Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zacuduvacko sto Vmro osvoi vo Brvenica, tamu DUI bese dolgo vreme, no zemaa drug kandidat I sakaa da zemat glasovi i od Enver Pajaziti, no ne se sloglasija so nego.Se spekulira I Alternativa da napravat nekoj dogovor vo Tetovo so Dui za da dobijat sovetnici tamu.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
СДСМ го дадоа гзот под кирија кај Албанците, па таму нека си ги бараат гласовите. Проблемот е во тоа што ВМРО исто така го имаат газот таму под кирија.

Како и да е, ужасен избор за Карпош и град Скопје у втор круг. Оној кричрон што без око да му трепне кажа - ја сум најбоља у свет, не би го гласал никад. Но, од другата страна го имам Шилегов...

У Карпош, уште пострашно. Двата кандидати се уби боже. Никому не му е јасно како Стевче стигна до втор круг, со сите срања кои ги направи. Проблемот е што СДСМ воопшто не заостануваше во срањата, после Стевче.

Глуп народ - силна држава, ќе кажев, али не е баш целосно така.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Оној кричрон што без око да му трепне кажа - ја сум најбоља у свет, не би го гласал никад. Но, од другата страна го имам Шилегов...
Glasaj go Pijandurata, sho e sigurno sigurno e.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Сумирано за анкетите. ИРИ тотално разочарување.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Glasaj go Pijandurata, sho e sigurno sigurno e.
Ако глеаме што е сигурно, треба да ја гласаме лепотицата (не знам како се вика), затоа што она има постигнато нешто што никој у Европа го нема постигнато.
Исти курац се ВМРО и СДСМ, на локални. И двете соработуваат со урбаната мафија, и двете го усраа градов и живеењето во него со повеќе постапки. На парламентарно ниво, овие 30 години, можеби и имаше разлика во тоа како ВМРО, а како СДСМ не донесоа до пропаст. Но, на локално, потпуно истата прича. Буквално.
Така и ќе продужи.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.501
Како и да е, ужасен избор за Карпош и град Скопје у втор круг. Оној кричрон што без око да му трепне кажа - ја сум најбоља у свет, не би го гласал никад. Но, од другата страна го имам Шилегов...
Тежок избор, нема што. Јас мислам треба Шилегов пак да го гласаме додека и тој не изјавил дека е најдобар во свет. Ама ако каже такво нешто, на следни избори има мамата сељандурска да му ебеме. :sneaky:
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Значи сума сумарум, Левица има пораст од 10,000 гласови иако на овие избори учествуваа во малце повеќе од 1/3 од избирачките места.
Мислам дека на парламентарни ќе иде близу 70-80.000.
Штета што македонските партии не сакаат да си кршат односи со албанските за една изборна единица, инаку Левица ќе биде и те како битен фактор во формирање на Влада.
pa na naredni ako zeme levica 10 pratenika, i te kako moze da bara 1 lokalna i plus min. za pravda.. Rece Apasiev, samo pravda dajte ni ja, posle ke resime sve drugo..
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не знам дали некогаш на едни избори двете партии биле испод 300 илјади гласови.
Некоја солидна бројка од 250 илјади граѓани што гласале порано сега не излегуваат на избори.
Вака гледајќи ги бројките, барем за Скопје, испаѓа дека ВМРО не придобило толку гласачи колку што фрапантно СДСМ изгубил, што од неизлегување на галасачи, што од Левица и други партии и независни листи.

А тоа покажува дека ептен зрела е политичката сцена за моќна трета опција, за првпат по 1998 година.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.017
246230983_4416728345069395_4105213594620832385_n.png

Заев на прес - конференцијата кажа дека се оддржале фер и демократски избори а сепак во повеќето општини победи вмро, добро е што си признава.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Со 50.000 гласа тешко до 10 пратеника.
Сега се 50к со само 40 и нешто општини од вкупно 80 каде ги имало на листа.
Али да, тешко до 10 пратеника и вака и онака заради изборниот модел каде се фаворизираат албанските партии.
Не може Алијанса или Беса со ист број на гласови да имаат 6 пратеника повеќе од Левица. Нема логика никаква.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom