kvadrati grees so kolku kw klima. Da ne ti se predimenzionirani za prostorot sto go grees.
Jas so 3.5 gream okolu 30 i nesto kvadrati. Po katalog bese povekje, okolu 40 i nesto, no batali tie muabeti za idealni uslovi i neznam sto.
Автоматски споено мислење:


Ako znaes pomozi mu da go resi problemot. Nikoj ne kupil klima kolku za na forum da ja kudi.
Dva tri posta nazad pisav kolku kvadrati ,no i da otvoram i vo drugata soba sto bi dosle 50m2 isto e ama ovie od gree znaat sto gubre prodale i za gratis da gi zemat ne im se testira ili premontira pa da pokazat deka modulira bilo kade montirana i da gi ostavam gratis kaj sto ke gi namestat i da gi platam site trosoci nebitno kolkavi ke bidat i se soglasuvam so dogovor na notar ,cisto da dokazam kolkavo lazenje ima vo specifikacii .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom