Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
Od utre so rakijata pocnuvam da mezam karfiol ;)


Ako ti si resil da slavis slava, ama ne sakas da ti vleguvaat so cevli doma, ke ja otkazes slavata, ili gostite ke ti napravat cest I ke gi soblecat cevlite na terasa?
Kako za site, taka I za nego, da bese troa pobistar sega ke imase sansa za uste edna titula.
Не се согласувам со аналогијава.
Мене причава ми е што домаќинот на славата се удира у гради дека е најгостопримлив, либерален, отворен, прогресивен у свет, сите се добредојдени на славата… А гостинот во овој случај не влага со нечисти чевли или смрдливи чорапи, туку бос, без чорапи, а нозете не му се воопшто смрдливи него здрави ко дрен напрскани со врвни парфеми.

И сеа прогресивниот домаќин го казнува за неносење чорапи на 3 години. Што ако следна година гостинот почне да носи чорапи?
Нема везе а?
Правилата се правила и нема премислување или каење. Ако еднаш ми се појавиш на праг без чорапи, ти утре носи секој ден ако сакаш, ние ќе те памтиме како “босиот” следните 3 години.

Башка што домаќинот ќе си добие + поклон у плико од гостинот, ама ќе се држиме слепо до правила, пошто колективно его е у прашање.

Правилата се правила, нема везе ско се фашистички, ирационални и дискриминаторски. Наше е да ги прифатиме. Утре може ќе измислат и карнивори или вегани да не смеат да влезат, ама правилата мора да се почитуваат нели, какви и да се.

Пак ќе кажам, не ми е симпстичен Новак ни како персона ни како спортист. Ама дефинитивно ригидните правила со вакцинација веќе се граничат со лудост, и тоа е објективна, ноторна вистина.

Ама да не примиш здрав и прав СПОРТИСТ кој прави 20 медицински тестови од секаков облик во недела, само пошто “неќе да носи чорапи” е дискриминација и лицемерие. Уште повеќе пошто домаќинот хипокритично се прокламира како “прогресивен” и лидер во почитувањето на човековите права.

Ептен се умишљаваат западњациве до тоа дека се либерални и прогресивни, а уствари тоа е една огромна маска, пропаганда и мисконцепција.

А тоа па што до пред 1,5 месец домаќинот не прифаќал чорапи “Made in China/India“… ? Не ми се ни почнува тоа да го разглобувам у детаљи.

Едноставно ми се гади од западњачкото лицемерие и ароганција. А тоа се повее се потврдува во денешно време, за жал.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Гледам си пишал не планираш да ставаш трета доза, и можеби до негде делиме мислење за се што се случува. Исто рече дека не очекуваш ова да трае повеќе од година, а сега велиш допрва ќе стегаат.
Чаре?
sekoj ke si bara svoe... fejkovacha dur moze e dobra opcija. nole trebase tokmu toa da napravi, sega i da proba nikoj nema da mu veruva.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
За некој што вели дека ги почитува правилата во Австралија тешко дека нема да стави трета доза. Лето е таму моментално, со оглед на тоа што доста не прелегаа не им бега уште некој бран. Веќе и има некој милион со бустер и до нивната зима задолжително ќе го направат. Ама тоа е правила се правила.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Ти мислиш дека се сосем во право, јас мислам дека не се. Каква е таа вакцина која не спречува зараза? Тоа е невидена глупост.

Целата приказна со ковидот е толку натегната и бесмислена што само по себе бара револт.
jas ne gledam na vakcinite ko tipicna vakcina nego ko imune booster... taka da zaebi diskusija okulu toa...
Автоматски споено мислење:

За некој што вели дека ги почитува правилата во Австралија тешко дека нема да стави трета доза. Лето е таму моментално, со оглед на тоа што доста не прелегаа не им бега уште некој бран. Веќе и има некој милион со бустер и до нивната зима задолжително ќе го направат. Ама тоа е правила се правила.
ovde ke zavrsi so ova... ke prelezime site a tie sto po vtor pat ke se zarazuvaat ke nemaat problem. da ne ispadne nekoja pozaeba verzija sto ne veruvam...

za nekoj mesec japoncite ke izvadat vakcina. ako nedaj boze ne prestanat sranjata veruvam na niv, oni najavija edna i tolku...
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
sekoj ke si bara svoe... fejkovacha dur moze e dobra opcija. nole trebase tokmu toa da napravi, sega i da proba nikoj nema da mu veruva.
Не можеше. Тоа е проблемот кога си влијателна личност и изнесуваш јавно став. Доколку го стореше тоа ќе се помочаше по самиот себе. Принципите се многу важна работа во животот и јас премногу го почитувам затоа што не ги погази.

Инаку, и таму има од добрите доктори кои те внесуваат во систем за некој долар? :D
Ако можеш, земај таков и шибај без гајле.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.902
Поени од реакции
35.747
Не се согласувам со аналогијава.
Мене причава ми е што домаќинот на славата се удира у гради дека е најгостопримлив, либерален, отворен, прогресивен у свет, сите се добредојдени на славата… А гостинот во овој случај не влага со нечисти чевли или смрдливи чорапи, туку бос, без чорапи, а нозете не му се воопшто смрдливи него здрави ко дрен напрскани со врвни парфеми.

И сеа прогресивниот домаќин го казнува за неносење чорапи на 3 години. Што ако следна година гостинот почне да носи чорапи?
Нема везе а?
Правилата се правила и нема премислување или каење. Ако еднаш ми се појавиш на праг без чорапи, ти утре носи секој ден ако сакаш, ние ќе те памтиме како “босиот” следните 3 години.

Башка што домаќинот ќе си добие + поклон у плико од гостинот, ама ќе се држиме слепо до правила, пошто колективно его е у прашање.

Правилата се правила, нема везе ско се фашистички, ирационални и дискриминаторски. Наше е да ги прифатиме. Утре може ќе измислат и карнивори или вегани да не смеат да влезат, ама правилата мора да се почитуваат нели, какви и да се.

Пак ќе кажам, не ми е симпстичен Новак ни како персона ни како спортист. Ама дефинитивно ригидните правила со вакцинација веќе се граничат со лудост, и тоа е објективна, ноторна вистина.

Ама да не примиш здрав и прав СПОРТИСТ кој прави 20 медицински тестови од секаков облик во недела, само пошто “неќе да носи чорапи” е дискриминација и лицемерие. Уште повеќе пошто домаќинот хипокритично се прокламира како “прогресивен” и лидер во почитувањето на човековите права.
Може да правиш каква сакаш аналогија, на крај филозофијата се сведува дека не смее да има исклучоци.
Не знам колку си во тек, и колку ја следиш ситуацијата за влез во таа држава, но ако му пуштат него, во рок од недела дена ќе добијат милиони тужби за тоа што не дозволуваат/дозволуваа влез за останатите.

Еве и јас сум фит, млад, дури и вакциниран, и не можев да влезам во таа држава повеќе од една година, истото е и со милиони други како мене. Што е толку побитен Џокович од било кој друг човек?
Тој е спортист, забавувач на народните маси, а останатите се просечни луѓе со одреден тип на професии кои ќе ја градат таа држава (инженери, доктори, информатичари, занаетчии, научници и тн.). Зошто мислиш дека тој треба да биде привилегиран?

Да, лудост е станато со вакцините, лудост е целата пандемија, али тоа не оправдува селективно важење на законите и правилата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Не можеше. Тоа е проблемот кога си влијателна личност и изнесуваш јавно став. Доколку го стореше тоа ќе се помочаше по самиот себе. Принципите се многу важна работа во животот и јас премногу го почитувам затоа што не ги погази.

Инаку, и таму има од добрите доктори кои те внесуваат во систем за некој долар? :D
Ако можеш, земај таков и шибај без гајле.
mozese za nekoja god koga ke se penzionira da im se pomoca i da kaze deka primil plasibo...

jebi ga, zatoa anonimnost i privatnost nemaat cena.

ima, samo treba da znaes i troa povise dolari sakaat.
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
Еве и јас сум фит, млад, дури и вакциниран, и не можев да влезам во таа држава повеќе од една година, истото е и со милиони други како мене.

Да, лудост е станато со вакцините, лудост е целата пандемија, али тоа не оправдува селективно важење на законите и правилата.
Значи ти мислиш дека вакцините се лудост ама сепак се вакцинира за да влезеш во таа земја?

Тоа ти се вика принцип, после Џокович ти е виновен.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.902
Поени од реакции
35.747
Значи ти мислиш дека вакцините се лудост ама сепак се вакцинира за да влезеш во таа земја?

Тоа ти се вика принцип, после Џокович ти е виновен.
Не сум јас тој што треба да каже какви се вакцините, јас верувам во наука, и верувам во стручноста на тие што го работат тоа професионално.

Ако тие гарантираат дека вакцините може да помогнат за побрзо завршување на лудилото, или во најмала рака за намалување на хоспитализациите, и истовремено дека се безбедни, не гледам поента да се противам на тоа.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
Не сум јас тој што треба да каже какви се вакцините, јас верувам во наука, и верувам во стручноста на тие што го работат тоа професионално.

Ако тие гарантираат дека вакцините може да помогнат за побрзо завршување на лудилото, или во најмала рака за намалување на хоспитализациите, и истовремено дека се безбедни, не гледам поента да се противам на тоа.
Живо ме интересира ако некои од научниците кажат дека пушење кур од црнец помага за превенција од вирусот, дали би им поверувале и во тоа?
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
Не сум јас тој што треба да каже какви се вакцините, јас верувам во наука, и верувам во стручноста на тие што го работат тоа професионално.

Ако тие гарантираат дека вакцините може да помогнат за побрзо завршување на лудилото, или во најмала рака за намалување на хоспитализациите, и истовремено дека се безбедни, не гледам поента да се противам на тоа.
Никој ништо не гарантира, освен дека Фајзер и останатите ќе направат милијарди на нешто многи сомнително. Во таква ситуација, каде што е очгледно дека нешто не штима, зошто го напаѓаш Новак кој има глас да се спротивстави?

И какво е воопшто тоа условивање со вакцинација? Ако вакцината штити од болеста, нека се вакцинира кој сака, ќе биде заштитетн, зошто ги принудиваат сите да се ваквцинираат?

Какви тешки глупости ви сервираат, а вие си голтате, закон е закон, за секој мора да важи. Каменувајте го Новак оти не сака да се вакцинира.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Не се согласувам со аналогијава.
Мене причава ми е што домаќинот на славата се удира у гради дека е најгостопримлив, либерален, отворен, прогресивен у свет, сите се добредојдени на славата… А гостинот во овој случај не влага со нечисти чевли или смрдливи чорапи, туку бос, без чорапи, а нозете не му се воопшто смрдливи него здрави ко дрен напрскани со врвни парфеми.

И сеа прогресивниот домаќин го казнува за неносење чорапи на 3 години. Што ако следна година гостинот почне да носи чорапи?
Нема везе а?
Правилата се правила и нема премислување или каење. Ако еднаш ми се појавиш на праг без чорапи, ти утре носи секој ден ако сакаш, ние ќе те памтиме како “босиот” следните 3 години.

Башка што домаќинот ќе си добие + поклон у плико од гостинот, ама ќе се држиме слепо до правила, пошто колективно его е у прашање.

Правилата се правила, нема везе ско се фашистички, ирационални и дискриминаторски. Наше е да ги прифатиме. Утре може ќе измислат и карнивори или вегани да не смеат да влезат, ама правилата мора да се почитуваат нели, какви и да се.

Пак ќе кажам, не ми е симпстичен Новак ни како персона ни како спортист. Ама дефинитивно ригидните правила со вакцинација веќе се граничат со лудост, и тоа е објективна, ноторна вистина.

Ама да не примиш здрав и прав СПОРТИСТ кој прави 20 медицински тестови од секаков облик во недела, само пошто “неќе да носи чорапи” е дискриминација и лицемерие. Уште повеќе пошто домаќинот хипокритично се прокламира како “прогресивен” и лидер во почитувањето на човековите права.

Ептен се умишљаваат западњациве до тоа дека се либерални и прогресивни, а уствари тоа е една огромна маска, пропаганда и мисконцепција.

А тоа па што до пред 1,5 месец домаќинот не прифаќал чорапи “Made in China/India“… ? Не ми се ни почнува тоа да го разглобувам у детаљи.

Едноставно ми се гади од западњачкото лицемерие и ароганција. А тоа се повее се потврдува во денешно време, за жал.
Баш мислам дека е во право Австралија според мене АТП треба да го банира Ноле оддека не се вакцинира да не му дава да игра. Баш лесно и со попусти помина.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
Може да правиш каква сакаш аналогија, на крај филозофијата се сведува дека не смее да има исклучоци.
Не знам колку си во тек, и колку ја следиш ситуацијата за влез во таа држава, но ако му пуштат него, во рок од недела дена ќе добијат милиони тужби за тоа што не дозволуваат/дозволуваа влез за останатите.

Еве и јас сум фит, млад, дури и вакциниран, и не можев да влезам во таа држава повеќе од една година, истото е и со милиони други како мене. Што е толку побитен Џокович од било кој друг човек?
Тој е спортист, забавувач на народните маси, а останатите се просечни луѓе со одреден тип на професии кои ќе ја градат таа држава (инженери, доктори, информатичари, занаетчии, научници и тн.). Зошто мислиш дека тој треба да биде привилегиран?

Да, лудост е станато со вакцините, лудост е целата пандемија, али тоа не оправдува селективно важење на законите и правилата.
Никаде не реков дека само он треба да биде исклучок, не знам од каде го извади ова?
Нити пак реков дека треба да има исклучоци воопшто... Зошто сметаш дека моето мислење имплицира исклучок/специјален третман?

Не може тоа така "или сите сме повластени, или сите дискриминирани". Секој случај си е посебна прича и си заслужува посебно внимание.

Понатаму, сечиј најдобар интерес е тој да не биде заразен. И на него и на АО и на Австралија како држава.

Мојот проблем не е со потенцијалната селективност, мојот проблем е со ирационалноста на правилата за влез во ете, Австралија (тука спаѓаат и редица други држави секако). Понатаму, 3 годишниот бан што го доби кој би траел и покрај фактот што он може уште утре да се вакцинира. Ирационално, грубо и навидум неправично скроз.

Понатака, еве и да има 3 дози со секаква вакцина, Омикрон ги заобиколува вакцините... пак може да се зарази. Ама правилата се правила.

Исто така, страшно ме иритира лицемерието на целиот западен свет, а од друга страна имаш вакви фашизоидни испади.

Ете, читав денес дека Австрија ќе ги казнува месечно сите невакцинирани со неколку илјади евра. Тој тренд ќе си тера. Сега уште се полабави, тек кога ќе се дојде до последните проценти на невкцинирани какви репресии ќе се случуваат, не сакам ни да помислам.

Никој не сака селективност во почитувањето/спроведувањето на законите. Но, не може законите за влез во држава да бидат "за сите исти"... Или црно или бело...
Има една огромна сива нијанса измеѓу која се игнорира и секој случај треба да се третира индивидуално, а не паушално да се поставуваат законите, особено не во држава која што се прокламира како "прогресивна/развиена/либерална/отворена/напредна".

Аргументацијата ви е многу луда и вам... "Праилата се правила, тоа е тоа, не може повластен третман... како за сите така и за него", што во основа е точно, да, тие се правилата, ја не го негирам тоа... Ама во обид да бидете во право ја испуштате другото гледиште и другата теза што се изнесува, а тоа е "што ако самите правила се дискриминирачки/borderline фашизоидни". И тука цела плејада на луѓе ве убедуваат дека ПРАВИЛАТА се проблем... А вие го игнорирате тој проблем и само си цепате со "како за сите така и за него, законот е закон"... Што ако тој закон е катастрофален?

Плус уште една теза што ја игнорирате со "правилата се правила, законот е закон", е фактот што со оваа пандемија се поставија страшни правни прецедани, меѓу кои и овој со Новак. Што ако истите продолжат и во иднина и постанат уште по-ираиционални од што се сега? Што ако утре лупам ти си карнивор а во АУС тие се непожелни личности?
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
Баш мислам дека е во право Австралија според мене АТП треба да го банира Ноле оддека не се вакцинира да не му дава да игра. Баш лесно и со попусти помина.
Што кажуваш бе? Жити роговите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
Живо ме интересира ако некои од научниците кажат дека пушење кур од црнец помага за превенција од вирусот, дали би им поверувале и во тоа?
cekaj sega... ne e nekoj nego se 99%. kolku da go vrtite rezultati ima... imam prijateli ovde sto ne veruvaa u vakcinite.... mazot se vakcinira deka morase, takva mu e strukataz zenata ne. se zarazija pred pred nekoj den on zdrav prav od doma preleza zena mu 2 dena u bolnica.

ocigledno pomaga, e sega kako i kolku toa veke tesko e da se proceni, kaj sekoj e razlicno.

ps. on e bivs fudbaler, ona 15 god fitnes trener. 2cata pod 40 bez nikavi drugi bolesti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom