Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Бричење на суво
Сосема е позаштитен отколку да земал Хаиер и да му се распадне пластиката и никој да не му дига телефон :(

Здраво.некој да ми даде мобилен број енергија ама од серверот оти од салонот не даваат броеви хитно ми треба ми треба сервисер
Автоматски споено мислење:

Здраво.некој да ми даде мобилен број енергија ама од серверот оти од салонот не даваат броеви хитно ми треба ми треба сервисер
Автоматски споено мислење:

Здраво.некој да ми даде мобилен број енергија ама од серверот оти од салонот не даваат броеви хитно ми треба ми треба сервисер

Значи од внатрешноста единица течеше вода дојде сервис од кај што ја купив кога ја отвори целата пластика се распадна и почна да се рони сервисерот рече да се јавам во енергија они не сакаат да ме поврзат со нивниот сервисер демек биле на терен дали некој има искуство со енергија
И нешто со шифрите кога членот имаше проблем.... му продале друг/стар модел на R410 наместо на R32 ти лепи проба да го забошотиш тоа и тврдеше дека е се во ред ознаките :tapp:
Здраво дечки ја земав оваа клима haier 18 па да ми каже некој дали е haier Tundra 2018 оти кај мене пишува 2017 и не се поклопува пишаното за kg кај мене е надворешна единица 33,5 kg А внатрешна единица 12kg додека на klimi.mk внатрешната е 15 kg a надворешната 37 kg
А дека Тундрата дува на изгасен компресор и си дува ладно одамна има кориснички искуства, имаше и пред некој ден и го заќутевте и тојчлен...
Што е најтрагично потврдува дека дува уште 30 секунди, а не гаси. Еве јас ја немам haier, но дедо то го убедивме да стави клима haier 18 за да не се заебава со дрва, но реалноста е тоа дека по исклучувавање на надворешната внатрешната си дува ладно. Башка што кај него нема никаква изолација и паѓа брзо температурата кога е ладно, но стари луѓе а е на 19, а е на 22 исто им е. Убаво пишуваат тука некои луѓе џабе клима ако немаш изолација, ќе дојде дефрост ќе се олади брзо просторот. Слушајте го најубав со предлозите и далеку ќе стигнете.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
800 денари
Автоматски споено мислење:


кај мене НИШТО,дадете идеа што да правам САМ
Идеја, сам да си ја чистиш климата! Пресметај си дали ти е поисплатливо да лупнеш две илјадарки, или сам да изгубиш два саата и 50ден материјал?

А за гаранцијата на Грее е сто пати пишувано. Тоа ти е повеќе како осигурување да плаќаш во случај на дефект, отколку вистинска гаранција. Уште еден прљав маркетиншки трик од нивна страна. Пак сам мораш да си видиш дали ти се исплаќа.
П.С. на скапа клима или мултисплит, ја лично би плаќал! На поефтина не би! Ама пва е мое мислење и не го зимај здраво за готово.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Неможе тукутака сам да си ја исчисти исто сам, му треба Wap компресор, му треба заштита околу климата да не испрска по зидови, ....тоа @PticaSelica небидува со градинарска прскалка од 100ден....иако и такви има по огласиве.
Бара инвестиција која не е баш мала за една клима да исчистиш како што треба, за како што нетреба важи и ефтината варијанта уради САМ
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Неможе тукутака сам да си ја исчисти исто сам, му треба Wap компресор, му треба заштита околу климата да не испрска по зидови, ....тоа @PticaSelica небидува со градинарска прскалка од 100ден....иако и такви има по огласиве.
Бара инвестиција која не е баш мала за една клима да исчистиш како што треба, за како што нетреба важи и ефтината варијанта уради САМ
Не бе Стрелчо каков Вап какви бакрачи... Да не ја правиме нуклеарна физика работава.

Додуша, јас не велам дека сам подобро би исчистил од професионалци, ама па од друга страна и не ги оставам да се запушат до толку па да треба професионално чистење. Доволно е два пати годишно, благо четкање и прскање, не ти треба ни па смееш со притисок внатре.

Еве бтв не сум кажал, на Фуегото ми се скрши едната мрежичка. Скоро 20год стара пластика нормално е да окрути, и јас малку запнав на ставање...
Тоа е тоа! Со една мрежичка работи сега :D
Здрави-живи на крај на сезона кога ќе ја чистам ќе ставам слики пред и потоа. Очекувам едната страна на изменувачот да биде попрљава, ама не очекувам(баш ме интересира ова) да биде голема разлика. Ќе видиме! До турбина ќе вадам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@PticaSelica сите сме чистеле сами и знаеш дека небива, да биваше немаше ни да постојат овакви што чистат за 2000ки што инвестирале во бизнисот. Еве предлог...нека вложи некој од тука 2-3к евра во опрема и нека ни чисти клими со Wap за 800ден место за 2000ден прв ке се јавам
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Koga pravese prodolzuvanje?
На 10 Декември, дојде убаво облечен сервисерот надвор врнежливо влезе дома со се чевли,пепел ми направи дома,го зеде далинскиот управувач и ја покаче температурата на 30 и рече вака треба да ја работиш а не на 23. . . . климата некогаш ми јавува осцилации во работата (променливо покачување на звукот и намалување периодично) и за тоа не добив одговор.. Многу не одговорно и ми треба некој совет како понатаму..ФАЛА
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.180
Поени од реакции
5.056
Profesionalno Hemisko cistenje na klimatizeri

 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Амбер Нордик12 со просечни 4,2kw на тест на -15 алал клима ова ни у јапан го нема
Прегледај го приврзокот 317106
Jas sum prezadovolenn do sega cudo e masinata dava toplina upm, @Strelec ovaj zvuk promenliv na neodredeno vreme od sto moze da se javuva,tivok promenliv zvuk ne mnogu primetliv, klimata ja koristam samo za greenje za ladenje ednas e pustena vo 3 godini..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Jas sum prezadovolenn do sega cudo e masinata dava toplina upm, @Strelec ovaj zvuk promenliv na neodredeno vreme od sto moze da se javuva,tivok promenliv zvuk
Класика етоа од неисчистени филтри на внатрешна секоја клима се слуша како да завива...што е знак за нечисти филтри.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Дека е моќна, моќна е нема збор, но дај ако имаш и график колку троши (кој COP го вади) на - 15 до - 30.
Тоа е 10 пати напишано овде нема конкуренција, климата е ЅВЕР како што паѓа надворешна температура ми се чини повеќе грее!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom