Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Се исплатеа ли ваквите драма моменти за бегалките, долгорочно? :D
Јас не бев бегалка, но се омажив млада, на 18 години...и да, се исплатеше, барем кога судам од тие што ги познавав........сега има повеќе разводи него порано, а причини кои се за тоа е друга тема....не е битно.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Ха, не е времето луксуз, умот е луксуз! Тие што ти изгледаат "вери бизи" и немаат време уствари не знаат да работат и да си го организираат времето, па глумат јако зафатени личности за недај боже да не ги прашаат нешто за работата (за која они најчесто благе везе немаат).
Па на рачун на едноставноста не би рекол, денес само темпото е друго и има еден куп додатни, најчесто небитни инфоемации! Ете што се однесува до мојата професија, сега не да е едноставно, песна е. Не дај боже да ме враќаат на осумдесетите!
Не реков дека Топла е моја генерација, јас за наше(мое) време и пишав, само кажи-речи беше во друга смисла!
Од мое искуство зборам. Цел викенд + празник го поминав работно.

Не душо, не се согласувам..остај твое или мое време, тогаш кога многу полесно беше запознавањето....не е се во парите, претежно сите се финансиски самостојни....едноставно не им доага оној правиот, како што вели една моја колешка, а не е тек така само да се омажиш со некој, нели.....можеби сега многу време губат чекајки да завршат школо, па морало факултет да се има, па да се запослат прво..а време тече и.....Наше време бегалки одевме на 15 години, кој гледаше школо, љубов, само љубов....;)
Секој со своја среќа, правило во животот нема.
Честито малото, да е здраво, живо и големо да расне.:smirce:
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
@kano
Како момче што сака да се жени и сака традиционална фамилија, ме секираш со муабетиве чич.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ха, не е времето луксуз, умот е луксуз! Тие што ти изгледаат "вери бизи" и немаат време уствари не знаат да работат и да си го организираат времето, па глумат јако зафатени личности за недај боже да не ги прашаат нешто за работата (за која они најчесто благе везе немаат).
Па на рачун на едноставноста не би рекол, денес само темпото е друго и има еден куп додатни, најчесто небитни инфоемации! Ете што се однесува до мојата професија, сега не да е едноставно, песна е. Не дај боже да ме враќаат на осумдесетите!
Не реков дека Топла е моја генерација, јас за наше(мое) време и пишав, само кажи-речи беше во друга смисла!
Грешиш за ова, во тој занат што го работиш е така (иако и таму се заглавува по терени со саати плус), во државни институции можеби слично, во дел од приватните бизниси можеби да се наоѓа лабаво, но во огромен сегмент на приватниот сектор е хаос, не се знае ни работно време ни викенд.
Ти праќаат мејлови и во 9 вечер (особено откако почна короната и се работеше од дома, упм), се јавуваат и во викенди аман за аман среди го ова ми треба за во Понеделник сабајле, па состаноци во ниедно време (16 саат закажува состанок, а ти завршува работно време во 16:30 или 17:00).

Да не правиме муабет што и голем дел имаат додатни активности во поглед на обуки/часови и слично. Имав полагано неколку сертификати, се што сум полагал сум го учел вон работно време.

Фиксно работно време и немање работни обврски е можеби во фабрика на лента, физичка работа што мора да си таму, ама во се што е административна работа во приватен сектор - нема работно време.

Да не правиме муабет и за останатите активности кои се трчаат: спортувања, фитнеси, базени и слично.

На крај на ден веќе не ти се гледа пред очи, а на некој му текнало да те бара за да се видите, е затоа дојде и кај нас со закажување 5 дена унапред.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
@kano
Како момче што сака да се жени и сака традиционална фамилија, ме секираш со муабетиве чич.
Прави пари, гледај да си секогаш чекор напред и со среќа...
Автоматски споено мислење:

Грешиш за ова, во тој занат што го работиш е така (иако и таму се заглавува по терени со саати плус), во државни институции можеби слично, во дел од приватните бизниси можеби да се наоѓа лабаво, но во огромен сегмент на приватниот сектор е хаос, не се знае ни работно време ни викенд.
Ти праќаат мејлови и во 9 вечер (особено откако почна короната и се работеше од дома, упм), се јавуваат и во викенди аман за аман среди го ова ми треба за во Понеделник сабајле, па состаноци во ниедно време (16 саат закажува состанок, а ти завршува работно време во 16:30 или 17:00).

Да не правиме муабет што и голем дел имаат додатни активности во поглед на обуки/часови и слично. Имав полагано неколку сертификати, се што сум полагал сум го учел вон работно време.

Фиксно работно време и немање работни обврски е можеби во фабрика на лента, физичка работа што мора да си таму, ама во се што е административна работа во приватен сектор - нема работно време.

Да не правиме муабет и за останатите активности кои се трчаат: спортувања, фитнеси, базени и слично.

На крај на ден веќе не ти се гледа пред очи, а на некој му текнало да те бара за да се видите, е затоа дојде и кај нас со закажување 5 дена унапред.
Со тек на време и како финансиски се средуваш ќе научиш како да кажеш и НЕ а и да одбиеш проект или зделка... Ќе почнеш и малку поразлично да наплаќаш, ако си доста зафатен а те бараат дај цена пута пет, ако пројде пројде ако не здравје. Секогаш заебан е стартот, подоцна ќе почнеш и други работи да цениш...

Времето е единствено нешто што неможе никој да ти го врати или да го заработиш... Имај на ум дека животот на 30, 40 и 70 нема да ти е ист. Во ред е да правиш пари и градиш иднина али треба да го живееш и моментот.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Грешиш за ова, во тој занат што го работиш е така (иако и таму се заглавува по терени со саати плус), во државни институции можеби слично, во дел од приватните бизниси можеби да се наоѓа лабаво, но во огромен сегмент на приватниот сектор е хаос, не се знае ни работно време ни викенд.
Ти праќаат мејлови и во 9 вечер (особено откако почна короната и се работеше од дома, упм), се јавуваат и во викенди аман за аман среди го ова ми треба за во Понеделник сабајле, па состаноци во ниедно време (16 саат закажува состанок, а ти завршува работно време во 16:30 или 17:00).

Да не правиме муабет што и голем дел имаат додатни активности во поглед на обуки/часови и слично. Имав полагано неколку сертификати, се што сум полагал сум го учел вон работно време.

Фиксно работно време и немање работни обврски е можеби во фабрика на лента, физичка работа што мора да си таму, ама во се што е административна работа во приватен сектор - нема работно време.

Да не правиме муабет и за останатите активности кои се трчаат: спортувања, фитнеси, базени и слично.

На крај на ден веќе не ти се гледа пред очи, а на некој му текнало да те бара за да се видите, е затоа дојде и кај нас со закажување 5 дена унапред.
Па хаосот е оти некој празноглав над тебе бил "вери бизи", па те притиска кога му дошло јајцето на газот! Сетики е до умот, само ти подруго го перцепираш тоа, оти мислиш дека си горе во ланецот на исхрана.
Сум имал и јас такви проекти кога претпоставениот појма нема од животот, ама он плаќа :toe: И тука веќе или ќе пливаш во тој хаос или ќе одиш во друг!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Па хаосот е оти некој празноглав над тебе бил "вери бизи", па те притиска кога му дошло јајцето на газот! Сетики е до умот, само ти подруго го перцепираш тоа, оти мислиш дека си горе во ланецот на исхрана.
Сум имал и јас такви проекти кога претпоставениот појма нема од животот, ама он плаќа :toe: И тука веќе или ќе пливаш во тој хаос или ќе одиш во друг!
Напротив, ако не го правам јас, ќе го прави некој друг, а јас ќе си седам дома.

Да не ја тупиме темата со оф-топик, има побитен муабет тука.

За почеток, би рекол дека фали дефиницијата што е „добро момче“.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Da zapoznat sum Vlade, denesna ulica Makedonija do stara carsija nekoj 15tina... Svetot u tie vremina bese razlicen ne pozatucan, ali SK togas poveke nalikuval na slicno golemi evropski gradovi nego denes, zemi proguglaj sliki od Skopje togas i da receme nekoj slicno golem grad u Germanija ili Francija i ke vidis... Vo toa vreme SK naglo se gradelo risticieva palata i cel kup "novi" objekti niknale od plostad to stara zeleznicka, prakticno denesen centar e izgraden togas spored togasni evropski standardi normalno vo ramki na moznosti na mal grad. Zemi sporedi go denes SK so Lajpizig ili Shefield gradovi kolku SK i ke vidis ogromna razlika... SK togas bil grad/voena baza so dosta trgovci taka da para se vrtela i se trosela po takvi mesta. Imalo neproporcijonalno dosta sredno-visoka klasa za toa vreme. Denes ima pari ama koncentracijata na parite e razlicna, tie sto imaat imaat mnogu i cesto ne ni sakaat da gi trosat vo MKD, lesno mozat i odat nadvor, prakticno narodot/dinamikata na gradot se smenija.

Drugi gradovi vo MKD nema. Da ne se lazeme, BT togas moze i bila nekakov faktor ali denes osven SK drugite "gradovi" vo MKD se krajno nefunkcionalni. Za ova sto zborime na temata grad nemozes da go nareces nekoe mesto kade sekoj znae sekogo i kade da zacuva lice glumi toa sto ti si mislis deka e realnost. Jebes ti takva realnost ako u prva dadena situacija na videlina izleze vistinska ona ili on. Eve i muabetot na susaro bese bas toa, deka dlaboko pod porite postoi taa zicka. Prasanje e samo trigerot. Na forum kade ima anonimnost ti kazuva sto i kako e, ama ti toa go sfakas kako licemerie... Taka da zaebi, nema drugi gradovi vo MKD, samo Skopje mada i tamu e prasanje do koj stepen. Krugovite za koj ti zborev pogore, ti nemozes da gi vidis posto si konstanta u mestovo kade zivees i od tebe u nivni oci treba pazenje, jas polesno vleguvam posto jas sum na proaganje... Dovolno e malku muabet dur sfatat deka ne sum nekoj sto moze da im nasteti, deka ne mi interesiraat nivnite problemi, ne se vrtam u ist krug na luge so niv, tuka sum samo za zabava i odma "cuda" se slucuvaat. Se naogaat garsonjeri ili znaat od kade moze da se iznajmi brzo, se slucuvaat zatvoreni zurki, se ostanuvalo u kafic do sabajle bez muzika ama so drug tip na zurka, se iznajmuval bazenot na eden skopski hotel za cela vecer za da se tera pool party ili vili u okolinata na sk so bazen i slicno... Drug svet Vlade, moze MKD na prv pogled izgleda ko sto ti mislis ama ima i vakvi raboti i se poveke gi ima sporedeno so pred 20tina god.

Bogatite se razveduvaat od drugi pricni. Sakaat da si teraat zaseben film, posle x godini brak im e skurceno i nekat kompromis.
Kano, sto e be coek rabotata sto ili nemozes ili ne sakas da sfatis sto ti zboram. Da sakav da si go merime so tip na muabeti selo moje lepse od pariza toa i ke go napravev. Ne mi bese toa celta za javnite kukji vo Skopje, uste pomalce ta palankata kolku razvien i napreden grad bila pred 100 godini. Sega komotno mozi nekoj od Pehcevo da dojdi i da reci koj ve eba i dvata, Pehcevo e najubavo i kraj.
Izgleda ke treba da ti crtam posto ni od primerot so tajlangankata, prvata cengija koja hipoteticki si ja zel za zena ne povrza dva i dva. Ajde vaka. Vidi mozi jas ja klecam komsivkata i kerkai zaedno i nikoj ne znae, kako sto ne znaat koj se si gi vadi ocite nekade kade nikoj ne gi znae. Ne e toa niti nesto novo, niti cudno. I vo Pehcevo nekoj na nekoj mu ja eba zenata. Ne e toa reper za nisto novo, niti napredno. Znaes sto e reper kolku sme napredni. Koga toa e normalno. Koga ne moram da se krijam deka mu gi perdasam na komsijata kjerkata i zenata, tuku naprotiv posle si pies rakiice so domakinit bez da te pogledni naporki. Koga tie sponzorusite ili pojma bemam koj nema da se supcat na nekoj splav vo Belgrad tuku ke si se supcat tuka javno, sekoj da gi znae. Koga ke bidi sosem normalno utre da mu odnesis kamenjarka doma i da mu recis e ova e ovaa i nikoj nema ni da trepni, kako nesto najnormalno da e toa. Koga tatkoto ke si prefrli kjerkata kaj kurvite na rabota posto vrnelo, da ne nakisni i odma cim taa slezi, da ja soberi koleskata na ebanje i se toa voopsto na nikoj da ne mu e cudno. Kako kaj vas tamu sto e. E koga toa ke go vidam i tuka ke recam stvarno sme naprednale i sme piprimile zapadni vrednosti, a ne tamu nekoja praela nesto kojznae kade, nikoj so ne ja znae. I sega toa go pravat, go pravele toa i pred 10, 20,50 godini. Ama se kriele isto kako i sega. Sega me sfati ili uste primeri treba da ti prilozvam.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Ај со ред, part 2.

Повеќе не се сложив со еден дел од твојот пост дека архетипот, односно луѓето кои проектираат слика за себе ала Сашо Мијалков не се тие кои највеќе ебат. Се е тоа глума и школка која ја креираат околу себе. На страна што личното мислење за Сашо Мијалов ми е дека е класичен ропак, да не се родел во околностите во кои се родил ќе бил класичен кладилница/кафана фраер. Уште кога ќе видиш дека земал да прислушкува најблизок круг на луѓе од роднини до бизнис партнери ти кажува дека тоа е човек кој се плаши и е несигурен.
Па ропак де, тоа е целата поента. Еве да го тргнеме него. Кој сакаш да земеме? Од скопската мангупска (демек) шема како Камењар или Пеџа Тренд? Маленко со веќе не се знае кој број на жена? Сакаш регионално да одиме? На пример Аркан со 9 деца од 5 различни жени. И тоа само со кои имал деца, кај се тука плус швалерки и ебачици? Сакаш глобално со Чарли Шин? Не го гледаш патернот тука? НЗС-от на сите вакви?

Се вртиме во круг, затоа што гледаме од различни агли :icon_mrgr:

Секој си е одговорен за своите постапки. Ако Трајанка отишла на пазар и купила од скапаните патлиџани, при тоа видела дека се скапани, точно нема право да се жали. Доколку пак патлиџаните биле надворешно убави, а внатре скапани, јебига :toe:. Понекогаш се случува да донесеме погрешни одлуки, кои подоцна ќе не однесат на вистинското место. Или во случајов Трајанка ќе си засука ракави и сама ќе почне да си сади патлиџани, за да не мора да ги купува и за да нема право да се жали после.

Да се разбереме, поборник сум на „подобро сам, отколку во врска/брак колку да не си сам“. И никако не можам да ги разберам жените што влегуваат во врска/брак, колку да имаат некој покрај себе, колку да имаат со кого да направат 3 реда муабет, колку да имаат кој да им го закопча патентот на фустанот отпозади, колку да кажат пред околината и семејството „ете јас имам некој, си ја исполнив животната должност, да се омажам, да родам и толку“.

Во принцип мажите се плашливи суштества. Јес да имаат муда, ама само како орган. Од друга страна пак имаш жени кои немаат муда како орган, ама се поголеми мажи од повеќето кои себе си се нарекуваат мажи.
Зошто една жена да биде кралица на еден маж, кој што не е спремен да биде крал? Животот не е шаховска табла. Па цело време кралицата да го штити кралот. Да да, истиот оној крал кој што не е спремен да се носи со нејзините бивши коњи, а при тоа сака да си ги држи под контрола своите бивши пионки.

Реализирана, самостојна, независна жена не паѓа на Станко од Финки, одличниот и посветен ученик со високи оценки и примерно поведение, уште помалку на Перо од погоре, онај нашиот син на транзицискиот богаташ, кој што ебе единствено млади инфлуенсерки, кои припаѓаат во несвест затоа што ќе им обезбедел финансиска стабилна состојба и ништо повеќе. Овие типки не го прават тоа затоа што сакаат, туку затоа што мораат. Немаат што друго да понудат освен тело за надвор и наведната глава за дома. (не вредни за понатамошна дискусија)
Реализирана, самостојна, независна жена е силна жена, а штом е силна жена, таа станува потешка за манипулација. А штом е тешка за манипулација, таа станува одбивна. Ретки се мажите кои знаат и можат да се носат со силните жени. ( Тоа што може да го направи жена со стоење, ѓаволот не може ни со залет)

Тешко е да се биде со жена која е своја, жена која што знае што сака, уште поточно што не сака и зошто. Уште потешко е да бидеш со жена која ќе биде во состојба да знае за што размислуваш додека молчиш. Со поглед да те прочита како албански буквар, навидум скриено, а сепак на тацна.
Најтешко е да бидеш со жена која знае да биде доволно добра и со пенкало во рака и со секира, која не гледа разлика помеѓу ракување со кутлачка или кршење плочки во купатило, жена со долга мисла и уште подолг јазик, жена што ќе ти дува ветар во грбот, да трчаш дури и кога нема да бидеш во состојба да стоиш на нозе. Ептен е тешко да се сака и да се биде со таква жена.
Уште еден гратис женски совет
Мажи, не посакувајте нешто за кое што немате муда:pipi:

Друг ми беше муабетот, секоја жена е приказна сама за себе, до утре сабајле може да си веземе празна слама со 300 примери за вакви или онакви жени, затоа што правопропорционално ќе изнакажеме примери и за 300 вакви или онакви мажи. Мене тоа ми е муабетот, дека мажите и жените се исти, само ги гледаме од различни страни:icon_mrgr:
Значи глупи сте или со сила се правите будали :toe:

Муабетот е дека не може да се генерализира. Муабетот е дека секоја единка, секоја индивидуа е посебна, и секоја претставува една приказна. Колку мажи, толку жени, толку приказни. Секоја своја на свој начин.
Апсолутно се согласувам со тебе, потполно си во право. Не треба да се генерализира, се е индивидуално и секој си е своја приказна. Мислам дека го најдовме универзалниот клуч, калаузот за 80% од темиве на форумов. Сега ќе преминам на другите теми со овој став и лека-полека време е да ги затвориме а нема поента до утре сабајле да збориме. Ќе почнам со темата за најдобри бургери па ќе видам понатака како ќе иде. Е сега уште некако да стапам во контакт со Нафтали Бенет и Махмуд Абас и да си лапам Нобелова за мир.


Стереотипот што го правиш за женски пол ти е доста лимитиран, иако се слагам со тебе дека голем број не се ОК пошто ја играат животинската игра за преживување во која мажот треба тоа да го обезбеди како примордијална природа на врстата ( тој лови, тој се бори во војна, тој со меч го штити семејството ) па се залетуваат кон момци кои зрачат со таков потенцијал ( по ваше бед бојс ) во период од нивен развој кога кон нив ги упатува нагон, инсталиран програм кој им вика потсвесно овој ќе лови ( оставштина од животинското, исто како што тебе подсвесно те привлекува добра цицка и задник како симбол за плодност на што те фаќа чирлидерката ). Не го земаш во предвид развојот на системи кои се повеќе им обезбедуваат независност од тебе, се образуваат и имаат добра работа, плата па сега она може да плати аргати да и го качат мебелот на 3-ти кат, не мора да се мажи за да тоа и го хендлаш ти. Проблемот настанува кога она веќе не трза на Перо оти зннае што ќе ја чека во живот со таков ама не трза и на тебе пошто знае што и со тебе ќе ја чека, па како што читаш попрво би биле сами што не носи до ова.


Не ме разбра, они не сакаат партнер или секс бади дека видеа проблем со тоа, почнува ебачот да им се јавува ово оно, они другар почнуваат да сакаат професионалец кој прво ќе биде вешт да ги задоволи а друго ќе гарантира дискреција и пошто фино заработуваат они попрво би си платиле отколку да се зезаат со фејсбук, инста. Биди во чекор со новото време!
Архетипот за кој ти правам муабет не е Мијалков туку Robert of Locksley, ама оној на Ридли Скот, способен но полн со љубов и разбирање, нешто што ретко кој од нас е денес, а чинам дека го промашуваш и архетипот на жена, Lady Maryan исто од Ридли, способна, полна со љубов но и храброст да го земе мачот. Тие квалитети се побитни од телото на чирлидерката а проблемот е што се повеќе они одат кон Мариан а ние се подалеку од Роберт.
Работата не е само за издржување, работата е и за доминација. Она и да има обезбедено свој имот, кола, пари на страна ќе сака маж со два имота, две коли, две заштеди на страна не дека ќе и снема на неа во животот за да се осигура туку ради концептот на хипергамија, нема да се задоволи со маж со пониско или нејзино ниво, мора да е повисоко.
А за другиот дел од постот, искрено не знам како стои македонскиот пазар со понуда на жиглоа, ама има дебела причина зошто апсолутното мнозинство на сексуални работници се жени. Затоа што постои плједа на опции што бесплатно ќе им ја завршат работата, секакви од надарени до дискретни до такви што нема да се јавуваат до секакви. Така што ако не можат на тоа поле да се снајдат и да дојдат до тоа што го бараат е исто како шиптaр да не може да најде Голф тројка.
Филмот го немам гледано, ќе мора друг пат да ти одговорам.

Мажи пишуваат што сакаат жените :toe:
Затоа што едно викаат друго прават. Тоа е исто како на тема во политика да пишеш-Обични граѓани пишуваат што сакаат политичарите.

Многу заебан избор.

Прв личен пример. Знам неколку бракови, што се толку катастрофално лоши, што дури не успеваат ни надворешна фасада на среќа да одржат. А истите луѓе не се у брак повеќе од 5-6 години :) така да не знаеш што е полошо у пм. ...
Истата приказна и кај мене.

Очајот е многу моќно чувство. Очајот од бидување сам нарочито. Ако не си еден од среќните избраници ти остануваат две опции:
1. Избор на каков-таков партнер
2. Помирување и избор да останеш сам

Слободно можам да кажам дека ултратешкото мнозинство ја одбира првата опција. До сега во мојот adult живот сум бил на некаде 20-тина и нешто свадби. Дали за 2-3 вака неутрално од страна би кажал дека тие луѓе се компатибилни и треба да се во брак. Во главите на останатите се случува следново сценарио. Влегува полека во триести, за жени ова посебно важи, затоа ќе го земам од аспект на жена иако во голема мера важи и за мажи, само што тие не до толку катаклизмично реагираат на тоа. Сите другарки и се мажени и веќе почнуваат да раѓаат. Косата и побелува, се фарба сега веќе од што "мора" за разлика од порано кога и се експериментирало и сакала да си проба фризури. Желбата за мајчинство притиска, стравот дека ќе остане сама ствара анксиозност. Четирите фактори од погоре не и ја олеснуваат работата. Одеднаш, по некоја случајност се запознава со некој. Не е тоа што и одговара на нејзин personality. На помлади години сигурно би рекла не. Ама сега условите се поочајни. Па женско како женско направената одлука мора да си ја "израционализира" за да може мирно да спие. Па не е така лош, ќе го засакам/ќе ме засака, ќе се смени со тек на време (не се менува со тек на време), ај кога ќе родам и ќе стане татко (ни тогаш), абе судбина е не знаеш каков ќе ти се падне, нема идеално. Како мори како ќе ти се "падне"? Што е ова лото 7/39, гледам супер бинго, томбола?
Дај бе идете најдете нешто да ебете
Абе кано ти па скроз главната поента ја промашуваш со реченицава. Па тоа е целиот проблем на темава. Исто како да одиш на форум за џуџиња и да им кажеш-Дај бе идете пораснете.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Kano, sto e be coek rabotata sto ili nemozes ili ne sakas da sfatis sto ti zboram. Da sakav da si go merime so tip na muabeti selo moje lepse od pariza toa i ke go napravev. Ne mi bese toa celta za javnite kukji vo Skopje, uste pomalce ta palankata kolku razvien i napreden grad bila pred 100 godini. Sega komotno mozi nekoj od Pehcevo da dojdi i da reci koj ve eba i dvata, Pehcevo e najubavo i kraj.
Izgleda ke treba da ti crtam posto ni od primerot so tajlangankata, prvata cengija koja hipoteticki si ja zel za zena ne povrza dva i dva. Ajde vaka. Vidi mozi jas ja klecam komsivkata i kerkai zaedno i nikoj ne znae, kako sto ne znaat koj se si gi vadi ocite nekade kade nikoj ne gi znae. Ne e toa niti nesto novo, niti cudno. I vo Pehcevo nekoj na nekoj mu ja eba zenata. Ne e toa reper za nisto novo, niti napredno. Znaes sto e reper kolku sme napredni. Koga toa e normalno. Koga ne moram da se krijam deka mu gi perdasam na komsijata kjerkata i zenata, tuku naprotiv posle si pies rakiice so domakinit bez da te pogledni naporki. Koga tie sponzorusite ili pojma bemam koj nema da se supcat na nekoj splav vo Belgrad tuku ke si se supcat tuka javno, sekoj da gi znae. Koga ke bidi sosem normalno utre da mu odnesis kamenjarka doma i da mu recis e ova e ovaa i nikoj nema ni da trepni, kako nesto najnormalno da e toa. Koga tatkoto ke si prefrli kjerkata kaj kurvite na rabota posto vrnelo, da ne nakisni i odma cim taa slezi, da ja soberi koleskata na ebanje i se toa voopsto na nikoj da ne mu e cudno. Kako kaj vas tamu sto e. E koga toa ke go vidam i tuka ke recam stvarno sme naprednale i sme piprimile zapadni vrednosti, a ne tamu nekoja praela nesto kojznae kade, nikoj so ne ja znae. I sega toa go pravat, go pravele toa i pred 10, 20,50 godini. Ama se kriele isto kako i sega. Sega me sfati ili uste primeri treba da ti prilozvam.
Vlade vlagas u nekoj epten ekstemni filmovi sto nikade ne se normalni i nema veke poenta da ti crtam... Ostaj sto ne sfakas ni kaj tebe kako e ama apla ne sfakas ni na zapad kako ustvari se toa funkcionira. Izmesa premnogu raboti da moze da se razbereme uopste.
Автоматски споено мислење:

Абе кано ти па скроз главната поента ја промашуваш со реченицава. Па тоа е целиот проблем на темава. Исто како да одиш на форум за џуџиња и да им кажеш-Дај бе идете пораснете.
Less talk more action... Toa e poentata.

Premnogu dlaboko gi analiziras rabotite, bi bil dobar investment analyst/bankar ako nekogas resis da menjas profesija. Sepak koga se vo prasanje luge mnogu od rabotive za koj se fakas iako na prv pogled lici deka si u pravo u princip nemora da e taka i ne sekogas rabotite se odvivaat kako sto ete ti si zamisluvas. Problemot koga ke pocnes sve da analiziras do toj stepen e sto na kraj nikogas NEMA da ja najdes perfektnata. Na kraj i sam ke mora da se "kockas" ama ti toa go znaes, i ako se ubavo analiziras na nacinot na koj go pravis na kraj ke te jade od vnatre i sto e najtragicno nekogas ke kalkuliras poveke od sto treba i ke se zaebaes...
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Vlade vlagas u nekoj epten ekstemni filmovi sto nikade ne se normalni i nema veke poenta da ti crtam... Ostaj sto ne sfakas ni kaj tebe kako e ama apla ne sfakas ni na zapad kako ustvari se toa funkcionira. Izmesa premnogu raboti da moze da se razbereme uopste.
Автоматски споено мислење:



Less talk more action... Toa e poentata.

Premnogu dlaboko gi analiziras rabotite, bi bil dobar investment analyst/bankar ako nekogas resis da menjas profesija. Sepak koga se vo prasanje luge mnogu od rabotive za koj se fakas iako na prv pogled lici deka si u pravo u princip nemora da e taka i ne sekogas rabotite se odvivaat kako sto ete ti si zamisluvas. Problemot koga ke pocnes sve da analiziras do toj stepen e sto na kraj nikogas NEMA da ja najdes perfektnata. Na kraj i sam ke mora da se "kockas" ama ti toa go znaes, i ako se ubavo analiziras na nacinot na koj go pravis na kraj ke te jade od vnatre i sto e najtragicno nekogas ke kalkuliras poveke od sto treba i ke se zaebaes...
Е нема екшн за децава, не сме во Тајланд, на Филипини, каде имаш бондиџ, јажиња, мажиња, клубови овакви-онакви, каде што одат сингл жени кои сакаат само акција, каде ако си белец одма си во предност, ако имаш над 100 евра месечни примања си Бог и слично. Тука машкиве (освен оние избраните репрезентативните примероци) бараат онлајн, неонлајн, пробуваат на Инстаграм на Снепчет, пробуваат муабет во живо ама дој да видиш колку нема спонтана интеракција и како од старт тоа е осудено на пропаст, еве тука подетално ако си заинтересиран.

Знаеш сум го правел муабетот со другари и другарки несомнено дека е актуелна тема па ќе се потрудам поопширно и позатупувачки да одговорам од заклучокот што сум го донел.
Главниот проблем е неприродноста на таа иницијална почетна комуникација што не е основана на медијаторство. Во други држави спонтани запознавања се најприродна и нормална работа, луѓето се навикнати на тоа и се иде полесно. Кај нас не е така од неколку причини воглавном малограѓанштина, секој сеир фаќа, затвореност и крутост на луѓето кога се такви нови во клуб запознавања. Кога ќе видиш како некој од еден ќош во некој локал и пристапува за муабет на некоја си икс во друг ќош во преку 90% од ситуации дефинитивно ја знае од негде претходно. Тешкото мнозинство нормално вклучувајќи се и себе и повеќето другари и другарки што ги знам своите сегашни и бивши партнери ги имаат запознаено преку медијторство-кај братучедка и на роденден, од на мајка и вујната кај исти фризер што иделе и слично. Има и дел што се запознале да речеме на некој курс по странски јазик, на факултет, на екскурзии и слично ама па таму условите се други, таму што се вика сакал-нејќел ќе се запознаеш, таму имаш некое време на адаптација што го немаш во клубот затоа што тие луѓе сепак ги гледаш често па после одредено време некој ќе каже нешто во стил извини таа скриптата да не ја имаш да ја ископирам, па срамежливо ќе падне прво кафе од група, амфитеатар што сте па понатаму после ќе продолжи комуникацијата да си тече а со тоа и запознавњето, па размена на телефони, па ако начекаш некоја што ти е посимпатична можеш индивидуално да ја викнеш на дејт. Со други зборови релативно бавна процедура. Во локали односно клубови и дискотеки ако се одлучиш на таков пристап таа цела процедура што нормално трае од неколку дена до неколку недели буквално ја кратиш на времетраење од еден разговор, а на повеќето девојки па и на машки тој начин им е туѓ, многу исфорсиран и избрзан, неприроден и автоматски од старт реакциите особено кај женските се негативни. Стандрарден исклучок е Новогодишната ноќ. Таа комбинација од алкохол и празнична еуфорија како и сумирање на целиот очај од претходната година руши многу бариери се е поопуштено и работите течат онака смуут. Илузорно е затоа што сепак се тоа ти е во глава и секој вечер или викенд може да бидат такви ама не се. Глупа перцепција и потсвесно турање на халуцинација во мозок дека за Нова Година се е дозволено а за други викенди не.

Кога ќе се навикнете на тоа дека додека седите на шанк и на кафе со другарките во некој кафич дека некој може да земе столче и да седне до вас, кога нема да превртувате очи, смрштувате фаци, и давате реакции од типот ај бриши, јас сум дојдена да се журкам а ти ми ја расипуваш вечерта тогаш ќе се сменат работите. Не може ем сакам да ми пристапи во дискотека, ем ако не ми е погодена вечерта да го гледам како таа покварената професорка од средно, со крут став и однос. Тоа не значи дека ако пристапот му е идиотски дека не треба да го отерате во три лепе, или дека ако не ви се свиѓа дека мора да му давате броеви или да продолжите со понатамошни договарања. Ама став, понашање и реакции ко да ви рекол за колку се даваш, само заради тоа што дошол рекол здраво и пробал да врзе два реда муабет стално ќе ги одвраќаат машките, да се разбереме. Си имаат и они некое си достоинство и не можат да читаат на гравче дали вие сте излегле вечерта само заради тоа што другарка ви дошла од Австралија, или заради тоа што сте расположени за флерт. Или треба да тече таа комуникација нормално и природно (без разлика каков ќе биде исходот на крај) и ќе прифатите дека кога и да излезете негде ќе бидете ловени без разлика дали сте расположени или не или нема да тече воопшто, како што е работата сега.

Јас мислам дека машките немаат толку страв од одбивање колку што не го сакаат моментот да доколку дојде до одбивање тоа да биде на начин на којшто тие после би се чувствувале како глупи и волови што воопшто помислиле на тоа.
Од твој агол со тие услови ти што ги имаш е друго.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Vlade vlagas u nekoj epten ekstemni filmovi sto nikade ne se normalni i nema veke poenta da ti crtam... Ostaj sto ne sfakas ni kaj tebe kako e ama apla ne sfakas ni na zapad kako ustvari se toa funkcionira. Izmesa premnogu raboti da moze da se razbereme uopste.
Kano namerno vlegvam so ekstremni primeri za da ti dolovam poenta. I da, i toa tuka go ima. Se toa go ima. Ama tajno podzakrieno. Zatoa sto opstestveno ne e prifatlivo, a prema toa ne e normalno za najgolem broj na ljuge. Koga nema da bidi skrieno, togas ke recime deka e opstestveno prifatlivo.
I oti nikade ne se normalni. Nema tamu primer nekoj pristitutka da si zemi za zena, aktivna. Ovoj vo kancelarija, taa na snimanje. Posle gusnati kako gulapcinja.
Cel film pred 20 godini vi snimija za toa, so Ricard Gir i Julia Roberts. Valjda naprednavte za 20 gidini pickamu mater.
Ako go nema toa togas i ne ste bile bas mnogu napred. Za sibanje nastrana, kjutenkata nikoj da ne te znae i tuka ima, svaleraj go vikame. Niti e nesto novo, niti nevideno.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Е нема екшн за децава, не сме во Тајланд, на Филипини, каде имаш бондиџ, јажиња, мажиња, клубови овакви-онакви, каде што одат сингл жени кои сакаат само акција, каде ако си белец одма си во предност, ако имаш над 100 евра месечни примања си Бог и слично. Тука машкиве (освен оние избраните репрезентативните примероци) бараат онлајн, неонлајн, пробуваат на Инстаграм на Снепчет, пробуваат муабет во живо ама дој да видиш колку нема спонтана интеракција и како од старт тоа е осудено на пропаст, еве тука подетално ако си заинтересиран.



Од твој агол со тие услови ти што ги имаш е друго.

tokmu taka. zatoa i mi e cudno koga ke ti se ukaze prilika zosto do tolku mislenje i analizi.

ajde eve sfakam koga e u prasanje zenidba ali i togas koj se garanciite deka za 2-3 god nema ti ili ona da se smenite?
Автоматски споено мислење:

Kano namerno vlegvam so ekstremni primeri za da ti dolovam poenta. I da, i toa tuka go ima. Se toa go ima. Ama tajno podzakrieno. Zatoa sto opstestveno ne e prifatlivo, a prema toa ne e normalno za najgolem broj na ljuge. Koga nema da bidi skrieno, togas ke recime deka e opstestveno prifatlivo.
I oti nikade ne se normalni. Nema tamu primer nekoj pristitutka da si zemi za zena, aktivna. Ovoj vo kancelarija, taa na snimanje. Posle gusnati kako gulapcinja.
Cel film pred 20 godini vi snimija za toa, so Ricard Gir i Julia Roberts. Valjda naprednavte za 20 gidini pickamu mater.
Ako go nema toa togas i ne ste bile bas mnogu napred. Za sibanje nastrana, kjutenkata nikoj da ne te znae i tuka ima, svaleraj go vikame. Niti e nesto novo, niti nevideno.
vlade sto ti e ustvari poentata ajde nacrtaj zasto se mucis nesto da kazes so filmovi i prikazni sto nitu se realni nitu imaat nekakva vrska
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom