DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
Dune не е сериско производство на филм испорачано од магацините на марвел. Значи кога зборам за кадрите со вселенските летала, црвите, за градбите на Аракис, за боите, па дури и комбинацијата на CGI со филмската фотографија, се е совршено вклопено и реалистично, а во исто време грандиозно. Самиот филм ти испорачува неверојатно искуство, исто ко да си на друга планета.
До тука се согласувам со се.

Да, филмот можеби ја нема потребната експозиција за да просечен авенџерс фан укапира што се дешава, но хеј, ако еден филм те натера, не да ги прочиташ новелите на авторот, туку да земеш да чачкаш lore и backstory на целиот тој универзум тогаш тој филм успеал во својата цел.
Не зборуваме за dumbing down на филмот, туку за meaningful dialog. Притоа, филмот не мора да е подолг од тоа што беше, бидејќи имаше доволно време да се вметне дијалогот. Наместо Пол да шета сам и да зјапа во пејсажот може да позборува со мајка му или со Данкан, додека уживаат во глетката, на пример. Или она што Линч го направи, нека биде сам ама нека чуеме некои мисли.

Не велам јас дека секој филм мора да биде исполнет со дијалог, ете Блејд Ранер совршено испадна со многу малку текст. Но Dune не треба да биде таков филм затоа што има содржина и многу ликови, за разлика од БР.

и филмот треба да биде носен од позадината- светот на Dune, не од карактерите и нивната комплексност.
Апсолутно не се согласувам со ова. :D
.
.
.

Инаку не го хејтам филмот, едноставно сега дискутираме за делот кој го критикував. Како филм во целина мене ми е во ред, се радувам што направија римејк и што ќе има нови делови, најверојатно. Но еве до сега неколку луѓе кои ги познавам, кои немаа познавање од Dune, имаа проблем да разберат што е што. Фали тој карактер билд ап, фали вовед ако сакате.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Во првиот филм беше пријател на семејството и човек од доверба. Се појави во повеќе сцени и имаше дијалог со Џесика кој долови дека е близок човек. Во новиов филм два пати му мереше притисок на Пол :D, после тоа одеднаш ги предаде.
Би се сложил дека овој функционира само со предзнаење. Слушнав некаде дека на проекциите на верзијата на Линч делеле памфлети на влез во киното каде објаснувале што ќе гледаш. Можно решение денес за ова би било во фазата на маркетинг да пласираа кратки филмичиња кои би ги објасниле повеќето прашања на Shawn Spencer, слично како што направија за Прометеј.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.349
Прометеј и другиот, се типичен производ на модерниот Холивуд, кај што сценариото е нерационално, ама има убава кинематографија. Vistas... - тоа е денес убава кинематографија.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Пууууу мноооогу неинтересен филм. Просечен е, дури и оди накај лош поради целиот хајп, продукција, кастинг итн.
Единствено нешто интересно ми беше кога се заеба тоа што требаше да го крене харвестерот.
Другово тиња. Кал Дрого? Демек требаше нешто поврзани да бидат они и Тимоти Чалагеј, демек нешто емпатија коа ќе умре демек... никаква поврзаност.
Мајкава просек. Оној татконо шознам.
Негативцине смешки... го даваат на почеток внукот на ултра дебелиот, оној од Гардианс, се смее под мустаќ...
Онаа убавана демек цело време у некои визии кратки ја даваа за на крај да се покака. Ама втор деееееел. Лол. 2 саати и 30 минути неинтересност за да на крај да ти рече
1635492517594.png
олололол. Ќе го глеам вториот дел, сигурно xD
Тотално разочаран.
Не су по сај фајот и то је то.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.119
Поени од реакции
9.972

Ај што и двајцава абдали го викаат Дуна, а не Дина, па и од 14:45 Влатко вика Дина имал фантастични дијалози. Сериозно? Друг филм да не гледал ликов. :D
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.677
Поени од реакции
1.557
Реално филм е ова и не може да се објаснуваат некои работи како што може книгата, еве пример за кутијата, доста несмасна сцена, ти не можеш да знаеш што му се случува со раката, немаш Voice-over кој ти објаснува. Додека во книгата е убаво објаснето пошто е таков медиум


Осетио је како му прсти све више трну и чврсто је стиснуо усне. Како ово може да буде тест? — упитао се. Пецкање се претворило у свраб. Старица рече: „Чуо си како суживотиње у стању да одгризу себи шапу само да би умакле из замке? Али то је трик којим се једино звери служе. Човек би остао у замци, поднео бол и направио се мртав — како би убио онога ко му је поставио ступицу и тако одагнао претњу по своју врсту.“ Свраб се полако преточио у осећај благог печења. „Због чега ово радиш?“ упита он. „Да одредим да ли си људско биће. Буди миран.“ Пол стисну леву шаку у песницу када му се осећај печења појачао у другој руци. Лагано се успињало: унутра је постајало све топлије. Осетио је како му се нокти на слободној руци заривају у длан. Покушао је да промрда и олабави прсте шаке која га је пекла, али му то није успело. „Пече ме“, прошапута он. „Тишина!“ Бол поче да му се пење уз руку. На челу му навреше грашке зноја. Сва телесна ткива урлала су да извуче руку из пламене јаме... али... гом џабар. Не окрећући главу,покушао је да сасвим искоси очи како би угледао ужасну иглу која му је стајала тик уз врат. Почео је отежано да дише, да губи дах, али ништа није могао да предузме у том погледу. Бол! Сада је једино био свестан шаке зароњене у агонију и оронулог лица које га је нетремице посматрало са мале удаљености. Усне су му се толико осушиле да их је он тек с великим напором могао раздвојити. Пече! Пече! Учинило му се да јасно осећа како му се кожа угљенише на шаци захваћеној несносним пламеном, како му месо цврчи и отпада, све док нису преостале само нагореле кости. А онда је све нагло престало! Као да је неко окренуо некакав прекидач, бол је наједном минуо. Пол осети како му десна рука дрхти и како се сав купа у зноју. „Довољно је“, промрмља старица.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Мене лично ми беше одличен. Многу подобар од што очекував.
Дури и ми се допаѓа, што гледачите се оставени да бидат immersed во целиот свет, преку доловување со камера на амбинетот во кој се случува сторилајнот, наместо преку доловување на контекстот со зборови и објаснување. Така, се разграничува пренесувањето на приказната преку два различни медиуми, книга и филм. Се согласувам со тоа што е напишано погоре, филмов може да поттикне повеќе гледачи да ја земат и да ја прочитаат книгата.

Сцените со Sardaukar на Salusa Secundus пример, беа shitting bricks сцени. Кратки, ама доволни за да се долови зошто сите се преплашени од нив и зошто имаат репутација на брутални и фанатични единици.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
Види го бе, линк му давам да чита тој гневно смајли ми става :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom