Најекономично греење (затоплување)

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
743
Поени од реакции
1.024
На долниот спрат од куќа, дневна и кујна, 40м2 греење со Gree AMBER -30 12ка. Вака од око (прв пат користење клима за греење) презадоволен и од температура и од потрошувачка.
Размислувам да ги заменам панелите од спалните (2х15м2) плус ходник со инвертер. Давај предлог шо би било соодветна замена за Gree како бренд а во сличен ценовен ранг.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
мислам нео се исти гри само 5 год гаранвија
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
На долниот спрат од куќа, дневна и кујна, 40м2 греење со Gree AMBER -30 12ка. Вака од око (прв пат користење клима за греење) презадоволен и од температура и од потрошувачка.
Размислувам да ги заменам панелите од спалните (2х15м2) плус ходник со инвертер. Давај предлог шо би било соодветна замена за Gree како бренд а во сличен ценовен ранг.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Pa zosto ako si zadovolen od gree tie paneli ne gi zamenis pak so gree klima tuku baras druga zamena za gree vo slicen cenoven rank? Mi nemq logika pisanoto.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Pa zosto ako si zadovolen od gree tie paneli ne gi zamenis pak so gree klima tuku baras druga zamena za gree vo slicen cenoven rank? Mi nemq logika pisanoto.
Затоа што членот кој го прашав изјави дека Gree се лош избор па сакав мислење шо би препорачал тој како марка а да е со слична цена.
А од читаното на форумов имав заклучок дека Gree AMBER е солиден избор шо не значи дека и другите модели од иста марка се добар избор.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
На долниот спрат од куќа, дневна и кујна, 40м2 греење со Gree AMBER -30 12ка. Вака од око (прв пат користење клима за греење) презадоволен и од температура и од потрошувачка.
Размислувам да ги заменам панелите од спалните (2х15м2) плус ходник со инвертер. Давај предлог шо би било соодветна замена за Gree како бренд а во сличен ценовен ранг.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Jas konkretno imam dve gree gtech 3.5
edna vo detska druga vo spalna i ima cesti vklucuvanja isklucuvanja i na okolu 530tina w odi off i toa ama ic ne e prijatno pogotovo vo spalna , a da raboti kako sto pisuvase vo salon do 180w minimum ke bese odlicno ama ne ,ednas pregreva ednas kamen i taka ,vivaksot 5.5kw ne paga pod 570w na greenje ama mnogu podobro raboti so drasticno retki off ciklusi vo soba od 33m2.Ako e po eden ured vo dvete sobi mozebi 3,5ki se jaki a 2,5ki se nadevam ke moduliraat podobro ,a sa pokorektna modulacija pofalena e haier tundra green ovde na forumov i ima eurovent sto e golem plus.A odlicna ponuda i cena ima Tadiran so Panasonic compresor za eurovent ne sum proveril za Tadiran.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Затоа што членот кој го прашав изјави дека Gree се лош избор па сакав мислење шо би препорачал тој како марка а да е со слична цена.
А од читаното на форумов имав заклучок дека Gree AMBER е солиден избор шо не значи дека и другите модели од иста марка се добар избор.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Ako si ti zadovolen od toa sto go imas sto e bitno nekoj clen ovde sto misli idi zemaj si druga ista (pomala pogolema zavisno od prostorot) i uzivaj si.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.448
Поени од реакции
9.844
А зошто воопшто и му препорачувате една клима на @Dino
Човекот сака да грее ходник плус две спални од 15 квадрата!
Освен ако не измислиле клима што може да дува низ кривини...
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
А зошто воопшто и му препорачувате една клима на @Dino
Човекот сака да грее ходник плус две спални од 15 квадрата!
Освен ако не измислиле клима што може да дува низ кривини...
Фала!
Стварно добро би ми дошол предлог за систем кој минимално би загревал две спални (од по петнаесетина квадрати) плус ходни десетина квадрати.
Би ве замолил да ми се кажи (како на лаик) шо би одговарало конзолни, парапетни, повеќе инвертер....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.528
Поени од реакции
7.258
Фала!
Стварно добро би ми дошол предлог за систем кој минимално би загревал две спални (од по петнаесетина квадрати) плус ходни десетина квадрати.
Би ве замолил да ми се кажи (како на лаик) шо би одговарало конзолни, парапетни, повеќе инвертер....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Ke ima za brzo Gree model od 7000btu ili 2kw dve takvi vo15m2 i si resil problem.
Vtora opcija multisplit so 3 x 7000btu ako hodnikot e biten.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.448
Поени од реакции
9.844
Фала!
Стварно добро би ми дошол предлог за систем кој минимално би загревал две спални (од по петнаесетина квадрати) плус ходни десетина квадрати.
Би ве замолил да ми се кажи (како на лаик) шо би одговарало конзолни, парапетни, повеќе инвертер....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Најдобро греење за спална е секако радијативното греење. Ако веќе инсистираш на клими има и послаби еднинечни, но и мултисплит. 15 квадрата според мене е долна граница за монтирање на клима или било кое греење со дување. Комфорот ќе ти страда, мада и тоа е субјективно...

Една клима не ти врши работа, освен ако во некој хипотетички и идеални услови стои во ходник, а дува во две врати(една до друга поставени).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.528
Поени од реакции
7.258
Jas konkretno imam dve gree gtech 3.5
edna vo detska druga vo spalna i ima ces vklucuvanja isklucuvanja i na okolu 530tina w odi off i toa ama ic ne e prijatno pogotovo vo spalna , a da raboti kako sto pisuvase vo salon do 180w minimum ke bese odlicno ama ne ,ednas pregreva ednas kamen i taka ,vivaksot 5.5kw ne paga pod 570w na greenje ama mnogu podobro raboti so drasticno retki off ciklusi vo soba od 33m2.Ako e po eden ured vo dvete sobi mozebi 3,5ki se jaki a 2,5ki se nadevam ke moduliraat podobro ,a sa pokorektna modulacija pofalena e haier tundra green ovde na forumov i ima eurovent sto e golem plus.A odlicna ponuda i cena ima Tadiran so Panasonic compresor za eurovent ne sum proveril za Tadiran.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Toa od 180w e tocno minimalen input no pri odredeni uslovi sto gi odredila EU ne ti kako sto si umislil.
Toa znaci prvo da izduvot ti e staven na max itn itn nema da tolkuvam
Ama mozes da se obratis do servisot na Gree da ti proverat kolku e min e na klimata u sekoj moment...I koga ke ti izmerat 200w ke si platis za merenjeto i da se izvinis javno tuka
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
........ Една клима не ти врши работа, освен ако во некој хипотетички и идеални услови стои во ходник, а дува во две врати(една до друга поставени).
Просторот е точно како шо го опиша, местото каде би стоела климата во ходникот е накарши двете врати кои се една до друга. Тоа и ми е идеата дека една клима би вршела работа.
Фала ви на сите совети, ми дадовте предлози за размислување и проценување.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Toa od 180w e tocno minimalen input no pri odredeni uslovi sto gi odredila EU ne ti kako sto si umislil.
Toa znaci prvo da izduvot ti e staven na max itn itn nema da tolkuvam
Ama mozes da se obratis do servisot na Gree da ti proverat kolku e min e na klimata. I koga ke ti izmerat 200w ke si platis za merenjeto.
Se soglasuvam pismeno da vidam vo bilo koi uslovi da raboti klimata konkretno gtech 3,
5kw na 200w da gree ,ke platam premontaza kontrolen angazman i nagrada od 500evra samo da go vidam toa cudo pa i ako treba neka se premesti vo bilo koj labaratorija i ako se utvdi ova sto sakas da go podmetnis pa nekoj da nasedni na lazni reklami deka e tocno ke ja platam kompletnoto ureduvanje na prostorijata za ispituvanje .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Inaku klimata e probana vo site varijanti vo 20m² na sekoja nadvoresna temperatura ,sto znaci i na -10 pa se do 24c i so max izduv pa so turbo pa so najsporo i vo site scenarija ne padnala pod 484w i pred isklucuvanje sekogas podiga na 600w i isklucuva oti e preglup ured i nema MMMMMM OD MODULACIJA i posle koga ke vkluci za da nadopolni 3-4 stepeni izgubeni prvo odi na 1650w pa poleka simnuva ,znaci podaleku od gree ured so lambda kompresor ako taka bese imeto.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.528
Поени од реакции
7.258
Se soglasuvam pismeno da vidam vo bilo koi uslovi da raboti klimata konkretno gtech 3,
5kw na 200w da gree ,ke platam premontaza kontrolen angazman i nagrada od 500evra samo da go vidam toa cudo pa i ako treba neka se premesti vo bilo koj labaratorija i ako se utvdi ova sto sakas da go podmetnis pa nekoj da nasedni na lazni reklami deka e tocno ke ja platam kompletnoto ureduvanje na prostorijata za ispituvanje .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Sekako ke platis za frustraciite....i ke se izvinis
Eve mojata kako raboti so 160w vo segasnive uslovi temperaturni, vlaznost, izduv
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.448
Поени од реакции
9.844
Sekako ke platis za frustraciite....i ke se izvinis
Eve mojata kako raboti so 160w vo segasnive uslovi temperaturni, vlaznost, izduv
Убаво работи на +18ц надворешна и 22ц внатрешна!
Исто како мојата :D
Јас ако не мерам, денеска баш ваква права линија имаше... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom