Политиките на Бугарија кон Македонија

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
На економски план ти објаснив горе-долу како стојат работите. Ако сте задоволни со сегашната состојба и не-мрднувањето на економско поле во блиска иднина, не влајате во ЕУ. Само да не заборавите пред да објавите дека не влагате у ЕУ да се разграничите со македонските Албанци.
Па од тоа шо пиша до сега, ни објасни и дека коа ке влеземе во ЕУ, земјите ќе си го штитат пазарот и пак нема да можеме напред да одиме. И треба да капитулираме пред бугарите оти они ни се единствен спас. :D

Te razbrav sega, ama nema tuka lugje shto ne sakaat da vlezime vo EU, ili barem ja taka mislam
Ах има. Во земјава има еден мал број луѓе шо им одговара да не сме во ЕУ. Оди провери преку чије друштво голем дел од новоосознаените бугари поминуваа за да добијат државјанство. :P
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Па од тоа шо пиша до сега, ни објасни и дека коа ке влеземе во ЕУ, земјите ќе си го штитат пазарот и пак нема да можеме напред да одиме. И треба да капитулираме пред бугарите оти они ни се единствен спас. :D
Пазарот се штити таму на по-суптилни начини: нови и нови регулации за квалитет на храна, нови регулации за „издувни гасови“ на коли и камиони, и слични работи... На економски план ќе биде добро за произведувачите на храна, за произведувачите на вино, за се она што е во аграрната индустрија - овде е потребна само работна рака. За производствената (ако имаме таква) ќе мора да одговараат на овие стандарди. Ќе има странски инвестиции коишто ќе користат ефтина неквалификувана работна рака, и масовно иселување од Македонија.

Според оваа графа, 1/4 од извозот е непознат, 1/4 е текстил, по-малку тутун, конзервни фабрики, некои рудни богатства и од две-трите фабрики што останаа медикаменти и кабли. Што значи почнуваме од нула. Среќа во несреќа е што во Кина БДП/човек/година е $12,990 додека во Македонија е $6,143 човек/година. Ова за текстилот којшто е 1/4 од извозот е инвестиција којашто се состои од столче, машина за шиење и покрив на глава, и пак имаме 15% невработеност.
Гадно ни требат странски инвестиции - барем ќе создаваат работни места, а за утешна награда владејачката класа ќе добие пристап до Еврофондовите - кои како и во Бугарија - ќе се искрадат набрзина.
За ова со Бугариве, 30 години држава си играме на сметка на рајата, и после се чудиме зошто сме биле 1.8 милиони, зошто имало незнам колку попишани и непопишани надвор од државата, зошто се ваделе Бугарски пасоши, и се доведовме во незавидна економска и внатрешно-политичко-етничка состојба. Ова со Бугарите го прифаќаме и слушаме што ќе каже ЕУ (не како сега де-јуре сите ЕУ закони донесени а де-факто ни-еден спроведен во дејство) ако сакаме да одиме напред, ако не прифаќаме одиме напред со нашата народна мудрост (претпоставувам ќе тераме како што си теравме, нема да го рушиме удобството, нели?, или ќе смениме нешто?).
Не ми се смета сега после колку години ќе ја стигнеме Германија да речеме со нашите растови од 2..4% при услов Германското БДП/човек/година да е замрзнато (да не расте или опаѓа се додека не ја стигнеме).
По интересното е како тоа Бугарија успеа економски да ја претркне Србија и Македонија, а пак Романија да ја претркне Бугарија (БДП/човек/година), ако немаше бенефит членството во ЕУ?

1642870215707.png
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Пазарот се штити таму на по-суптилни начини: нови и нови регулации за квалитет на храна, нови регулации за „издувни гасови“ на коли и камиони, и слични работи... На економски план ќе биде добро за произведувачите на храна, за произведувачите на вино, за се она што е во аграрната индустрија - овде е потребна само работна рака. За производствената (ако имаме таква) ќе мора да одговараат на овие стандарди. Ќе има странски инвестиции коишто ќе користат ефтина неквалификувана работна рака, и масовно иселување од Македонија.

Според оваа графа, 1/4 од извозот е непознат, 1/4 е текстил, по-малку тутун, конзервни фабрики, некои рудни богатства и од две-трите фабрики што останаа медикаменти и кабли. Што значи почнуваме од нула. Среќа во несреќа е што во Кина БДП/човек/година е $12,990 додека во Македонија е $6,143 човек/година. Ова за текстилот којшто е 1/4 од извозот е инвестиција којашто се состои од столче, машина за шиење и покрив на глава, и пак имаме 15% невработеност.
Гадно ни требат странски инвестиции - барем ќе создаваат работни места, а за утешна награда владејачката класа ќе добие пристап до Еврофондовите - кои како и во Бугарија - ќе се искрадат набрзина.
За ова со Бугариве, 30 години држава си играме на сметка на рајата, и после се чудиме зошто сме биле 1.8 милиони, зошто имало незнам колку попишани и непопишани надвор од државата, зошто се ваделе Бугарски пасоши, и се доведовме во незавидна економска и внатрешно-политичко-етничка состојба. Ова со Бугарите го прифаќаме и слушаме што ќе каже ЕУ (не како сега де-јуре сите ЕУ закони донесени а де-факто ни-еден спроведен во дејство) ако сакаме да одиме напред, ако не прифаќаме одиме напред со нашата народна мудрост (претпоставувам ќе тераме како што си теравме, нема да го рушиме удобството, нели?, или ќе смениме нешто?).
Не ми се смета сега после колку години ќе ја стигнеме Германија да речеме со нашите растови од 2..4% при услов Германското БДП/човек/година да е замрзнато (да не расте или опаѓа се додека не ја стигнеме).
По интересното е како тоа Бугарија успеа економски да ја претркне Србија и Македонија, а пак Романија да ја претркне Бугарија (БДП/човек/година), ако немаше бенефит членството во ЕУ?

Прегледај го приврзокот 320046
:D

Пак не одговори оти мора да капитулираме за да влеземе во ЕУ.

Не знам дали примети, ама сите го делиме мислењето дека најмноѓу ќар ќе видиме од влез во ЕУ, ама тоа не значи дека нема други начини за да се "оди напред"(шо и да значи тоа).

И да, сигурен сум дека Французите и Германците нас нѐ чекаат да влеземе во ЕУ, па да ја префрлат автомобилската индустрија тука. Тоа им е животна желба.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
:D

Пак не одговори оти мора да капитулираме за да влеземе во ЕУ.

Не знам дали примети, ама сите го делиме мислењето дека најмноѓу ќар ќе видиме од влез во ЕУ, ама тоа не значи дека нема други начини за да се "оди напред"(шо и да значи тоа).

И да, сигурен сум дека Французите и Германците нас нѐ чекаат да влеземе во ЕУ, па да ја префрлат автомобилската индустрија тука. Тоа им е животна желба.
Мора да капитулираме за да влеземе во ЕУ, а мора да влеземе во ЕУ за да не се разграничуваме со албанците, но ако се дојде до тоа да се разграничуваме сигурен сум дека на фронтот на „халкидики и тхесалоники“ ќе се војува со гиро и фрапе, а ќе гинат повторно децата од селата и малите градови.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Мора да капитулираме за да влеземе во ЕУ, а мора да влеземе во ЕУ за да не се разграничуваме со албанците, но ако се дојде до тоа да се разграничуваме сигурен сум дека на фронтот на „халкидики и тхесалоники“ ќе се војува со гиро и фрапе, а ќе гинат повторно децата од селата и малите градови.
Vides deka nemas blaga veza. Kako prvo nikakva vojna nema da ima, ke si kazat albancite do tuka sme i ic kur ne me boli mene, kako i mnozinstvoto makedonci da gine za ovaa vukojebina, posto nikoj ne e lud da brani drzava,koja drzava kur ne ja boli za makedoncite. A, albancite ako sakaa do sega sto pati ke se soedinea so Albanija, ama togas ke moraat da plakaat se, a ne da ziveat ko kralevi i se toa na grb vrz nas. Se dodeka e vaka status kvo za nas, tie ke cedat i cedat i t.n.
Poise bi se mislel nemoj da dojde vreme nie od Istocna Makedonija da barame otcepuvanje poso de fakto nie vekje 20 godini sme malcinstvo vo svojata drzava, ama samo nemoj da misles deka nekoj bi sakal da se soedini so Bugarija, poso ako e dadeno Bugarija ili Grcija, ke se iznenadite koga bi go videle rezultatot.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Vides deka nemas blaga veza. Kako prvo nikakva vojna nema da ima, ke si kazat albancite do tuka sme i ic kur ne me boli mene, kako i mnozinstvoto makedonci da gine za ovaa vukojebina, posto nikoj ne e lud da brani drzava,koja drzava kur ne ja boli za makedoncite. A, albancite ako sakaa do sega sto pati ke se soedinea so Albanija, ama togas ke moraat da plakaat se, a ne da ziveat ko kralevi i se toa na grb vrz nas. Se dodeka e vaka status kvo za nas, tie ke cedat i cedat i t.n.
Poise bi se mislel nemoj da dojde vreme nie od Istocna Makedonija da barame otcepuvanje poso de fakto nie vekje 20 godini sme malcinstvo vo svojata drzava, ama samo nemoj da misles deka nekoj bi sakal da se soedini so Bugarija, poso ako e dadeno Bugarija ili Grcija, ke se iznenadite koga bi go videle rezultatot.
Ако зборчето албанци се промени со „американски геостратешки интерес“ - што е еден вид аксиома, и ако се има обѕир дека Бугарите бараа да се раздели Албанија од Македонија за ЕУ но не им одобрија, уште колку време ќе не толерира Чичо Сем додека си дивејме и пустејме на внатрешен план - како полноправна членка на НАТО?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Па од тоа шо пиша до сега, ни објасни и дека коа ке влеземе во ЕУ, земјите ќе си го штитат пазарот и пак нема да можеме напред да одиме. И треба да капитулираме пред бугарите оти они ни се единствен спас. :D


Ах има. Во земјава има еден мал број луѓе шо им одговара да не сме во ЕУ. Оди провери преку чије друштво голем дел од новоосознаените бугари поминуваа за да добијат државјанство. :P
Колку пари даваш за историјата? За името гледам за џабе отиде...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.441
Поени од реакции
3.354
ВМРО-Народна партија: Ако Димитров навреме ја испратеше нотата во ОН немаше воопшто да има вето кон Македонија

ова нема врска, ама факт е дека никој ништо во јавноста за оваа работа не пишуваше тогаш...
Сега што, Димитров ќе биде анатемосан и виновен за се?
Ветото беше ставено и поради неефикасноста на историската комисија, како и поради нарцизмот на Борисов , и лагите и празните ветувања на Зоки .
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Нашиот премиер ќе ја посети Софија во стилот на Невил Чемберјелн („Мир во нашето време...“) - само што ќе му се врачи нешто од стилот на Белавежкиот Договор (СССР како субјект на меѓународно право и геополитичка реалност го прекрати(тува) своето постоење), историската комисија се спрема за партизанска војна оти се тенки на „конвекционално оружје“ па се присетува на Битката на Неретва, Сујтејка, Десант на Дрвар, „Валтер брани Сарајево“, серијалот Отпишани - оти Паско Кузман цела Македонија ја изора а ништо не најде - додека опозицијата по кафани ја пее „Пада Влада“ од Бајага и Инструктори, се тоа убаво измешано со притисок врз Бугарија од нејзините сојузници (Джамбазки: Нај-голјамата заплаха к'м Б'лгарија е натиск'т по темата Македонија), а Американските think-tankovi си ја кршат главата по филозофскиот камен на балканот - кои по ѓаволите се македонците (https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/is-a-breakthrough-coming-between-bulgaria-and-north-macedonia/) ... господ да ни е напомош.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Abe za da se reshi se, treba da ima otstapki od dvete strani kako od nasha taka i od Bugarska. Ako sega kazuvaat deka nema da popushtat, ama vishe ne zboruvaat za Istorija a za pravata na Bugarite vo Mk, go smenija narativot skros. Moze za Makedonskiot jazik da se prifati deka e od 1945, ama togash navistina e kodificiran oti togash sme formirale drzava, ama toa ne znachi deka sme zboruvale drugo. Bugarski e kodificiran ko e formirana Bg 1870 i nekoja ne znam tochno. Taka da za sekoj jazik da se kodificira treba da ima drzava. Sega Bugarite da se vmetnat vo ustavot ne znam dali kje se ispolni lesno, prvo mislam 2/3 od pratenici da se soglasat a ako ni dade toa reshenie nekakvo, zs da ne si vikam. Ne sum mnogu upaten vo tie raboti, ako ima nekoj shto znae povishe da kaze, shto bi znachelo toa ako smenime ustav za da gi vmetnime Bugarite
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.877
Abe za da se reshi se, treba da ima otstapki od dvete strani kako od nasha taka i od Bugarska. Ako sega kazuvaat deka nema da popushtat, ama vishe ne zboruvaat za Istorija a za pravata na Bugarite vo Mk, go smenija narativot skros. Moze za Makedonskiot jazik da se prifati deka e od 1945, ama togash navistina e kodificiran oti togash sme formirale drzava, ama toa ne znachi deka sme zboruvale drugo. Bugarski e kodificiran ko e formirana Bg 1870 i nekoja ne znam tochno. Taka da za sekoj jazik da se kodificira treba da ima drzava. Sega Bugarite da se vmetnat vo ustavot ne znam dali kje se ispolni lesno, prvo mislam 2/3 od pratenici da se soglasat a ako ni dade toa reshenie nekakvo zs da ne si vikam. Ne sum mnogu upaten vo tie raboti ako ima nekoj shto znae povishe da kaze, shto bi znachelo toa ako smenime ustav za da gi vmetnime Bugarite
Bugarite od nisto nisto nema da popustat, ne si gai lazni nadezi.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Bugarite od nisto nisto nema da popustat, ne si gai lazni nadezi.
Mislam deka i tie imaat nadvoreshen pritisok, da se reshi se po shto od niv zavisi najvishe. A ako se sekjash i Grcite ne popushtaa, sakaa ime kaj shto nema da ima Makedonija, pa na kraj kolku i da ne ni se svigja na nas i na niv prifatija Severdjanija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom