Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Eve edno praktično merenje koe ja razrešuva dilemata dali treba da se ostava klimata da raboti preku noć t.e. 24 časa.
Pretplošlata i prošlata noć praktično imaa potpolno isti nadvorešni T od +4 do +5C i bea idealni za ovie merenja, vo isto vreme e mereno prvin so isklučena klima posle ostavena da raboti, samo namalena od 23C (vo prostorijata postignato 22.5) na 22C.
Vo prviot slučaj zatekov +18 C vo prostoriite so vkupno 40m2 i dodeka ja podigna klimata T na 21C potroši vkupno 14 Den, plus pominaa preku 4 časa, vo vtoriot slučaj me dočeka T od 21C i potrošeni samo 8 Den.
Inače stanuvam vo 05 časot, znači vo računot učestvuvaat i 2 časa po eftina tarifa (za onie što se pospankovci od mene ušte će e pogolema dobivkata), meračot e dvotarifen, staveni ceni so DDV .....
Klimata e do potpisot, nema izolacija na zidovi samo termopan prozori, zgrada kon jug, prostorot e dnevna so trpezarija vkupno 30m2 plus kujna 10m2, vkupno 40m2, koga odi vo minus nadvor ja zatvaram kujnata so šiber vrata....
So negasenje na klimata se postiga ne samo zašteda vo el. energija i komfor tuku pravite klimata da raboti rastereteno so osetno pomalku defrosti i doprinesuvate za pouspešna i poniska modulacija.
Po moe ova treba da se pravi nekade pod +8C, nad toa pravite poveće šteta nego korist vo odnos na vekot na traenje na turbinata i kompresorot, a zaštedata vo energija e minorna.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Како го имате решено проблемот со вибрациите од надворешната единица ? Некои бафери, гуми или слично ?

Во мојот пример, многу ми смета бучавата која доаѓа од надворешната единица од климата на комшијата под мене. Спремен сум да платам мајстор ако има некое решение .
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Како го имате решено проблемот со вибрациите од надворешната единица ? Некои бафери, гуми или слично ?

Во мојот пример, многу ми смета бучавата која доаѓа од надворешната единица од климата на комшијата под мене. Спремен сум да платам мајстор ако има некое решение .
Baferi mnogu malce će pomognat ako nosačite se vo cigla. Barem edniot, onoj od kaj kompresorot ( od desno od napred gledano) da e vo beton bi završilo rabota. Vredi da se proba so baferi, nešto možebi će se dobie.
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Поздрав
Се работи за хаиер тундра
Наместена е 26 степени, ги постигнува за доста кратко време, и потоа лептирот се крева за некој степен и не дава Макс топлина ,по мое изгледа го врти внатрешниот и само го дотоплува ,но по некое време се осеќа дека температурата е падната а на дисплеј кажува пак исто 26,потоа морам да ја намалам за 2 3 степени и да престане со дување а потоа после некое време да зголемам на 28 за да почне да дава Макс но тогаш на дисплеј покажува за 6. 7 степ помалку.
Дали е термостатот или нешто друго
Истото се случува на различни надворешни температури.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Поздрав
Се работи за хаиер тундра
Наместена е 26 степени, ги постигнува за доста кратко време, и потоа лептирот се крева за некој степен и не дава Макс топлина ,по мое изгледа го врти внатрешниот и само го дотоплува ,но по некое време се осеќа дека температурата е падната а на дисплеј кажува пак исто 26,потоа морам да ја намалам за 2 3 степени и да престане со дување а потоа после некое време да зголемам на 28 за да почне да дава Макс но тогаш на дисплеј покажува за 6. 7 степ помалку.
Дали е термостатот или нешто друго
Истото се случува на различни надворешни температури.

Поздрав
Се работи за хаиер тундра
Наместена е 26 степени, ги постигнува за доста кратко време, и потоа лептирот се крева за некој степен и не дава Макс топлина ,по мое изгледа го врти внатрешниот и само го дотоплува ,но по некое време се осеќа дека температурата е падната а на дисплеј кажува пак исто 26,потоа морам да ја намалам за 2 3 степени и да престане со дување а потоа после некое време да зголемам на 28 за да почне да дава Макс но тогаш на дисплеј покажува за 6. 7 степ помалку.
Дали е термостатот или нешто друго
Истото се случува на различни надворешни температури.
Ne e displejot pokazatel kolkava e T vo prostorijata tuku na tavanot.
Klimata 100% e montirana i visoko i vo ćoš i puštena vo prva brzina. Sakaš da se kladime deka sum vo pravo. Stavi ja na 24 i vo vtora ili treta brzina i ne ja čačkaj, samata će sleze na 450 W i na ova vreme nema da se gasi.
Vo ovaa tvoja prikazna ne razbiram zošto prodolžuva da duva posle gasenje na kompresorot, mojata Tundra ne duva togaš, možebi imaš postar model.
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Ne e displejot pokazatel kolkava e T vo prostorijata tuku na tavanot.
Klimata 100% e montirana i visoko i vo ćoš i puštena vo prva brzina. Sakaš da se kladime deka sum vo pravo. Stavi ja na 24 i vo vtora ili treta brzina i ne ja čačkaj, samata će sleze na 450 W i na ova vreme nema da se gasi.
Vo ovaa tvoja prikazna ne razbiram zošto prodolžuva da duva posle gasenje na kompresorot, mojata Tundra
Автоматски споено мислење:

Nova e septemvri e montirana ,na 10 cm e odvoena,a ja imav namesteno na avtomatsko podesuvanje .
Ja podesiv na 3 brzina pa ke vidime
Fala ti za odgovorot
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Zdravo, da ve prasam nesto postrucnite... Za mojata klima najdov podatok deka modulira od 520-2200w mislam. Dali toa znaci deka ako e non-stop uklucena, deka nema da se simne ponisko od 520w/h potrosuvacka? Ako e taka ne e nekako ekonomicno, naj naj minimum vo 24h ke potrosi 12,5 kw? Ili nekako poinaku raboti (mozebi se isklucuva)? "Haier flexis plus 5.5"
Blagodaram
Да, тоа значи дека не може пониско од декларираното да спушти.
А за потрошените киловати, сигурно нема да е таа иста математика пошто некогаш климата кога ќе ја достигне температурата тогаш ќе исклучи и тогаш троши околу 10w, па потоа за да се вклучи нели треба малку да опадне температурата па тогаш веројатно со повеќе од минимумот ќе продолжи да работи за да надокнади за изгубената температура.

За 5.5ка мислам дека 520w не е лоша модулација, ниските модулации што можеш да ги прочиташ на форумов се од клими 3.5ки, така да 5.5ките мора да трошат повеќе од 3.5ките
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Кога дојдов на темата имаше многу дискусија и препукувања кинези вс јапонци...
Не знаев ништо, не дека сега знаам кој знае колку ама барем како основен „познавач“ / читач за климатизацијата научив дека е најбитно просторот колку има губитоци.

Започнав со изолација на фасадата од куќа каде живее мајка ми и каде беше монтирана климата која сакав да ја купам.
Изолирав тогаш само 1 ѕид и тогаш на пост во темата се појави @Strelec кој повика да ми се помогне со работна рака и материјали бидејќи во тоа време не можев да престигнам финансиски за цел прв спрат + работев сам. Лани, октомври.

На неколку лица тука на темава им се имам заблагодарено во моите поранешни постови за тоа што „купував“ знаење за оваа работа и заради чии постови практично почнав да изолирам прв спрат.

Година дена покасно пишувам пост ЈАВНО ДА СЕ ЗАБЛАГОДАРАМ до членот @Коста Сениор кој ми се јави во приватна порака и понуди финансиски да помогне бидејќи не може со работна рака.
Нормално, не прифатив бидејќи знаев дека за година дена со помош на кредити ќе успеам да направам изолација, го направив тоа од сопствени средства и со своите две раце.
Во меѓувреме Коста беше повеќе од љубезен цело време (година дена) да прашува како ми оди, да ми дава поддршка со добар збор и охрабрување и вусшност како и многупати во животот ЗБОРОТ да вреди повеќе од интенцијата (во случајот за помош).
Практично и сам не знае колку ми помогна бидејќи поминав година дена (кога временските услови дозволуваа) на работа 1 смена, на куќата со фасадата 2 смена.

Изолирано со 5cm стиропор, комплетна изолација на прв спрат + стубови и над стубови едно 20-40cm од втор спрат. Над тоа лепак, мрежа, абриб.

Кој има потреба од работна рака, не сум мајстор но можам да му помогнам како добар калфа.

ПОМАГАЈТЕ СИ, не се карајте, ценете ги другите членови и ценете го нивното време кое го посветуваат на темава.
Ја следам редовно темата (колку сум во можност) и СЕКОГАШ стојам на ставот дека тука може да се научи многу.

Благодарност до @aronmacedon за предлогот за Тундрата, грее корни. Благодарност до @Strelec за желбата да ми се помогне и ОГРОМНО ФАЛА за другарството со @Коста Сениор кој е повеќе него добар другар.

Има време за кавги, има време и за помирување. Би сакал да читам тема каде не се препукувате бадијала. Секој може да придонесе.

(Изолирајте ги своите простории/куќа/спрат - колку сте во можност, купете клима колку ви е чергата и грејте се колку можете - додека не поскапиле струја за 200% нашите профитери од политичари).
 
Член од
9 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Нов сум на форумот.
Едно прашање на Грее сојал копчето e heating каква улога има.?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Нов сум на форумот.
Едно прашање на Грее сојал копчето e heating каква улога има.?
e-heater funkcija na dalecinskoto e za modeli koi imaat elektricen greac vo vnatresnata edinica. Kaj nas vo MK vnatresnite edinici nemaat elektricen greac t.e. taa funcija ne postoi.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
У превод.... на тоа копче кликај колку сакашшш xD

Само се прашувам како можат вакви работи да се случуваат во врвниот модел бе....
Као да купиш Мерцедес S класа кој има копче/раче за темпомат... ама нишо не прави на тоа раче пошо не е вградена таа опција.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
У превод.... на тоа копче кликај колку сакашшш xD

Само се прашувам како можат вакви работи да се случуваат во врвниот модел бе....
Као да купиш Мерцедес S класа кој има копче/раче за темпомат... ама нишо не прави на тоа раче пошо не е вградена таа опција.
Ima i kaj mercedes i kaj BMW, ne se sekiraj. Zatoa ne letaj pred vreme so glup muabet.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Да не си грешка?
Може имало празна табла без одредени копчиња за опции кои не се вклучени во основниот модел , ама да има копчиња што ништо не прават.... е тоа не сум го сретнал до сега.
Глуп муабет.... океј.... дајлинското со нефункционални копчиња не е глупо... муабетот што тоа го измева е глуп.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
e-heater funkcija na dalecinskoto e za modeli koi imaat elektricen greac vo vnatresnata edinica. Kaj nas vo MK vnatresnite edinici nemaat elektricen greac t.e. taa funcija ne postoi.
I vo vnatrsnite edinici pocnavte greaci da stavate sto covek nema da slusne kaj vo nadvoresnata edinica ima greaci pa sega i vo vnatresnata.

Kade se prodavaat ovie Gree modeli so greaci vo vnatresnata edinica ?

Inaku nema potreba vo vnatrsnata edinica da se stavaat greaci zatoa sto toa ne e klima tuku grealka e
A koj saka dzidna gralka so emitacija na klima ke si kupi vakva
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
I vo vnatrsnite edinici pocnavte greaci da stavate sto covek nema da slusne kaj vo nadvoresnata edinica ima greaci pa sega i vo vnatresnata.

Kade se prodavaat ovie Gree modeli so greaci vo vnatresnata edinica ?

Inaku nema potreba vo vnatrsnata edinica da se stavaat greaci zatoa sto toa ne e klima tuku grealka e
A koj saka dzidna gralka so emitacija na klima ke si kupi vakva
Термо на зид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom