Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
Човекот веројатно знаел со кого си има работа и општо познато беше дека мерките во Австралија се построги од останатите земји и дека веројатно ќе пробаат да направат пример од него за политички поени, пошто прво доаѓа од небитна земја која не и е никаков фактор на Австралија. Да, може да се каже дека е неправедно особено што мислам дека Новак не е ниту антиваксер, ниту кажал било што против вакцините, ниту пак мислам претставува здравствена опасност за било кој. Но како што тој може да заобиколи некои правила, така можат и тие педерски да играат.
Znaci mn razglabate prilicno ednostavna situacija.
Nemase da stapne tamu ako nekoj ne mu rekol deka kje projde. I vidovte deka vekje prosle. Toa so Avstralija retroaktivno se premisli e drugo. Znaci citaj go transkriptot, se glea deka e zbunet od zabranata. Kao ni na kraj pamet ne mu teknalo ova deka kje se desi. Ti ocekuvase volku da se slaknati Avstralijancive?

I drugo, ja mislam deka covekot ne fejka test, tuku ednostavno kur go boli za virusot. Vsusnost i samoto ova so decata e presmesno, deka gi zagrozil, koga gore dole konsenzus na site lekari e deka decata treba da go projdat virusot prirodno i taka da steknat imunitet.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.558
Поени од реакции
43.057
Нашиве да се паметни да опнат такса за влез, немаш вакцина нема проблем...здраствена такса 500 евра ако заразиш некој да го лечиме.
Јас вториот пат се заразив од вакциниран, дали може 500 евра да ми платат мене од Фајзер пошто за кур им е вакцината?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Vo red toa, no ako treba da se vakciniras na tri meseci uste ke ti bidi ok?
P.a okolu spravuvanjeto, aman Kano ostrov ste koj potpolno se izolira. Ne deka nekoj ke vi se smugni preku granica, ke se prefrli preku ograda ili taka nesto.
vlade jas ne planiram da se vakciniram 3ta doza nitu da ucestvuvam u vaks olimpijadi... ko u mk i tuka ima resenie ako nekes.

iskreno se nadevam posle omicron od pandemija ke pomine u epidemija i ke oslabi virusot uste poveke...
Автоматски споено мислење:

И сега да те прашам кои се медицинските оправдувања за вакви мерки ќе напишеш тоа се правилата и така е. Така нема потреба од дискусија, да не збориме дека вие последни почнавте со вакцинација, последни дозволивте влез на вакцинирани и сега овие биле успешни мерки на земја што нема изминато 2 месеци откако дозволила влез на вакцинирани странци. Плус бројки во плафон пошто успешни се овие мерки :pos:
ekonomski merki se. nikoj neke da treba potencijalmo da leci nevakciniran stranec.

i medicinski moze da bidat, ako se zarazis im trosis resursi sto u moment i ne se lesni da se najdat
Автоматски споено мислење:

Znaci mn razglabate prilicno ednostavna situacija.
Nemase da stapne tamu ako nekoj ne mu rekol deka kje projde. I vidovte deka vekje prosle. Toa so Avstralija retroaktivno se premisli e drugo. Znaci citaj go transkriptot, se glea deka e zbunet od zabranata. Kao ni na kraj pamet ne mu teknalo ova deka kje se desi. Ti ocekuvase volku da se slaknati Avstralijancive?

I drugo, ja mislam deka covekot ne fejka test, tuku ednostavno kur go boli za virusot. Vsusnost i samoto ova so decata e presmesno, deka gi zagrozil, koga gore dole konsenzus na site lekari e deka decata treba da go projdat virusot prirodno i taka da steknat imunitet.
problemot e sto slusa teniski lica ne oficijalni lica na drzavata. toa e ko to da dobies viza za ger, i rabotodavecot da go prasuvas dali e toa dovolno mesto da se javis u ambasada ili da si proveris online
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
ucestvuvam u vaks olimpijadi... ko u mk i tuka ima resenie ako nekes.

iskreno se nadevam posle omicron od pandemija ke pomine u epidemija i ke oslabi virusot uste poveke...
Ne zboruvam za olimpijadi tuku najobicno patuvanje vo druga drzava. Ako se zadrzi segasniot trend izgleda ke mora da se vakciniras na sekoj tri meseci za ako sakas bilo kade da odis.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Ne zboruvam za olimpijadi tuku najobicno patuvanje vo druga drzava. Ako se zadrzi segasniot trend izgleda ke mora da se vakciniras na sekoj tri meseci za ako sakas bilo kade da odis.
toa ti vikam, nema da se zadrzi bar taka mislam, najveke godina dena ke bide ova.

plus imam resenie za da ne se vakciniram ako nekam. toa e ona so to zborev incognito... uslovote za igra se tie, adaptiraj se kolku moze, sistemot sekako pobeduva na kraj.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.062
Поени од реакции
36.641
Гледав комбиниран пренос сношти, се бот до бот. Да го видиме и вториот ден од прво коло, али за сега освен Медведев кој му е рамноправен противник и Надал и Ѕверев ако им се погоди денот, се друго е ситна боранија.

Како не успеа да ќути со тоа српската муцка, напрај фалсификат у Панчево и оди разјеби им се на мамето запиши се во историјата како најголем ... :tapp::tapp: Многу од главата си страда, и од луѓето околу него. Шамани, вегани, сеа изиграва портпарол на агенда ... абре ќе имаше минимум уште 3-4 слема на тоа конто сега да си беше само посветен спортист. :(
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.322
Поени од реакции
29.440
Јас вториот пат се заразив од вакциниран, дали може 500 евра да ми платат мене од Фајзер пошто за кур им е вакцината?
Не им е за кур, за заразување не вакцинирани им е :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.914
Кое ти е задоволството да работиш за некој нацист кој што ти ги праќал дедовците у логор, тоа не ми е јасно.
Одиш таму и работиш за нив, а они те сматраат за говно.
Историјата ја сфаќаш површно, дилетантски и упростено. Подобро да не правиш историски паралели. Ни една не ти е на место, до сега.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Не знам дали е постирано поназад...

a sto ocekuvase?

idi na nishkata za wizz... imas clen sto objasnuva kerka mu deka ja vratile od let za ger deka ne e vakcinirana. rakometari od rep na mkd falat na evropsko posto ne se vakcinirani.... svestete se deka samo povise ke stegaat.
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
Не знам дали е постирано поназад...

Нема куртул од ковид теророт се додека не им се спротивстават сите. Арно ама на АО се испостави дека тенисерите воглавно се мифки, и мудро си ќутеа околу Новак, за да си ја земат барем премијата за учество во прво коло.

Никогаш луѓето не биле посубмисивни отколку сега, наспроти целото блебетење за права.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Не знам дали е постирано поназад...

a sto ocekuvase?

idi na nishkata za wizz... imas clen sto objasnuva kerka mu deka ja vratile od let za ger deka ne e vakcinirana. rakometari od rep na mkd falat na evropsko posto ne se vakcinirani.... svestete se deka samo povise ke stegaat.
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
ne druze ne me ebat. sosema se u pravo deka treba da se vakcinira svetot za da se vrati u normala. toa sto seuste imame sranje "vakcini" e drug problem ama ajde valjda ke se svedi se na kraj na grip.
Ти мислиш дека се сосем во право, јас мислам дека не се. Каква е таа вакцина која не спречува зараза? Тоа е невидена глупост.

Целата приказна со ковидот е толку натегната и бесмислена што само по себе бара револт.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
jas sum svesten ne se sekiraj za mene... vie ste iznenadzeni i uvredzeni po se izgleda
Гледам си пишал не планираш да ставаш трета доза, и можеби до негде делиме мислење за се што се случува. Исто рече дека не очекуваш ова да трае повеќе од година, а сега велиш допрва ќе стегаат.
Чаре?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom