Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.941
Поени од реакции
17.759
Најмногу сум разочаран од другите тенисери и од нивното преќутување на случајот. Исто светската тениска организација треба на некој начин да и се закани на Австралија. Кога пред месец изби аферата со Шуаи Пенг, тениската федерација и се закани на Кина дека нема повеќе да се организираат турнири таму, се додека Пенг не се појави во јавност и каже што се случило.
Тоа пробувам да објаснам ама кој да разбере. Не е ни само еден тенисер тука у прашање. Главната кривица е кај нив, бидеји самиот турнир и нивната федерација која го покрива губи на кредибилитет. Треба да им тргнат покровителство и нека си играат кенгуриве меѓу себе.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.825
Поени од реакции
10.077
Најмногу сум разочаран од другите тенисери и од нивното преќутување на случајот. Исто светската тениска организација треба на некој начин да и се закани на Австралија. Кога пред месец изби аферата со Шуаи Пенг, тениската федерација и се закани на Кина дека нема повеќе да се организираат турнири таму, се додека Пенг не се појави во јавност и каже што се случило.
Да беше Надал или Федерер и лепрозни ќе ги пуштеа и сите можни актери ќе застанеа зад нив со пораки „И јас сум Педерер„

Ама пошто е Србенда кој се качува со сељаци на трактори - не важи тоа.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Тоа пробувам да објаснам ама кој да разбере. Не е ни само еден тенисер тука у прашање. Главната кривица е кај нив, бидеји самиот турнир и нивната федерација која го покрива губи на кредибилитет. Треба да им тргнат покровителство и нека си играат кенгуриве меѓу себе.
Да, нека згрчат сега Медведев, Надал, Зверев, Шаповалов и сите оние кои се некакви фаворити на АО дека нема да играат, ќе видиме дали вака ќе го третираат Џокович. Ама седат и се крстат да не игра, па и некој друг за промена да може да го освои АО.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
И ја не знам со кој кеј ќе го глеа некој овој срање од турнир, и кој играч ќе се радува на титула освоена без главниот фаворит. Ја за у мало пинг понг не се радувам дека сум освоил ако не игра најдобриот а не па ова. Али они си знаат.
Автоматски споено мислење:


Значи еве, не примаат бразилци со долги носеви. Не сите бразилци, само тие не исполнуваат. Тоа е правилото на кореа, нивна земја, нивни правила што би рекол ти. Секој што има услови може да влезе. Ти има логика вакво првенство?
ako ima pandemija na dolgi nosovi i miljoni mrtvi niz svetot i brazilcite pratat 20 pinokia togas apsolutno korea treba da ne gi pusti a fifa treba da urgira i da go kazni brazil zasto si igra so ugledot na sportot i svetskoto prvenstvo.

pogotovo ako tie pinokia se slikaat so deca za vreme na pandemijata duri se navodno bolni.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.404
Интересна е трансформацијата на Австралија во тоталитарна држава. Мене од тој аспект ми е интересен случајот. Нема врска правила и процедура, независно од постапката и процедурата, трн во око е неговиот став за присилната вакцинација и за фашистичките Ковид мерки кои се сликата за Австралија последните 2 години.

Австралија има право да наметнува свои правила за влез во земјата, тоа не можам да го спорам затоа што тоа извира од нејзиниот суверенитет. Лицата имаат право на правни лекови, Новак истите ќе си ги искористи. Ако изгуби ќе си отиде, а тоа ќе остави и флека на АО и народот повторно ќе остане да живее во затвор и под строги Ковид мерки и протоколи. Ова е класичен политички монтиран процес, не затоа што е Балканец или Србин, туку затоа што гласноговорникот против таквиот систем на мерки стапнува на австралиската сува црвена почва. :noze:
Точно, не затоа што е балканец или србин, секој што мисли дека ова се случува дека е балканец е во голема заблуда.
Е сега дали Новак ќе победи, јас познавајќи го системов ваму лично не верувам, штом решиле нешто нема враќање. Еден србин ми вика дека и да го добијал случајов немал да игра, наводно сакал само да докаже дека е во право и ќе си заминел, ама јас не верувам дека тој има такви информации, мислам тоа се рекла кажала муебети меѓу србиве ваму, си прават филмови. Не верувам дека ќе има таква шанса.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Да беше Надал или Федерер и лепрозни ќе ги пуштеа и сите можни актери ќе застанеа зад нив со пораки „И јас сум Педерер„

Ама пошто е Србенда кој се качува со сељаци на трактори - не важи тоа.
Јас не мислам дека ова е антисрпски али антибалкански мотивирано, повеќе е антиантиваксерски мотивирано. Австралиската влада само што не ги однесе своите жители во конц логори, и моментално борбата прорив ковидот им е оправдување за се што прават, а Новак се однесува ноншалантно спрема ковидот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Да, нека згрчат сега Медведев, Надал, Зверев, Шаповалов и сите оние кои се некакви фаворити на АО дека нема да играат, ќе видиме дали вака ќе го третираат Џокович. Ама седат и се крстат да не игра, па и некој друг за промена да може да го освои АО.
nema nisto da smeni... site da se otkazat ke bidat zameneti so nekoj lokalni celebities i ke si gi teraat turnirot ko eden vid zaebancija... sfatete ovde ova e zabava ne e ko na balkanot
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.941
Поени од реакции
17.759
ako ima pandemija na dolgi nosovi i miljoni mrtvi niz svetot i brazilcite pratat 20 pinokia togas apsolutno korea treba da ne gi pusti a fifa treba da urgira i da go kazni brazil zasto si igra so ugledot na sportot i svetskoto prvenstvo.

pogotovo ako tie pinokia se slikaat so deca za vreme na pandemijata duri se navodno bolni.
Сеа има или нема медицинска оправданост? Значи реши се, ти сам кажа дека не е до медицината туку дека правила се во прашање. Тогаш воопшто не е важно колку жртви имало у светот. Не знам дали приметуваш, ама овие правила се само кај вас.

Мене ми изглеа дека се вртиш у круг, зашто го оправдуваше стопирањето на ова пинокио уште ПРЕД да излезат сликите со деца.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Chitam polemiki bez kraj, kje bide ubavo Novak da igra , pojak turnir avtomatski iako drugite teniseri nemaat gajle ( povekjeto od edna strana se vo pravo po shto pravilata za vlez se znaea meseci pred turnirot i shtom mozele tie da gi pochituvaat zs ne i Novak). Imaa eden problem shto moze glaven da bide na kraj, kako mu bila dadena dozvola, zs ne bilo ispitano kako moze na 15-16 da e pozitiven na korona a 1-2 dena posle toa bil sniman na nekoj detski nagradi. Sega nie si sporime tuka bez kraj ama poslednovo nema kako da se zaobikoli ako se vospostavi deka e vistina.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Сеа има или нема медицинска оправданост? Значи реши се, ти сам кажа дека не е до медицината туку дека правила се во прашање. Тогаш воопшто не е важно колку жртви имало у светот. Не знам дали приметуваш, ама овие правила се само кај вас.

Мене ми изглеа дека се вртиш у круг, зашто го оправдуваше стопирањето на ова пинокио уште ПРЕД да излезат сликите со деца.
ti go vrtis na nacionalna baza... sto nema vrska.

apsolutno go opravduvam. ako ne ispolnuva uslovi za vlez ne treba da vleze, tolku e.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.941
Поени од реакции
17.759
Дури и една Кина, која има 0 случаи на трансмисија ( значи знаат што праат) ќе има можност за невакцинирани спортисти на зимската олимпијада

Anyone entering the bubble must be fully vaccinated or face a 21-day quarantine when they touch down, and everyone inside will be tested daily and must wear face masks at all times

Е сеа кој е тука попаметен, видете ги бројките. Австралија има 100 000 случаи на ден.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
pravilata se isti za site i ne se od vcera. nema sto federacijata da nalaga nesto. tenis vo aus se igralo mnogu pred novak da e roden i ke se igra dolgo otkako ke umre.

od medicinski aspekt moze nema ama sepak ne ispolnuva uslovi za vlez. imase ko sekoj drug moznost da se stekne so viza i da ispolni uslovi za vlez, ne gi ispolnuva. toa e toa...

ova so brazil i korea sto sakas da kazes deka brazilcite se zvezdi pa mora da gi pustat pokraj se? dali ako u bagaz im najdat nekoj kalash ili kilo koka treba da gi pustat i togas?
Да не се правиме до толку наудрени со калаши и такви слични работи. Повеќето на темава ги е гајле за Ѓоковиќ, повеќе нервира глупите правила што ги спроведуваат, што се нелогични и доаѓа ко еден вид иживување врз народот. 2022 има светско првенство, има сеуште голем број фудбалери што не се вакцинирани и сега тие не трба да играат пошто Катар може да бара задолжителна да се вакцинирани најверојатно и со 4та доза. Веќе има забрани и за двојно вакцинирани. Се работи за вакцина што не спречува ширење на вирус туку само штити од тешка слика и се наметнува масовно и "насилно" вакцинирање. Сега незнам за тебе ама мене ме таквото заболе за Катар, јас сакам да ги гледам репрезентациите со најсилен состав. Тоа што Австралија го направи ќе почнат и други земји да го прават.

Фино вака што се курчите дека живеете во земја со правила и се почитуваат колку и да се ретардирани. 100 000 случаи на ден, статистички прележан е позаштитен од вакциниран, логори за коронаши, чехињката пред месец прелегала и e далеку побезбедна ама aussie се радува на правилата. Повеќе ме нервира што ситуацијата оди кон тоа што цело време го трубеа теоритичарите на заговор и народот што толку лесно си се согласува на тоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Да беше Надал или Федерер и лепрозни ќе ги пуштеа и сите можни актери ќе застанеа зад нив со пораки „И јас сум Педерер„

Ама пошто е Србенда кој се качува со сељаци на трактори - не важи тоа.
aus izgleda mrzi samo balkanci i chehinji... i indijci onoj maloletniot sto nemozel da se vakcinira pa i nego ne go pustija....

leprozni spanci i svajcarci sakame....
Автоматски споено мислење:

Дури и една Кина, која има 0 случаи на трансмисија ( значи знаат што праат) ќе има можност за невакцинирани спортисти на зимската олимпијада

Anyone entering the bubble must be fully vaccinated or face a 21-day quarantine when they touch down, and everyone inside will be tested daily and must wear face masks at all times

Е сеа кој е тука попаметен, видете ги бројките. Австралија има 100 000 случаи на ден.
ima de... novak ne gi ispolnuva
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.941
Поени од реакции
17.759
aus izgleda mrzi samo balkanci i chehinji... i indijci onoj maloletniot sto nemozel da se vakcinira pa i nego ne go pustija....

leprozni spanci i svajcarci sakame....
Автоматски споено мислење:



ima de... novak ne gi ispolnuva
Сакам да ти кажам, медицински нелогични се мерките и ги има само кај вас, сеа за сеа.
Ако мислиш дека вашиве знаат што праат поише од останатите, провери ги бројките кај вас и у кина. Еден куп спортови и земји спроведуваа вакви меури за да се одржат настаните.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.588
Поени од реакции
8.005
Да беше Надал или Федерер и лепрозни ќе ги пуштеа и сите можни актери ќе застанеа зад нив со пораки „И јас сум Педерер„

Ама пошто е Србенда кој се качува со сељаци на трактори - не важи тоа.
Не се тракторите проблемот колку што србендата имаше години наназад лоши дрски неумерени изјави во медиумите и на теренот. Ова е само завршната сметка која ја добива.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom