Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.104
Врска нема ова ниту со наука ниту со студии ниту пак одлуки се носат базирани врз релевантни податоци. Сериозно се сомневам дека тие во кабинетите поима немаат што праат, а мислам дека има и луѓе кои застапуваат интерес на фармацевските куќи а се директно вклучени при носење на овие одлуки. Како поминува времево се повеќе одлуките што ги носат немаат врска со здраво разумна логика.
Додека има овци за стрижење како неколку членови на форумот што лесно се манипулираат, ќе примат дози до крај на живот и бизнисот ќе си тече. Да имаа малку порационално размислување, самите приматели на вакцина ќе се спротиставеа и ќе почнеше да се намалува интересот за нови вакцини. Криви се луѓето, не властите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.182
Поени од реакции
25.853
А тоа сега кога можеш да заминиш.

А во случај на несреќен случај кој ќе те собере?
Сам нема да одиш.

Приватното нема инфраструктура за тоа.

И лекови кога купуваш ако имаш рецепт користиш или се приватно си плаќаш?
Па нема кој да ме собере, кога државата забранува приватна брза помош. Нека дозволи, и нека не се секира за тоа.

И не, иако имав упати и рецепти, не ги искористив. Зошто не ми се чека по дупки.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
@МаксАлегри според стилот на пишување, не ти давам повеќе од 18 години. Мал си уште за да разбереш колку голем дел од платата на сите нас ни оди во здравството.
За здравство одат 8 или 10% на просечна плата од 26000 тоа е 2500 ден месечно а пола не се вработени 900.000 е работна сила тоа е 1250ден месечно по човек или за цел живот 1250ден*12*75=15000 евра по човек за цел живот тоа е еден ковид еднаш во животот во Систина а притоа да не се напиеш ни едно апче за ништо други 75 години. И ова здравство за тие пари е многу.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.182
Поени од реакции
25.853
За здравство одат 8 или 10% на просечна плата од 26000 тоа е 2500 ден месечно а пола не се вработени 900.000 е работна сила тоа е 1250ден месечно по човек или за цел живот 1250ден*12*75=15000 евра по човек за цел живот тоа е еден ковид еднаш во животот во Систина а притоа да не се напиеш ни едно апче за ништо други 75 години.
Ти плаќаш 8% од просечна плата здравствено?
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
706
Поени од реакции
1.591
Еве веќе неколку дена од ко го закачив чудово и официјално сум позитивен. Не верував дека ке закачам корона, 24/7 со луѓе се дружам секој викенд излезен по журки, али ете се деси.
Температура 37.2 само првите два дена. Вкус мирис све нормално, едно мака мачам со затнат нос и исфрлање секрет. Не е некоја мака ама заморно е на секое мораш да одиш до тоалет.
Не сум вакциниран со ниту една доза(и не планирам). Само на момент се мислам ако бев вакициниран можеби ни со грло и со нос не ке имав проблем. :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.290
Поени од реакции
16.879
Еве веќе неколку дена од ко го закачив чудово и официјално сум позитивен. Не верував дека ке закачам корона, 24/7 со луѓе се дружам секој викенд излезен по журки, али ете се деси.
Температура 37.2 само првите два дена. Вкус мирис све нормално, едно мака мачам со затнат нос и исфрлање секрет. Не е некоја мака ама заморно е на секое мораш да одиш до тоалет.
Не сум вакциниран со ниту една доза(и не планирам). Само на момент се мислам ако бев вакициниран можеби ни со грло и со нос не ке имав проблем. :D
Стварно чудо како фати корона после секој викенд 24/7 излезен, невероватно дури
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.095
Поени од реакции
2.154
Па нема кој да ме собере, кога државата забранува приватна брза помош. Нека дозволи, и нека не се секира за тоа.

И не, иако имав упати и рецепти, не ги искористив. Зошто не ми се чека по дупки.
Е јеби га.

Кога ќе дозволи тогаш курч, до тогаш ќе плаќате па ако сакате одете и во Белград на лечење.


Иначе како граѓани имате и обврски према државата, викам јас само Тито за овде, или, убав беше Грујо, само требаше да стегни уште малце.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.156
Природен имунитет го направија непостоечка категорија. Крвна плазма кога бараат, ја бараат само од прележани а не од вакцинирани. И пак некој прележан со 2,000 антитела на тест, а невакциниран, не може да влезе во сити мол или во земји ко Австралија ќе го спалат на клада како терорист. Не знам како дојде до ова ама некој треба да биде обесен. Деца седат со маски на лице по 8 саати а смртност кај деца е помала од грип. Не е работава дали има пилот во авионот, туку пилотот испил кило мастика и мисли дека јава на магаре.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.339
Поени од реакции
46.473
Еве веќе неколку дена од ко го закачив чудово и официјално сум позитивен. Не верував дека ке закачам корона, 24/7 со луѓе се дружам секој викенд излезен по журки, али ете се деси.
Температура 37.2 само првите два дена. Вкус мирис све нормално, едно мака мачам со затнат нос и исфрлање секрет. Не е некоја мака ама заморно е на секое мораш да одиш до тоалет.
Не сум вакциниран со ниту една доза(и не планирам). Само на момент се мислам ако бев вакициниран можеби ни со грло и со нос не ке имав проблем. :D
Ист случај и ја бев, вакцниран со две дози есента, поминав само со температура 37.5 која ја решив со еден тајлохот за пола саат и останатите 9 и пол дена зјапав во плафон како аутист. Вкусот ми се врати, друго ништо не ни имав. Прелади после фудбал сум имал пострашни од ова.

Ако ова беше фрката за три години бел ден да не се види, озбилно нека идат у уста да се ебат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Природен имунитет го направија непостоечка категорија. Крвна плазма кога бараат, ја бараат само од прележани а не од вакцинирани. И пак некој прележан со 2,000 антитела на тест, а невакциниран, не може да влезе во сити мол или во земји ко Австралија ќе го спалат на клада како терорист. Не знам како дојде до ова ама некој треба да биде обесен. Деца седат со маски на лице по 8 саати а смртност кај деца е помала од грип. Не е работава дали има пилот во авионот, туку пилотот испил кило мастика и мисли дека јава на магаре.
Јас тоа викам да укинат вакцини и маски и сте групно да се заразиме. За Македонија!:oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom