Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2012
Мислења
31.547
Поени од реакции
62.448
Fantasticen teniser i broj 1 nema zbor.

Mozes da se otselis u Monako da ne plakas danok ama ne mozes da se vakciniras poso bara drzavata. Ne pominaa 2 saati otkako go pustija prviot pat direktno go izvadi na masa deka se shetal pozitiven. Se sto trebashe da kuti i da im kaze fala, da si go izigra turnirot i ako moze da osvoi.
Ama ne balkanskoto vo nego go izvadi na masa i sakase da im se posere na cela drzava sho e tri sveta razlicna od tamu kaj so e roden.

Dali trebalo da se vakcinira ili ne nikoj ne osporuva negov licen izbor. Dali trebalo da se izolira 3 nedeli i da dostavi na vreme dokumenti pred turnirov ako saka da igra , normalno deka da. Kako i da e fama za 0, prostotilukot negov e samo vinoven za cela ovaa situacija
Стана јавен тој податок, дека на 16-ти се инфицирал. До ден претходно, не се знаеше. И мораше да се објаснува откако излегоа слики неколку дена потоа од него на баскет, на фотосесија за Л'екип, во Марбеља. И затоа и го пиша тоа.

По фијаското со Адриа Тур во Белград, кога Вучиќ максимално го намести, втор голем кикс му е ова. Заедно со судијката што ја акна во грклан.

За мене, поголема утка му беше што пиша на Инстаграм ден пред да стигне во Австралија, дека иде врз основа на medical exempion. Не ни знаев дека постои таков начин да влезе. По тој момент, почна гневот да се акумулира во Австралија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
Многу е можно да смислат нешто од тип, министерот има право да го избрка, ама нема да го банираме на три години зошто владата на Викторија и АО го довеле во заблуда дека може да влезе со постојните документи.

Ама ко и секогаш во англонски системи, многу ќе зависи од тоа кој суди.
toa ke mu bide/bilo ponudeno. ne veruvam deka ke go kaznat nekolku god... intresno ke bide ako najdat nacin da ja odolzat procedurata, ovde se zborese deka ima nekakvi moznosti da se vlecka cela rabota 28 dena a sega se zbori show down, po saat vreme i resenie uste vo nedela.
Автоматски споено мислење:

Шпанија години пека за слем, и тоа со право, имаат еден куп квалитетни тенисери и се светска сила во тенис. А што се донесува до Јануари, па може да имаме еден слем во сала, зошто да не? Секако АО е лоша копија на УС Опен.
evropa ima 2... edina vistinska opcija se kina i japonija. so sreka neka vi e toa eve ti i NOLE pocnete go toa, kaj e da e drugi nevakcinirani ke vi se priklucat.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
aj eve ti ko covek u 2022 sto ne veuva na novinari kazi kako ke procenis kolku go sakale nole? daj bas da vidam koja metodologija ti ke ja upotrebis, cisto onaka da znam za drug pat lol

znam de... 20K imase na niv u grad od 5 mil ziteli.
Ти се занимаваш и расфрлаш со проценти. Мене ме заболе дали него таму некој го сакал или не. Тоа не е критериум за да му биде дозволен влез или не. Испадна дека во формуларот навел погрешни информации, можда и уште нешто имаат властите, а и да е само тоа е доволно за да му укинат виза.

На протестите имаше многу повеќе од 20 илјади. А бројката на луѓе кои биле на протестот не значи дека само они се против тоа за што протестираат. Доста работи влијаат на тоа дали некој би искочил на протест. Полициската бруталност и тоа како влјијае на тоа да не се појават. Уште многу други фактори влијаат на тоа некој што мисли исто како тие што протестираат, да не се учествува. Така е со сите протести, насекаде низ светов, без разлика дали било за Ковид, права или било што.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
toa ke mu bide/bilo ponudeno. ne veruvam deka ke go kaznat nekolku god... intresno ke bide ako najdat nacin da ja odolzat procedurata, ovde se zborese deka ima nekakvi moznosti da se vlecka cela rabota 28 dena a sega se zbori show down, po saat vreme i resenie uste vo nedela.
Автоматски споено мислење:



evropa ima 2... edina vistinska opcija se kina i japonija. so sreka neka vi e toa eve ti i NOLE pocnete go toa, kaj e da e drugi nevakcinirani ke vi se priklucat.
Јас сум вакциниран, напишав тоа. Нема никаква врска што две се во Европа, кај два кај три.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
Ти се занимаваш и расфрлаш со проценти. Мене ме заболе дали него таму некој го сакал или не. Тоа не е критериум за да му биде дозволен влез или не. Испадна дека во формуларот навел погрешни информации, можда и уште нешто имаат властите, а и да е само тоа е доволно за да му укинат виза.

На протестите имаше многу повеќе од 20 илјади. А бројката на луѓе кои биле на протестот не значи дека само они се против тоа за што протестираат. Доста работи влијаат на тоа дали некој би искочил на протест. Полициската бруталност и тоа како влјијае на тоа да не се појават. Уште многу други фактори влијаат на тоа некој што мисли исто како тие што протестираат, да не се учествува. Така е со сите протести, насекаде низ светов, без разлика дали било за Ковид, права или било што.
jas objasniv kako dojdov do procentite. ako ne ti se sviga kako sum dosol tvoj problem. moe mislenje e toa.

epa sto se bunis ako toa e dovolno?

aj eve neka bidat 100 000, wow to e duri 5% od naselenieto na meburn.
Автоматски споено мислење:

Нема потреба од тоа, ОК е слемот во УС, само што е малку бучна публиката.
super eve, ti i nole pocnete da ja dogovarate spanija, jas ke im prenesam na amerive da utisat da ne im go zemete i niv GS.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Пред неколку дена напишав дека не е готово туку дека господин Ѓоковиќ го обесмисли секој понатамошен потег на австралискиот режим.
Во решението на министерот се вели дека господин Ѓоковиќ го загрозувал јавното здравје и добра.
Како човек кој го прележал вирусот пред нецел месец и кој е во карантин и кој постојано ќе се тестира како и сите други тенисери и кој што е највано во моментов е потполно здрав може да го загрози здравјето и добрата во таа држава.
Втор момент кој сега е помалку важен но во иднина со промените кои следат ќе биде најважен е тоа дека АО е светски настан во кој сосема е второстепено која е земјата домаќин.
АО одамна ги надмина рамките на таа држава и тоа е еден од четирите гренд слеми во светот кој е и затоа отворени мора да има правна исклучителност во однос на било која држава која го организира настанот за да се избегнат вакви моменти кога одреден режим може да се изживува врз остатокот на светот.
Тоа е приближно исто како што се ООН во Њу јорк кој се наоѓе во САД но тоа е светска организација и САД освен во момнетни кога нивниот режим се изживува како сега Австралискиот,нема право да им го ускратува правото на ситедржави да учествуваат на тој настан.
Ако тие ненародни режими не се во состојба да го организираат тоа така да биде достапно на сите без нивната волунтаристичка воља тогаш ќе мора тие настани да се префрлат во други држави кои ќе бидат спремни да го направат тоа.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
nole proba da ni vleze ama ete poljubi vrata.
кано ако за тебе „проба да влезе, пољуби врат„ е

-стигнува Новак на граничен премин, граничар се обидува во 4 сабајле да го врати назад пошо граничарот сумња дека курот му мочал накриво
-Новак се буни пред судија, судија вели граничарот/државата немале право да му одбијат влез, со реченицата „што повеќе од документи овој човек требало да обезбеди да помине граница?„
-недела дена Новак си тренира, игра, прчи кур низ Мелбурн
-петок во 5 поручек на шверцерски муртински начин во име на "јавен интерес" министерот му ја укинува визата која не само што ја добил од австралиска амбасада туку и судија пресудил дека граничар немал право да му одбие влез, визата му била валидна и ги исполнувал условите за влез
-пак го апсат и оставаат невозможно малку време само да му ги пореметат плановите за натпреварите. Ако навистина беше поради здравствени причини уште истиот ден ќе му ја укинеа визата.

Тогаш имаме голем проблем со една најобична перцепција.

Повеќето во Австралија изгледа немаат појма кои последици ќе ги има ова на меѓународен план. Вочарова веќе бара оштета а замисли Новак ако навистина му забранат да настапи која оштета ќе ја добие на меѓународен суд. А таа оштета брате кано ќе ја платиш ти како даночен обврзник на Австралија :)
Автоматски споено мислење:

Прв позитивен тенисер на АО.

Ама не е закана за безбедноста бидејќи тенисерот е вакциниран. Move along, no problem here.
Кано брат, пали кладата, запалете го жив корона позитивниов, нек се даде жртва, можда ќе помогне во мерките во Австралија
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Мене ми смета системот, а системот направил да сме приморани да дојдеме тука, некој да се претопи и да стане тоа што не е а паметниот да се врати назад и да спротистави. Што е поентата на славање слава и на се во животот ако е само на зборови, ти од сабајче до вечер плукаш по форумот по тоа што си, и демек слава ќе славиш, рандом шиптaр кој е малку од малку разбран е поголем патриот од сите вакви кои ве има на форумот и насекаде во државата. И пресели се веќе и спрптистави се по тоа што плукаш, се уби од пцуење, гарант си 30+ а газ не си мрднал од дома.
Така е, кога земаш пари од системот што го плукаш е арно, ама другото не чини ;)
Ти кажа 2-3 шали шипото за цимер, одма ги засака како народ, можам да замислам што ќе биде ако ти даде цицка некоја либерална.

Јас терам накај 45, шетан до Мусинци и назад, и не работам, ми носат моите по 100че за кафе :toe:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
zatoa sto ne gi ispolnuva uslovite za VLEZ vo drzavata.

da se razbereme... NOLE e VIP faca. Sekoj toa treba da go znae. Za nego ne vazat obicni zakoni. Za nego ne vazese prijavuvanje do 10ti nego do 30. Za nego bese OK da ima poziviten test na 16ti a za site drugi ke bese prekasno.... Nole ne isto so mene ili tebe. Objasni veke @Inglourious Basterd sve toa....

e sega e cancelled... nema poveke vip vo AUS a najverojatno i sekade vo anglo sferata. od sega ke bide tretiran ko sekoj drug. kurchot na familijata deka pobedile protiv AUS na sud, deka nebeski narod e vakov takov ne proaga ovde. da si bea pribrani i da imaa asalen PR moze i ke ostanese ama vaka im stapna za zulj i sega seksot e neminoven....

zivi bili ke vidime vo nedela. ima stvarno dobar advokatski tim, samo sto sega mesto napad ke treba odbrana da spremat.
За англо сферата и не сум толку сигурен право да ти кажам


кога Борис Џонсон може да ги крши правилата што па да не и Џокович...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
За англо сферата и не сум толку сигурен право да ти кажам


кога Борис Џонсон може да ги крши правилата што па да не и Џокович...
A што па не и Миле од Свирипичино. И после зошто сме банана држава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
кано ако за тебе „проба да влезе, пољуби врат„ е

-стигнува Новак на граничен премин, граничар се обидува во 4 сабајле да го врати назад пошо граничарот сумња дека курот му мочал накриво
-Новак се буни пред судија, судија вели граничарот/државата немале право да му одбијат влез, со реченицата „што повеќе од документи овој човек требало да обезбеди да помине граница?„
-недела дена Новак си тренира, игра, прчи кур низ Мелбурн
-петок во 5 поручек на шверцерски муртински начин во име на "јавен интерес" министерот му ја укинува визата која не само што ја добил од австралиска амбасада туку и судија пресудил дека граничар немал право да му одбие влез, визата му била валидна и ги исполнувал условите за влез
-пак го апсат и оставаат невозможно малку време само да му ги пореметат плановите за натпреварите. Ако навистина беше поради здравствени причини уште истиот ден ќе му ја укинеа визата.

Тогаш имаме голем проблем со една најобична перцепција.

Повеќето во Австралија изгледа немаат појма кои последици ќе ги има ова на меѓународен план. Вочарова веќе бара оштета а замисли Новак ако навистина му забранат да настапи која оштета ќе ја добие на меѓународен суд. А таа оштета брате кано ќе ја платиш ти како даночен обврзник на Австралија :)
Автоматски споено мислење:



Кано брат, пали кладата, запалете го жив корона позитивниов, нек се даде жртва, можда ќе помогне во мерките во Австралија
ne ispolnuva uslovi da vleze novak.

tomic napravil se sto moze, se vakciniral itn... ne e problem
Автоматски споено мислење:

За англо сферата и не сум толку сигурен право да ти кажам


кога Борис Џонсон може да ги крши правилата што па да не и Џокович...
samo ti gledaj....

zasto dzokovic ne e boris i zatoa sto ne e drzavjanin nego nekoj sto BARA vlez u taa drzava.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom