Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 53418

Гостин
Да со хитачи компресор е , ќе ја проверам и под либела во сите правци, ќе ги повикам и монтерите да ги постават и гумиците .Па во иднина ќе работам и на изолацијата .
Фала за мислењата и советите !
Ако знаете некој со вака иста клима пишете сакам да слушнам како работат нивните надворешни единици !

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Ќе ти пратам видео , имаме иста клима. За зуење зуи ама не до волку кај дедо ми.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Што значи ако се слуша звук на гребење/ стругање кај надворешната единица ?
Кај мене на Тосот климата баш таков груб звук се слуша при загревање со повисок трошок, пример над 700w кога грее го има тој звук, а кога модулира ниско е претивка, само вибрации се слушаат пошто нема гумици на компресорот.
Ништо незначи, само сумњав на лагери на вентилаторот!
Инаку и кај мене звукот како гребење може да се опише на ниски Т, ама се јавува(појачува) во интервал од 1-1.5сек. Таков звук си дава климата.
Ако се лагери нема да има таква варијација, плус ќе ги слушаш и на висока Т / ниска модулација. Не се грижи за тоа...

@kosata супер што си снимил видевце! (y)
Вака од око, не можам да кажам зошто е толку бучна! Едино мајстор да види...
И не ми се допадна што на толкав златен стуб, монтерите ги лупнале држачите отстрана во цигла! :facepalm:
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Во прилог ви го испраќам ова видео,можеби ќе забележите кај имам проблем .
https://streamable.com/i785p1
Фала за советите и помошта до сега !
Вака на видеово ми се гледа како добра монтажава...
И по звукот би рекол нормално.... али веќе солидно оптеретена... 7-80% или повеќе....

Klimata ne ja isklucuvaj neka raboti non-stop pustija na 25°C Fan 3 ( ne Auto Fan ) tuku Fan 3 ostavija vaka i za 24 case ke se zatopli prostorot i ke se namali i bucavata i potrosuvackata pobucna e deka e pogolema potrosuvackata ostavija na 25°C Fan 3 i ke se stabilizira klimata ne ja isklucuvaj klimata.
Па притоа би се сложил со Лепи. Остави ја така да работи подолго време.... да постигне температура и би требало да се потсмири.
Ако ја гасиш навечер или кога не си дома ништо не праиш.
Просторијата ти е огромна и веројатно имаш и големи загуби штом викаш не сака да намали.
Ако е бучавата поради повисокото оптеретување ќе си намали штом постигне внатре температура.
Навики као оставање прозор на кип или пушење цигари под аспиратор исто може да предизвикаат големи загуби на топлина па климата цело време да работи на макс.

И не ми се допадна што на толкав златен стуб, монтерите ги лупнале држачите отстрана во цигла! :facepalm:
Тоа ваљда за да излезе централно меѓу двете стаклени површини...
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Климата е поставена на цигла и е без гумиците поставена ....внатре(дома) нема вибрации но се слуша звукот ,брчењето највероватно од компресорот ...и е иритирачко...а надвор премногу иритирачко од гласна што е ...
Да се постават гумиците ? ќе намали брчењето ??

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Ете ти ја голем дел од маката, монтажа во цигла и без гумици е смртоносна комбинација за звук во внатрешноста. Гранично криминално е така да се монтира при достапни стубови/носачи. А и ми делува ептен горе дигната ама може грешам. Ако добро се сеќавам имаше еден член со Тошиба Сеија со ваков сличен проблем ко твојот.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Во прилог ви го испраќам ова видео,можеби ќе забележите кај имам проблем .
https://streamable.com/i785p1
Фала за советите и помошта до сега !
Мојата е Haier Tundra 18, 3 години ја имам и е многу тивка (видео), мислам дека е мицубиши компресорот.
Ова е моментално на 7 степени надворешна а сетирана е на 27 степени и одржава без гасење со ваков сетинг до негде 10-12 степени надворешна.
Ако сетираш подоле од 27 ќе ти прави он-оф и ќе биде побучна ама не толку како на твоето видео.

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Ете ти ја голем дел од маката, монтажа во цигла и без гумици е смртоносна комбинација за звук во внатрешноста. Гранично криминално е така да се монтира при достапни стубови/носачи. А и ми делува ептен горе дигната ама може грешам. Ако добро се сеќавам имаше еден член со Тошиба Сеија со ваков сличен проблем ко твојот.
Od montazata e maksimum izvleceno,i e sosema korekna i solidna.Ako dobro razgledame od snimkata ke vidime deka ne e montirana na tula,tuku mene mi izgleda kako da e montirana na betonskiot(pikovan) serklaz so gornite strafovi (tipli) na leviot i desniot drzac,kade e glavnata nosivost na sekoja klima a so donite samo se fiksira ,a tiplite se namesteni pomegu fugite i serklazot.Zatoa i e tolku visoko krenata za da fati del od serklazot.
E sega zosto bucavata.
1.Opteretuvanjeto na kompresorot ne e pomalce od 80% od nominalnaa vrednost,znaci od 1200w imput i poveke.
2.Snazen kompresor od 13cm3,ama so teg cilinder, a 18btu,da si e so cift (dva) cilindti e,so podobro ekscentar leziste i nem buka,i ima balans eks centarot.(zatoa se preporacuva kaj posnazni kompresori tvin rotari).
3.Gumickite nema mnogu da pomognat,zatoa sto tie se nameneti za vibracija,a ovde nema vibracija,tuku ima buka od cilinderot.
4.Ednoreden izmenuvac,i ventilatorot mora na poveke rps da vrti.
Sepk za 34000 denari t.e 540 eura i ne mozime povke da barame.
A slucajot bese so Toshiba Suzumi 16 ili Shorai16,isto podimenzionirana vo 40m2 bez izolacija.
I kaj nego bese slicno kako sto velis,rabotese so maksimalni obrtai ,a ne bese pricina montazata.
Ednostavno podimenzionirana klima i raboti co max.rps ili blizu max. ai taa bese so ednocilindricen rotacionen kompesor.
Sepak dvocilindricnite kompresori se mnogu pomalce bucni,spijat koga rabotaaat.
Мојата е Haier Tundra 18, 3 години ја имам и е многу тивка (видео), мислам дека е мицубиши компресорот.
Ова е моментално на 7 степени надворешна а сетирана е на 27 степени и одржава без гасење со ваков сетинг до негде 10-12 степени надворешна.
Ако сетираш подоле од 27 ќе ти прави он-оф и ќе биде побучна ама не толку како на твоето видео.

Ama sepak ti ne grees so tvojata 48m2 neizoliran prostor,i sekako deka imputot ti se dvizi okolu 600-700w.
Treba da se ima i toa vo obzir.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Od montazata e maksimum izvleceno,i e sosema korekna i solidna.Ako dobro razgledame od snimkata ke vidime deka ne e montirana na tula,tuku mene mi izgleda kako da e montirana na betonskiot(pikovan) serklaz so gornite strafovi (tipli) na leviot i desniot drzac,kade e glavnata nosivost na sekoja klima a so donite samo se fiksira ,a tiplite se namesteni pomegu fugite i serklazot.Zatoa i e tolku visoko krenata za da fati del od serklazot.
E sega zosto bucavata.
1.Opteretuvanjeto na kompresorot ne e pomalce od 80% od nominalnaa vrednost,znaci od 1200w imput i poveke.
2.Snazen kompresor od 13cm3,ama so teg cilinder, a 18btu,da si e so cift (dva) cilindti e,so podobro ekscentar leziste i nem buka,i ima balans eks centarot.(zatoa se preporacuva kaj posnazni kompresori tvin rotari).
3.Gumickite nema mnogu da pomognat,zatoa sto tie se nameneti za vibracija,a ovde nema vibracija,tuku ima buka od cilinderot.
4.Ednoreden izmenuvac,i ventilatorot mora na poveke rps da vrti.
Sepk za 34000 denari t.e 540 eura i ne mozime povke da barame.
A slucajot bese so Toshiba Suzumi 16 ili Shorai16,isto podimenzionirana vo 40m2 bez izolacija.
I kaj nego bese slicno kako sto velis,rabotese so maksimalni obrtai ,a ne bese pricina montazata.
Ednostavno podimenzionirana klima i raboti co max.rps ili blizu max. ai taa bese so ednocilindricen rotacionen kompesor.
Sepak dvocilindricnite kompresori se mnogu pomalce bucni,spijat koga rabotaaat.

Ama sepak ti ne grees so tvojata 48m2 neizoliran prostor,i sekako deka imputot ti se dvizi okolu 600-700w.
Treba da se ima i toa vo obzir.
Просторот ми е спрат од куќа 100м², солидна изолација, сите врати отворени и во една детска ТСТ 3.5 која е исто сетирана.
Проблемов кај мене со Тундрата е обратен, она има голем издув ама го врти воздухот околу неа, нема јак млаз па ствара околу неа поголема температура и ако ја сетираш на ниско прави он-оф, нека проба да ја појача до 27 помалце ќе се мачи на ниски обртаи. Кај мене звук се јавува само пред да изгаси, и на -10 мојата нема таков звук ко неговата.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Просторот ми е спрат од куќа 100м², солидна изолација, сите врати отворени и во една детска ТСТ 3.5 која е исто сетирана.
Проблемов кај мене со Тундрата е обратен, она има голем издув ама го врти воздухот околу неа, нема јак млаз па ствара околу неа поголема температура и ако ја сетираш на ниско прави он-оф, нека проба да ја појача до 27 помалце ќе се мачи на ниски обртаи. Кај мене звук се јавува само пред да изгаси, и на -10 мојата нема таков звук ко неговата.
Kaj tebe problemot e po se izgleda deka samata vnatresna edinica e postavena vo pomal prostor(iako mozebi otvoren).Taka da brzo go zagreva toj prostor i pocnuva da se gusi.Koga bi bilo obratno podobro e za distribucija na vozduhot.A mozebi i ne e stavena da duva po dolzina na prostorot.
Sekoj prostor e prikazna za sebe,zatoa e i forumov da se ucime i nadgraduvame,a novite i potencijalnite korisnici da procitaat malce poveke i ke naucat.(y)
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Знае некој дали има математика да се земе Daikin Comfora наместо Daikin Sensira?
Колку што гледам на Eurovent скоро и да не се разликуваат (иако не се разбирам многу да го толкувам целосно). Comfora е скоро 500евра поскапа, а колку што гледам на сајтот на Daikin, според карактеристиките не можам да ја оправдам цената. Веројатно на Comfora може да се закачат повеќе внатрешни и има некој Silver allergen filter.

Sensira е RXF50B/FTXF50A, Comfora e RXP50M/FTXP50M.

Eurovent линкови:



Daikin linkovi:

 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Kaj tebe problemot e po se izgleda deka samata vnatresna edinica e postavena vo pomal prostor(iako mozebi otvoren).Taka da brzo go zagreva toj prostor i pocnuva da se gusi.Koga bi bilo obratno podobro e za distribucija na vozduhot.A mozebi i ne e stavena da duva po dolzina na prostorot.
Sekoj prostor e prikazna za sebe,zatoa e i forumov da se ucime i nadgraduvame,a novite i potencijalnite korisnici da procitaat malce poveke i ke naucat.(y)
Просторот е правилен 7х5 метри, климета е поставена на ѕидот со 5 метри, и позади неа има кујна 6-7 м² малце е повисоко поставена има само 5-6 см до плафон, може и затоа горе покажува потопло.
Така е, секој простор е различен, затоа и ми требаше една година да и најдам режим на работа според перформансите, иначе е стварно ѕвер, супер топлина вади, иначе разликата од температурата горе кај неа до најодалечената точка е 1-2 степена.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Просторот е правилен 7х5 метри, климета е поставена на ѕидот со 5 метри, и позади неа има кујна 6-7 м² малце е повисоко поставена има само 5-6 см до плафон, може и затоа горе покажува потопло.
Така е, секој простор е различен, затоа и ми требаше една година да и најдам режим на работа според перформансите, иначе е стварно ѕвер, супер топлина вади, иначе разликата од температурата горе кај неа до најодалечената точка е 1-2 степена.
Sepak izolacijata si go pravi svoeto,a i ekspozicijata i na prostorot i na nadvoresnata edinica.Ako e e Jug,jugoistok,jugozapad,performansite se i do 20% i poveke podobri od kolku obratno da e.
Kaj covekov so nik KOSATA se raboti za enormno golemi zagubi,a uste i ako e severna strana na ekspozicija na prostorot i nadvoresnata edinica i na povisoki dnevni temperaturi ne mu paga pod 1200w.Toa e mozno i veruvam deka site tie sitnici,del po del si se zbiraat i zatoa e takva situacijata.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Eve da pisam za celomesecno iskustvo so klimata vklucena na 24.5 stepeni vo prostorija od 40m2. Sobnata temperatura e postojano 26 stepeni i ne mrda, si modulira so okolu 250-300w denovive, a prethodno koga bese malku potoplo rabotese i so 160w. Ja ukljuciv na 27 septemvri i dosega ne e isklucena raboti 24/7 i pritoa ne menjam temperaturi fiksno 24.5 e stavena. Do sega potrosi 200kw.
Pretpostavuvam mesec januari i fevruari ke bide ×3 od ova so potrosuvacka. IMG_20211029_224118.jpg
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Od montazata e maksimum izvleceno,i e sosema korekna i solidna.Ako dobro razgledame od snimkata ke vidime deka ne e montirana na tula,tuku mene mi izgleda kako da e montirana na betonskiot(pikovan) serklaz so gornite strafovi (tipli) na leviot i desniot drzac,kade e glavnata nosivost na sekoja klima a so donite samo se fiksira ,a tiplite se namesteni pomegu fugite i serklazot.Zatoa i e tolku visoko krenata za da fati del od serklazot.
E sega zosto bucavata.
1.Opteretuvanjeto na kompresorot ne e pomalce od 80% od nominalnaa vrednost,znaci od 1200w imput i poveke.
2.Snazen kompresor od 13cm3,ama so teg cilinder, a 18btu,da si e so cift (dva) cilindti e,so podobro ekscentar leziste i nem buka,i ima balans eks centarot.(zatoa se preporacuva kaj posnazni kompresori tvin rotari).
3.Gumickite nema mnogu da pomognat,zatoa sto tie se nameneti za vibracija,a ovde nema vibracija,tuku ima buka od cilinderot.
4.Ednoreden izmenuvac,i ventilatorot mora na poveke rps da vrti.
Sepk za 34000 denari t.e 540 eura i ne mozime povke da barame.
A slucajot bese so Toshiba Suzumi 16 ili Shorai16,isto podimenzionirana vo 40m2 bez izolacija.
I kaj nego bese slicno kako sto velis,rabotese so maksimalni obrtai ,a ne bese pricina montazata.
Ednostavno podimenzionirana klima i raboti co max.rps ili blizu max. ai taa bese so ednocilindricen rotacionen kompesor.
Sepak dvocilindricnite kompresori se mnogu pomalce bucni,spijat koga rabotaaat.

Ama sepak ti ne grees so tvojata 48m2 neizoliran prostor,i sekako deka imputot ti se dvizi okolu 600-700w.
Treba da se ima i toa vo obzir.
Самиот член си напиша дека мотажата му е во цигла а не во носач од таму и го извлеков заклучокот. Инаку веќе сум пишувал неколку пати дека и јас имам слични услови како човеков и сличен избор на уред, подолу еден мој пост од Фебруари годинава, но кај мене нема никаква бучава.

Има задоволен, еве на пример @Генерал

Се согласувам со тебе дека ова со ознакакиве е педерска работа со која луѓево може да се зезнат, ама работата е исто таква кај мноооогу производители, вклучувајќи го и Грее но и великани како Даикин.

Јас сум презадоволен од Тундра Грин на Р32 со ознака AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA поставена во 42 квадрати дневна со кујна, отворен простор, со три ѕида кон надвор (едниот на север), однадвор гола цигла немалтарена, од внатре само малтарено, на покривот 15 цм стаклена волна + 2 цм стиродур, на подот 2 цм стиродур под кошулица а над плоча, под плочата има 5цм стаклена волна+2 цм стиропор. Во ноември ја пуштам на 23Ц и до мај единствено што менуваме е дали ќе биде во прав или во втора брзина. Откако е купена климата најголема сметка која сум платил е 6100 и тоа за овој јануари при тоа во нејзе влегува и секојденвно вклучена панелка Термор 2 kw во спална соба во периодот од 19:00 до 06:00. Без греалката сметката е околу 200о помалку. Документите за оваа клима може да се најдат на овој линк:

https://www.haieraircondition.gr/media-library?item=tundra-green
А сум пишувал и за монтажата во Април
И јас сум со Тундра 5.5 и одговорно тврдам дека три години откако е купена сеуште ја немам слушнато надворешната единица а не пак да вади звук нешто како на клипов. Притоа од монтажа само има 5 метри цевки и држачите се на столб/носач, како што препорачува @tzlatko, без никакви гумени амортизери. Ваква антиреклама е смешна, мизерна.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom