Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Vredi da se znae deka otprilika vo vkupnata površina na izmenuvačite cevkite ne učestvuvaat ni 10 %, ostatokot se LAMELI od Al i negovi leguri. Si se fatil ko pijan za plot za cevkite, a tie siroti i trebaat da bidat takvi za da preminot i kontaktot od CU na AL bide što poefikasen i pocvrst.
Po tvoevo ispađa deka japoncive ja otkrile Amerika što gi nažlebale cevkite i mene toa mi e smešno koga će pročitam, a pri toa znam deka toa ne nešto što osetno go zgolemuva površinata na izmenuvačot.
Će te zamolam da ne provociraš, a deka ponekogaš znaeš da odvališ nešto bez veze znaeš be brat.
Se razbira deka imaš potpolno pravo na svoe mislenje kako i jas, ama ne mora da ima provokacii vo nedostatok na argumenti.
Ti si od starat skola,i za mnogu rabori ne ti se veruva,ama praksata i stranskite eksperti ja kazuvaat drugata strana.Na vremeto ne veruvase ni pogolem COP od 3,pa izleze 6 .... i poveke.Razmislisi i legni si na brasnoto.
Sekako gi pocituvame i tvoete mislenja,ama tehnologijata odi naperd.
Ovdeka ti govoram i za vnatresnoto nazlebuvanje kade sto povrsinata mozi da se zgolemi i 100%,imam pusteno linkovi i razgledaj gi,pa mozi ke go smenis mislenjeto.Sepak ova e praeno i ispitano i ti ne mozes da go promenis.
Sepak toa e tvoe pravo da si mislis i veruvas vo toa sto si go zacrtal.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Ti si od starat skola,i za mnogu rabori ne ti se veruva,ama praksata i stranskite eksperti ja kazuvaat drugata strana.Na vremeto ne veruvase ni pogolem COP od 3,pa izleze 6 .... i poveke.Razmislisi i legni si na brasnoto.
Sekako gi pocituvame i tvoete mislenja,ama tehnologijata odi naperd.
Ovdeka ti govoram i za vnatresnoto nazlebuvanje kade sto povrsinata mozi da se zgolemi i 100%,imam pusteno linkovi i razgledaj gi,pa mozi ke go smenis mislenjeto.Sepak ova e praeno i ispitano i ti ne mozes da go promenis.
Sepak toa e tvoe pravo da si mislis i veruvas vo toa sto si go zacrtal.
Fala ti za ova što misliš deka starata škola nešto e zaostanata vo minatoto, će se iznenadiš kako gi poznavam i starite i novite tehnologii i pri toa fizikata ne mi e bauk kako na mladive tuka na forumov.
Prvo ne razlikuvaš orebruvanje i nažlebuvanje, pa od tuka natamu ako ja promašiš terminologijata, a jas računam deka diskutiram so stručno lice togaš i diskusijava će bide padni stani. Sega gledam po slikive deka diskutiram so laik za ovie raboti i nema da se zamaram ponataka so tebe.
Ubavo si ni prikažal 1000 sliki na orebreni cevki, pazi koristiš termin nažlebeni što e nešto sosema drugo i mene zatoa mi se zapali sijaličeto....vakvi orebreni cevki se koristat kaj izmenuvači i točno deka ja zgolemuvaat površinata ne 100 tuku 200% no samo na CEVKATA. Se koristat unazad ihaha vreme za cevni izmenuvači. Ajde sega ti pokaži sliki na lamelasti izmenuvači (vakvi i ima kaj klimive nema cevasti za bojleri) kade ima vakvi rebrasti so nabieni lameli.
Eve ako ima takvo nešto će legnam na brašno.
Ova so COP-ov e baška muabet, ne sum veruval deka imalo visok COP 6, komu treba na +15 COP 6 bitno prosekot da e 3, no ne bi diskutiral i za ova so tebe.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ajde sega i so tebe će se dokažuvam kolku e poprovoden bakarot od aluminiumot. Ti vikaš deka e 30% poprovoden, a e 84%, pišuva vo sekoja tabela....nešto što kako podatok go ima sekade ti e pogrešno, takvi ti se i drugite procenti.
Nejse, ajde sega od početok, bakarnite cevki se bešavni i mazni, slučajno (ne vo stvari slučalno bidejći mi e direktno od strukata ) znam kako se pravat cevkite rapavi, zgolemuvanje na površinata odi na smetka na smaluvanje na zidot od cevkata, so toa masata ostanuva ista, a znaeme deka provodnosta zavisi i od debelinata na zidot.
Eve ako imaš bar malce počit kon mojata struka će me razbereš koga tvrdam deka cevkite malce učestvuvaat vo vk. površina i deka narebruvanjeto se pravi za podobar kontakt na Al so bakarot.
Proizvoditelite go zamenija skapiot bakar za lamelite so eftin aluminiumski, no za da se idvede ova bidejći e 84% poneprovoden mora da se zgolemi za tolku površinata (zatoa se i dvoredni) na izmenuvačot, pri toa se dobiva preku tri pati na težina i nekolku pati na cena. Vo prikaznata vleze i narebruvanjeto za podobar kontakt (lemenjeto e preskapo ovde) među raznorodnive materijali.
Toa e toa komu ne e do veruvanje ednostavno neka ne veruva i ne čita što pišuvam.
Добро а што јас напишав,ај те молам прочитај го постот повторно,или ти не убедуваш оти назабените цевки имсат помала ефикасност од мазните...
И второ кажи и за колку бакарот е потежок од Алуминиумот оти велиш заради бакарот се зголемува алуминиумот и се потешки...
Автоматски споено мислење:

Ajde sega i so tebe će se dokažuvam kolku e poprovoden bakarot od aluminiumot. Ti vikaš deka e 30% poprovoden, a e 84%, pišuva vo sekoja tabela....nešto što kako podatok go ima sekade ti e pogrešno, takvi ti se i drugite procenti.
Nejse, ajde sega od početok, bakarnite cevki se bešavni i mazni, slučajno (ne vo stvari slučalno bidejći mi e direktno od strukata ) znam kako se pravat cevkite rapavi, zgolemuvanje na površinata odi na smetka na smaluvanje na zidot od cevkata, so toa masata ostanuva ista, a znaeme deka provodnosta zavisi i od debelinata na zidot.
Eve ako imaš bar malce počit kon mojata struka će me razbereš koga tvrdam deka cevkite malce učestvuvaat vo vk. površina i deka narebruvanjeto se pravi za podobar kontakt na Al so bakarot.
Proizvoditelite go zamenija skapiot bakar za lamelite so eftin aluminiumski, no za da se idvede ova bidejći e 84% poneprovoden mora da se zgolemi za tolku površinata (zatoa se i dvoredni) na izmenuvačot, pri toa se dobiva preku tri pati na težina i nekolku pati na cena. Vo prikaznata vleze i narebruvanjeto za podobar kontakt (lemenjeto e preskapo ovde) među raznorodnive materijali.
Toa e toa komu ne e do veruvanje ednostavno neka ne veruva i ne čita što pišuvam.
Добро а што јас напишав,ај те молам прочитај го постот повторно,или ти не убедуваш оти назабените цевки имсат помала ефикасност од мазните...
И второ кажи и за колку бакарот е потежок од Алуминиумот оти велиш заради бакарот се зголемува алуминиумот и се потешки...
Fala ti za ova što misliš deka starata škola nešto e zaostanata vo minatoto, će se iznenadiš kako gi poznavam i starite i novite tehnologii i pri toa fizikata ne mi e bauk kako na mladive tuka na forumov.
Prvo ne razlikuvaš orebruvanje i nažlebuvanje, pa od tuka natamu ako ja promašiš terminologijata, a jas računam deka diskutiram so stručno lice togaš i diskusijava će bide padni stani. Sega gledam po slikive deka diskutiram so laik za ovie raboti i nema da se zamaram ponataka so tebe.
Ubavo si ni prikažal 1000 sliki na orebreni cevki, pazi koristiš termin nažlebeni što e nešto sosema drugo i mene zatoa mi se zapali sijaličeto....vakvi orebreni cevki se koristat kaj izmenuvači i točno deka ja zgolemuvaat površinata ne 100 tuku 200% no samo na CEVKATA. Se koristat unazad ihaha vreme za cevni izmenuvači. Ajde sega ti pokaži sliki na lamelasti izmenuvači (vakvi i ima kaj klimive nema cevasti za bojleri) kade ima vakvi rebrasti so nabieni lameli.
Eve ako ima takvo nešto će legnam na brašno.
Ova so COP-ov e baška muabet, ne sum veruval deka imalo visok COP 6, komu treba na +15 COP 6 bitno prosekot da e 3, no ne bi diskutiral i za ova so tebe.
Па
Fala ti za ova što misliš deka starata škola nešto e zaostanata vo minatoto, će se iznenadiš kako gi poznavam i starite i novite tehnologii i pri toa fizikata ne mi e bauk kako na mladive tuka na forumov.
Prvo ne razlikuvaš orebruvanje i nažlebuvanje, pa od tuka natamu ako ja promašiš terminologijata, a jas računam deka diskutiram so stručno lice togaš i diskusijava će bide padni stani. Sega gledam po slikive deka diskutiram so laik za ovie raboti i nema da se zamaram ponataka so tebe.
Ubavo si ni prikažal 1000 sliki na orebreni cevki, pazi koristiš termin nažlebeni što e nešto sosema drugo i mene zatoa mi se zapali sijaličeto....vakvi orebreni cevki se koristat kaj izmenuvači i točno deka ja zgolemuvaat površinata ne 100 tuku 200% no samo na CEVKATA. Se koristat unazad ihaha vreme za cevni izmenuvači. Ajde sega ti pokaži sliki na lamelasti izmenuvači (vakvi i ima kaj klimive nema cevasti za bojleri) kade ima vakvi rebrasti so nabieni lameli.
Eve ako ima takvo nešto će legnam na brašno.
Ova so COP-ov e baška muabet, ne sum veruval deka imalo visok COP 6, komu treba na +15 COP 6 bitno prosekot da e 3, no ne bi diskutiral i za ova so tebe.
Мене ми е потребно греење и на 15с особено доколку е облачно и без сонце, и да те потсетам грејната сезона започнува од 14степени
Автоматски споено мислење:

А во Македонија од 6месеци греење 3 месеци се со температура од 7-14степени
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Добро а што јас напишав,ај те молам прочитај го постот повторно,или ти не убедуваш оти назабените цевки имсат помала ефикасност од мазните...
И второ кажи и за колку бакарот е потежок од Алуминиумот оти велиш заради бакарот се зголемува алуминиумот и се потешки...
Автоматски споено мислење:


Добро а што јас напишав,ај те молам прочитај го постот повторно,или ти не убедуваш оти назабените цевки имсат помала ефикасност од мазните...
И второ кажи и за колку бакарот е потежок од Алуминиумот оти велиш заради бакарот се зголемува алуминиумот и се потешки...
Па
Мене ми е потребно греење и на 15с особено доколку е облачно и без сонце, и да те потсетам грејната сезона започнува од 14степени
Автоматски споено мислење:

А во Македонија од 6месеци греење 3 месеци се со температура од 7-14степени
Mene koga me citiraš na mene treba i da mi se obraćaš. Vaka tvojte postovi se haotični i nerazbirlivi, so mene polimiziraš na poveće nivoa, jas ne možam da te pratam.
Ednostavno ne sum sposoben da komuniciram so tebe, se otkažuvam.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Fala ti za ova što misliš deka starata škola nešto e zaostanata vo minatoto, će se iznenadiš kako gi poznavam i starite i novite tehnologii i pri toa fizikata ne mi e bauk kako na mladive tuka na forumov.
Prvo ne razlikuvaš orebruvanje i nažlebuvanje, pa od tuka natamu ako ja promašiš terminologijata, a jas računam deka diskutiram so stručno lice togaš i diskusijava će bide padni stani. Sega gledam po slikive deka diskutiram so laik za ovie raboti i nema da se zamaram ponataka so tebe.
Ubavo si ni prikažal 1000 sliki na orebreni cevki, pazi koristiš termin nažlebeni što e nešto sosema drugo i mene zatoa mi se zapali sijaličeto....vakvi orebreni cevki se koristat kaj izmenuvači i točno deka ja zgolemuvaat površinata ne 100 tuku 200% no samo na CEVKATA. Se koristat unazad ihaha vreme za cevni izmenuvači. Ajde sega ti pokaži sliki na lamelasti izmenuvači (vakvi i ima kaj klimive nema cevasti za bojleri) kade ima vakvi rebrasti so nabieni lameli.
Eve ako ima takvo nešto će legnam na brašno.
Ova so COP-ov e baška muabet, ne sum veruval deka imalo visok COP 6, komu treba na +15 COP 6 bitno prosekot da e 3, no ne bi diskutiral i za ova so tebe.
Pa ti se fakas za sekava sitnica,a jas ubavo ti pustiv linkovi na vnatesno ozlebuvanje,a mozebi is um rekol nazlebuvanje.Poentata e taa.
Jas COp 6 koristam do 8c.
COP 5 do temperatura do 4c.
COP 4 do 0.
COP nad do -5 e pomegu 3-4 vo zavisnost od opteretuvanjeto na compresorot
A pod - 5 COP e po 3.
E pa naprajsi smesa i izvadi prosecna temperatura pa ke vidis kolku e bitno.
Ke vidis deka 85% od temperaturite vo bitola vo grejna sezona se nad 0c.
Ama pak ke povtoram stara skola.
Vo tvoe vreme koga si studiral vo kasnite 70 godini imalo Mercedesi od 3000 cm3,so 60KS i trosele po15l na 100km,a vidi sega do kaj stignala tehnologijata.
E od taa skola si,bas me raduva sto na forumov imame ekspert vo site oblasti,za koj obrtajte na motorot se so HZ mesto so rps.
Forumov ne e da si go merime megu nas,nego da doznaeme za napredokot a tehnologijata.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Pa ti se fakas za sekava sitnica,a jas ubavo ti pustiv linkovi na vnatesno ozlebuvanje,a mozebi is um rekol nazlebuvanje.Poentata e taa.
Jas COp 6 koristam do 8c.
COP 5 do temperatura do 4c.
COP 4 do 0.
COP nad do -5 e pomegu 3-4 vo zavisnost od opteretuvanjeto na compresorot
A pod - 5 COP e po 3.
E pa naprajsi smesa i izvadi prosecna temperatura pa ke vidis kolku e bitno.
Ke vidis deka 85% od temperaturite vo bitola vo grejna sezona se nad 0c.
Ama pak ke povtoram stara skola.
Vo tvoe vreme koga si studiral vo kasnite 70 godini imalo Mercedesi od 3000 cm3,so 60KS i trosele po15l na 100km,a vidi sega do kaj stignala tehnologijata.
E od taa skola si,bas me raduva sto na forumov imame ekspert vo site oblasti,za koj obrtajte na motorot se so HZ mesto so rps.
Forumov ne e da si go merime megu nas,nego da doznaeme za napredokot a tehnologijata.
Za da koristis cop 5- 6 do 8stepeni treba i fanot da ti bide na 5ka kako na eurovnet sto e testirano
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Samo mi dokažuvaš kolkavo ti e nivoto na tehnički poznavanja. Koga će kupiš japanska klima ne se nadevaj deka so toa stanuvaš nešto popameten.
Tvoeto nivo na tehnički poznavanja e na mnogu nisko nivo. So ova deka e seedno za tebe dali e cevkata orebrena ili ožlebena dokaža kade si vo diskusiive..
Eve jas sum glup so hercive, aj sega kaži ako si tolku pameten zošto na forumov vo masa prospekti proizvoditelite upotrebuvaat Hz mesto vrteži za kompresorite?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Форумов не е за правење попаметен,неук,глуп,или незнам какво лудило,форумов е место за размена на мислења,и идеи,и секој има право на свое мислење без навреда и омаловажување на другите..
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.874
Климата Haier 180000btu, што ја продава Сетек е, како што напишале, со Hitachi компресор. Истата клима некои фирми ја продаваат многу поскапо, при што велат дека компресорот е Haier. За што станува збор?
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
12
Климата Haier 180000btu, што ја продава Сетек е, како што напишале, со Hitachi компресор. Истата клима некои фирми ја продаваат многу поскапо, при што велат дека компресорот е Haier. За што станува збор?
Денес монтирана од сетек истата(тундра) не се слушат ни внатрешната единица ни надворешната, претходно член на форумов зе жалеше за климава, кај мене е све ок.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Денес монтирана од сетек истата(тундра) не се слушат ни внатрешната единица ни надворешната, претходно член на форумов зе жалеше за климава, кај мене е све ок.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sozdravje da ja sluzis, me interesira na ovie tundri od 3.5kw i od 5.5kw kolku im e cop-ot i do kolku moduliraat za dvata modeli, ako znae nekoj neka pise.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Денес монтирана од сетек истата(тундра) не се слушат ни внатрешната единица ни надворешната, претходно член на форумов зе жалеше за климава, кај мене е све ок.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mozi kaj tebe im snemalo kineski hitachi kompresor i stavile japonski :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Za da koristis cop 5- 6 do 8stepeni treba i fanot da ti bide na 5ka kako na eurovnet sto e testirano
Абе зависи.... некаде треба некаде не.....
Еве рандом записи од последниве 10тина дена.

LN35_SCOP_October2021.png

Еве и power-usage за истиот период

LN35_Power_October2021.png
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Денес монтирана од сетек истата(тундра) не се слушат ни внатрешната единица ни надворешната, претходно член на форумов зе жалеше за климава, кај мене е све ок.


Sent from my iPhone using Tapatalk
So zdravje i dolgo da ja koristis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom