Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
35.254
дамби, струјата поскапува насекаде, поскапува и кај нас. Така да тоа не зависи дали јанко или станко е на власт. Исто така и горивата или храната. Такви се трендовите во економијата на глобално ниво. Властите можат само да го ублажат тоа со помош како за струјата што требаше да поскапи па го намалија ддв-то.
Колку си ти друшко одлепен од реалноста не е нормално. :pos: Те замислувам како дебелко бате со бубулици со поткината маица извалкана од кечап и мајонез, цел ден пред компјутер и играш World of Warcraft.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.134
Поени од реакции
2.572
Може некој паметен да ми објасни како во Сингапур со 82 посто вакцинација има рекордни бројки на новозаболени и за првпат кај нив во пандемијата по 10-15 починати на ден.
Фала.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ваљда дека укинале мерки? Ваљда дека вакцината штити од инфекција хоспитализација и смрт во одреден процент кој е помал кај Делта сојот? Ваљда дека 2/3 од умрените не се или делумно се вакцинирани?
Масава у трпезарија веќе сфати и не прашува едни исти работи веќе, али не, за недела дена пак ќе праша некој ама како тоа сеа има пораст на заболени!?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
Колку си ти друшко одлепен од реалноста не е нормално. :pos: Те замислувам како дебелко бате со бубулици со поткината маица извалкана од кечап и мајонез, цел ден пред компјутер и играш World of Warcraft.
Напротив, многу убаво дете е, ама бог некаде му дал, некаде му одзел :D

Масава у трпезарија веќе сфати и не прашува едни исти работи веќе,
Машала, овој со масата си зборел. Една од последиците кога седиш дома затворен, со мебелот ќе си прајш муабет.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.272
Поени од реакции
22.478
Може некој паметен да ми објасни како во Сингапур со 82 посто вакцинација има рекордни бројки на новозаболени и за првпат кај нив во пандемијата по 10-15 починати на ден.
Фала.

Uglavno zatoa sto konecno im vleze u staracki domovi... Umiraat 60+ so komorbiteti vakcinirani i nevakcinirani...

Koga zdrastvoto ti funkcionira imas vakvi statistiki...

Over the last 28 days, out of 68,147 infected individuals, 1.1 per cent needed oxygen supplementation and 0.1 per cent were in intensive care.

Among those who needed oxygen supplementation or intensive care, 49.4 per cent were fully vaccinated and 50.6 per cent were unvaccinated or partially vaccinated.




 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Не, не штити и не е ефикасна вакцината.
Значи вакцината функционира само и само ако штити 100% од инфекција а со тоа и хоспитализација и смрт. Мислам дека е јасно веќе после 2351 страна. Се додека има макар еден кај што вакцината не заштитила одма ќе се јават стручњаците.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.099
Поени од реакции
10.353
avstralija ima slicni brojki so malku pomal % na vakcinacija.

ima drzava so dobro zdrastvo a mal % vakcinirani da sporedime?
Ајде, сакам да споредиме.
Најди ми исти бројки како со Сингапур, за последни 28 дена, број на инфицирани, колкав процент од нив имале потреба за суплементација со кислород, колкав процент биле на интензивна нега. :sleep:
Мене ми е битна и возрасната катргорија!
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Па АУС е затворена две години веќе. Овие бројки на зараза се смешка. Нека пуштат све отворено па ќе видиме до кај е работава. 70% е фул вакцинација ако убаво најдов. Од тие рачунај у слободно движење пола ќе се заразат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.272
Поени од реакции
22.478
Па АУС е затворена две години веќе. Овие бројки на зараза се смешка. Нека пуштат све отворено па ќе видиме до кај е работава. 70% е фул вакцинација ако убаво најдов. Од тие рачунај у слободно движење пола ќе се заразат.

sto da vidime? aus e za mesec dena ke bide 80% vakcinirana i ke se otvori.

interesno bi bilo da se sporedi so mesto kade ima solidno zdrastvo a ne se mnogu vakcinirani.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Не те разбирам што сакаш да докажеш? здравство > вакцина? или друго?

70% сте у моментов, за глобални рамки тоа е многу.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.272
Поени од реакции
22.478
Не те разбирам што сакаш да докажеш? здравство > вакцина? или друго?

70% сте у моментов, за глобални рамки тоа е многу.
ne sakam nisto da dokazam.... cisto me intersira dali ima kjar od vakcinata so ogled na niskata smrtnost. jasno e deka stiti do nekoj stepen ali kolku e ustvari toa?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom