Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јануари 2019
Мислења
33
Поени од реакции
6
Od vakvi iskusni klimadjii drugar kako tebe i nekoi ko tebe poveke ne pisuvam na forumov ne samo jas tuku i mnogu drugi.
Gi ostaviv site potrebni podatoci za da kazi nekoj mislnje za problemot so klimata,a ne filozofii( so klima e kakva e kaj e namestena i slicno.)
Pa ne baram jas tehnicki podatoci za klimata koja ja koristam 5 godini i znam sto e defroat i kako go pravi mojata klima
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Klimadzii dajte nekoja informacija kolku vi imaat klimite do sega potrosheno dosta se raspravate :) . Jas za sega imam 100dena ne iskluceno klima ured gream na 25 do 29 stepeni nikogas auto sekogas na 3-5 brzina ( ako vi znaci toa nesto) soba 35m2 preku den 55m2 preku nok(otvoreno vo hodnik i druga soba) i vkupno potroseno 1500kw.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Decki nekoj da ima iskustvo so Cooper hunter inverter. Konkretno na prijatelce mu se gasela sekoj den vo isto vreme kako da e isklucena od dalecinsko, a na delecinsko pokazuvala kako da e uklucena
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Klimadzii dajte nekoja informacija kolku vi imaat klimite do sega potrosheno dosta se raspravate :) . Jas za sega imam 100dena ne iskluceno klima ured gream na 25 do 29 stepeni nikogas auto sekogas na 3-5 brzina ( ako vi znaci toa nesto) soba 35m2 preku den 55m2 preku nok(otvoreno vo hodnik i druga soba) i vkupno potroseno 1500kw.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
IMG_20220111_200815.jpg jas isto ja ukluciv 27 septemvri i do sega postojano raboti ambientalnata sekogas gledam da mi e 26 stepeni.
Mesec oktomvri potrosi 200kw, mesec noemvri identicno 200kw, dekemvri potrosi okolu 380kw, a do ovoj moment totalot e 900 kw otkako e vklucena, pritoa dosega ne osetiv ladno, defrosti pravese pred eden mesec 1-2 dena i tek sega pravese najmnogu 3 pati na den.
Gream 40m2, i mislam do sega deka e prilicno mala potrosuvacka.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Ги знам овие ќумбиња, сум ги видел. Не се трајно-жаречи, и цугот е озгора со две капачки за регулација.
У принцип, боја каква сака нека биде ќе прегори по толку време.
Тоа што останува како опција, а велиш и брикети му ставаш... да е од тоа!? Секакво ѓубре, лепаци и иверки се ставаат во тие брикети! Јас би ти препорачал само на дрва да го тераш, ем ќе видиш дали пак ќе мириса.
Друго, велиш го вцрвенуваш од жештина?! Епа немој!
Не се предвидени за тоа! Евентуално кружниот капак(плотна) озгора може да се вжари оти е потанко железо, се друго е гус и не ми е јасно ни како воопшто си успеал да го вжариш?!? (Уствари знам! Си му лупал брикети)

Дома на што се грееш? Си се греел на дрва некогаш?
Првпат пробувам на дрва, али поише за мерак, има големо стакло и се гледа убаво оганот. Го палам само за викенди, и можда и да не е уште прегорена бојата... у секој случај фала на одговорот.
Боље ќе беше да си изградам камин, али бидна.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Od vakvi iskusni klimadjii drugar kako tebe i nekoi ko tebe poveke ne pisuvam na forumov ne samo jas tuku i mnogu drugi.
Gi ostaviv site potrebni podatoci za da kazi nekoj mislnje za problemot so klimata,a ne filozofii( so klima e kakva e kaj e namestena i slicno.)
Pa ne baram jas tehnicki podatoci za klimata koja ja koristam 5 godini i znam sto e defroat i kako go pravi mojata klima
Со овие информации што ги остави и не сакаш ништо друго да одговориш, па и со овој однос од твојов последен пост... од искусните климаџии ќе добиеш само одговор "чкарт ти е климата" ако одсекогаш така правела или "расипана ти е климата" ако сеа почнала така да прави.

И најдобриот сервисер да го викнеш ама да го седнеш во другата соба и истово што го пиша тука да му го прочиташ.... исто ќе ти одговори.
Ако си среќен со одговорите супер.... а ако сакаш нешто подетално да ти се одговори, ќе треба и да дообјасниш подетално.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Od vakvi iskusni klimadjii drugar kako tebe i nekoi ko tebe poveke ne pisuvam na forumov ne samo jas tuku i mnogu drugi.
Gi ostaviv site potrebni podatoci za da kazi nekoj mislnje za problemot so klimata,a ne filozofii( so klima e kakva e kaj e namestena i slicno.)
Pa ne baram jas tehnicki podatoci za klimata koja ja koristam 5 godini i znam sto e defroat i kako go pravi mojata klima
I ja se otkazuvam...
Tebe drugar samo Klime neka ti e napomos!
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Со овие информации што ги остави и не сакаш ништо друго да одговориш, па и со овој однос од твојов последен пост... од искусните климаџии ќе добиеш само одговор "чкарт ти е климата" ако одсекогаш така правела или "расипана ти е климата" ако сеа почнала така да прави.

И најдобриот сервисер да го викнеш ама да го седнеш во другата соба и истово што го пиша тука да му го прочиташ.... исто ќе ти одговори.
Ако си среќен со одговорите супер.... а ако сакаш нешто подетално да ти се одговори, ќе треба и да дообјасниш подетално.

Дечкото побара мислење најобично овде а вие му барате податоци не бива ова подморница на нуклеарен погон .
Си кажал дека климава му грее перфектно но после дефростот не се вклучувала одма и ако имате некое мислење до што може да биде напишете како што јас дадов пример што може да биде.
Си напишал сервисерот ако дојде ке требал да објаснува па нормално ке каже што е проблемот а сервисерите едни што се учени паметни чудо на природата кога сите сегашни станаа монтери и сервисери и ке печалат пара а немаат врска од работата . Кој се искусни климаџии овде тиа сто само се подбуцниваат еден со еден само се напагаат и врегаат па затоа не напишаа што може да е проблемот.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Дечкото побара мислење најобично овде а вие му барате податоци не бива ова подморница на нуклеарен погон .
Си кажал дека климава му грее перфектно но после дефростот не се вклучувала одма и ако имате некое мислење до што може да биде напишете како што јас дадов пример што може да биде.
Си напишал сервисерот ако дојде ке требал да објаснува па нормално ке каже што е проблемот а сервисерите едни што се учени паметни чудо на природата кога сите сегашни станаа монтери и сервисери и ке печалат пара а немаат врска од работата . Кој се искусни климаџии овде тиа сто само се подбуцниваат еден со еден само се напагаат и врегаат па затоа не напишаа што може да е проблемот.
Јас сакав да прашам колку време не се вклучува после дефрост... колку е тоа ОДМА? минута-две? или дваесет?
Ама јебига кога го видов понашањето во постот што го цитирав... дадов друг предлог одговор... или чкарт или расипана.
Арно си решил членот повеќе да не пишива на форумов... не знам што се премислил...
Али ете со твојот предлог одговор е позадоволен... сензорот решил да му се скрие зад некоја загреана пластика... еден два три сензорот се скри.
btw. ти нема логика после дефрост загреанава пластика али нека му е.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Јас сакав да прашам колку време не се вклучува после дефрост... колку е тоа ОДМА? минута-две? или дваесет?
Ама јебига кога го видов понашањето во постот што го цитирав... дадов друг предлог одговор... или чкарт или расипана.
Арно си решил членот повеќе да не пишива на форумов... не знам што се премислил...
Али ете со твојот предлог одговор е позадоволен... сензорот решил да му се скрие зад некоја загреана пластика... еден два три сензорот се скри.
btw. ти нема логика после дефрост загреанава пластика али нека му е.

Pa ako ti raboti mozokot ako ti e svetnala sijalickava dadi nekoj odgovor ti .
Zosto mu se isklucuva kazuva dwka od zadadenata temperatura se nakacuva i ne vklucuca.
Toj ne e tolku glup si pisal imal klima 5 god e sega dali e istava.ili e nova toa ne e go napisal
A ti sto mislos deka moze da bide eve tvoe mislenje
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Прегледај го приврзокот 319073 jas isto ja ukluciv 27 septemvri i do sega postojano raboti ambientalnata sekogas gledam da mi e 26 stepeni.
Mesec oktomvri potrosi 200kw, mesec noemvri identicno 200kw, dekemvri potrosi okolu 380kw, a do ovoj moment totalot e 900 kw otkako e vklucena, pritoa dosega ne osetiv ladno, defrosti pravese pred eden mesec 1-2 dena i tek sega pravese najmnogu 3 pati na den.
Gream 40m2, i mislam do sega deka e prilicno mala potrosuvacka.
Pa ako sporedam so mojata navistina e mala potrosuvacka. Kolku kw e klimata i na koja strana ti e dnevna? Kaj mene e 5kw i istocna strana. Kuka ili stan??

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Decki nekoj da ima iskustvo so Cooper hunter inverter. Konkretno na prijatelce mu se gasela sekoj den vo isto vreme kako da e isklucena od dalecinsko, a na delecinsko pokazuvala kako da e uklucena
Ова ептен асоцира на заборавено тајмер подесување.... дали преку далечинско или преку мобилна апликација.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Pa ako sporedam so mojata navistina e mala potrosuvacka. Kolku kw e klimata i na koja strana ti e dnevna? Kaj mene e 5kw i istocna strana. Kuka ili stan??

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Vidov ti imas Daikin ftxf 50 dve klimi taka? Ovaa e fujitsu 18kmta 6.3kw na greenje, montirana e vo kukja na severen zid, kukjata ni e lepenka nie sme na severna strana i odozdola imam podrumi, ama imam i 5cm izolacija stiropor.
Inaku cop-ot i e 4.04 na tvojata mislam deka bese 3.7 a na pogolemata daikin od 6kw ima podobar cop okolu 4 IMG_20220111_223958.jpg
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Vidov ti imas Daikin ftxf 50 dve klimi taka? Ovaa e fujitsu 18kmta 6.3kw na greenje, montirana e vo kukja na severen zid, kukjata ni e lepenka nie sme na severna strana i odozdola imam podrumi, ama imam i 5cm izolacija stiropor.
Inaku cop-ot i e 4.04 na tvojata mislam deka bese 3.7 a na pogolemata daikin od 6kw ima podobar cop okolu 4Прегледај го приврзокот 319096
Super, a gore imas soba nad taa sto ja grees??
Da imam dve klimi ovaa vo 35m2 poveke mi trosi i e poladno (potkrovje) retko e na auto(posto e ladno ) momentalno 27c max speed i e super.. dodeka drugata e vo 50m2 juzno i klimata sekogas na auto momentalno 24c auto i skoro isto se topli prostoriite.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom