Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Е јеби га.

Кога ќе дозволи тогаш курч, до тогаш ќе плаќате па ако сакате одете и во Белград на лечење.


Иначе како граѓани имате и обврски према државата, викам јас само Тито за овде, или, убав беше Грујо, само требаше да стегни уште малце.
Па знам дека ќе плаќаме, зошто ако не плаќаме, ќе почнат тоа гревовите што плаќаат по 1000ка месечно да умираат на улица. Ти рече дека на државата не ѝ дошло до нашите пари, ама три поста подоле ѝ дошло. :D

Никола беше супер, на кур не ги ставаше гревовите и нивното мислење.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Па знам дека ќе плаќаме, зошто ако не плаќаме, ќе почнат тоа гревовите што плаќаат по 1000ка месечно да умираат на улица. Ти рече дека на државата не ѝ дошло до нашите пари, ама три поста подоле ѝ дошло. :D

Никола беше супер, на кур не ги ставаше гревовите и нивното мислење.
Не реков дека и дошло.

Тие 40е се ништо за некој да може да се курчи, тоа е цела работа.

А ако буржоазијата сака да се лечи приватно, додека не се направи закон за приватно би им наплаќал сразмерно на тоа што го плаќаат во приватно.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Не реков дека и дошло.

Тие 40е се ништо за некој да може да се курчи, тоа е цела работа.

А ако буржоазијата сака да се лечи приватно, додека не се направи закон за приватно би им наплаќал сразмерно на тоа што го плаќаат во приватно.
хахахахахахахаха

Па мене државното здравство кое не го користам, ми е поскапо од приватното. Би им направил да плаќаат исто, нешто што веќе го плаќаме поскапо. :D

Приватно здравство (со се покриено, вклучително и лекови) ме чини 150 евра месечно. Државното, дупло од тоа. :pos:
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
93
Поени од реакции
180
Еве веќе неколку дена од ко го закачив чудово и официјално сум позитивен. Не верував дека ке закачам корона, 24/7 со луѓе се дружам секој викенд излезен по журки, али ете се деси.
Температура 37.2 само првите два дена. Вкус мирис све нормално, едно мака мачам со затнат нос и исфрлање секрет. Не е некоја мака ама заморно е на секое мораш да одиш до тоалет.
Не сум вакциниран со ниту една доза(и не планирам). Само на момент се мислам ако бев вакициниран можеби ни со грло и со нос не ке имав проблем. :D
Ужувај, нема некој кој го знам, а ги нема тие симптоми оваа недела. Еве јас имав исто благо покачена температура, па ми затна носот и ми се редуцира мирисот и вкусот, ставам парфем на дланка и треба ептен да го доближам до носот за малце да го осетам и тоа како со малце изменет мирис. И тоа е се, претпоставувам дека ми дојде редот за природна имунизација. Не си го оптеретувај мозокот воопшто.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Многу е јако после свадба тапани, као го пројдов лесно, нема везе вакцината, секако ќе го пројдев лесно. А се вакцинирав за да не се заразам уопште.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.804
Поени од реакции
9.579
Ужувај, нема некој кој го знам, а ги нема тие симптоми оваа недела. Еве јас имав исто благо покачена температура, па ми затна носот и ми се редуцира мирисот и вкусот, ставам парфем на дланка и треба ептен да го доближам до носот за малце да го осетам и тоа како со малце изменет мирис. И тоа е се, претпоставувам дека ми дојде редот за природна имунизација. Не си го оптеретувај мозокот воопшто.
Се надевам дека седиш дома и не шириш зараза.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Многу е јако после свадба тапани, као го пројдов лесно, нема везе вакцината, секако ќе го пројдев лесно. А се вакцинирав за да не се заразам уопште.
Ako si prosol dobro, od vakcinata. Ako projdes loso, da ne bese vakcinata poloso kje bese. Ako skines konci, jbg, niso ne e 100 posto. Abe 99 da bese, dobro kje bese :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.117
хахахахахахахаха

Па мене државното здравство кое не го користам, ми е поскапо од приватното. Би им направил да плаќаат исто, нешто што веќе го плаќаме поскапо. :D

Приватно здравство (со се покриено, вклучително и лекови) ме чини 150 евра месечно. Државното, дупло од тоа. :pos:
Де бе, на четири и пол ли те пријавиле :LOL:
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
хахахахахахахаха

Па мене државното здравство кое не го користам, ми е поскапо од приватното. Би им направил да плаќаат исто, нешто што веќе го плаќаме поскапо. :D

Приватно здравство (со се покриено, вклучително и лекови) ме чини 150 евра месечно. Државното, дупло од тоа. :pos:
Тоа зошто користат државни ресурси.

Ако им наплаќаат за користење инфраструктура, патишта, канализација, вода по посебна тарифа и персонал кој државата бесплатно го едуцирала ќе додадеш уште една нула на тие 150е.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.252
Поени од реакции
5.310
Јас во меѓувреме иако како прележан, се вакцинирав со две дози.

Дали го погодив моментот за вакцинирање, тоа само времето ќе покажи
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
93
Поени од реакции
180
Се надевам дека седиш дома и не шириш зараза.
Не седам, рано сабајле тренирам и пешачам до блиското ритче, нормално нема жив човек во радиус од 50 метра околу мене.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Де бе, на четири и пол ли те пријавиле :LOL:
Се ни оди на цел данок. И бонуси, и чуда. Ако собереш се во текот на годината, глава боли.
Тоа зошто користат државни ресурси.

Ако им наплаќаат за користење инфраструктура, патишта, канализација, вода по посебна тарифа и персонал кој државата бесплатно го едуцирала ќе додадеш уште една нула на тие 150е.
Па имам додадено бе, тоа ти викам. И џабе, пак бедните се бедни, и имаат ужасно здравство. Џабе цело частење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom