Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    189

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
@Menethil, @jamajka на вчерашниот муабет за иселувањето, еве и настанов со автобусот, да не одам оф-топик во вчерашната тема ве тагнувам тука.
Гратис уште една причина за секој да ја кидне од тука, па макар правел и милион годишно. Две катастрофални несреќи во неколку месеци поради непочитување на стандарди и управување на сите институции од ретардирана багра.
Еден од најголемите мои услови пред се се безбедносните услови, тоа сум го кажал. Да ти кажам искрено, неможам да се решам, а не можам ни да се одлучам за локација, пошто ептен ми е добро сеа. А и често се премислувам за локацијата. Сега ми се уврте во глава околината на Сан Франциско или она што го викаат bay area, еве да речеме Пало Алто.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
@Menethil, @jamajka на вчерашниот муабет за иселувањето, еве и настанов со автобусот, да не одам оф-топик во вчерашната тема ве тагнувам тука.
Гратис уште една причина за секој да ја кидне од тука, па макар правел и милион годишно. Две катастрофални несреќи во неколку месеци поради непочитување на стандарди и управување на сите институции од ретардирана багра.
Ja sum zadnji so kje ubeduva nekoj da ne se seli od tuka. Ali imam dosta drugari u stranstvo i ne bi rekol deka ziveat pokvaliteten zivot od tuka. Od vrvot na piramidata otidoa na prilicno nisko, a tie socijalni skalila nigde ne se skokaat taka lesno. Vakvo sranje segde mozhe da te zakaci, kaj nas poise sansi def ama pamtite lani vo italija slucajot so gondolata.
E vo avstralija ne znam nikoj :)
Автоматски споено мислење:

Еден од најголемите мои услови пред се се безбедносните услови, тоа сум го кажал. Да ти кажам искрено, неможам да се решам, а не можам ни да се одлучам за локација, пошто ептен ми е добро сеа. А и често се премислувам за локацијата. Сега ми се уврте во глава околината на Сан Франциско или она што го викаат bay area, еве да речеме Пало Алто.
Makedonija e prilicno bezbedna zemja. Duri i retko koja zapadna zemja e pobezbedna, a ne pa ona vukojebinite. Ova cisto statisticki, ne deka ne moes da naebes i tuka.

Ja edino bi se selel zaso mi e mn ladno, ama pa sve se siromasni zemji tie juznite. Da bev kako vas It ili neso remote ez choise :D
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Ja sum zadnji so kje ubeduva nekoj da ne se seli od tuka. Ali imam dosta drugari u stranstvo i ne bi rekol deka ziveat pokvaliteten zivot od tuka. Od vrvot na piramidata otidoa na prilicno nisko, a tie socijalni skalila nigde ne se skokaat taka lesno. Vakvo sranje segde mozhe da te zakaci, kaj nas poise sansi def ama pamtite lani vo italija slucajot so gondolata.
E vo avstralija ne znam nikoj :)
Автоматски споено мислење:


Makedonija e prilicno bezbedna zemja. Duri i retko koja zapadna zemja e pobezbedna, a ne pa ona vukojebinite. Ova cisto statisticki, ne deka ne moes da naebes i tuka.

Ja edino bi se selel zaso mi e mn ladno, ama pa sve se siromasni zemji tie juznite. Da bev kako vas It ili neso remote ez choise :D
Во високи кругови се раѓаш, не се издигнуваш дури и да направиш пари, независно на државата.
Зависи што ти е дефиниција за висок круг, али мал е бројот на такви во мкд, останатото е некоја си средна класа која не е привилегирана ни тука.

Инаку таму и со помалку пари, ќе имаш подобар квалитет на живот споредено со тука.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.943
Во високи кругови се раѓаш, не се издигнуваш дури и да направиш пари, независно на државата.
Зависи што ти е дефиниција за висок круг, али мал е бројот на такви во мкд, останатото е некоја си средна класа која не е привилегирана ни тука.

Инаку таму и со помалку пари, ќе имаш подобар квалитет на живот споредено со тука.
bidi zdrav i ziv, eve gi pakuvas kuferite poleka, pa posle godina dena pisi dali se zivee podobro.
eve 4ta godina svedska, osven solidna plata, i nekoi sitni raboti koi se znacitelno poednostavni,
drugo ne sum videl tuka.
socijalen zivot -200 uste od start. razlikata e so drug tip na gluposti/problemi i glupcovci se raspravas.
generalno pomalku, ama ne e nekoj life-changing moment.

sekoj koj moze da zivee prosecno/dobro juzna evropa, za mene e jackpot.
imas mnogu pobogati zemji so povisoki plati, ama toa ne znaci direktno podobar kvalitet na zivot.

kvantitativni (statisticki) indikatori davaat mnogu pogresna slika deka ovie zemji imaat mnogu pokvaliteten zivot.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
sekoj koj moze da zivee prosecno/dobro juzna evropa, za mene e jackpot.
imas mnogu pobogati zemji so povisoki plati, ama toa ne znaci direktno podobar kvalitet na zivot.

kvantitativni (statisticki) indikatori davaat mnogu pogresna slika deka ovie zemji imaat mnogu pokvaliteten zivot.
Ako ima nekoj statistika na broj na samoubistva tamu gore so vamu dolu po broj na ziteli, neka spodeli. Toa e najrelevanten indikator kolku na nekoj mu e ubavo ili skurceno od se :toe:.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
bidi zdrav i ziv, eve gi pakuvas kuferite poleka, pa posle godina dena pisi dali se zivee podobro.
eve 4ta godina svedska, osven solidna plata, i nekoi sitni raboti koi se znacitelno poednostavni,
drugo ne sum videl tuka.
socijalen zivot -200 uste od start. razlikata e so drug tip na gluposti/problemi i glupcovci se raspravas.
generalno pomalku, ama ne e nekoj life-changing moment.

sekoj koj moze da zivee prosecno/dobro juzna evropa, za mene e jackpot.
imas mnogu pobogati zemji so povisoki plati, ama toa ne znaci direktno podobar kvalitet na zivot.


kvantitativni (statisticki) indikatori davaat mnogu pogresna slika deka ovie zemji imaat mnogu pokvaliteten zivot.
Не знам кога си излегол во мкд последно, и каде си излегувал, ама 50 евра минус си само да пречекориш праг на вратата. Што значи ако излегуваш секој викенд пола плата планирај ja само на тоа.

Посолиден ресторан за 2ца, со предјадење/главно јадење/десерт/пијалок исто ти е 2000+ денари.
Спореди ги платите тука, спореди ги таму, ќе видиш дека соодносот е тој, можеби тука е и побетер.

Зависи што те исполнува, имам и другари што никогаш нема да се отселат, голем дел од проблемите што ги гледам јас за нив е незначителна работа.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ako ima nekoj statistika na broj na samoubistva tamu gore so vamu dolu po broj na ziteli, neka spodeli. Toa e najrelevanten indikator kolku na nekoj mu e ubavo ili skurceno od se :toe:.
Горе е катастрофа на таа тема, посебно Скандинавија. Одамна сум читал, сега и не ми е до такви статистики. Нив местоположбата ги убива морално, има периоди кога по месец и кусур сонце не видуваат, зборам за овие подолу, тие ептен горе се кошмар на таа тема. Без разлика на плати и други поволности, мислам дека пола Норвешка е со ниет да не чекаат старост таму. Не оти Тенерифе е рај на светот, ама за нив е све што тие таму горе не видуваат.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
eve 4ta godina svedska, osven solidna plata, i nekoi sitni raboti koi se znacitelno poednostavni,
drugo ne sum videl tuka.
socijalen zivot -200 uste od start.
Ете ова е тоа, што никако не им влегува во глава на луѓето.

Споредуваат „посолидни ресторанти“ за 2000 денари во Македонија. :свиркам:
Те молам кажи колку чини посолиден ресторант во Шведска за 2 со сите адети, предјадење/гладно јадење/десерт/алкохол и сето тоа помножи го со 4, по што секој викенд сакаат да одат во солидни ресторанти.

П.С. Сите ги споредуваат цените ваму и таму, а уз пат ги игнорираат цените на давачките кои таму се задолжителни, а тука ги нема :pipi:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.943
Ako ima nekoj statistika na broj na samoubistva tamu gore so vamu dolu po broj na ziteli, neka spodeli. Toa e najrelevanten indikator kolku na nekoj mu e ubavo ili skurceno od se :toe:.
ne bi go zemal toa kako najrelevanten indikator, ama koga vekje go spomna.
sto juznije to tuznije ne vazi za ovoj indikator (barem po oficijalni brojki)
od svabija nagore se vodecki vo ovaa kategorija.

apsurdot e deka vo zemjite so gi rangiraat kako "najsrekjni", samoubijstvata se najvisoki.
moze nekoa nova shema e da se ubivaat od srekja, nezz ne pratam.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не знам кога си излегол во мкд последно, и каде си излегувал, ама 50 евра минус си само да пречекориш праг на вратата. Што значи ако излегуваш секој викенд пола плата планирај ja само на тоа.

Посолиден ресторан за 2ца, со предјадење/главно јадење/десерт/пијалок исто ти е 2000+ денари.
Спореди ги платите тука, спореди ги таму, ќе видиш дека соодносот е тој, можеби тука е и побетер.

Зависи што те исполнува, имам и другари што никогаш нема да се отселат, голем дел од проблемите што ги гледам јас за нив е незначителна работа.
Македонија е скапа за терање нормален социјален живот! Башка што тоа што овде се рачуна за нормално е обично по квалитет јако сомнително. Единствен плус ни БЕШЕ климата и квалитетот на продуктите, ама одамна веќе јадеме шопска со кујзнае чии патлиџани, кременадли и стекови од холандски свињи и гоеда, така да и тоа пиши пропало.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
ne bi go zemal toa kako najrelevanten indikator, ama koga vekje go spomna.
sto juznije to tuznije ne vazi za ovoj indikator (barem po oficijalni brojki)
od svabija nagore se vodecki vo ovaa kategorija.

apsurdot e deka vo zemjite so gi rangiraat kako "najsrekjni", samoubijstvata se najvisoki.
moze nekoa nova shema e da se ubivaat od srekja, nezz ne pratam.
Pa soznam, retko koj srekjen i ispolnet bi posegnal po svojot zivot, taka da toa e najrelevanten podatok okolu kolku na nekoj mu e ubavo ili ne za ziveenje. Ne kolku pati ke odi vo restoran, kolku plata zema, kakva kola vozi ili kolkav stan ili kukja ima.
Mozi nekoj da zivee vo koliba, nikogas vo restoran da ne otisol, da ima nekoja krntija ili da nema nikakva pa pak da e srekjen i ispolnet i da ne ni pomisli na samoubustvo za razlika od nekoj drug koj ima se no pak ne e srekjen i go tepa depresija ili sto i da go tera da si gi skrati makite. Ako bese obratno jugot ke vodese po samoubistva a ne severot.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Ете ова е тоа, што никако не им влегува во глава на луѓето.

Споредуваат „посолидни ресторанти“ за 2000 денари во Македонија. :свиркам:
Те молам кажи колку чини посолиден ресторант во Шведска за 2 со сите адети, предјадење/гладно јадење/десерт/алкохол и сето тоа помножи го со 4, по што секој викенд сакаат да одат во солидни ресторанти.

П.С. Сите ги споредуваат цените ваму и таму, а уз пат ги игнорираат цените на давачките кои таму се задолжителни, а тука ги нема :pipi:
Тој личи на нешто, тие другите под таа сума во мкд се тотално сумлива работа.
Инаку во Скопје имаш ресторани каде само една порција ти е 2000ки, да не правиме муабет за остатокот.
Арно ама во мкд плати од 3500 евра се исклучок, а во Шведска просек.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Горе е катастрофа на таа тема, посебно Скандинавија. Одамна сум читал, сега и не ми е до такви статистики. Нив местоположбата ги убива морално, има периоди кога по месец и кусур сонце не видуваат, зборам за овие подолу, тие ептен горе се кошмар на таа тема. Без разлика на плати и други поволности, мислам дека пола Норвешка е со ниет да не чекаат старост таму. Не оти Тенерифе е рај на светот, ама за нив е све што тие таму горе не видуваат.
Tie gore ili uste pogore bi trebalo da se naviknati na takva klima, toa niv im e prirodno i normalno isto kako nas sto ni e toa prirodno i normalno tuka da ne vidime oblace so meseci. E sega ako nekoj koj se rodil i pogolem del od zivotot ziveel vo mediteranska klima i se preseli tamu gore, normalno e da go tepa depresija radi toa, no mestanite tamosni ne bi trebalo da imaat takva maka. Nesto drugo go dupi magareto izgleda.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Македонија е скапа за терање нормален социјален живот! Башка што тоа што овде се рачуна за нормално е обично по квалитет јако сомнително. Единствен плус ни БЕШЕ климата и квалитетот на продуктите, ама одамна веќе јадеме шопска со кујзнае чии патлиџани, кременадли и стекови од холандски свињи и гоеда, така да и тоа пиши пропало.
Ако споредуваш квалитет на тоа што го добиваш, во споредба со стандардот, дефинитивно е скапа и храната.
А зеленчукот е одамна веќе отиден, асални домати и краставици последно јадев кога ги одгледував самиот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom