Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Pa neli vikase 1% imal sansa da dobie, sto taka go menjas mislenjeto?
jas kazav sto pisuvaa advokatite. sega na vesti spomnaa deka i da dobie granicnata policija ke se zali.... oni sakaat u sreda da e sudenjeto, izgleda se uvereni deka dokazite se lazni i istraszuvaat. problem e sto sudenje ke ima pred u beograd ambasadata da zavrsi so proverki.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.478
Поени од реакции
36.048
lesna rabota, za nekolku saati ja spakuvaa i ispratija. sega moze na tv da gleda.
...таа не е криминалец, па влегла насилно во Австралија по нелегални патишта, па ја фатиле и ја ,,спакувале,, , со овој чин Австралија ја покажаа само својата неспособност, а реперкусии ќе има самиот домаќин организатор, гледала таа ТВ или не!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.572
Поени од реакции
7.975
Спонзорите на џокович се горди на овие фотки.

И после овој треба да е рол модел за светот? Сите ги прават овие глупости ама не се сликаат вака. Цреп.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Ја не ја кривам австралија. Нивна држава, нивни правила како ќе живеат, очигледно мнозинството така сака и тоа е.
Не ми смета ни северно корејците ни талибанците како живеат, ама па не се организираат турнири таму.
Вината е кај тениската федерација и другите тенисери. Ај ова играчиве што се тешки педерчиња и не испаднаа солидарни со играч со кој имале добри односи до сега, ама и федерацијава што не реагира на тоа што играчи не им пуштаат на турнир организиран од нив.

Си замислувам фифа или уефа како би реагирала ако некоја држава домаќин не им пушти цела селекција.
kakvi bre celi selekcii, ima valjda VAKCINIRANI normalni srbi na turnirot.
Автоматски споено мислење:

...таа не е криминалец, па влегла насилно во Австралија по нелегални патишта, па ја фатиле и ја ,,спакувале,, , со овој чин Австралија ја покажаа само својата неспособност, а реперкусии ќе има самиот домаќин организатор, гледала таа ТВ или не!
da, da sigurno ke ima
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.116
Поени од реакции
8.390
Јас очекувам Ѓока да добие шут карта, све друго ќе биде големо изненадување. И да знаат да грешат нема да сменат одлука, кур не ги боли ни за демократија ни за правила ни за федерации.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
kakvi bre celi selekcii, ima valjda VAKCINIRANI normalni srbi na turnirot.
Автоматски споено мислење:



da, da sigurno ke ima
Не ме разбра, на турнирот фали број 1 фаворитот и тениската федерација апсолутно ја боли кур за тоа. Еквалетно на тоа нз, на светското во кореа да не го пуштеа бразил.
Од медицински аспект проблеми нема да се одржи турнирот како што се одржува на други места, освен ако не сте вие некоја посебна сорта таму.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.116
Поени од реакции
8.390
posle sliki na tv so deca a bil pozitiven tesko.... recisi nevozmozno
Гледам тука се отворила голема дебата, што како, веке 27 страни, јас не го ни следам слуајов, јасно ми е како ќе заврши.
Автоматски споено мислење:

Не ме разбра, на турнирот фали број 1 фаворитот и тениската федерација апсолутно ја боли кур за тоа. Еквалетно на тоа нз, на светското во кореа да не го пуштеа бразил.
Од медицински аспект проблеми нема да се одржи турнирот како што се одржува на други места, освен ако не сте вие некоја посебна сорта таму.
И да знаеш дека ваму живее посебна раса, ама да ви кажува некој нема да верувате.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
Гледам тука се отворила голема дебата, што како, веке 27 страни, јас не го ни следам слуајов, јасно ми е како ќе заврши.
Автоматски споено мислење:


И да знаеш дека ваму живее посебна раса, ама да ви кажува некој нема да верувате.
Никој не очекува да го пуштат, нз ни зашто пробува али они си знае. Онака дискутираме што како е. Од медицинска гледна точка он не е никаква опасност таму. Може у карантин да седи 20 дена ко кинезите што праат, може пцр да му праат секој ден и тн.

Од политичка гледна точка, требаше тениската федерација да си го реши ова. Логично е да го откажеш турнирот ако не можеш да им гарантираш на играчите место. Ја као фан на федерер воопшто не ми е кејф ако на овој начин освои и не биде престигнат во гренд слем титули.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Не ме разбра, на турнирот фали број 1 фаворитот и тениската федерација апсолутно ја боли кур за тоа. Еквалетно на тоа нз, на светското во кореа да не го пуштеа бразил.
Од медицински аспект проблеми нема да се одржи турнирот како што се одржува на други места, освен ако не сте вие некоја посебна сорта таму.
pravilata se isti za site i ne se od vcera. nema sto federacijata da nalaga nesto. tenis vo aus se igralo mnogu pred novak da e roden i ke se igra dolgo otkako ke umre.

od medicinski aspekt moze nema ama sepak ne ispolnuva uslovi za vlez. imase ko sekoj drug moznost da se stekne so viza i da ispolni uslovi za vlez, ne gi ispolnuva. toa e toa...

ova so brazil i korea sto sakas da kazes deka brazilcite se zvezdi pa mora da gi pustat pokraj se? dali ako u bagaz im najdat nekoj kalash ili kilo koka treba da gi pustat i togas?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Гледам тука се отворила голема дебата, што како, веке 27 страни, јас не го ни следам слуајов, јасно ми е како ќе заврши.
Интересна е трансформацијата на Австралија во тоталитарна држава. Мене од тој аспект ми е интересен случајот. Нема врска правила и процедура, независно од постапката и процедурата, трн во око е неговиот став за присилната вакцинација и за фашистичките Ковид мерки кои се сликата за Австралија последните 2 години.

Австралија има право да наметнува свои правила за влез во земјата, тоа не можам да го спорам затоа што тоа извира од нејзиниот суверенитет. Лицата имаат право на правни лекови, Новак истите ќе си ги искористи. Ако изгуби ќе си отиде, а тоа ќе остави и флека на АО и народот повторно ќе остане да живее во затвор и под строги Ковид мерки и протоколи. Ова е класичен политички монтиран процес, не затоа што е Балканец или Србин, туку затоа што гласноговорникот против таквиот систем на мерки стапнува на австралиската сува црвена почва. :noze:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
pravilata se isti za site i ne se od vcera. nema sto federacijata da nalaga nesto. tenis vo aus se igralo mnogu pred novak da e roden i ke se igra dolgo otkako ke umre.

od medicinski aspekt moze nema ama sepak ne ispolnuva uslovi za vlez. imase ko sekoj drug moznost da se stekne so viza i da ispolni uslovi za vlez, ne gi ispolnuva. toa e toa...

ova so brazil i korea sto sakas da kazes deka brazilcite se zvezdi pa mora da gi pustat pokraj se? dali ako u bagaz im najdat nekoj kalash ili kilo koka treba da gi pustat i togas?
Нз зашто тераш некој глуп инает тука.Кога веќе и сам кажуваш дека нема медицинска логика туку се сведува на правила. Сеа правилата ако се такви, може у кореа правилата да бидат бразилци не примаме. Нивна земја,што сакаат може да пуштаат. Бразилците не исполнуваат услови за влез, а условот за влез е да не си бразилец.
Кажи ми ти има логика да се одржи тоа првенство, и дали мислиш дека фифа ќе го дозволеше тоа?

И таму се играло тенис ама се играло од курташак. Сеа се бодува, има светска федерација, атп листа и све тоа. Може они слободно да си играат, ама битно е под кое покровителство. Исто ко што у кореа може да играат фудбал у мало, ама не и светско.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Нз зашто тераш некој глуп инает тука.Кога веќе и сам кажуваш дека нема медицинска логика туку се сведува на правила. Сеа правилата ако се такви, може у кореа правилата да бидат бразилци не примаме. Нивна земја,што сакаат може да пуштаат. Бразилците не исполнуваат услови за влез, а условот за влез е да не си бразилец.
Кажи ми ти има логика да се одржи тоа првенство, и дали мислиш дека фифа ќе го дозволеше тоа?

И таму се играло тенис ама се играло од курташак. Сеа се бодува, има светска федерација, атп листа и све тоа. Може они слободно да си играат, ама битно е под кое покровителство. Исто ко што у кореа може да играат фудбал у мало, ама не и светско.
pa primaat srbi... sekoj sto ispolnuva uslovi moze da vleze. novak ne ispolnuva.

se odrzuvale olimpijadi bez rusi i ameri. sigurno ke se odrzi pogotovo ako brazlicite i pokraj site okolnosti odbrale da ne gi postuvaat pravata za vlez na domakinite.

kolku vreme pratis tenis? znaes koj bil rod lever po kogo e krstena arenata i koga igral?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
И ја не знам со кој кеј ќе го глеа некој овој срање од турнир, и кој играч ќе се радува на титула освоена без главниот фаворит. Ја за у мало пинг понг не се радувам дека сум освоил ако не игра најдобриот а не па ова. Али они си знаат.
Автоматски споено мислење:

pa primaat srbi... sekoj sto ispolnuva uslovi moze da vleze. novak ne ispolnuva.
Значи еве, не примаат бразилци со долги носеви. Не сите бразилци, само тие не исполнуваат. Тоа е правилото на кореа, нивна земја, нивни правила што би рекол ти. Секој што има услови може да влезе. Ти има логика вакво првенство?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Најмногу сум разочаран од другите тенисери и од нивното преќутување на случајот. Исто светската тениска организација треба на некој начин да и се закани на Австралија. Кога пред месец изби аферата со Шуаи Пенг, тениската федерација и се закани на Кина дека нема повеќе да се организираат турнири таму, се додека Пенг не се појави во јавност и каже што се случило.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom