Најекономично греење и ладење

Член од
8 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
7
Ај објасни уште малце(иако вака глупо звучи)?
-Дали е надворешната бучна "само" додека загрева, или продолжува да биде исто бучна и откога ќе постигне температура и ќе намали јачина?
-Каков е звукот?!
-Можеш ли сам да утврдиш од каде доаѓа бучавата?

Глупи прашања вака :rolleyes: ама па кога бараш помош на форум...
Дали звукот потсеќа на гребење/стругање? Дали е метален (звукот)?
Дали е вентилаторот или компресорот?
Дали можеби вибрира самата клима, држачи, ѕид?

Миљарда работи може да се.
Климата е бучна цело време и продолжува одкако ќе достигне температура. Нема гребење или стругање ниту тресење или вибрации ... звукот најверојатно е компресорот тој ја прави цела бучавост .... буфери имаше но не се поставени ...



Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
7
Дали надвор ја слушате или пак внатре се осеќаат/слушаат вибрациите на надворешната единица? Дали при монтажа ти ги ставија гумиците под надоврешната единица или пак буфери? Дали држачите на надворешната единица се ставени на цигла или пак на столб/носач? Доколку ти е монтирана на цигла а не се ставени буфери ќе немаш раат, не е до климата, до монтажата е.
Климата е поставена на цигла и е без гумиците поставена ....внатре(дома) нема вибрации но се слуша звукот ,брчењето највероватно од компресорот ...и е иритирачко...а надвор премногу иритирачко од гласна што е ...
Да се постават гумиците ? ќе намали брчењето ??

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Zdr
Da dade nekoj predlog za smart plug so meri i elektricna energija po moznost za postavuvanje vo nadvoresni uslovi

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Погледнете како тој реагира.
Погледнете го времето, како што следува -- разликата е 5 минути и неговиот коментар или неговиот брат близнак.Тоа е тој.
Луѓе, тоа е болест и дијагноза.
Луѓе, таа дијагноза постои одамна во Америка.
Луѓето живеат во виртуелен свет и се докажуваат !!!
Podhitno na lecenje, ovo tvoje je ozbiljna stvar.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.399
Поени од реакции
3.754
имам и мерач поставено не е слезен под 1200 .... изолацијата ми е таа нема преправање... немам сеуште врата поставено за да го одделам салонот од дневната... тогаш климата ќе има 40м2 за топлење. Но пак не мислам дека ќе се намали звукот !
Фала за советот !

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Ako ima gumici stavigi na nadvoresnata mozi 10/15% ke namalat vibraciite ...a toa so potrosnata sega na ovie Tem, 1200w izgleda sakas da zatoplis cel sprat ..tek na -2° so gusta magla i 80% vlaznos sto bi bilo od defrosti ima da se tresi cela kujka.!
Nesto nese poklopuva rabotava kaj tebe...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Само што цената овде кај нас е најскапа во цела Европа,и тоа со разлика дури од 450е со Британија,а со Бугарија со 250е,А тоа значи оти ние сме најбогати или Најбудалу..
Цените се изгор кај нас, иако од мое искуство,сите даваат попусти, и до 15% ако си побараш, ама тоа е...Изминатава година немаше многу опции да се донеси од Грција...Иначе 63ZR-W во Грција е нешто под 1200 евра и тоа пред поврат на ДДВ.

Здраво !
Купена е и монтирана Haier Tundra Plus Smart од Сетек ....Внатрешната единица работи совршено и е супер тивка! Проблемот е во надворешната единица што мислам дека е ненормално бучна, гласна (брчење,зуење) подесена на 23° на аутофан пробана на надворешна температура и на 0°С и на 10°С и пак е пребучна.Некој корисник да сподели искуство со оваа клима !
Поздрав.
Провери под либела дали е порамнета надворешната единица....вообичаено монтерите порамнуваат по должина, а ако ѕидот не е рамен може да не биде порамнета по длабочина, да и навалена надолу или нагоре. Овде имаш две опции...Или да ги порамнуваш држачите што е комплицирано...Или да наместиш бафери и со навртки да ја регулираш висината...Во суштина исто како што ја порамнуваш машината за перење....

А за потрошувачката од 1,2KW таа е. Јас колку што те разбрав немаш изолација....Плус и самата клима е просечна...стандардниот COP е 3,7....ама не е страшно. Штом ќе поставиш изолација сметај дека потрошувачката ќе се намали за некои 20%. Поважно е ако можеш да го изолираш таванот. Штом имаш изолација под кошулица не верувам дека е подебела од 2цм што е многу малку....
Автоматски споено мислење:

Само што го видов видеото. Пробај со рака благо да ја притиснеш накај ѕидот и провери дали ќе го промени звукот. Исто пробај да ја повлечиш нанапред и слушај дали го променува звукот...Иначе за бафери тешка работа...Изгледа како да е премногу залепена горе.....Иначе мислев дека над тебе има друг спрат и дека на тој спрат има изолација под кошулицата....Пошто над тебе е кровот ситуацијата кај тебе не би требало да биде лесна за решавање...Само на таванот распостели најмалку 10цм стаклена волна и потрошувачктата би требало да се намали за некои 30% а со изолацијата на ѕидови уште за додатни 20%.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.399
Поени од реакции
3.754
Во прилог ви го испраќам ова видео,можеби ќе забележите кај имам проблем .
https://streamable.com/i785p1
Фала за советите и помошта до сега !
Druze ne sakam da zvuci kako da te plasam ....ama zvukot sto i da pravis ke bide toj koga ke simne pod 1000w nesto poslab vo db. inaku baferite tise za tie vibracii po bakar da ne se prenesuva vnatre zvukot,ama ti velis vnatre e super a nadvor e makata,i od tolku daleku se slusa pa zamisluvam tek da si do nea na terassa.
Probaj so libela vo site opcii horizontala/vertikala,sekako...
Ps,po moe mnogu e visoka vo plafon trebalo barem 10sm da i ostavat monterite
I duri ne izoliras nema da se simnes so potrosuvacka a voedno i so bucava...
Ovaa e so hitaci kompresor.?
Postarite retko koj/kako se pozalil ovde za buvaca
Za defrosti imase polemiki....
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
7
Цените се изгор кај нас, иако од мое искуство,сите даваат попусти, и до 15% ако си побараш, ама тоа е...Изминатава година немаше многу опции да се донеси од Грција...Иначе 63ZR-W во Грција е нешто под 1200 евра и тоа пред поврат на ДДВ.


Провери под либела дали е порамнета надворешната единица....вообичаено монтерите порамнуваат по должина, а ако ѕидот не е рамен може да не биде порамнета по длабочина, да и навалена надолу или нагоре. Овде имаш две опции...Или да ги порамнуваш држачите што е комплицирано...Или да наместиш бафери и со навртки да ја регулираш висината...Во суштина исто како што ја порамнуваш машината за перење....

А за потрошувачката од 1,2KW таа е. Јас колку што те разбрав немаш изолација....Плус и самата клима е просечна...стандардниот COP е 3,7....ама не е страшно. Штом ќе поставиш изолација сметај дека потрошувачката ќе се намали за некои 20%. Поважно е ако можеш да го изолираш таванот. Штом имаш изолација под кошулица не верувам дека е подебела од 2цм што е многу малку....
Автоматски споено мислење:

Само што го видов видеото. Пробај со рака благо да ја притиснеш накај ѕидот и провери дали ќе го промени звукот. Исто пробај да ја повлечиш нанапред и слушај дали го променува звукот...Иначе за бафери тешка работа...Изгледа како да е премногу залепена горе.....Иначе мислев дека над тебе има друг спрат и дека на тој спрат има изолација под кошулицата....Пошто над тебе е кровот ситуацијата кај тебе не би требало да биде лесна за решавање...Само на таванот распостели најмалку 10цм стаклена волна и потрошувачктата би требало да се намали за некои 30% а со изолацијата на ѕидови уште за додатни 20%.
За потрошувачката во ред,небарам некој ниски модулации туку да затоплува додека температурите не се паднати под нулата, а за минусните температури ќе се греам со парно... Инаку куќата има фасада со дебелина 7см но нема поставено изолација, над мене има таванот (плоча) и турена е кошулица со 2см пресован стиропор,а кровот(чатијата) не ми е изолиран,во план е ама наредна година ,под мене спратот се грее со парно.Фала за советот

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
7
Druze ne sakam da zvuci kako da te plasam ....ama zvukot sto i da pravis ke bide toj koga ke simne pod 1000w nesto poslab vo db. inaku baferite tise za tie vibracii po bakar da ne se prenesuva vnatre zvukot,ama ti velis vnatre e super a nadvor e makata,i od tolku daleku se slusa pa zamisluvam tek da si do nea na terassa.
Probaj so libela vo site opcii horizontala/vertikala,sekako...
Ps,po moe mnogu e visoka vo plafon trebalo barem 10sm da i ostavat monterite
I duri ne izoliras nema da se simnes so potrosuvacka a voedno i so bucava...
Ovaa e so hitaci kompresor.?
Postarite retko koj/kako se pozalil ovde za buvaca
Za defrosti imase polemiki....
Да со хитачи компресор е , ќе ја проверам и под либела во сите правци, ќе ги повикам и монтерите да ги постават и гумиците .Па во иднина ќе работам и на изолацијата .
Фала за мислењата и советите !
Ако знаете некој со вака иста клима пишете сакам да слушнам како работат нивните надворешни единици !

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
A nadvoresnata edinica kako e najdobro da bide namestena mislam na ovie drzacite poblisko do dzidot ili podaleko toest na samio vrv od drzacite?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Да со хитачи компресор е , ќе ја проверам и под либела во сите правци, ќе ги повикам и монтерите да ги постават и гумиците .Па во иднина ќе работам и на изолацијата .
Фала за мислењата и советите !
Ако знаете некој со вака иста клима пишете сакам да слушнам како работат нивните надворешни единици !

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Da ne bese so mitsubishi kompresor a Tundra 3.5kw mislam deka e so hitachi
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ај објасни уште малце(иако вака глупо звучи)?
-Дали е надворешната бучна "само" додека загрева, или продолжува да биде исто бучна и откога ќе постигне температура и ќе намали јачина?
-Каков е звукот?!
-Можеш ли сам да утврдиш од каде доаѓа бучавата?

Глупи прашања вака :rolleyes: ама па кога бараш помош на форум...
Дали звукот потсеќа на гребење/стругање? Дали е метален (звукот)?
Дали е вентилаторот или компресорот?
Дали можеби вибрира самата клима, држачи, ѕид?

Миљарда работи може да се.
Што значи ако се слуша звук на гребење/ стругање кај надворешната единица ?
Кај мене на Тосот климата баш таков груб звук се слуша при загревање со повисок трошок, пример над 700w кога грее го има тој звук, а кога модулира ниско е претивка, само вибрации се слушаат пошто нема гумици на компресорот.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Член од
16 март 2019
Мислења
3.200
Поени од реакции
5.109
Климата е купена на 20.10.2021 од Сетек Haier Tundra PLUS SMART U50MEGFRA/AS50TDDHRA-CL монтирана на 22.20.2021.
Затоплувам во куќа (пвц дограма,фасада 7 цм без поставена изолација,кошулица на таван со пресован стиропор),40м2 (дневна,кујна,трпезарија) плус салон од 8м2 .... пробана и како кварцна и нонстоп ... почетна амбиентална температура 15~16°С, зададената тем. од 24°С ја постигнува релативно брзо и стои така,пробана во сите брзини и на ауто,истата бучавост ја дава,цело време брчи,дури станува неподнослива.На ладење ја немам пробано .

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Klimata ne ja isklucuvaj neka raboti non-stop pustija na 25°C Fan 3 ( ne Auto Fan ) tuku Fan 3 ostavija vaka i za 24 case ke se zatopli prostorot i ke se namali i bucavata i potrosuvackata pobucna e deka e pogolema potrosuvackata ostavija na 25°C Fan 3 i ke se stabilizira klimata ne ja isklucuvaj klimata.

Stavi sliki od Vnatresnata Edinica

Dali ima 15cm od Vnatresnata do plafonot za dovolen protok na vozduh da ne e zalepena mnogu do plafon ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom